Pazar, Haziran 9, 2024
Ana SayfaSinemaNetflix'te Yayınlanmış Gay, Lezbiyen, LGBT Filmleri

Son Yazılar

Netflix’te Yayınlanmış Gay, Lezbiyen, LGBT Filmleri

LGBT filmleri her zaman geniş bir yelpazeye sahip olmuştur – gençlik aşklarından lise aşklarına, cinselliklerini ve yönelimlerini keşfetmenin eşiğindeki bireylere kadar. Film yapımcıları şimdiye kadar konunun hassasiyetini iyi anladıklarını gösterdiler. Hikayeleriyle bizi etkileyen çok sayıda gay ve lezbiyen filmleri çekildi. Bu LGBT filmlerinin birçoğunun kült klasikleri olduğu bile ortaya çıktı. Bu filmlerin birçoğunun ekranlara yalnızca 2010’lardan sonra geldiğini ve bu nedenle gay, lezbiyen ve LGBT filmleri için bu dönemi altın bir çağ haline getirdiğini burada belirtmekte fayda var.

Bununla birlikte, çoğu, bu konunun doğal olarak içerdiği basit (ancak bazen o kadar basit olmayan) kendini keşfetme ve cinsel kimlik sorununu araştırıyor. Bazı karakterlerin şans eseri içine doğduğu özgürlük, ne yazık ki, diğerlerinin yüzleşmek zorunda kaldığı baskı ve gizlilikten daha düşüktür. Ne olursa olsun, hepsi önemlidir ve izleyicinin dikkatini hak eder. Tüm bunlarla birlikte, Netflix platformunda şu anda izlenebilen gerçekten en iyi gay, lezbiyen ve LGBT filmleri listemizi paylaşıyoruz:

Bazı dizilere ülkemizden ulaşmak mümkün değil, bu sebeple Netflix Amerika İzlemek İçin Çalışan En İyi 7 VPN Uygulaması yazımıza gözatmanızı öneririz.

Netflix Platformundaki Gay, Lezbiyen, LGBT Filmleri

29. Evening Shadows (2018)

lgbt filmleri

LGBT filmleri arasında yer alan bu 2018 yapımı film, insanların sadık bir şekilde muhafazakar ilişkiler yaşadığı ve bunun dışındaki ilişkilerin büyük bir günah olarak kabul edildiği Güney Hindistan’ın derinliklerinde geçiyor. Böyle bir durumda, filmin ana karakteri Kartik (Devansh Doshi), annesine eşcinsel yönelimini anlatır ve doğal olarak ailesinden büyük bir tepki alır. Anne, oğluna olan sevgisinden dolayı bu durumu kabullenebilse de, kocası, geniş ailesi ve mensup oldukları muhafazakar toplum, Kartik’in eşcinselliğini asla kabul etmeyecektir. Bu film özellikle Hindistan bağlamında önemli hale geliyor çünkü Hintli aileler ve mahalleler birbirine oldukça bağlı ve birinin kişisel kararları da bu insanların ne düşünebileceğinden etkileniyor. Hindistan bağlamında çok önemli bir film ve hemen hemen her Hintli ailenin uğraşmak zorunda olduğu meseleleri ele alıyor.

Benzer Yazı: NetFlix’te Ateşli Sevişme Sahneleri ile Erotizm İçeren 20 Film

28. Growing Up Coy (2016)

lgbt filmleri

Son zamanların en beğenilen LGBT filmleri arasında olan ‘Growing Up Coy’, anaokulundayken transseksüel olduğu ortaya çıkan Coy adında küçük bir kıza odaklanıyor. Ailesi onu her zaman çok destekledi, ancak okul yönetimi tarafından kızlar tuvaleti yerine erkekler tuvaletini kullanması gerektiği aileye bildirilince, aile konuyu yargıya taşır. Bu, uluslararası medyanın ilgi odağı haline gelmelerine neden oldu ve karar sonunda lehlerine çıktı. Bu belgesel, onların mücadelesini büyük bir anlayış ve şefkatle anlatıyor.

Benzer Yazı: Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek Sebepleri Nelerdir?

