Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaGündemPutin'in Öldürdüğünden Şüphelenilen Önde Gelen Muhalifler ve Düşmanlar

Son Yazılar

Putin’in Öldürdüğünden Şüphelenilen Önde Gelen Muhalifler ve Düşmanlar

Kinci olduğu ve yapılan ihaneti asla unutmadığı bilinen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu zamana kadar kimleri öldürdü? İşte o iddialar ve isimler.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendisine yapılan hiçbir şeyi unutmuyor. Bazen ödüllendiriyor bazen ise cezasını kesiyor. Bunlardan sonuncusu olduğu iddia edilen paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeniy Prigojin. 23 Ağustos 2023 tarihinde Wagner grubunun üst düzey liderlerinin olduğu uçağın Rusya’ya yakın bir noktada düşmesi ile yeniden bu soru gündeme geldi. Putin muhaliflerinin ve düşmanlarının önünde sonunda hiç tahmin edilmeyen bir zamanda ölmesi normal mi? Bu zamana kadar Putin kimleri öldürdü?

Elbette bunlar sadece birer iddia fakat olayları şöyle bir düşününce olma olasılığı yüksek. Putin’in kendisine yapılan ihanetleri unutmadığı ve cezalarını kestiği biliniyor. Bu yazımızda insanların hafızalarını tazeleyecek nitelikte sorulan ‘Putin bu zamana kadar kimleri öldürdü?’ iddiasını yeniden hatırlayacağız.

  • Putin hükümetiyle bağlantılı kişiler şiddet içeren veya gizemli koşullar altında öldü.
  • KGB’nin eski yarbaylarından ve FSB’nin eski başkanı olan Putin’in kendisini eleştirenlere suikast düzenlediğinden şüpheleniliyor.
  • İşte Putin’i eleştiren ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in öldürme emrini verdiği iddia edilen isimlerin listesi.

Aleksey Navalni

Yetkililer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülke içindeki en zorlu muhalifi Alexei Navalny’nin 16 Şubat 2024 Cuma günü, otuz yıllık hapis cezasını çektiği cezaevinde yaptığı yürüyüşün ardından bilincini kaybederek öldüğünü söyledi.

Eski bir avukat olan 47 yaşındaki Navalny’nin ölümü, Putin’in en az 2030 yılına kadar iktidarda tutacak bir seçime hazırlandığı bir dönemde, dağınık Rus muhalefetini en önemli liderinden yoksun bıraktı.

Yevgeniy Prigojin (Wagner Lideri)

23 Ağustos 2023 Çarşamba günü, Rus devlet medya ağı TASS, sürgündeki Wagner Grubu finansörü ve başarısız darbe liderinin uçak kazasında ölmüş olabileceğini duyurdu.

Yevgeniy Prigojin’in henüz doğrulanmayan sonu, çalkantılı birkaç ayın ardından geldi.

Prigojin, Ukrayna’daki savaşa yönelik başarısız planlamaları nedeniyle Putin’in askeri liderliğini alenen eleştirmesiyle ün kazandı, Kremlin’i Wagner paralı asker birliklerini kötüye kullandığını açıkladı ve sonunda Haziran ayında Rus liderliğine karşı kendisinin ve birliklerinin Belarus’a sürgüne gönderilmesiyle sonuçlanan bir darbe girişiminde bulundu.

Ancak Prigojin’in sürgünden bu yana nerede olduğu ve yaşayıp yaşamadığı henüz bilinmiyordu; paralı asker lideri başarısız darbe girişiminden sadece birkaç gün sonra Putin’le şahsen buluşuyor ve haftalar sonra Afrikalı liderlerle kritik bir zirveye çıkıyor.

Rusya Devlet Başkanı’nın Prigojin’in restoranlarında yemek yemeye ve catering işiyle ilgili devlet ihalelerini vermeye başlaması nedeniyle bir zamanlar “Putin’in Aşçısı” lakabıyla anılan Prigojin, 23 Ağustos 2023 tarihinde Moskova yakınlarında bulunduğu uçağın düşürülmesi sonunda öldüğü bildiriliyor. Üstelik uçakta Wagner grubunun diğer bazı üst düzey isimlerinin bulunduğu da iddia ediliyor.

