Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaSinemaFBI Konulu Netflix'te İzlenen En İyi 15 Polisiye Dizi

Son Yazılar

FBI Konulu Netflix’te İzlenen En İyi 15 Polisiye Dizi

Polisiye ve FBI ile ilgili dizilerde en iyisini mi arıyorsunuz? Netflix'ten başka bir yere bakmayın. Sizi koltuğunuzun kenarında tutmak için en heyecan verici, macera ve aksiyon dolu FBI konulu ve polisiye türündeki dizileri paylaşıyoruz. Siz de hemen keşfedin.

Netflix’te bu kadar çok suç ve FBI dizisi varken hangilerinin izlemeye değer olduğunu seçmek zor olabilir. Karar vermenizi kolaylaştırmak için bu kılavuz, izlemeniz gereken en iyi Netflix suç ve FBI dizilerinin kapsamlı bir listesini sağlayacaktır. Heyecan verici dramalardan sürükleyici belgesellere kadar bu kılavuz, izleme zevkiniz için mükemmel diziyi bulmanıza yardımcı olacaktır.

netflix fbi dizileri

Netflix; heyecan verici, aksiyon dolu ve en iyi polisiye dramalardan oluşan sonsuz bir katalogla doludur. Ve bu aksiyon dolu dizilerin bir alt kümesi, ağırlıklı olarak polisiye türüyle ilgilidir. Özellikle bu türe ait olan bazı keskin, ilgi çekici ve cesur yapımlara göz atmak istiyorsanız, doğru yere geldiniz. Netflix’te şu anda izlenebilen gerçekten iyi FBI / polis dizileri hangileridir öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

15. The Valhalla Murders (2019 – 2020)

Başrollerini Nína Dögg Filippusdóttir, Björn Thors, Bergur Ebbi Benediktsson ve Sigurður Skúlason’un paylaştığı ‘The Valhalla Murders’, Thordur Palsson tarafından yaratılan bir polisiye televizyon dizisidir. Dizi, davanın baş müfettişi Kata ile birlikte İzlanda’nın ilk seri katilini durdurmak için zamana karşı yarışması gereken Norveçli bir polis müfettişi olan Arnar’ı konu alıyor. Başlangıçta ilgisiz suçların izini takip ederek manyak katili arama çalışmaları, sonunda onları, otuz yıldan uzun bir süre önce bazı korkunç olaylara tanık olan Valhalla adlı terk edilmiş bir eve götürür. Müfettişler, suçluyu çok geç olmadan bulmak için günümüz suçları ile 35 yıl önce meydana gelen olaylar arasındaki bağlantıyı bulmalıdır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

14. MINDHUNTER (2017-2019)

Bir Netflix Orijinal dizisi olan “Mindhunter”, FBI dizileri türüne benzersiz ve türünün tek örneği bir yaklaşım benimsiyor. Suçluların çarpık ruh hallerini anlamak amacıyla zihinlerinin psikolojik analizini konu alıyor. Gerçek zamanlı olaylara ve FBI ajanlarına dayanan ‘Mindhunter’ 1970’lerde geçiyor. Çeşitli suçlularla röportaj yapan ve seri katiller için geleneksel soruşturma yöntemlerini değiştirmeye çalışan FBI Davranış Bilimleri Birimi’nden iki ekip üyesini takip ediyor. Bize FBI’ın ceza davalarına psikolojiyi nasıl dahil ettiğinin hikayesini anlatıyor. Gerçekleri kurgu ile birleştiren bu Netflix FBI dizisi, yıldız gibi, akıllara durgunluk veren anlar yaşatıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