27. Below Her Mouth (2016)

Birçoğu ‘Below Her Mouth’ı sadece cinsel amaçlı olarak adlandırsa da, yine de en popüler ve izlenen LGBT filmleri arasında. “Below Her Mouth”, lezbiyen bir ilişkisi olan ve dünyalarının derinliklerinde seks, tutku ve birbirleri için bitmeyen bir şehvetle dolu iki kadının – Jasmine ve Dallas – hikayesidir.

İlgili Yazı: Biseksüellik ve Panseksüellik Arasındaki Farklar Nedir?

26. I Am Michael (2015)

lgbt filmleri

James Franco’nun muhteşem performansıyla bu film, erkek ya da kadın olsun, eşcinsellikle ilgili çoğu filmden oldukça farklı ve alışılmamış bir konuyu ele alıyor. Gerçek bir hayat hikayesine dayanan filmde Franco, eşcinsel bir aktivist olan Michael Glatze’nin karakterini canlandırıyor. Başlangıçta bu topluluğun hakkı ve konumu için savaşan, ancak yaşam tarzını ve cinsel yönelimi değiştirerek ve heteroseksüel bir Hıristiyan papaz oluyor. Film, karakterleri, motivasyonlarını ve kararlarını yargılamadan hikayeyi onurlu bir şekilde tasvir ediyor. Nihayetinde önemli olan, her birinin ne olup ne olmayacağına karar verme ve kabul etme özgürlüğüdür.

İlgili Yazı: Demiseksüel Ne Demek? Demiseksüellik Demisexual Nedir?

25. Strike A Pose (2016)

LGBT filmleri arasında konusu gerçek bir hikayeye hem de Madonna’ya dayanan muhteşem bir yapım. Madonna her zaman tartışmaların favori çocuğu olarak biliniyordu. Kariyeri boyunca beklentilere meydan okudu ve Pop’un Kraliçesi olarak hüküm sürdüğü uzun yıllar boyunca onu her zaman ilgi odağında tutan şeyler yaptı. Bu 2016 belgeselinde, Madonna’nın dünyanın dört bir yanında onunla birlikte performans sergileyen altı erkek ve bir kadın dansçıyı bir araya getirdiği, meşhur Blond Ambition World Tour of 1990’a bir göz atıyoruz. Turne boyunca Madonna, hangi şehirde olursa olsun hayranları tarafından bilinen eşcinsel hareketine desteğini duyurdu. Altısı LGBTQ topluluğuna ait olan bu yedi dansçı, evlerine döndüklerinde topluluklarının ikonları ve insanların kabuklarından çıkmaları için ilham kaynağı olacaklarını bilmiyorlardı. Bu belgesel, turdan 25 yıl sonraki hayatlarına bir göz atıyor. Böyle bir üne kavuştuktan sonra bile evsizlik ve ölüm gibi hayat gerçekleriyle tanışmaları, izleyenleri düşündürüyor.

İlgili Yazı: Gay Nedir? Gey Ne Demek?

24. Other People (2016)

lgbt filmleri

Chris Kelly’nin yazıp yönettiği ‘Other People’, Jesse Plemons’ın erkek arkadaşından ayrıldıktan sonra ailesi ve kardeşleriyle birlikte yaşamak için eve gelen David adlı bir komedi yazarı olarak oynadığı bir film. David’in annesi kanser hastasıdır ve evde ona David gibi bakabilecek başka kimse yoktur. David’in ailesiyle birlikte yaşamasının en büyük zorluğu, babasının son derece muhafazakar bir adam olması ve David’in cinsel eğilimini anlatmasından on yıl sonra bile David’in bu tercihini kabul edememiş olmasıdır. LGBT filmleri arasında, canınız sıkılmadan ve ilgiyle izleyeceğiniz bir yapım. Keder ve memnuniyetsizlik bu filmde çeşitli şekillerde kendini gösteriyor ve yapımcının yakalamak istediği de tam olarak bu.

