Cumartesi, Mart 2, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikUzaktan Çalışanların Dikkat Etmesi Gereken 8 Güvenlik Hatası

Son Yazılar

Uzaktan Çalışanların Dikkat Etmesi Gereken 8 Güvenlik Hatası

Uzaktan çalışanların sıklıkla yaptıkları güvenlik hataları var. İşte 8 adımda güvenli uzaktan çalışma rehberi ile güvenlik sağlama.

Bir siber suçlunun şirketinizin sistemlerine zarar vermesi için gereken tek şey bir güvenlik açığıdır ve uzaktan çalışmak yalnızca sorunu daha da kötüleştirir. Uzak çalışan olarak, güvenlik açıklarından yararlanmaları için daha fazla fırsat olduğundan, bilgisayar korsanları için daha çekici bir hedefsiniz. Bu yazımızda paylaşacağımız uzaktan çalışma güvenlik rehberi ile hem kendinizin hem de şirketinizin verilerini güvende tutabilirsiniz.

Uzaktan çalışmayla ilişkili güvenlik açıklarını azaltmak için, kaçınmanız gereken yaygın hatalardan haberdar olmanız ve kendinizi korumak için adımlar atmanız gerekir. Hemen yazımıza geçelim:

1. Birden Fazla Hesap İçin Aynı Parolayı Kullanmayın

Tüm hesaplarınız için tek bir parolaya sahip olmak uygun gibi görünse de, birden fazla hesap için aynı parolayı kullanmak önemli bir güvenlik sorunudur. Şifreleriniz için yalnızca kendinizin hatırlayacağı şifre kombinasyonları kullanabilirsiniz.

Aynı şifreyi kullanarak şiber suçlular hesaplarınızdan birine erişirse, diğer hesaplarınıza girmelerini kolaylaştırmış olursunuz. Takip etmeniz gereken tonlarca farklı şifreniz olduğuna bahse gireriz ve hepsini ezberleyemeyeceğiniz açıktır, ancak Kaspersky PassWord Manager gibi şifre yöneticileri bunun için var.

Şifre yöneticisi programları kullanarak, güçlü parolalar oluşturmak ve bunları en az üç ayda bir, değiştirmek gibi bir yükten kurtulabilirsiniz.

2. Önemli Dosyalarınızı Şifreleyin

Dosyalarınızı korumak için alabileceğiniz önemli bir önlem, onları şifrelemektir. Verilerinizi şifrelemek, yetkisiz kişiler tarafından okunamaz hale getirir. Yerel dosyalarınızı korumak için AxCrypt gibi şifreleme araçlarını kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak, bir Sanal Özel Ağ (VPN) kullanarak web trafiğinizi de koruyabilirsiniz. Bu araçlar, web trafiğinizi şifreler ve güvenli sunucular üzerinden yönlendirerek, herhangi birinin trafiğinizi gözetlemesini ve verilerinizi çalmasını zorlaştırır.

Son olarak, uzaktan çalışmak, diğer konumlardaki iş arkadaşlarınızla işbirliği yapmak için dahili iletişim araçlarını kullanmanız gerekeceği anlamına gelir. Bu iletişim araçlarının uçtan uca şifreleme kullandığından emin olun. Örneğin Telegram güvenli mi? gibi araştırmalar yapabilirsiniz.

3. Yazılımlarınızı Güncelleyin

Bir işle uğraşırken veya kafanız yoğun olduğunda, ara vermek istemediğiniz için yazılımınızı güncellemeyi ne sıklıkla ertelediniz? Hepimiz bunu yapıyoruz.

Ancak, yazılımınızı güncellemeyi ertelemek sizi güvenlik tehditlerine karşı savunmasız bırakır. Siber suçlular her zaman yazılımlarda yararlanabilecekleri boşluklar ararlar. Bu nedenle yazılım şirketleri bu güvenlik açıklarını gidermek için sık sık güncellemeler yayınlar.

Bu nedenle, yapabileceğiniz en büyük güvenlik hatalarından biri, işletim sisteminiz veya diğer uygulamalarınız için bu güncellemeleri zamanında yapmamaktır. Bununla birlikte, yazılımınızı veya sisteminizi güncellemek için bir bildirim aldığınızda, bunu mümkün olan en kısa sürede yapın. Yaptığınız işi o anda durduramayacağınız için ertelemeniz gerekiyorsa, güncelleme için bir zaman planlayın ve buna bağlı kalın veya unutmamak için bir hatırlatıcı ayarlayın.