13. Aranyak (2021-)

Raveena Tandon, Parambrata Chatterjee ve Ashutosh Rana’nın öne çıkan performanslarının yer aldığı ‘Aranyak’, Rohan Sippy tarafından yaratılan bir polisiye gerilim dizisidir. Yapım, Himalayaların görkemli tepeleri arasında yer alan eski bir kasaba olan Sirona’ya odaklanıyor. Turistlere büyük şehirlerin koşuşturmacasından kaçıp, huzurlu bir mola sağlaması ile bilinen bir yer olsa da, yabancı bir gezgin kaybolduğunda işler kısa sürede kontrolden çıkar. Davayı çözme sorumluluğu, her zaman yüksek profilli bir dava üzerinde çalışmak istemiş olan kıdemli yerel polis Kasturi’nin omuzlarındadır. Ama davayı eline aldığında işler yolunda gidecek mi? Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

12. Jamtara (2020 -)

Soumendra Padhi tarafından yaratılan ve yönetilen Jamtara – Sabka Number Ayega, Amit Sial, Dibyendu Bhattacharya, Aksha Pardasany ve Aasif Khan’ın yer aldığı Netflix’in FBI / Polisiye türündeki dizileri arasındadır. Kasabalı bir grup genç, kârlı bir dolandırıcılık organizasyonu yürütmektedir. Yoldan çıkmış düzenbaz bir politikacı bu işten pay isterken, bir polis memuru da bu suçlularla savaşmak ister. Tam da genç silahlılar, hiçbir zaman başları belaya girmeden yasadışı işlerini yürütmeye devam edecek gibi görünürken, yeni atanan bir Polis komiser onları durdurmaya ant içer. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

11. Kutsal Oyunlar (2018-2019)

Bir Hint gerilim draması ‘Kutsal Oyunlar’, polis memuru Sartaj Singh’in yeraltı efendisi Ganesh Gaitonde’nin nerede olduğu hakkında kendisine tüyo veren bir telefon almasıyla başlıyor. Olayların bu gidişatını başarısız kariyerini tersine çevirmek için bir şans olarak gören Singh, Gaitonde’yi yakalamak için sokaklarda Mumbai’ye giden bir kedi fare kovalamacasına çıkar. Bu kovalamacada, şehrin karanlık sokaklarında gizlenmiş birkaç sırrı öğreniyoruz. Aksiyon sahneleriyle dolu “Kutsal Oyunlar” (bir Netflix Orijinali) kesinlikle listemize girmeyi hak ediyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

10. Young Wallander (2020-)

Netflix platformunda FBI / Polisiye dizileri arasında listelenen ve Henning Mankell’in romanlarından esinlenen “Young Wallander”, Ben Harris tarafından geliştirilen ve birlikte yazılan bir suç draması gerilim dizisidir. Dizi, kendi mahallesinde tanık olduğu tüyler ürpertici bir nefret suçunun ardından, katili bulma arayışına girerken, davanın başlattığı tartışma, suçlu adalet önüne çıkarılmazsa kontrolden çıkabilecek göçmenlik karşıtı öfkeyi besler. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

9. Narcos (2015-2017)

Bu diziyi mutlaka duymuşsunuzdur, fakat izlemediyseniz çok şey kaçırdığınızı söyleyebiliriz. ‘Narcos’, Kolombiya’daki uyuşturucu imparatorluğunun yükselişini konu alıyor. Bizi güçlü uyuşturucu baronunun kokain ticaretine hükmettiği 1980’lere götürüyor. Ham, cesur ve tamamen orijinal ‘Narcos’ size kötü şöhretli suçluları ve onlar tarafından işlenen suçları getiriyor. Şimdi, bu diziyi listemize dahil etmemizin nedeni, aynı zamanda Pablo Escobar gibi uyuşturucu baronları da dahil olmak üzere bu güçlü suçluları yakalamak için mücadele eden kolluk kuvvetlerine odaklanmasıdır. Bu savaşta hukuki, siyasi, polis, askeri ve sivil pek çok güç birleşir ve bu kaosun ortasında istikrarı sağlamaya çalışırken kendilerini çatışmanın içinde bulurlar. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