Pavel Antov

Putin kimleri öldürdü sorusuna ismi pek de gündem olmayan Pavel Antov ile devam edebiliriz. Aralık 2022’de Rus iş adamının, 65. doğum gününden 25 gün sonra Hindistan’ın Rayagada kentinde bir otelin penceresinden düştüğü duyurulmuştu.

BBC’nin haberine göre, politikacı ve milyoner, Kiev’deki füze saldırısının ardından Putin’in Ukrayna ile savaşını WhatsApp üzerinden eleştirmişti ancak mesajı hemen sildi ve bunu başka birinin yazdığını iddia etti.

Rus haber ajansı TASS’ın haberine göre, Bölgesel Parlamento Başkan Yardımcısı Vyacheslav Kartukhin Telegram kanalında “Başarılı bir girişimci, hayırsever olan meslektaşımız Pavel Antov vefat etti. Birleşik Rusya grubunun milletvekilleri adına derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum.” dedi.

Bu şüpheli ölüm sonrasında gözler Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e çevrilmişti.

Ravil Maganov

CNBC’nin haberine göre Lukoil başkanı Ravil Maganov, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini açıkça eleştirmişti. Rapora göre, savaşın başlamasından kısa bir süre sonra petrol şirketi “silahlı çatışmanın en kısa sürede sona erdirilmesi” çağrısında bulundu.

Habere göre, Antov’a benzer şekilde Maganov da Eylül 2022’de Moskova’daki bir hastanenin penceresinden düşerek hayatını kaybetti. Ancak Lukoil’den tarafından yayınlanan fakat artık silinmiş olan bir açıklamada, 67 yaşındaki başkanın “ciddi bir hastalığın ardından” öldüğü belirtilmişti. Açıklamanın silinmesi, gözlerin yeniden Putin’e çevrilmesine sebep olmuştu.

Dan Rapoport

Daily Beast’in haberine göre işadamı Dan Rapoport, sosyal medyada defalarca Rusya-Ukrayna savaşını açıkça kınadı ve Ukrayna’ya desteğini vurguladı.

Rapora göre kendisi, Ağustos 2022’de Washington DC’deki bir apartmanın önünde ölü bulundu. Polis, bulunduğunda onun Florida ehliyeti, siyah şapkası, 2500 doların biraz üzerinde bir parası ve turuncu parmak arası terlikleri olduğunu açıkladı.

Mikhail Lesin

Rusya basın bakanı Mikhail Lesin’in, Kasım 2015’te Washington DC’deki bir otel odasında “kafasına vurulan sert bir cisim” ile travma sonucu öldüğü duyuruldu.

Daily Beast’in haberine göre İngilizce televizyon ağı Russia Today’i (RT) kuran Lesin, ölmeden önce kendisini yolsuzluk suçlamalarından korumak için FBI ile bir anlaşma yapmayı düşünüyordu.

Lesin yıllardır Rusya’daki siyasi yaşamın kalbinde yer alıyordu ve zengin ve güçlülerin iç işleyişi hakkında çok şey biliyordu.

Boris Nemtsov

Boris Nemtsov, Boris Yeltsin döneminde Rusya’nın eski başbakan yardımcısıydı ve daha sonra Putin’i oligarkların kazandığı paralara el koymakla suçlayarak büyük bir muhalif haline geldi.

2015 yılında bir restorandan eve yürürken Kremlin’in birkaç metre uzağında arkadan dört kez vuruldu.

Boris Berezovsky

Boris Berezovsky, Putin’le arası bozulduktan sonra İngiltere’ye kaçan bir Rus oligarkıydı. Sürgünü sırasında Putin’i zorla devirmekle tehdit etti. Mart 2013’te Berkshire’daki evinde intihar etmiş gibi ölü bulundu, ancak ölümüyle ilgili soruşturmada önemli bir detay ortaya çıktı.

Berezovsky, arkadan kilitlenmiş bir banyoda boynunda bir iple ölü bulundu. Adli tabip onun nasıl öldüğünü açıkladı fakat kapının onun tarafından mı yoksa başka biri tarafından mı kilitlenip kilitlenmediği ortaya çıkamadı.

