Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDiziMutlaka İzlemeniz Gereken Karlar Kızı Benzeri 8 Dizi

Son Yazılar

Mutlaka İzlemeniz Gereken Karlar Kızı Benzeri 8 Dizi

Netflix platformunda yayınlanan Karlar Kızı dizisini beğendiyseniz, benzeri dizileri de izlemek isteyebilirsiniz: İşte gerilim ve gizem türündeki 8 dizi.

Netflix’in “Karlar Kızı”, orijinal adı “La chica de nieve” olan bir İspanyol gizem gerilim dizisidir. Etkileyici anlatımı, Amaya adlı genç bir kızın ortadan kaybolması etrafında döner. Stajyer bir gazeteci olan Miren Rojo (Milena Smit), kıdemli Eduardo (José Coronado) ve Müfettiş Millan (Aixa Villagrán) ile birlikte bu vakayı araştırma sorumluluğunu üstlenir. Deliller kaybolmuş ve her şey bir muamma gibi görünüyor, ancak Miren kanıtları bir araya getirmeye çalışıyor. Davada ilerlerken geçmişte yaşadığı travmatik bir olay başına bela olur. Karlar Kızı dizisini henüz izlemeye başlamadıysanız kesinlikle tavsiye ederim. Bölümlerini izlediyseniz ve Karlar Kızı benzeri diziler hangileridir merak ettiyseniz, size izlemeniz gereken gizem ve gerilim türündeki 8 diziden bahsedeceğim.

Dizi, İspanya’da bir milyonun üzerinde kopya satan Javier Andrés Roig’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Davida Ulloa ve Laura Aleva, bu projede işbirliği yapan ve hikayeyi bir diziye sığdıran iki yönetmen. Karanlık ve çarpık bir dünyaya daldıysanız ve bu deneyimi yeniden yaşamak istiyorsanız, işte sizin için derlediğimiz bir öneri listesi. Karlar Kızı benzeri dizileri merak ediyorsanız ve ilginizi çekiyorsa bunların çoğunu Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

1
Express (2022- )

‘Express’, insanların parayı ATM’den çektikten sonra teslim etmeye zorlandığı ve adam kaçırma hakkında bir başka harika İspanyol gerilim dizisidir. Dizide Barbara bu zorbalığın kurbanı oluyor ve suçlular onu kısa bir süreliğine kaçırıyor. Giderek artan bu suçun sonuçlarıyla uğraşan genç psikolog ve ailesinin yolculuğunu takip ediyoruz. Yaratıcı Iván Escobar ayrıca diziyi neşelendirmek için bölümler boyunca bazı komik unsurlar serpiştiriyor. ‘Karlar Kızı’nda, kısmen benzer bir suç Miren’in gözünden aktarılıyor, ancak ‘Express’, deneyimi suçluların bakış açısından ele alır. Merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

2
The Lørenskog Disappearance (2022)

Öncelikle ‘Forsvinningen – Lørenskog 31. Oktober 2018’ olarak bilinen The Lørenskog Disappearance, gerçek olaylara dayanan ve Karlar Kızı benzeri diziler arasında yer alan bir Norveç suç draması dizisidir. Anne-Elisabeth Falkevik Hagen’in (bir milyarderin karısı) evinden kaçırılmasının ardından polis soruşturma yapar, ancak çıkmazlarla karşılaşmaya devam eder.

Koşullar bir yıl sonra değişse ve suçlu nihayet ortaya çıksa da, dizideki karmaşa öne çıkıyor ve sizi sonuna kadar bağlıyor. Yaratıcılar Nikolaj Frobenius ve Stephen Uhlander, gerçek olayı izleyicilerle buluşturuyor ve bir mini diziye sıkıştırıyor. “The Lørenskog Disappearance”, “Karlar Kızı”na doyamayan ancak gerçek bir suç ortamında benzer bir hikaye yaşamak isteyen hayranlar için kaçırılmayacak bir yapım. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

3
Alba (2021)

‘Alba’, tatil için memleketini ziyaret eden Alba’nın (Elena Rivera) etrafında dönen bir İspanyol dizisidir ve her şey bir gecede değişir. Sahilde tek başına uyandığında, tecavüze uğradığını anlar. Bu eylemin failleri dört erkek gençtir ve kim olduklarını öğrendiğinde şok geçirir. Her şeye rağmen Alba korkusuzdur ve adaleti aramak için suçlularının peşine düşer. Yaratıcılar Carlos Martín ve Ignasi Rubio, bu dramanın arkasındaki beyinler. “Karlar Kızı”nda görüldüğü gibi Miren de tıpkı Alba gibi suç işleyenlerin peşine düşer. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