4. Verilerinizi Yedekleyin

Asla en kötüsünü ummasak da, işler ters gidebilir ve çoğu zaman da öyle olur. Uzaktan çalışma söz konusu olduğunda, bu, kedinizin dizüstü bilgisayarınızı devirmesinden fidye yazılımı saldırısına kadar her şey olabilir.

Bu nedenle verilerinizi yedekleyerek öngörülemeyen durumlara hazırlanmalısınız. Bunu yapmanın iki ana yolu vardır. Harici bir sabit sürücü kullanabilir veya verilerinizi buluta yedekleyebilirsiniz. Harici bir sabit disk kullanmayı seçerseniz, onu güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun.

Ancak, verilerinize her yerden erişebildiğiniz için verilerinizi buluta yedeklemek muhtemelen daha uygun bir seçenektir. Güvenilir bir bulut yedekleme hizmeti seçtiğinizden emin olun.

5. Bilinmeyen Kaynaklardan Gelen Linklere Tıklamayın

Bu zararsız reklam, düşündüğünüz kadar zararsız olmayabilir. Kimlik avı saldırıları artıyor ve siber suçlular sahte e-postaları ve bağlantıları gerçek gibi göstermede baya iyi. Bankanız veya iş yaptığınız bir şirket gibi meşru bir kaynaktan geliyormuş gibi görünmelerini sağlamak için e-postaları maskelerler.

Bu nedenle, şüpheli görünen, bilinmeyen ve hatta bilinen kaynaklardan gelen bağlantılara tıklamaktan kaçınmalısınız. Bir e-postanın veya bağlantının kaynağı hakkında şüpheleriniz varsa, orijinalliğini doğrulamak için ait olduğunu iddia ettiği şirketle iletişime geçin.

Şüphe duyduğunuzda, özellikle iş cihazlarınızı kullanırken tıklamayın. Aynısı, bilinmeyen kaynaklardan ekleri ve uygulamaları indirmek için de geçerlidir.

6. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Kullanın

Hesaplarınızı güçlü parolalar kullanarak güvence altına almak iyi bir seçenektir, ancak iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanarak bunu bir adım daha ileri götürebilirsiniz.

2FA, şifrenize ek olarak telefonunuza gönderilen bir kod gibi başka bir doğrulama parçası girmenizi gerektirerek başka bir güvenlik katmanı ekler. Bu, bir şekilde şifrenizi çalmayı başarsalar bile, siber suçluların hesaplarınıza erişmesini çok daha zor hale getirir.

7. Herkesin Kullandığı Wi-Fi Ağına VPN’siz Girmeyin

Uzaktan çalışmanın bir avantajı, komşu kafeniz, pastaneniz veya iyi bir internet bağlantısı olan herhangi bir yer de dahil olmak üzere her yerden çalışma esnekliğidir.

Ancak, halka açık Wi-Fi erişim noktalarından çalışmak kendi riskleri ile birlikte gelir. Bu ağlar genellikle güvenli değildir çünkü herkes bunlara erişebilir ve sizi siber saldırılara maruz bırakabilir.

Halka açık bir yerde çalışmak istediğinizde, bağlantınızı şifrelemek ve verilerinizi korumak için bir VPN kullanın veya daha güvenli bir Wi-Fi ağı oluşturmak için telefonunuzun Hotspot özelliğini kullanın.

8. Uygulama İzin Listelerini Okuyun

Muhtemelen, bir uygulamanın izin listesi size sunulduğunda “kabul et” seçeneğine tıklamayı iki kez düşünmezsiniz. Aslında, bahse gireriz okumazsın bile. Bu, özellikle iş cihazlarınızda kaçınılması gereken bir güvenlik hatasıdır.

Cihazınıza bir uygulama yüklediğinizde, genellikle kameranıza, mikrofonunuza veya konumunuza erişim gibi belirli izinler ister. Bir uygulamanın cihazınızda neye erişebileceğini anlamak için bu listeleri okumak için biraz zaman ayırmanız önemlidir. Sonuçta, duvar kağıdı uygulamanızın neden mikrofonunuza erişmesi gerekiyor?

Uzaktan Çalışma Güvenlik Rehberi ile Daha Güvenli Bir Çalışma Alanı Yaratın

Siber suçlular, güvenlik açıklarından yararlanmak için her gün yeni taktikler geliştiriyor. Bu nedenle, verilerinizi korumak için yaygın uzaktan çalışma güvenliği hatalarının farkında olmanız önemlidir.

Daha güvenli bir uzaktan çalışma ortamı oluşturmak için bu ipuçlarını takip edebilirsiniz. Ancak siber suçluların sürekli olarak uyum sağladığını unutmayın, bu nedenle en son güvenlik tehditlerinden haberdar olmak çok önemlidir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!