Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaWebmasterİnternetten Para Kazanma Yöntemlerinden Biri Olan Adsense Nedir?

Son Yazılar

İnternetten Para Kazanma Yöntemlerinden Biri Olan Adsense Nedir?

Google adsense para kazanma için ilk adım iyi öğrenmektir. Peki internetten para kazanma yöntemi nasıl çalışır, nelere dikkat edilmeli.

İnternetten para kazanma ile ilgili birçok yazı okumuş olmalısınız. Web sitenizden veya uygulama (app) trafiğinizden görüntülü reklamlarla para kazanmak için Google AdSense‘i kullanmak, en basit ve en etkili para kazanma yöntemlerinden biridir. Ancak, nispeten basit bir kavram olmasına rağmen, başarı için bazı ayrıntıları anlamanız gerekir. İşte AdSense para kazanma nasıl oluyor, ne kadar kazanılır, para ne zaman yatar gibi sorularınıza cevap verelim.

İNTERNETTEN PARA KAZANMAK

Değerli okurlar, sizinle bu sayfamızda internette para kazanma yollarından biri olan Google AdSense programından bahsedeceğim. Yeni başlayanlar ya da reklamlarını ve web sitesindeki içeriklerini optimize etmenin yöntemlerini arayanlara güzel bir kılavuz olacağını düşünüyorum. Adsense ile ilgili sormak istediklerinizi yorumlarda yazabilirsiniz, en kısa sürede cevap vereceğimize emin olabilirsiniz.

GOOGLE ADSENSE PARA KAZANMA

Bu yazımızda, size internetten para kazanma yöntemlerinden biri olan Google AdSense ile nasıl para kazanmaya başlayacağınızı göstermek istiyoruz. Yalnızca AdSense’e odaklanacağımızı ve reklamlarınızı nasıl optimize edeceğinizi anlatacak ve trafik oluşturan bir web sitesi nasıl yönetilir sizlere açıklamaya çalışacağız.

internetten para kazanma

AdSense para kazanma vereceğiniz emekle doğru oranlıdır, internetten para kazanma düşünüldüğü kadar da kolay değildir, yoksa herkes kazanırdı! Yazımızın devamında ne demek istediğimizi anlamış olacaksınız. Bu kılavuzu etkili bir şekilde kullanmak için, zaten trafik oluşturan bir web sitesine ihtiyacınız olacak veya bir tane oluşturmaya başlamış olmanız lazım. Yani Google AdSense para kazanmak için bir web siteniz ve bir miktar da ziyaretçiniz olmalıdır.


İNTERNETTEN PARA KAZANMA YÖNTEMLERİNDEN BİRİ OLAN ADSENSE NEDİR?

AdSense, internetten para kazanma yöntemlerinden sadece biridir ve yayıncıları yani web sitesi sahiplerini ve reklam verenleri birbirine bağlayan bir reklam ağıdır. Web sitesi sahipleri, web sitelerini reklam ağına bağlayarak, reklam verenlerin reklamlarını bu web sitelerinde görüntülemek için teklif vermelerine olanak sağlar. Bir web sitesi ziyaretçisi bir reklamı tıklar veya görüntülerse, reklam verenin reklam için teklifinin belirli bir kısmı web sitesi sahibine ödenir. Google da aradaki farkı alarak para kazanır.

Google AdSense’i anlatan aşağıdaki video, size fikir verecektir:


ADSENSE’E NASIL ÜYE OLUNUR?

Google, AdSense’e üye olmak için bir iki kriter arıyor fakat web siteniz üzerinden para kazanmanız için ise çok titiz bir inceleme gerçekleştiriyor. AdSense ilk çıktığı zaman bu kadar inceleme yapılmıyordu fakat sonrasında web sitelerinin kalitesini yüksek tutmak ve reklam ağlarının bütünlüğünü korumak için bu yöntemi tercih etmeye başladılar.

ADSENSE NASIL KAYIT OLUNUR?

 • 18 yaşında olmalısınız.
 • Daha önce AdSense bağlanmamış bir Gmail hesabınız olmalıdır.
 • Google’ın tüm hizmet şartlarını karşılayan bir web sitesine sahip olmak.

Yukarıdaki gereksinimler haricinde, Google program politikalarına uymanız gerekir, ancak kabul edilmenizi sağlamak için birkaç ek gereksinim de beklenmektedir.

ADSENSE İNCELEME KONULARI

 • Web sitenizin en az 30 ayrı sayfası olmalı ve bu sayfalar copy/paste, yani diğer web sitelerinden araklanmış yazılar olmamalıdır.
 • Web sitenizin en az 3 aylık bir geçmişi olmalıdır.

