Cumartesi, Mart 2, 2024
Ana SayfaHayvanseverSincaplar Ne Yer? Sincaplar Nasıl Yemek Yer? Sincap Ne Yer? İşte Cevaplar

Son Yazılar

Sincaplar Ne Yer? Sincaplar Nasıl Yemek Yer? Sincap Ne Yer? İşte Cevaplar

Belki de dünyanın en sevimli hayvanlarından biri olan sincaplar ne yer? Sincaplar nasıl yemek yer? Sevmedikleri yiyecekler hangileridir?

Kızıl sincaplar, yer sincapları, gri sincaplar, tilki sincapları, uçan sincaplar, kara sincaplar, çizgili sincaplar ve çok daha fazlası dahil olmak üzere dünyamızda birçok sincap türü bulunur. Sincaplar, memeli ailesinin bir parçasıdır. Peki sincaplar ne yer, sincaplar nasıl yemek yer, sincap ne yer gibi soruları merak ediyorsunuz değil mi? İşte merak ettiğiniz tüm soruları bu makalemde bulacaksınız.

sincaplar ne yer

Sincaplar bir sürü şey yerler. Sincaplar seçici yiyiciler değildir. Sıradan sincapların yeme alışkanlıklarını gözlemlemek için bir zaman harcadıysanız, bunu açıkça görebilirsiniz. Sincaplar, yaşam alanlarında birçok meyve, çiçek, sebze, mantar, fındık, ağaç, bitki ve böcek yiyerek karınlarını doyurabilirler. Sincapların yemek yeme alışkanlıklarıyla ilgili çok fazla sınır yoktur. Merakla hemen hemen her şeyi deneyebilirler ve aslında çocukların en sevdiği şekerli atıştırmalıklar ve tahıl gevrekleri gibi muhtemelen yememeleri gereken birçok yiyeceğe de bayılırlar. Konu yemek olduğunda sincapların geniş bir damak zevkleri vardır. Bu yazımda sizlerle sincaplar ne yer, sincaplar nasıl yemek yer, sincap ne yer gibi sorularınızı detaylı yanıtlayacağım.

sincaplar ne ile beslenir

İnsanoğlu doğaya yayılıp, geniş yaşam alanlarına sahip olduktan sonra, sincaplarla insanlar daha fazla yakınlaştılar. Elbette bu doğal sonuç sonrasında, sincapların yemek yeme alışkanlıkları da değişti. Peki sincaplar ne yer, sincaplar nasıl yemek yer, sincap ne yer: Sevdikleri besinler arasında meşe palamudu, ceviz, meyve ve sebze çeşitleriyle birlikte, parklarda veya herhangi bir yerde atılan yiyecek artıklarını tüketmeyi severler. Sandviçler, eski yemek artıkları, gibi şeyler sincapların kemirebileceği şeylerden sadece birkaçı. Kedi ve köpek maması, kuş yemleri gibi diğer hayvanlara yönelik yiyecekleri aşırıp yemeyi de öğrendiler. Aşağıda, sincapların yemekten zevk aldığı atıştırmalıklardan oluşan bir liste bulacaksınız: İşte sincaplar ne yer, sincaplar nasıl yemek yer, sincap ne yer sorularının cevapları.

SİNCAPLAR NE YER? SİNCAPLAR NASIL YEMEK YER?

Sincapların en sevdiği yiyeceklerin başında meyve çeşitleri gelir. Meyve ağaçlarının veya meyve bitkilerinin yakınında yaşıyorsanız, büyük olasılıkla sincapların bu lezzetli yiyecekleri aşırdıklarını veya gizli bir yerde depoladıklarına şahit olmuşsunuzdur. Sincaplar meyvelerini kapmak için kolaylıkla meyve ağaçlarına tırmanabilirler. Sincaplar, armut, üzüm, elma, kivi, avokado, şeftali, nektarin, incir, erik, mango ve narenciye dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli meyve ağaçlarından nasiplerine düşeni alıp, göz haklarını her zaman normal bir oranda almak isterler. Sincaplar ayrıca çilek, böğürtlen, yaban mersini, ahududu, dut ve daha fazlası gibi ellerine geçen tüm meyveleri de yiyebilirler. Sincaplar ayrıca muz, karpuz, kavun ve kirazı sever! Sincaplar için meyve yemenin faydası çok büyüktür, onlara enerji veren bu yiyecekler ile daha fazla avlanmaya ve aileleri için daha fazla çalışmalarını sağlamaya fayda sağlar.

