Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikTelegram Neden Düşündüğünüz Kadar Güvenli Değil?

Son Yazılar

Telegram Neden Düşündüğünüz Kadar Güvenli Değil?

Anlık mesajlaşma uygulamalarına alternatif olduğu için Telegram'ı övüyorlar. Fakat Telegram güvenli mi? İşte doğru bilinen yanlışlar yazımda.

Birçok kullanıcı, diğer anlık mesajlaşma platformlarına güvenli bir alternatif olduğu için Telegram’ı övüyor. Ama bu ne kadar doğrudur? Yani Telegram güvenli mi, yazışmalarınız polis ile paylaşılıyor mu, kişisel verileriniz başka şirketlere aktarılıyor mu? İşte detaylar.

2021 yılında WhatsApp, Facebook ile bilgi paylaştığını duyurdu. Şirket ilk kez böyle bir duyuru yapmıyordu, ancak birçok kullanıcısı bundan yeni haberdar olmuştu.

WhatsApp’tan ayrılmaya karar verip, bunun yerine seçtikleri mesajlaşma uygulamalarından biri de Telegram oldu. Ve bu kullanıcıların çoğu, bu uygulamanın daha güvenli olduğunu düşünüyordu! Peki gerçekten Telegram güvenli mi?

Ancak Telegram kullanıcısı olmanın tüm avantajlarına rağmen, insanların düşündüğü kadar güvenli olmayabilir. İşte işte bu yazımda sizlerle Telegram güvenli mi, mesajlarınız izleniyor ya da okunuyor mu, başkalarıyla paylaşılıyor mu? gibi merak ettiğiniz sorularınıza cevap vereceğim.

Telegram Nedir?

Telegram, WhatsApp’a benzer birkaç özellik sunan, kullanımı kolay bir mesajlaşma uygulamasıdır.

Platform, 2013 yılında Rus sosyal ağı VKontakte’yi de yaratan Pavel Durov ve Nikolai Durov tarafından kuruldu. 2021 itibariyle Telegram’ın 500 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

Telegram Neden Güvenli Olarak Kabul Edilir?

telegram güvenli mi

Telegram, bu konuda sosyal medyayı çok iyi yönetti ve ağızdan ağıza reklam metodunu iyi kullandı. Örneğin, uçtan uca şifreleme sunduğunu ve kendi kendini imha eden mesajlar göndermenize olanak tanıdığını her yerde belirtti.

Platformun ayrıca özel mesajlaşmaya ihtiyaç duyan kişiler tarafından kullanıldığına dair bir geçmişi de var. Örneğin 2019’da Hong Kong’daki protestocular bu hizmeti kullandı.

Telegram ayrıca düzenli olarak WhatsApp’a daha güvenli bir alternatif olarak pazarlanıyor ve bu da onu daha fazla güvenlik arayan birçok kullanıcı için doğal bir ilk tercih haline getiriyor.

Telegram güvenli mi? Peki neden değil?

Telegram’ın birçok kullanışlı güvenlik özelliği var, ancak iyileştirmeye de her zaman açık elbette. İşte bunun beş nedeni.

Telegram’ın Uçtan Uca Şifrelemesi Varsayılan Olarak Kapalı

Varsayılan olarak, tüm Telegram mesajları şifrelenir. Ancak bu yalnızca cihazınızdan Telegram sunucularına geçiş sırasında gerçekleşir. Telegram sunucularına ulaştıklarında, verilerin şifresi çözülür ve bu nedenle mesajlara erişilebilir.

Uçtan uca şifreleme, sunucu sahibinin verilerinize erişmesini ve devlet kurumlarıyla paylaşmasını engellediği için önemlidir. Ayrıca bilgisayar korsanlarının bilgilerinize erişmesini de engeller.

Telegram, özel mesajlar için uçtan uca şifreleme sağlar, ancak yalnızca Gizli Sohbet seçeneğini özellikle seçerseniz. Bu seçeneğin ayrıca her bir kişiniz için ayrı ayrı seçilmesi gerekir.

Telegram, grup sohbetleri için uçtan uca şifreleme sağlamaz.

Telegram’ın Gizlilik Politikasında Çok Fazla Sorumluluk Reddi Var

Telegram’ın gizlilik politikası, gizlilik odaklı bir uygulamada bulmayı beklemeyeceğiniz birçok sorumluluk reddi içerir. Örneğin şirket, IP adresinizi, cihaz bilgilerinizi ve kullanıcı adı değişikliklerinizi kaydeder ve bunları 12 aya kadar saklar.

Telegram, spam ve diğer kötüye kullanım biçimlerini araştırmak için bulut sohbet mesajlarınızı da okuyabilir. Ayrıca, yasal olarak istenmesi halinde telefon numaranızı ve IP adresinizi yetkililere verebilirler.

Telegram Tescilli Bir Şifreleme Protokolü Kullanıyor

Telegram, MTProto olarak bilinen benzersiz bir şifreleme protokolü kullanır.