İngiliz polisi, kendisine yönelik iddia edilen suikast girişimlerini birçok kez araştırmıştı.

Natalia Estemirova

Natalia Estemirova, suikata uğrayan ve Putin muhaliflerinden biri olan Anna Politkovskaya ile çalışan bir gazeteciydi.

Rus devletinin Çeçenya’da gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerini ortaya çıkarma konusunda ısrarcıydı.

2009 yılında evinin önünden kaçırıldı ve daha sonra yakındaki ormanlık alanda başından vurulmuş halde bulundu. Hiç kimse onun cinayetinden mahkum olmadı, yani katili nasıl olduysa hiç bulunamadı.

Stanislav Markelov ve Anastasia Baburova

İnsan hakları avukatı Stanislav Markelov, Politkovskaya’yı ve Putin’i eleştiren diğer gazetecileri savunmasıyla adını duyurdu.

19 Ocak 2009 tarihinde Kremlin yakınlarında maskeli bir silahlı adam tarafından vuruldu. Onunla birlikte yürüyen gazeteci Anastasia Baburova da ona yardım etmeye çalışırken kim vurduya gitti.

Alexander Litvinenko

Alexander Litvinenko, 2006 yılında Londra’daki bir otelde ölümcül polonyum-210’la dolu bir fincan çay içtikten üç hafta sonra ölen eski bir KGB ajanıydı.

Britanya’da yürütülen bir soruşturma, Litvinenko’nun, “muhtemelen Bay Patrushev ve aynı zamanda Başkan Putin tarafından görevlendirilen” emirlere göre hareket eden FSB ajanları Andrei Lugovoi ve Dmitry Kovtun tarafından zehirlendiğini ortaya çıkardı.

Litvinenko, Putin’i çok eleştirdi ve onu diğer şeylerin yanı sıra bir apartman bloğunu havaya uçurmak ve gazeteci Anna Politkovskaya’nın öldürülmesi emrini vermekle suçladı.

Anna Politkovskaya

Anna Politkovskaya, Putin’i eleştiren bir Rus gazeteciydi. “Putin’in Rusyası” adlı kitabında Putin’i ülkesini polis devletine dönüştürmekle suçladı. 2006 yılında kiralık katiller tarafından dairesinin dışındaki asansörde yakın mesafeden vurularak öldürüldü.

Cinayetten beş kişi mahkum edildi, ancak yargıç bunun sözleşmeli cinayet olduğunu ve 150.000 doların “bilinmeyen bir kişi” tarafından ödendiğini tespit etti. Fakat elbette bu kişi hiçbir zaman ortaya çıkarılamadı.

Paul Klebnikov

Paul Klebnikov, Forbes’in Rusça baskısının baş editörüydü. Rusya’daki yolsuzluklar üzerine yazılar yazmış ve zengin Rusların hayatlarını araştırmıştı.

Gazetecileri Koruma Komitesi’ne göre, 2004 yılında bir arabadan ateş edilerek öldürüldü. Bu cinayetin bir kiralık katil tarafından işlendiği biliniyordu, fakat asla ortaya çıkarılamadı.

Sergei Yushenkov

Sergei Yushenkov, bir apartman bloğunun bombalanmasının arkasında Rus devletinin olduğunu kanıtlamaya çalışan bir Rus politikacıydı.

BBC’nin haberine göre, 2003 yılında, siyasi örgütü Liberal Rusya’nın Adalet Bakanlığı tarafından parti olarak tanınmasından birkaç saat sonra göğsüne tek kurşun sıkılarak öldürüldü.

Putin Kimleri Öldürdü?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu kişilerin öldürülmesinde emir verdi mi? Elbette bunlar tamamen iddia ve uzun yıllar ortaya çıkmayacak Rusya’nın derin devlet ilişkilerinin bir parçası. Aksini düşünmek saflık olurdu. Putin iktidarda kaldığı sürece, daha kaç kişinin ölüm haberi dünya gündemine düşecek göreceğiz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Gündem ile ilgili en ilgi çekici haberlere buradan erişebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!