İlgili Yazı: Netflix’te Mutlaka İzlemeniz Gereken +18 Diziler

23. People You May Know (2016)

Dört kişiyi (Joe, Rodrigo, Delia ve Herbert) ve aralarındaki sürekli tekrar eden ilişkileri konu alan bir film olan ‘People You May Know’, gey ve lezbiyen ilişkilerin hassasiyetini ve heteroseksüelliğin aralarında nasıl bir kargaşaya yol açtığını yakından inceliyor. Delia ve Rodrigo evlilerdir ve bir gay olan Joe’nin Delia ile ilişkisi vardır. Herbert de eşcinsel ve başka bir erkekle ilişkisi var. Joe ve Delia birlikte olurlar, Rodrigo kısırdır, Delia Joe’nun çocuğuna hamile kalır ve Joe, Tom adında başka bir adamla çıkmaya başlar. ‘People You May Know’, birbirine güveni tam olan ve aralarındaki bağları giderek azalan, cana yakın karakterlerin yer aldığı filmlerden biri.

İlgili Yazı: Trans Ne Demek? Trans Kadın ve Erkek Nasıl Olur?

22. Paris Is Burning (1990)

lgbt filmleri

LGBTQ topluluğu hakkında en ünlü ve önemli belgesellerden biri olan 1990 yapımı ‘Paris Is Burning’, 1980’lerde New York’ta oldukça popüler hale gelen balo kültürünü anlatıyor. Balo kültürü, Amerika’daki ırksal azınlıklardan oluşan LGBTQ topluluğu arasında oldukça popüler hale gelen bir şey ve bu filmin yönetmeni Jennie Livingston’un çabaları sayesinde içine nüfuz ettiğimiz bu yeraltı kültürünü tanıma fırsatı buluyoruz. Gey ve LGBT filmleri arasında bir çok eleştirmen tarafından olumlu not almıştır.

İlgili Yazı: Çiftlerin Cinsel Hayatını Renklendirecek 50 Sex Pozisyonu

21. 3 Generations (2015)

Bir evde yaşayan ve evde erkeksi bir varlığa duyulan ihtiyacı fena halde özleyen sorunlu nesillerin sayısını gerçekten vurguluyor. Ray, erkek cinsiyetine geçiş yapmak üzere olan transseksüel bir kadındır. Geçişi destekleyen annesi Maggie, lezbiyen partneriyle aynı evde yaşayan büyükannesi Dolly ile bir evde yaşıyor. Dolly başlangıçta Ray’in geçişini desteklemezken, daha sonra evde bir erkeğin desteğine ihtiyaç duyulduğunu düşünerek rahatlar.

İlgili Yazı: Sapyoseksüellik Nedir? Sapyoseksüel Ne Demek?

20. Loev (2015)

lgbt filmleri

LGBT filmleri arasında bir milyon dolarlık görece cüzi bir bütçeyle çekilen bir Hint filmi olan ‘Loev’, çocukluk arkadaşı olan Sahil ve Jai’nin hikayesidir. New York’ta yaşayan işkolik bir bankacı olan Jay ile Mumbai’li müzisyen Sahil, Hindistan’da ufak bir tatile çıkarlar. Sıkı dost olan bu ikili gün geçtikçe cinsellik ve sevgi gibi hisler arasında sıkışıp kalırlar. Hint sineması söz konusu olduğunda birkaç gay filminden biri olan ‘Loev’ hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından çok beğenildi.

İlgili Yazı: Bu 13 Soruluk Seks Testi ile Cinsellik Bilgini Sorgulayabilirsin!

19. To Each Her Own (2018)

Bir Fransız orijinal Netflix filmi olan ‘To Each Her Own’, üç yıldır lezbiyen bir ilişki yaşadıktan sonra henüz ailesine açılmayan Simone adında bir kadının hikayesidir. Simone’un babası oldukça muhafazakar biri, erkek kardeşleri ise her zaman onun için potansiyel erkek arkadaş arıyor. Böyle bir senaryoda, Simone cinselliği hakkında bir konuşma başlatmayı bile gerçekten zor buluyor. Simone, Senegalli bir erkek olan aşçıya aşık olduğunda hayatındaki sorunlar daha da derinleşir. Şimdi bir elinde üç yıllık kız arkadaşı, ailesi ve geliştirdiği yeni heteroseksüel aşk duygularıyla Simone nereye gideceğini gerçekten bilmiyor.