4
Perdida (2020)

Karlar Kızı benzeri diziler arasında yer alan “Stolen Away”, orijinal adı “Perdida” olan bir İspanyol gerilim dizisidir. Bu diziye daha önce hiç görülmemiş bir unsur ekleyen Natxo López tarafından yaratılmıştır. Antonio’nun 5 yaşındaki kızı hiçbir yerde bulunamayınca soruşturma kapatılır ve hiçbir şey açığa çıkmaz. Ancak on üç yıl sonra, gizemli olay hakkındaki gerçeği ortaya çıkarmak için bir plan yapar. Antonio, Bogota’da kasıtlı olarak tutuklanmak için kokain kullanır ve yıllar önce çocuğunu kaçıran adamın peşine düşer. “Karlar Kızı”, insanların gerçeği olay gerçekleştikten çok sonra keşfettiği benzer bir hikayeye sahiptir. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

5
The Moorside (2017)

Paul Whittington’ın yönettiği ‘The Moorside’, 9 yaşındaki Shannon Matthews’ın ortadan kaybolmasını konu alan iki bölümlük bir İngiliz dizisidir. Arkadaşları ve komşuları, topluluk çabasının gerçekte ne anlama geldiğini örnekleyerek aramaya katılıyor. Bununla birlikte izleyiciler, dizinin hassas içeriği ve televizyonda gösterilmeye uygun olup olmadığı arasında ikiye bölünmüş durumda. ‘Karlar Kızı’ndan farklı olarak, “The Moorside”da bütün bir kasaba polise yardım eder ve görevlerini yerine getirir, ancak her iki dizide de tekrar eden bir tema “umut” ve bencil amaçları olmayan insanlar için elinden gelenin en iyisini yapmaktır. Merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

6
The Disappearance (2015)

“The Disappearance” (“Disparue” olarak da bilinir), polis soruşturmasını ve genç bir kızın bir festivale katılıp eve dönmemesinden sonra ortaya çıkan olayları konu alan bir Fransız gerilim dizisidir. Olayla başa çıkmaya çalışan ailesi üzerinde ağır bir yük vardır ve son ifşanın sırları topluluklarının derinliklerine gömülüdür. Yönetmen Charlotte Brandström akıllara durgunluk veren sürprizlerle bunun bir suç mu yoksa bir kaza mı olduğunu ikinci kez tahmin etmemizi sağlıyor. “Karlar Kızı”nın beklenmedikliğinin tadını çıkarıyorsanız, bu diziyi izleyin çünkü bu dizi “ah, ben bunu nasıl tahmin edemedim” anlarıyla tanınır. Merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırabilirsiniz.

7
I May Destroy You (2020)

‘I May Destroy You’, kara mizahla harmanlanmış düşündürücü bir drama dizisidir. Karlar Kızı benzeri diziler arasında yer alan yapım, yirmili yaşlarının sonlarında olan ve çalışmalarıyla olumlu bir şekilde takdir edilen bir fenomen ve romancı olan Arabella’yı (Michaela Coel) takip ediyor. İkinci kitabını yazarken canlandırıcı bir molaya ihtiyacı var, bu yüzden arkadaşlarıyla dışarıda bir gece geçiriyor.

Ancak ertesi gün Arabella, önceki geceki olayları zar zor hatırlayabilir. Yaratıcı ve yazar Michaela Coel, kusurlu karakterlerin merceğinden hassas özgürlük ve sömürü temalarını keşfederken cinsel rızayı yeniden düşünmenizi sağlıyor. ‘Karlar Kızı’na paralel olarak, her iki dizinin de kahramanları, cinsel istismarın yol açtığı geçmiş travmaları hareket ettiriyor ve iyileştiriyor ve hatta bunu hayatlarında bir katalizör olarak kullanıyor. Merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

8
The Missing (2014-2016)

‘The Missing’, Harry ve Jack Williams tarafından yaratılan ve yazılan bir İngiliz suç antolojisi dizisidir. Hikayenin ilk bölümü, Fransa’da tatilde olan bir ailenin etrafında dönüyor. Oğulları Oliver, kalabalık bir barda gizemli bir şekilde ortadan kaybolur ve asla bulunamaz. Sekiz yıl sonra, babası ikna edici kanıtlar bulur ve davaya atanan asıl dedektif Julien Baptiste’den yardım ister.

İkinci bölüm, ilkini anımsatıyor ve aynı araştırmacı, kayıp bir genç kızı içeren başka bir davaya karışıyor. Julien, açıklanamayan olayı çözme umuduyla Almanya ve Irak’a kadar seyahat ederek kurbanı bulmak için her türlü çabayı gösterir. ‘Karlar Kızı’ gibi bu dizi, kaybolan ve uzun süre bulunamayan çocukların kurgusal vakalarına odaklanıyor. Merak ederseniz VPN kullanarak Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!