Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaSeyahat - Gezi - TatilFarklı Kum Renkleri ve Doğasıyla Dünyanın En Renkli 7 Plajı

Son Yazılar

Farklı Kum Renkleri ve Doğasıyla Dünyanın En Renkli 7 Plajı

Farklı kum renkleriyle dünyanın en renkli plajları: 1. Ramla Koyu - 2. Papakolea Plajı - 3. Balos Plajı - 4. Red Beach - 5. Hyams Plajı ...

Yeni yerleri ziyaret ederken plajlar herkesin mutlaka gitmek istediği yerlerden değildir. Birçoğu kumda dinlenmek veya su sporlarına katılmak yerine dışarıda olmayı ve manzaraları seyretmeyi ve sokakları keşfetmeyi tercih ediyor. Peki ya bu plajlarda bulunan kumlar farklı renklerdeyse? Kesinlikle herhangi bir filtreleme gerektirmeyen mükemmel bir fotoğraf fırsatı sunan bu plajlar, dünyanın dört bir yanındaki en sıra dışı renkli plajlardan bazılarıdır.

1. Ramla Koyu, Gozo, Malta

Malta’daki Ramla Körfezi ile karıştırılmaması gereken, parlayan kırmızı-turuncu renkli kumuyla popüler olan Ramla Koyu’na ev sahipliği yapan Malta’nın Gozo’daki kardeş adasıdır. Kuzey Gozo’da, Nadhur ve Xaghra köyleri arasında yer alan Ramla Koyu’na ulaşmanın en iyi yolu, Nadhur’un ana yolundan geçmektir. Bu, Gozo’daki en büyük ve en popüler plaj olmasına ve hem Gozitans’ın hem de turistlerin uğrak yeri olmasına rağmen, yüksek sezonda bile asla aşırı kalabalık değildir. Kum yeterince göz alıcı değilse, plajda ayrıca Gozitan’ın güçlü dini inançlarına saygı duruşunda bulunan, bebek İsa’yı tutan bir Kutsal Meryem heykeli vardır. Calypso Mağarası’nın yakınında, amaca yönelik olarak inşa edilmiş gözetleme kulesine doğru yürüyün ve etkileyici manzaraları tek bir yerde izleyin.

2. Papakolea Plajı, Hawaii

Dünyanın en renkli plajları arasında gösterilen ve sadece dört yeşil kumlu plajdan biri olan Papakolea Plajı, Hawaii Adası’nın güney noktasında yer alır ve Mauna Loa yanardağının duvarları ile çevrilidir. Mahana Plajı ve Yeşil Kum Plajı olarak da bilinir, zengin yeşil kumlara ulaşmanın tek bir yolu vardır ve bu da biraz engebeli bir yürüyüştür. Ancak, önünüze çıkacak manzara, harcadığınız zamana değer. Silindir koni yaklaşık 49.000 yıl önce oluşmuştur ve şimdiye kadar sadece bir kez akan zengin lavdan yeşil kum ortaya çıkmıştır. Sahil, kaba ve yoğun olan ve sahili kaplayarak yeşil bir görünüm veren olivin kristallerini hapsediyor. Yerliler genellikle bu eşsiz kumu “Hawaii Elması” olarak adlandırır ve yakından incelendiğinde nedenini görmek kolaydır.

3. Balos Plajı, Girit, Yunanistan

Jet lag olmadan Karayipler’de olduğunuzu hissetmek istiyorsanız, Girit’in kuzeybatı tarafındaki Balos Plajı’na gidin. Tamamen tenha, yumuşak kumu ve gök mavisi suyu vardır ve popüler olmasına rağmen bozulmamış güzelliğini korumuştur. Biraz keşif yapmak isterseniz, Venedik kalesiyle Gramvoussa adacığı yakındadır. Buradaki kum, sahilde nerede olduğunuza bağlı olarak biraz farklılık gösterir. Masmavi sularla tamamlanan kum, yer yer neredeyse saf beyaz ve diğer yerlerde nefis pembe olabilir. Pembe kum, binlerce ezilmiş deniz kabuğundan kaynaklanmaktadır. Ancak burası gibi geniş alanlara yayıldığında fotoğraf çekmek için paha biçilemez.

4. Red Beach, Santorini, Yunanistan

Yunanistan’ın tartışmasız en etkileyici plajı olan Red Beach, Akrotiri antik kentinin çok yakınında yer almaktadır. Adayı yaz aylarında ziyaret etmeyi planlıyorsanız, plajın küçüklüğü nedeniyle koyun kolayca kalabalıklaştığını unutmayın. Ama bir yabancının yanında havlu üzerinde uzanmaktan çekinmezsen, o zaman kesinlikle çok eğleneceksin. Değilse, yoğun dönem dışında adayı ziyaret etmeye çalışın. Kırmızı çakıllı kum, Red Beach’i en konforlu plajlardan biri yapmaz, ancak koyu kırmızı, neredeyse bordo kayalıklarla çevrili olması, plaja ulaşmak için kısa bir yürüyüş yapmaya değer.

5. Hyams Plajı, Avustralya

Buna inanılması için ziyaret edilmesi gerekir. Parlak su ile beyaz kumlu plajlar. İnsan yoğunluğu ile bilinen Sidney’den sadece üç saat uzakta ama sanki buraya geldiğinizde kendinizi cennetteymiş gibi hissedeceksiniz. Hyams Plajı’nın dünyanın en beyaz kumlarına sahip olduğu söyleniyor ve bunu kanıtlamak için Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Rahatlamak ve berrak suların tadını çıkarmak için bu güzel cennetten başka bir şey yok. Ziyaretçilerin kumlardan balina izlemenin keyfini çıkarabilecekleri veya plajı çevreleyen Booderee Ulusal Parkı’nı ziyaret edebilecekleri, doğayla iç içe olmak için mükemmel bir yer.

6. Reynisfjara Plajı, İzlanda

Çarpıcı yerler söz konusu olduğunda, Reynisfjara Plajı mükemmele yakındır. Vík í Mýrdal adlı küçük bir balıkçı köyünün yanında yer alan bu kumsal, Game of Thrones’un oynandığı yerlerden biri olarak kullanılmış. Sahil boyunca sıra dışı siyah kum, bazalt kaya sütunlarının doğal oluşumları, yüksek kayalıklar, mağaralar ve volkanik yapılarla çevrilidir. Siyah kum, çevredeki soğuk Atlantik okyanusuna çarpan volkanik lavlardan kaynaklanır, yani soğuk suyla lavların bir araya gelmesi siyah kumu oluşturuyor. İnce olmaktan ziyade, buradaki kum sert, büyük taneli ve çakıllı bir kıvama sahiptir, çakıldan çok farklı değildir ve bu da Reynisfjara Plajı’nı güneşlenmekten çok bir gezi yeri yapar. Başka bir dünyaya adım atmak gibi, bu siyah kumlu plajın tamamen doğal olarak oluştuğuna inanmak zor.

7. Glass Beach, Kaliforniya, ABD

Dünyanın en renkli plajları arasında kesinlikle ilk sırada. Fort Bragg, Kaliforniya, eşsiz ve güzel Glass Beach’e ev sahipliği yapmaktadır. Bu nokta, bir zamanlar yerel halkın çeşitli nesneleri atması için bir çöplük alanıydı. Alan daha sonra 1967’de temizlik için halka kapatıldı ve zamanla sert dalgalar, atılan nesneleri bugün oldukları küçük, renkli biblolar haline gelene kadar şekillendirdi.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Seyahat – Gezi– Tatil kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!