Perşembe, Mart 28, 2024
Ana SayfaSağlıkUyuz Belirtileri Nelerdir? Ne Yaptıysam Uyuz Geçmiyor! Uyuz Hastalığı Nasıl Geçer? İşte...

Son Yazılar

Uyuz Belirtileri Nelerdir? Ne Yaptıysam Uyuz Geçmiyor! Uyuz Hastalığı Nasıl Geçer? İşte Uyuz İlaçları ve Tedavisi

Uyuz insanları rahatsız edebilir ve bu kaşıntı, geceleri kötüleşebilir, bu da uyku kalitenizi çekilmez hale getirir. Bununla birlikte, genellikle kalıcı veya ciddi fiziksel zararlara neden olmaz. Peki uyuz belirtileri nelerdir, uyuz hastalığı nasıl geçer, ne yaptıysam uyuz geçmiyor diyorsanız, işte ilaçları, tedavisi, evde yapılacak şeyler ve uyuz olanların yorumları.

Arkadaşlar bu makalemde sizlerle uyuz belirtileri nelerdir, kaşıntı ile uyuz arasındaki fark nedir, uyuz nasıl bulaşır, uyuz nasıl geçer, ilaçları ile birlikte tavsiye edilen en etkili uyuz ilacı hangisidir, eczanede satılan uyuz ilacı, uyuz olanların yorumları bu ilaçları kullandıktan sonra nasıl olmuştur, ne yaptıysam uyuz geçmiyor diyenlerdenseniz işte bu yazı aradığınız bilgileri sağlayacak.

Uyuz Nedir?

Uyuz, ‘Sarcoptes Scabiei’ olarak bilinen bir akarın neden olduğu bir cilt hastalığıdır. Tedavi edilmemesi durumunda bu mikroskobik akarlar cildinizde aylarca yaşayabilir. Cildinizin yüzeyinde çoğalırlar ve sonra içine girerek yumurta bırakırlar. Bu, ciltte kaşıntılı, kırmızı bir döküntü oluşmasına neden olur. Peki uyuz nasıl geçer, uyuz tedavisi nasıl yapılır?

Dünyada herhangi bir zamanda yaklaşık 130 milyon uyuz vakası olduğu bilinmektedir. Doğrudan cilt teması yoluyla bir kişiden diğerine kolayca geçebilen oldukça bulaşıcı bir cilt hastalığı olsa da, uyuz cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir.

uyuz nasıl geçer

Akarların istilası, istila edilmiş giysiler veya yatak takımları yoluyla da bulaşabilir. Yakın temas gerekli değildir.

Uyuz can sıkıcı olabilse de, genellikle etkili bir şekilde ortadan kaldırılabilirler. Tedavi genellikle uyuz akarlarını ve yumurtalarını öldüren ilaçlardan oluşur. Uyuz çok bulaşıcı olduğu için, doktorlar genellikle uyuzlu bir kişiyle sık temas halinde olan yakınları ve ailesi için tedavi önerecektir.

Uyuz nasıl geçer, uyuz tedavisi nasıl yapılır? Uyuz belirtilerini ve belirgin kırmızı döküntüleri tanımak, tedaviyi daha hızlı teşhis etmenize yardımcı olacaktır.

Peki uyuz belirtileri nelerdir, kaşıntı ile uyuz arasındaki fark nedir, uyuz nasıl bulaşır, uyuz nasıl geçer, ilaçları ile birlikte tavsiye edilen en etkili uyuz ilacı hangisidir, eczanede satılan uyuz ilacı, uyuz olanların yorumları bu ilaçları kullandıktan sonra nasıl olmuştur, ne yaptıysam uyuz geçmiyor, işte tüm detaylar yazımızda.

Uyuz böceği neye benzer?

uyuz belirtileri

Uyuz Belirtileri

Semptomlar vücudun herhangi bir parçasında görünse de, uyuzlar genellikle bilekleri, dirsekleri, koltuk altları, kalçaları, bel, meme uçlarını ve penisi ve ayrıca parmaklar arasındaki bölgeleri etkiler.

Uyuza ilk maruz kaldıktan sonra semptomların ortaya çıkması altı hafta kadar sürebilir. Semptomlar genellikle daha önce uyuz hastalığı geçirmiş kişilerde daha hızlı gelişir.

Uyuzun ayırt edici semptomları, geceleri daha da kötüleşen döküntü ve yoğun kaşıntıyı içerir. Enfekte bölgenin sürekli kaşınması, enfekte olan yaralar oluşturabilir. Bu meydana gelirse, cilt enfeksiyonu için antibiyotiklerle ek tedavi önerilebilir. Peki uyuz nasıl geçer, uyuz tedavisi nasıl yapılır?