8. The Blacklist (2013-2023)

‘The Blacklist’ (Kara Liste) bizi, daha önce bir ABD Deniz İstihbarat subayı olan, ancak daha sonra FBI’ın listesindeki en çok aranan on kaçaktan biri haline gelmek için 20 yıl boyunca ortadan kaybolan Raymond “Red” Reddington ile tanıştırıyor. Netflix FBI / Polisiye dizileri arasında listelediğimiz yapımın konusuna gelecek olursak, Red bir gün Harold Cooper’a (FBI’ın müdür yardımcısı) teslim olur ve son yirmi yılı birlikte geçirdiği suçluların izini sürmek ve onları yakalamak için anlaşma teklif eder. Bununla birlikte, yardımcı olmasının iki koşulu vardır: dokunulmazlık istiyor ve yalnızca çaylak profil analizcisi Elizabeth Keen, namı diğer Liz ile çalışacak.

Keen ve Cooper, Red’in tuhaf isteğinden şüphelenmelerine rağmen Red, bir teröristi yakalamak için ondan yardım isteyerek onu test etmeye karar verir. Suçluyu başarılı bir şekilde yakalayıp öldürdüklerinde Red, ikiliye bu adamın uluslararası suçlulardan oluşan “kara listesinde” yalnızca ilk kişi olduğunu söyler – sürgünde geçirdiği gizemli 20 yıl boyunca derlediği bir katalog. Ayrıca FBI’ın bu suçluları takip etmede kendisiyle ortak bir çıkarı olduğunu da ortaya koyuyor. Dizi ilerledikçe Red’in Liz’le neden bu kadar ilgilendiğini de öğreniyoruz. Dizinin her bölümünde küresel bir suçlu yer alıyor ve ekibin onu ararken ve sonunda suçluyu yakalarken gösterdiği çabaları anlatıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

7. Unit 42 (2017-)

Öncelikle Brüksel’de geçen ‘Unit 42’, bir Belçika yapımı dedektif / polisiye dizisidir. Konu, sakin ve deneyimli bir dedektif olan Samuel Leroy (Patrick Ridremont) liderliğindeki bir araştırma ekibi etrafında dönüyor. Leroy’un takım arkadaşları arasında, kolluk kuvvetlerine katılmadan önce bilgisayar korsanı olan çaylak Billie Vebber (Constance Gay) var. Bir kadının cinayetini araştırırken, zıt kişilikleri kaçınılmaz olarak çatışır. Leroy kısa süre önce karısını ve üç çocuğunun annesini kaybetmiştir. Leroy ve Billie’nin aralarındaki uçurumu kapatan şey, ikisinin de işlerinde olağanüstü olmaları ve kadının katilini bulma arzularıdır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

6. Peaky Blinders (2013-2022)

Netflix FBI / Polisiye dizileri arasında bulunan yapımı duymamış olamazsınız. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere’de geçen ‘Peaky Blinders’, bizi Birmingham’da 1920’lere götüren bir İngiliz suç dramasıdır. Yaratıcısı Steven Knight’tan gelen ve yapımcılığını Caryn Mandabach Productions, Screen Yorkshire ve Tiger Aspect Productions’ın üstlendiği dizi, Shelby ailesini konu alıyor. Kötü şöhretli Tommy Shelby, Birmingham sokaklarında faaliyet gösteren suç çetesi Peaky Blinders’ın yöneticisidir. Bu sırada Baş Müfettiş Chester Campbell, onu yakalayıp çeteyi parmaklıklar ardına atmaya kararlıdır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

5. Better Call Saul (2015-2022)

Breaking Bad’i izlediniz mi? O zaman Walter White’a her zaman tavsiyelerde bulunan etik olmayan, becerikli avukat Saul Goodman’ı zaten tanıyor olmalısınız. “Better Call Saul” New Mexico, Albuquerque’de zor durumdaki bir avukat olarak geçirdiği günlerden bu yana yükselişini belgeliyor. Doğduğu sırada Jimmy olarak adlandırılan, kariyerine önce adi suçluları savunarak ve müvekkillerini hukuki sorumluluk iddialarında temsil ederek başlar. Dizi ayrıca bizi, bir hukukçu olan ancak tuhaf bir hastalık nedeniyle evin dışında görülmemiş olan kardeşi Chuck ile tanıştırıyor. Jimmy çalışarak ve bakkaliye, alışveriş vb. işlerde ona yardım ederek onu destekliyor.