Web sitenize ne kadar çok ziyaretçi gelirse, kazanç potansiyeliniz o kadar iyi ve yüksek olur. İnternetten para kazanmak için çok sayıda tekil ziyaretçiye sahip olmalısınız ve sitenizde geçirecek zamanın da uzun olması gerekmektedir.

internetten para kazanma

Google AdSense hesabı açma ve reklam geliri nasıl kazanılır konusunda daha önce bilgi verdiğimiz için, burada yeniden bahsetmeyeceğiz.

ADSENSE ONAYI NE ZAMAN VERİR?

Yukarıdaki şartları sağlamanız sonrasında, Google’ın AdSense incelememesi 5-6 gün sürmektedir fakat 2 haftaya kadar da uzayabilir. İnternetten para kazanmak için ilk adımı attınız, şimdi sabırla beklerken, içerik üretmeye devam edebilirsiniz.

ADSENSE REKLAM TÜRLERİ

Google AdSense hesabınız para kazanmaya uygun bulunursa, AdSense reklamları yayınlamaya ve reklam geliri elde etmeye hazırsınız demektir. Bunu yapmadan önce, en iyisi farklı AdSense reklam türlerini anlamaktır. Beş farklı türde AdSense reklam türü vardır. Bunlar,

 1. Görüntülü,
 2. Özet akış içi,
 3. Yazı içi,
 4. Eşleşen içerik
 5. Bağlantı reklamları

ADSENSE GÖRÜNTÜLÜ REKLAMLAR

Duyarlı ve çoğu ekran boyutuna sığan tipik görüntülü reklam birimleridir. Bu reklamlar neredeyse her yerde iyi sonuç verir. Bu tür reklamlar duyarlı olabilir ve sunulduğu cihazın ekran boyutuna otomatik olarak uyarlanabilir. Ayrıca sabit boyutlara sahip olacak şekilde yapılandırılabilir ve AMP (Accelerated Mobile Pages) ile uyumludur. İnternetten para kazanmak için kullanılan adsense’nin en çok tercih edilen reklam türü budur.

adsense reklam türleri
AdSense Görüntülü Reklam Türleri

ADSENSE ÖZET AKIŞ İÇİ REKLAMLAR

Bir akışa, kenar çubuğuna veya listeye sığan yerel reklamlar. Doğal olarak akarlar ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlarlar.

adsense reklam türleri
AdSense Akış İçi Reklam Türleri

ADSENSE YAZI İÇİ REKLAMLAR

Okuma deneyimini kesintiye uğratmadan bir yazının içeriğine uyan yerel reklamlar.

adsense yazı içi reklamlar
AdSense Yazı İçi Reklam Türleri

ADSENSE EŞLEŞEN REKLAMLAR

Bu reklam türünde, kullanıcılar hem web sitenizin hem de reklam verenlerin içeriklerini görürler. Kullanıcılara web sitenizin içeriğini öneren, sayfa görüntülemelerini, sayfada geçirilen süreyi ve reklamlarınızı tıklama potansiyellerini artırmaya yardımcı olan reklamlardır. İnternetten para kazanmak için uzun ve kaliteli içerikler hazırlıyorsanız, bu reklam türü işinize fazlasıyla yarayacaktır.

adsense eşleşen içerik reklamlar
AdSense Eşleşen İçerik Reklam Türleri

ADSENSE BAĞLANTI REKLAMLARI

Duyarlı olabilen veya sabit boyutlu bir metin bağlantısı biçimindeki reklamlar. Sayfa içeriğinizle ilgili konuları görüntüler.

adsense bağlantı reklamlar
AdSense Bağlantı Reklam Türleri

ADSENSE’DE REKLAM OLUŞTURMA

Reklam birimleri, reklamlarınızı görüntülediğiniz belirli bir web sayfası veya mobil uygulamadaki reklam alanını ifade eder. Bunu yapmak için, önce bir reklam birimi oluşturmanız ve ardından kodu web sitenizde reklamın görüntülenmesini istediğiniz yere eklemeniz gerekir.

adsense reklam oluşturma
AdSense’de Reklam Nasıl Oluşturulur?

İlk reklam biriminizi oluşturmak nispeten kolaydır ve görüntülü reklamlarla başlamanızı öneririz.

adsense reklam nasıl oluşturulur
AdSense’de Reklam Nasıl Oluşturulur?

Web sitenize reklam birimleri eklemenin birçok yolu vardır. Kullandığınız web sitesi platformuna bağlı olarak, reklam birimlerinizi eklemek için web sitesi kodunu düzenlemeniz gerekebilir. Bazı platformlar, reklamları destekleyen ve reklam birimi kodunuzu eklemeyi çok daha kolay hale getiren yerleşik bir işleve sahiptir.

adsense reklam nasıl oluşturulur
AdSense’de Reklam Nasıl Oluşturulur?