MTProto, Telegram tarafından geliştirildi ve bunu kullanan tek şirket onlar. Bu, daha yaygın olarak kullanılan diğer protokoller kadar test edilmediği anlamına gelir.

Tüm uygulamaların kullandığı bir şeyde bir güvenlik açığı varsa, muhtemelen bunu bileceğiz. Ancak MTProto’da bir güvenlik açığı varsa, fark edilmesi baya uzun zaman alacaktır.

İkincisi, bazı güvenlik uzmanları, MTProto’nun nasıl tasarlandığına ilişkin olası sorunlara dikkat çekiyor. Bunun en son örneği, Temmuz 2021’de, İsviçre’deki ETH Zürih ve Birleşik Krallık’taki Londra Üniversitesi Royal Holloway’den bilgisayar bilimcileri çeşitli güvenlik zayıflıkları bildirdiğinde meydana geldi.

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’nden araştırmacılar da 2015’te güvenlik açıkları buldu.

Telefon Numaranızı Kullanmanız Gerekiyor

Telegram’ı kullanmak istiyorsanız, bir telefon numarası vermeniz gerekiyor. Çoğu kişinin telefon numaralarının kimliklerine bağlı olduğu gerçeği göz önüne alındığında, bu, Telegram’a isimsiz olarak kaydolmayı imkansız hale getiriyor. Sabah kapınıza birileri gelebilir yani.

Bu, tüm popüler mesajlaşma uygulamalarının gizlilik konusundaki zaaflarıdır. Aslında doğrusunu yapıyorlar fakat Telegram güvenli mi diye soranlara cevap olsun. İnsanların spam amacıyla yüzlerce hesap oluşturmasını zorlaştırmak için telefon numaraları toplanır. Ancak, anonim iletişim için bir uygulama istiyorsanız, bilmeniz gereken şey hayır Telegram güvenli değildir!

Telegram’a Alternatifler

Telegram güvenli mi cevabını öğrendiniz! Telegram’a alternatif bir özel mesajlaşma uygulaması arıyorsanız, birçok seçeneğiniz var. Aşağıda üç popüler çözüm bulunmaktadır.

Signal

Signal varsayılan olarak uçtan uca şifreleme sunar, karmaşık bir gizlilik politikasına sahiptir ve uzmanların saygı duyduğu bir şifreleme protokolü kullanır.

Ayrıca birkaç ek gizlilik özelliği vardır. Signal sunucusunun bile gönderenin kim olduğunu bilmediği yerlere anonim olarak mesaj gönderebilirsiniz. Ayrıca, yüklediğiniz tüm fotoğraflarda yüzleri bulanıklaştırma seçeneğiniz de var. Süper değil mi?

WhatsApp

Tamam, WhatsApp’ın kendi potansiyel güvenlik sorunları var. Şirketin sahibi olan Facebook ile bilgi paylaşımını kabul etti. Bunun da ötesinde, aynı zamanda büyük ölçüde kapalı bir platformdur. Bu da iyi birşey.

Bununla birlikte, Telegram’a göre büyük bir avantaj, tüm WhatsApp mesajlarının varsayılan olarak uçtan uca şifrelemenin etkinleştirilmiş olmasıdır. Bu, Facebook’a güvenseniz de güvenmeseniz de WhatsApp’ın mesajlarınızı okuyamayacağı anlamına gelir. WhatsApp ayrıca Signal ile aynı şifreleme protokolünü kullanır.

Wickr

Wickr, Telegram’a ilginç bir alternatiftir, çünkü herhangi bir kişisel bilgi vermeden hesap oluşturmanıza olanak tanır; böylece bir telefon numarası vermeniz gerekmez. Bunun yerine, her hesap şifreyi bilen kişiye aittir.

IP adreslerini veya cihaz kimliklerini günlüğe kaydetmez. Ve ne zaman bir ek yükleseniz, tüm meta verileri otomatik olarak kaldırır. Bu, anonim iletişim için idealdir.

Telegram’ın Güvenlik Sorunu Var mı?

Telegram doğası gereği güvensiz olmasa da, platformun neden düşündüğünüz kadar güvenli olmayabileceğini daha derinlemesine incelemeye değer. Yani, Telegram güvenli mi sorusunun cevabı HAYIR olacaktır. Güvenlik özelliklerinin birçoğunu diğer mesajlaşma uygulamalarında bulabilirsiniz ve bu hizmeti düşünürken uçtan uca şifrelemenin varsayılan olarak açık olmadığı gerçeğini aklınızda bulundurmanız gerekir.

Telegram’ı kullanırken muhtemelen pek çok sorunla karşılaşmazsınız. Ancak, uygulamayı yalnızca güvenliğe dayalı olarak seçiyorsanız, bir taahhütte bulunmadan önce uygulamayı diğer hizmetlerle karşılaştırmayı düşünebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!