İlgili Yazı: Seks Pozisyonları Hakkında Bilgine Güveniyor musun?

18. All In My Family (2019)

lgbt filmleri

Belgesel yapımcısı Hao Wu, kendi ailesini bu 40 dakikalık Netflix orijinal belgeselinin konusu haline getirdi. Film, erkek arkadaşı ve iki çocuğunu gelenekçi Çinli ailesiyle nasıl tanıştırmayı başardığı etrafında dönüyor. Ailesine açılan bir erkeğe mümkün olan en samimi bakışlardan birini ve duruma nasıl tepki verdiklerini görüyoruz. Hao’nun ailesi, oğullarının artık bir kocası olduğu gerçeğine uyum sağlamakta zorlanıyor.

İlgili Yazı: Kaç Buluşmadan Sonra Seks Yapılır?

17. Dear Ex (2018)

Tayvanlı bir komedi-drama filmi olan “Dear Ex”, Mag Hsu ve Hsu Chih-yen tarafından yönetilen orijinal bir Netflix filmidir. Filmin hikayesi, kocasının ölümünden sonra kocasının tüm parasını kendisine ve oğluna bırakacağına, tanımadığı bir erkeğe bıraktığını öğrenir. Bu adamın ölen eşinin erkek sevgilisi olduğunu öğrenince dünyası başına yıkılır. Adam ile yüzleşmek isteyen San Lian, oğlunu hakları için savaşması adına Ah Jie ile yüzleşmeye gönderir fakat oğlunun Ah Jie ile birlikte yaşamaya başlaması ve adamın tarafını tutması, San Lian’ın hayatını tepetaklak edecektir.

İlgili Yazı: Sexting Uygulamaları 2022 – En İyi 11 Sexting Uygulaması

16. Laerte-se (2016)

lgbt filmleri

Laerte Coutinho, tüm zamanların en popüler Brezilyalı karikatüristlerinden biri ve LGBT filmleri arasında yer alan belgesel, nihayet 58 yaşında travesti ve transseksüel bir kadın olarak hayatına devam etmesine göz atıyor. İlginçtir ki, belgeselde Coutinho’nun zihninin iç işleyişi, kendi çalışmalarına benzer çizgi romanlar kullanılarak tasvir ediliyor. Belgesel, hayatına oldukça yakından bakıyor ve gerçekte kim olduğunu keşfetmeye başladığı zamanı detaylandırıyor.

İlgili Yazı: Sexting Yaparken Kullanabileceğiniz Emoji Anlamları

15. Alex Strangelove (2018)

‘Alex Strangelove’, uzun zamandır tanıdığı Claire ile çok iyi arkadaş olan bir lise öğrencisi olan Alex Truelove’un hikayesidir. Lise son sınıf öğrencisi Alex, mükemmel bir ilişkisinin olduğu kız arkadaşı Claire ile bekaretini kaybetme planları yapmaktadır. Gittiği bir partide tanıştığı yakışıklı ve çekici Elliot’ın ona aşık olmasıyla Alex, kendini ve cinselliği keşfettiği bir yolculuğa çıkar.

İlgili Yazı: Cinsel Emoji Anlamları – Cinsellik Emojisi ve Cinsel Emojiler

14. Head On (1998)

lgbt filmleri

LGBT filmleri arasında bulunan ‘Head On’, Melbourne’de yaşayan cinsel açıdan dışa dönük, ancak içine kapanık bir Yunan eşcinsel olan Ari’nin hikayesini anlatıyor. Ari ebeveynlerinden nefret ederken, aynı zamanda gelişim yıllarında takıntılı oldukları gerçeğinden de nefret ediyor. Eşcinsel sekse olan sapkın takıntısı, geleneksel ebeveynleri sürekli kendisini baskı altında tutarken, onu erkekler ve kadınlarla aynı yerlere gitmeye ve cinsel ilişkiler kurmaya teşvik ediyorlar. ‘Head On’ Yunanlılar ve Yunan kökenli insanlar için bir uyanış filmi olarak kabul edilir ve şimdiye kadar pek çok kapalı gencin gey ve lezbiyen olarak açıkça ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur.