WordPress gibi platformlarla, reklamlarınızı görüntülemek için temalar aracılığıyla çeşitli eklentiler, web sitesi widget’ları ve site genelinde ayarlardan yararlanabilirsiniz. Burada reklam kodunu uygulamanın çeşitli yolları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

DİKKAT ETMENİZ GEREKEN ÖNEMLİ KONULAR

Başarı bir gecede olmaz, internetten para kazanma uzun bir emeğin sonucu olacaktır. Sisteme uyum sağlaması ve potansiyelini göstermesi için zaman tanıyın. Doğru şeyi yapıyorsanız, sayıların artmaya başlaması en az birkaç hafta sürebilir. “Doğru olanı yapmak” şu anlama gelir:

 1. Politikalara yani kurallara uymalısınız.
 2. Reklamlarınız yüksek oranda görüntülenebilir olmalıdır (IAB en az% 70 görüntülenebilirlik önerir)
 3. Daha uzun oturum süresi ile sonuçlanan yüksek kaliteli ve ilgi çekici içerik yayınlamalısınız.
 4. Sitenizi çok fazla reklamla doldurmamalısınız.
 5. Teker teker değişiklik yapar ve performans üzerindeki etkisini izlemelisiniz.

Google AdSense programında para kazanmak için önem vermeniz gereken tek şey içerik kaliteniz olmalıdır. Başka web sitelerinden yazıları, resimleri ya da fotoğrafları kopyalayıp, kendi sitenize eklemeniz para kazanmayacağınız gibi site puanlamanızı düşürecek ve reklam verenlerin tercih etmeyeceği bir site sahibi olmanıza sebep olacaktır.

Bu sebeple öncelik kaliteli site içeriği olmalıdır. Sonrasında acele etmeden reklamları yavaş yavaş eklemeniz ve yaptığınız değişikliklerin site sıralamanızı nasıl değiştirdiğini izlemeniz olacaktır. Ani ve toplu değişikliklerde bir şey yolunda gitmezse, hatayı nerede yaptığınızı bulmanız imkansız hale gelecektir.

Optimize etmeyi veya denemeyi düşünmeniz gereken birkaç nokta:
 1. Reklam yerleşimleri
 2. Reklam boyutları
 3. Reklam biçimi veya renkleri
 4. Sayfa başına reklam sayısı
 5. Otomatik reklamlar (açık ve kapalı)

Arkadaşlar, internetten para kazanmak sandığınız kadar kolay ve kısa sürede olabilecek bir şey değil. Zamanınızın %60’ını içerik üretmekle geçirmeli ve geri kalan %40’ında ise reklam optimizasyonu için deneme yanılma yöntemiyle tekrar tekrar alıştırma yapmanız gerekecektir.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken şeylerin başında, web sitenize gelen ziyaretçinin ‘yazınızı baştan sona okuması için sebep ne’ sorusunun cevabını önce siz cevaplıyor olmalısınız. Yani ziyaretçileriniz sayfanızda ne bulacak ve sıkılmadan sonuna kadar okuyacaklar mı? Bu iki soru ve cevabı internetten para kazanma yolunda ne kadar başarılı olacağınızı gösterecektir.

Sonuç olarak – bir plan yapın, bir zaman çizelgesi belirleyin, sonuçları değerlendirin.

ADSENSE REKLAM OPTİMİZASYON TEKNİKLERİ

Artık Google AdSense’i kullanmaya başladığınıza ve bir miktar reklam geliri elde ettiğinize göre, reklam optimizasyonu tekniklerini inceleyebilirsiniz. İşte göz önünde bulundurmanız gereken iki güçlü teknik:

Otomatik reklamlar – AdSense otomatik reklamları, reklam gelirinizi optimize etmenin kolay bir yoludur ve Google’ın tüm ağır işi sizin yerinize yapmasına izin verir. Otomatik reklamlarda Google, reklam birimlerini web sitenize otomatik olarak eklemek ve önceden var olan reklam birimlerini geçersiz kılmadan bunları optimize etmek için yapay zeka kullanır. Otomatik reklamlarla kullanmak istediğiniz reklam türünü de seçebilirsiniz.

adsense reklam optimizasyonu
Adsense Reklam Optimizasyonu
adsense reklam optimizasyonu
Adsense Reklam Optimizasyonu

SONUÇ

Değerli okuyucular, Google Adsense, internetten para kazanmak için yöntemlerden en çok tercih edilen ve en güvenli olanıdır. Yukarıda da paylaştığımız gibi, bir web siteniz olmalı, kaliteli içerikler üretmeli ve doğru reklam optimizasyonu yapmalısınız. Bu konuda aklınıza takılan konuları ve internetten para kazanmak için farklı yöntemleri okuyucularımızla sizler de paylaşabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!