Ancak Jimmy, Chicago’da çalışırken ve Albuquerque’ye dönmeden önce bir dolandırıcı olarak karanlık bir geçmişle gelir. Ek olarak, dizi bizi şu anda Jimmy’nin görev yaptığı adliye otoparkında gişe görevlisi olarak çalışan eski polis Mike Ehrmantraut ile tanıştırıyor. Bölümler ilerledikçe, Jimmy’nin hikayesinin Mike’ınkiyle nasıl iç içe geçtiğini ve “Breaking Bad”de Jimmy’nin nasıl Saul Goodman’a dönüştüğünü görüyoruz. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

4. Wentworth (2013-2021)

‘Wentworth’, esasen Wentworth Islah Merkezinde hapsedilen mahkumlar hakkında bir dizi. Bea Smith’in etrafında dönüyor ve kocasını öldürmeye teşebbüsle suçlandıktan sonra hapishanedeki hayatını anlatıyor. Hiyerarşinin nasıl çalıştığından habersiz, hapishanede nasıl hayatta kalacağını öğrenmek zorunda kalır. Bu cesur dizi, bizi hapsolmuş kadınlar arasındaki çirkin uygulamalar, zorluklar ve mücadelelerle tanıştırıyor. Bu yapımı Netflix FBI / Polisiye dizileri listemize dahil etmemizin nedeni, aynı zamanda orada çalışan ıslah memurlarının hem hapishane duvarlarının içinde hem de dışında günlük yaşamlarına dair derin bir fikir vermesidir. Merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

3. Katil Avcıları (2021-)

Netflix, öncelikle seri cinayetlerle ilgili içeriği sebebiyle adını üst sıralara çıkarmayı başardı. Bu tür içeriklere sahip gerçek suç belgesel dizisi ‘Katil Avcıları’, bu programlardan bazılarının yaptığı gibi katillere odaklanmak yerine, onları takip eden kolluk kuvvetlerinin etrafında dönüyor. İlk bölüm, Zodiac katilinden sonra tartışmasız en acımasız seri katil olan Green River katili hakkındadır ve Dedektif Dave Reichert, Fae Brooks ve Tom Jensen’in soruşturma sırasında neler olup bittiğine ve kurbanların ailelerine dair anlatımlarını takip eder. İkinci bölüm, yedi erkek müşterisini öldüren bir kadın seri katil ve hayat kadını olan Aileen Wuornos’a odaklanıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

2. Teröre Kıl Payı (2018-)

netflix fbi dizileri
Fotoğraf: Netflix

‘Teröre Kıl Payı’, bazıları başarılı olan ve bazıları planlandığı gibi gitmeyen ölümcül terör saldırılarını araştıran harika, düşündürücü bir belgesel. Her bölümde bir vaka ele alınır ve bu felaketlerden nasıl tam zamanında kaçınılarak binlerce masum potansiyel kurban kurtarıldığını anlatan kendini işine adamış kolluk kuvvetleri yer alıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

1. The Chestnut Man (2021-)

Søren Sveistrup’un aynı adı taşıyan 2019 kitabından uyarlanan ‘The Chestnut Man’ veya ‘Kastanjemanden’, Dedektif Naia Thulin’in cesedi bulunan genç bir kadının cinayetini araştırmasını konu alan bir Danimarka yapımı suç-drama dizisidir. O ve ortağı Mark Hess, katilin cesedin yanında kestaneden yapılmış küçük bir heykelcik bıraktığını keşfeder. Soruşturma devam ederken, dedektifler kendi vakaları ile 1987’de ücra bir çiftlikte bütün bir ailenin katledilmesi arasında benzerlikler bulurlar. Otuz yıl sonra, Hess ve Thulin’in soruşturması, kestane üzerinde parmak izlerinin bulunmasının ardından beklenmedik bir yön alır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!