İlgili Yazı: Sarıİçi BoşBeyazMaviYeşilTuruncuKırmızıSiyahMor kalbin nedir?

13. The Death and Life of Marsha P. Johnson (2017)

David France tarafından yönetilen bu 2017 Netflix orijinal belgeseli, ikonik New York eşcinsel hakları aktivisti Martha P. Johnson’ın hayatını incelerken, 1992’de hâlâ gizemini koruyan ölümünü de inceliyor. Johnson, hareketin ABD’deki tarihindeki en açık sözlü ve popüler eşcinsel hakları aktivistlerinden biriydi. LGBT filmleri arasında, gerçek hayattan alıntı yapılan enfes bir yapım. Greenwich Village’daki Stonewall Inn’e polis baskınları yaptıktan sonra LGBTQ topluluğunun üyelerinin şiddete başvurduğu 1969 Stonewall ayaklanmalarının liderlerinden biriydi. Johnson’ın cesedi 6 Temmuz 1992’de Hudson Nehri’nde yüzerken bulundu. İntihar olduğu varsayılmasına rağmen, birçok kişi tarafından aslında öldürüldüğüne inanılıyor. 2016 yılında Victoria Cruz, cinayetle ilgili daha fazla ayrıntı keşfettikten sonra devleti davayı yeniden açmaya çağırdı. Bu belgesele giden yolu bulan, onun bulgularıdır.

İlgili Yazı: Flörte, Erkeklere, Kadınlara ve Sevgiliye Sorulacak Cinsellik Soruları

12. Loving Annabelle (2006)

lgbt filmleri

Lezbiyen bir bağlamda da olsa LGBT filmleri arasında ender öğretmen-öğrenci aşk hikayelerinden biri olan ‘Loving Annabelle’, bir Katolik yatılı okuluna yeni giren bir senatörün kavgacı kızı Annabelle’in etrafında dönüyor. Yurt arkadaşlarının farklı kişilikleri vardır ve kuralları çiğneyen ve dışa dönük doğası göz önüne alındığında, çekingen ve içine kapanık öğretmeni Simone’dan hoşlanmaya başlar. Simone, öğrencilerini önemseyen ve onları okul müdürü ve okul tarafından belirlenen kurallara karşı çok koruyan biri olarak gösterilse de, başlangıçta Annabelle’e pek sıcak bakmaz. Annabelle ve Simone’un birlikte bazı anları paylaştığı bahar tatilinden sonra, Simone artık ona karşı aynı derecede sempatik olan Annabelle’e karşı olan dürtülerini ve çekiciliğini daha fazla tutamaz.

11. 4th Man Out (2015)

Arkadaşlarından biri olan Adam’ın 24. doğum gününü kutlayan dört adamın hikayesi, ‘4th Man Out’, arkadaşlıklara ve içlerinden biri eşcinsel olduğu zaman işlerin nasıl geliştiğine dair komik bir olaylar zincirini konu alıyor. İlk baştaki isteksizliğine rağmen, Adam arkadaşlarına cinsel yönelimini itiraf etmeyi başarır ve arkadaşları başlangıçta kabullenmekte zorlanırlar. LGBT filmleri arasında “4th Man Out” sürprizlerle dolu umut verici bir hikaye sunuyor.

10. Princess Cyd (2017)

lgbt filmleri

Ve şimdi bu listedeki LGBT filmleri arasında en beğenilen yapımlardan biri olan ‘Prenses Cyd’ a gelelim. Bekar babasıyla birlikte rahat bir hayat süren Cyd adında 16 yaşındaki bir gençle başlıyor. Yaz aylarında, bir ara vermeye karar verir ve aynı zamanda yazar olan halası Miranda’yı Şikago’da ziyaret eder. Halasının yanına vardığında bir kafede çalışan Katie ile tanışır. Kısa süre sonra Cyd ve Katie, Cyd’in rolünü gerçekten iyi oynayan halası Miranda’nın tam ve koşulsuz desteğiyle bir ilişkiye girerler. ‘Prenses Cyd’ izleyicilere yalnızca cinsellik ve cinsel keşif yollarını açmakla kalmıyor, aynı zamanda tasvirleri de özüne kadar gerçekçi – filmin en dikkat çekici yönü.