SEBZELER

Sincaplar çeşitli sebzeler yerler ve çiftçiler bunu çok iyi bilirler. Marul, pazı, lahana, ıspanak veya roka gibi yeşil yapraklı sebzelere bayılırlar. Sincaplar ayrıca domates, turp, mısır, kabak, fasulye, mısır, bezelye, sebze kökleri, yeşillikler (pancar gibi), bamya, patlıcan, brüksel lahanası, havuç gibi diğer lezzetli sebzeleri de yemeyi severler. Brokoli, lahana, kuşkonmaz, kereviz, karnabahar, lahana, pırasa gibi aç küçük pençelerini daldıracakları en lezzetli yiyecekler arasında gelir!

HUBUBAT

Sincapları tahıl ürünleri ile de besleyebilirsiniz. Sincaplar doğal olarak çoğu tahılda bulunan kuruyemişleri severler. Rendelenmiş buğday, mısır gevreği, üzüm fıstığı – sincaplar bu lezzetli hububat ürünlerini sever. Sincaplar için birçok tahıl gevreklerine ek bir avantaj, genellikle şekerle yüklü olmalarıdır; bu, sincaba, yemek için daha fazla yiyecek bulmakla meşgul olmak ve daha sonra saklamak için bir enerji artışı sağlar. Doğal olmayan şekerli ürünler sağlıklı değildir, fakat aç bir sincap için bunun bir önemi olmayacaktır.

sincaplar nasıl yemek yer
Sincaplar nasıl yemek yer?

PEYNİR

Tabii ki, bir sincap normalde peynirle doğal bir ortamda karşılaşmaz, ancak insanlar dışarıda yemek yerken ve mutfak artıklarını çöpe atarlarken sincapları da mutlu etmiş olurlar. Sincaplar peynir konusunda seçici değildir. Kaşar peyniri, İsviçre peyniri, provolon, mozzarella peyniri ve karşılaştıkları diğer her şeyi yoğun bir şekilde yiyebilirler. Tabii, eğer varsa, peynirli pizza artıklarını bile yiyecekler! İster atılmış bir ızgara peynirli sandviçte, ister arta kalan peynirde ve krakerli sandviçlerde olsun, ister hafif küflü bir peynir parçası olsun, sincaplar peynirlerini nasıl tükettikleri konusunda seçici değildirler. Bu yiyecekler, sincapların kış aylarında bol yağlı yiyeceklere kavuşup, kışı daha kolay atlatmalarını sağlar. Çünkü bu tip yiyecekleri hemen tüketmezler, kendi belirledikleri bir yerde depolar ve sonrasında ihtiyaçları kadarını yerler.

FINDIK ve CEVİZ

Sincaplar ne yer sorusunun en basit cevabı elbette fındık olacaktır, tabiri caizse sincaplar fındık gördüklerinde ağızlarının suyu akar. Bir ceviz ağacının yakınında yaşıyorsanız, dalların arasında dolaşan, daha sonra saklayacak bir veya iki veya daha fazla cevizle meşgul bir sincabı çabucak fark etme şansınız yüksektir. O fındıkları kendin yemeyi umuyorsan, sincabın açgözlü ve aşırmacı karakterine uyuz olabilirsin. Elbette geçiminizi cevizle kazanıyorsanız, bu hırsızı durdurmak için çeşitli yöntemler biliyorsunuzdur. Sincaplar tohumların yayılmasına faydalı canlılardır. Bu sebeple onlara kötü gözle de bakmamak gerekli. Fındık, sincapların doğal olarak en çok arzu ettiği yiyeceklerden biri olabilir. Peki sincaplar ne yer? Sincaplar pikan cevizi, ceviz, fındık, badem, antep fıstığı, meşe palamudu, kaju fıstığı, kestane, hikori cevizi, çam kozalaklarından çam fıstığı ve macadamia fıstığını tüketmeye bayılırlar. Kuruyemişler, tüm sincap türleri için optimal bir yağ ve protein kaynağıdır.

KUŞ YEMİ

Doyurucu bir kuş yemi ile karnını doyuran başka bir yaratık, sıradan sincaptır. Kuşlar oradayken bile, bir sincap kuş tohumu tüketmekte tereddüt etmeyecek ve iç güdüsel olarak açlıklarını gidereceklerdir. Tabii ki, kuş tohumu, tohumlar, tahıllar ve kuruyemişler gibi bazı sincapların en sevdiği yenilebilir yiyeceklerin bir karışımını içerir. Yağlı olmalarından dolayı da bağışıklık sistemlerini güçlendirecektir.

sincap ne yer
Sincap ne yer?

BÖCEKLER

Meyve ve kuruyemiş bulamıyorlarsa, bir sincap protein ihtiyacını karşılamak için küçük böcekleri yemeyi de tercih edebilir. Sincaplar tarafından yenilen bazı böcekler arasında tırtıllar, larvalar, kanatlı böcekler, çekirgeler, kelebekler ve cırcır böcekleri sayılabilir.

MANTAR

Sincaplar toplayıcıdır ve mantar toplamayı severler. Ormanlar gibi daha doğal ortamlarda, sincaplar iklime bağlı olarak çeşitli harika mantarlar bulabilir. Bazı favori mantarlar arasında meşe palamudu yer mantarı, yer mantarı, istiridye mantarı bulunur. Aslında sincaplar bazen mantarları daha sonra yemek için kurumaya bırakabilirler.

YUMURTA

Başka yiyecek kaynakları bulmak zor olduğunda, bir sincap bulabildiğini yemek zorunda kalabilir. Bu bazen diğer hayvanlardan yumurta çalmayı ve hatta tavuk kümesinizden yumurta çalmayı içerir. Gerektiğinde sincaplar kızılgerdan yumurtaları, karatavuk yumurtalarını yemekten asla çekinmezler. Ayrıca gerektiğinde sincaplar, yavruları, yavru civcivleri, yavru kuşları ve yuvalarından düşen talihsiz civcivlerin leşlerini yemeyi de tercih ederler, bu onların doğasında var.

BİTKİLER

Sincaplar kökleri, yaprakları, otları, bitki saplarını ve kendileri için yeterli besin değeri olan her şeyi yiyeceği tüketebilir. Sincaplar, bitkilerin en hassas ve/veya genç sap ve dallarına, yumuşak ince dallara ve esnek kabuklara yönelme eğilimindedir. Yeni açılmış yapraklar, filizler ve etli çiçek tomurcukları da, bir yiyecek fırsatı için araziyi tarayan geçen bir sincapın dikkatini çekecektir. Yukarıda bahsedilen, sincap türlerinin fındık ve kuş tohumlarına olan sevgisiydi, bu nedenle doğal olarak ay çekirdeği, kabak çekirdeği, aspir tohumu, haşhaş tohumu ve diğer mevcut tohumlar gibi bitki tohumlarını da yemeyi severler. Haşhaş çiçeklerini, ebegümeci çiçeklerini, çarkıfelek çiçeğinin yapraklarını da tercih ederler.

KEDİ ve KÖPEK MAMASI

Sincaplar, köpek ya da kedi maması yemeyi de severler ve eğer bir mama bulurlarsa büyük olasılıkla daha fazlası için geri döneceklerdir. Bu sebeple eğer bir yerde sincap gördüyseniz, daha sonra alıp gitmesi için oraya ıslak veya kuru mama bırakmanızı tavsiye ederim.

ATIKLAR

Sincaplar siz uyurken sokaklardaki çöpleri katıştırmaya bayılırlar. yiyebilecekler atık olan her şeyi alarak depolarına götürürler. Kuruyemişler, pizza artıkları, meyve ve sebze sapları çöplerde buldukları hazinelerdir.

SİNCAPLAR NE YEMEZ?

sincaplar ne yememeli

İşte sincaplar ne yer, sincaplar nasıl yemek yer, sincap ne yer sorularının cevaplarını verdim. Bu noktada sincapların yemediği veya sevmediği bir şey var mı diye merak edebilirsiniz! Örneğin çiğ soğan ve çiğ sarımsak, acı biberleri kesinlikle sevmezler. Sevmedikleri şeylerin yanı sıra sincapların yememesi gereken şeyler de vardır; örneğin, süt ürünleri, çikolata, abur cubur, şeker, çöp tenekelerinde bulabilecekleri yüksek oranda işlenmiş yiyecekler ve hatta şekerli tahıllar gibi sevdikleri yiyeceklerin çoğunu yememeleri gerekir. Ancak sincap çok hareketli bir hayvandır ve bu sebeple bol enerjiye ihtiyacı vardır. Sincaplar, mümkün olduğunda sağlıklı bir meyve ve sebze, kuruyemiş ve tahıl ürünlerini tüketmek isterler. Özellikle zor zamanlarda, aç sincap o bayat pizza kabuğuna ya da atılmış avokado kabuğunu bile tüketmek zorunda kalabilir. Artık sincaplar ne yer ve ne yemez biliyorsunuz, umarım yazım faydalı olmuştur. Yorumlarınızı veya tecrübelerinizi aşağıda yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!