9. Duck Butter (2018)

Deneysel bir romantik film olan Duck Butter, tek bir gün içinde romantik bir ilişkinin tüm nüanslarını yaşayarak hayatlarını renklendirmeye karar veren iki kadının hikayesi. Her ikisi için de acı sonlarla biten birkaç ilişkiden geçtikten sonra bu planı uygulamak istiyorlar. Deneylerinin bir başka ilginç özelliği daha var – birlikte geçirmeyi planladıkları 24 saat içinde her saat seks yapacaklar. Deney planlandığı gibi başlasa da, çok geçmeden samimiyetin bu tür yöntemlerle yaratılamayacağını anlarlar. Minimalist bir yaklaşımla, filmin tamamı tek bir evde ve esas olarak iki karakterle çekildi. Film, sinema tarihinde karşılaşabileceğiniz en zarif lezbiyen seks sahnelerinden bazılarına sahip.

8. Handsome Devil (2016)

lgbt filmleri

LGBT filmleri arasında eşcinselliği konu alan derin ve trajik bir şekilde dramatize eden filmlerin ortasında, mutlu sonla biten ve samimi cinsel keşfi bir kenara bırakan, kalpleri ısıtan bir duyguya sahip daha hafif bir drama. Dışlanmış, zorbalığa maruz kalmış bir genç olan Ned, ragbi odaklı bir erkek yatılı okulunda kalmaktadır. Yeni rugby yıldızı Conor ile aynı odayı paylaşmak zorunda kaldığında hayatı daha da kötüleşiyor. Ancak, ikisi yakınlaşmaya başlar ve çevrelerindeki erkekler tarafından kabul edilmeyecek bir arkadaşlık kurarlar. Film, kendisiyle başa çıkmanın farklı yollarına ve kişinin çevresinin olumsuz ve olumlu etkilerine odaklanıyor. Büyüleyici İrlanda cazibesi ve başrol oyuncuları Fionn O’Shea ve Nicholas Galitzine’in müthiş performansıyla zirveye ulaşan harika bir film.

7. Ana e Vitória (2018)

Ana ve Vitória, tesadüfen tanışan ve neredeyse anında birbirlerine aşık olan iki kızdır. Partiler, dans ve müzik, aynı zamanda bazı ateşli sekanslardan ve birkaç trajik uvertürden oluşan bu lezbiyen romantizmin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Ek olarak, bir ilişkinin oluşum süresinin güzelliği baştan sona kusursuz ve inandırıcı bir şekilde tasvir edilmiştir – belki de filmin en iyi özelliği. Güney Amerika İspanyol filmleri söz konusu olduğunda en iyi performanslardan bazıları için izlemeye değer.

6. Elisa and Marcela (2019)

ateşli sevişme sahneleri

Gerçek bir hikayeye dayanan bu film, İspanya’daki LGBT hareketinin tarihindeki en önemli aşk hikayelerinden birini anlatıyor. Söz konusu iki tarihi karakter, Elisa ve Marcela, Natalia de Molina ve Greta Fernández tarafından canlandırılıyor. Hikaye, bu iki kadının arkadaş oldukları ve sonunda birbirlerine aşık olmaya başladığı 19. yüzyılın son yıllarında geçiyor. İlişkilerini gizli tutmak için uzun zaman harcıyorlar. Elisa’nın Marcela ile evlenmek için bir erkek kimliğine geçmesi ancak 1901’de oldu ve böylece ilişkilerini İspanyol tarihinde ilk kez iki kadın evlenmiş oldu.

5. Holding The Man (2015)

lgbt filmleri

‘Holding the Man’ 70’lerin sonu ile 90’ların başı arasında geçiyor ve o zamandan beri aşık olan iki genç erkek olan John ve Tim’in hikayesini anlatıyor. Yürek burkan bir gerçek aşk hikayesine dayanan John ve Tim’in aşkı, tüm ayrımcılıkların, zorbalıkların, ayrılıkların, alayların ve küçümsemenin ortasında dimdik ayakta; ama HIV onları ayırmayı başarır. Hastalık ikisini de vurduğunda, ölüm onları ayırana kadar ayrılmayı reddediyorlar.

4. Milk (2008)

Gus Van Sant’ın yönettiği bu Harvey Milk biyografisi, günümüzde hâlâ çok canlı olan geçmişin tarihi bir anını paylaşan sinematik ve çok önemli bir başyapıttır. Milk, eşitlik ve değişim için savaşan bir eşcinsel hakları aktivisti olan Amerikalıydı. 1977’de, Harvey Milk San Francisco Şehir Meclisi’ne seçilerek Amerika’da eşcinselliğini saklamadan bir devlet kadrosunda üst düzey yöneticiliğe seçilen ilk kişi olmuştur. Zaferi, sadece eşcinsel hakları adına önemli değildi. Harvey Milk bir uğurda savaşmanın anlamını değiştiren, 1978’de ölümüne kadar da tüm Amerikalıların kahramanı haline gelen biri oldu.

3. God’s Own Country (2017)

lgbt filmleri

Bir İngiliz draması olan ‘God’s Own Country’, LGBT filmleri arasında çok önemli bir yere sahip oldu. Birleşik Krallık’ın genellikle ‘Tanrı’nın Kendi Ülkesi’ olarak da bilinen Yorkshire’da geçen film, bir çiftlikte çalışan ve hasta babası ve büyükannesiyle birlikte yaşayan genç bir delikanlı olan Johnny ile başlar. Seks ve içkiye düşkündür. Romanya’dan göçmen bir işçi olan Gheorghe’yi çiftlik işlerine bakması için işe aldıklarında yaşamı bir anda değişir.

Johnny ve Gheorghe kuzulama mevsimi boyunca koyunlarla vakit geçirirken, sözlü bir düello ve ardından sert bir seks yaparlar. Johnny’nin babasının sağlığı kötüleşmeye devam ederken, ilişkileri yavaş yavaş gelişmeye başlar.

2. Dallas Buyers Club (2013)

‘Dallas Buyers Club’ aslında bir LGBT filmi olmasa da, listeye alınmasının nedeni, HIV’in çeşitli yönlerine ve korkunç hastalığın kurbanı olan birçok gey insanın hayatına değinmesidir. Film, 1980’lerde AIDS teşhisi konan ve bir aylık ömrü kaldığı söylenen elektrikçi-kovboy Ron Woodroof ile başlıyor. Henüz sağlık bakanlığı tarafından onaylanmamış antiretroviral ilaç olan AZT’yi aramak için Meksika’ya bir uyuşturucu avı çılgınlığına girişiyor.

Uyuşturucuyu ABD’ye kaçırır ve bir kulüp kurar ve uyuşturucuyu gey erkeklere ve AIDS’ten etkilenen insanlara satmaya başlar – en önemlisi, uyuşturucu bağımlısı trans kadın Rayon (Jared Leto), uyuşturucuyu satmasına yardımcı olur. Woodroof tahmin edilen ölüm tarihinden yedi yıl sonra ölür.

1. Mavi En Sıcak Renktir (2013)

lezbiyen filmleri

Netflix’teki LGBT filmleri arasında en seksi, en müstehcen, duygusal veya en ateşli yapımlardan biri olan, ‘Mavi En Sıcak Renktir’, mavi saçlı ve kendine güvenen Emma ile tanışan ve ona gerçek benliğini bulmasında rehberlik edecek Adèle adında bir genç kızı konu alıyor. En saf haliyle bir aşk hikayesi. Adele’nin kendisini ve hayatını anlamaya çalışırken iniş çıkışlar yaşadığı, kendi başına ve başkalarıyla bağlantılı insanların karmaşıklığını araştırıyor. İki kız arasındaki ilişki aynı anda güçlü, çalkantılı, tutkulu, nazik ve yürek parçalayıcıdır. Bu filmdeki güzelliğin izleyicilerinde uzun, çok uzun bir süre iz bırakma konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahip olduğunu söylediğimde bana güvenin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!