Ergenlik çağındaki gençlerde ve yetişkinlerde uyuz için yaygın bölgeler şunlardır:

 • bilek
 • dirsek
 • koltuk altı
 • meme ucu
 • penis
 • bel
 • kalça
 • parmaklar arasındaki alan

Bebeklerde ve küçük çocuklarda ve bazen çok yaşlı veya bağışıklığı zayıf kişilerde uyuz görülen bölgeler:

 • kafa
 • yüz
 • boyun
 • eller
 • Ayak tabanları

Döküntünün kendisi küçük ısırıklar, kurdeşenler, cilt altındaki şişlikler veya sivilce benzeri şişliklerden oluşabilir. Akarın yuva izleri bazen ciltte görülebilir. Küçük kabarık veya renksiz çizgiler olarak görünebilirler.

uyuz belirtileri nelerdir, kaşıntı ile uyuz arasındaki fark nedir, uyuz nasıl bulaşır, uyuz nasıl geçer, ilaçları ile birlikte tavsiye edilen en etkili uyuz ilacı hangisidir, eczanede satılan uyuz ilacı, uyuz olanların yorumları bu ilaçları kullandıktan sonra nasıl olmuştur, ne yaptıysam uyuz geçmiyor

Uyuz neden olur?

Uyuz, küçük, sekiz bacaklı akarların istilasının bir sonucudur. Bu böcekler o kadar küçüktür ki onları cildinizde göremezsiniz, ancak etkilerini kesinlikle görüp, hissedersiniz.

Akarlar, yaşamak ve beslenmek için cildinizin üst tabakasına girer. Dişi akarlar yumurta bırakır. Cildiniz akarlara ve onların atıklarına tepki verecek ve kırmızı, kaşıntılı bir döküntü geliştirecektir. Peki uyuz nasıl geçer, uyuz tedavisi nasıl yapılır?

Bu akarlar insanlar arasında kolayca bulaşır. Doğrudan cilt teması, istilayı paylaşmanın en yaygın yoludur. Akarlar ayrıca istila yoluyla yayılabilir:

 • mobilya
 • çamaşırlar
 • yatak takımı

İnsanların birbirleriyle yakın temas halinde yaşadığı tesislerde istilalar genellikle kolayca yayılır. Bunlar, bakım evlerini, hastaneleri, cezaevlerini, yatakhaneleri kapsayabilir.

Uyuz tedavisi nasıl olur?

Uyuz tedavisi genellikle doğrudan cilde uygulanabilen reçeteli merhemler, kremler ve losyonlar ile istiladan kurtulmayı içerir. Ağızdan alınan ilaçlar da mevcuttur.

Doktorunuz muhtemelen ilacı akarların en aktif olduğu zaman olan gece uygulamanızı söyleyecektir. Boyundan aşağı tüm cildinizi tedavi etmeniz gerekebilir. İlaç ertesi sabah yıkanabilir.

Doktorunuzun talimatlarını çok dikkatli bir şekilde uyguladığınızdan emin olun. Yedi gün boyunca doktorunuzun reçetesini dikkat ve özenle uygulamanız gerekecektir.

Uyuz tedavisinde kullanılan bazı yaygın ilaçlar şunlardır:

 • yüzde 5 permetrin krem
 • yüzde 25 benzil benzoat losyonu
 • yüzde 10 kükürt merhem
 • yüzde 10 krotamiton krem
 • yüzde 1 lindan losyonu

Doktorunuz ayrıca uyuzla ilişkili bazı rahatsız edici semptomların hafifletilmesine yardımcı olacak ek ilaçlar da reçete edebilir. Bu ilaçlar şunları içerir:

 • kaşıntıyı kontrol etmeye yardımcı olmak için Benadryl (difenhidramin) veya pramoksin losyonu gibi antihistaminikler
 • Cildinizi sürekli olarak kaşımanız sonucu gelişen enfeksiyonları öldürmek için antibiyotikler
 • şişliği ve kaşıntıyı gidermek için steroid kremler

Şiddetli veya yaygın uyuz için daha agresif tedavi gerekebilir. Şu kişilere ivermektin (Stromectol) adı verilen oral bir tablet verilebilir:

 • İlk tedaviden sonra semptomlarda bir iyileşme görmüyorsanız
 • kabuklu uyuz varsa
 • vücudun çoğunu kaplayan uyuz varsa

Kükürt, çeşitli reçeteli uyuz tedavisinde kullanılan bir bileşendir. Ayrıca tezgahta kükürt satın alabilir ve uyuz tedavisinde sabun, merhem, şampuan veya sıvı olarak kullanabilirsiniz. Kükürtlü doğal sabun genellikle her zaman tavsiye edilir.

Bununla birlikte, doktor tavsiyesi almadan veya Tarım ve Orman Bakanlığı ya da Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmamış hiçbir tedavi aracını kullanmamanızı rica ederim.

Tedavinin ilk haftasında semptomlar kötüleşiyormuş gibi görünebilir. Ancak ilk haftadan sonra daha az kaşıntı hissedeceksiniz ve tedavinin dördüncü haftasında tamamen iyileşmiş olacaksınız.

Bir ay içinde iyileşmeyen cilt hala uyuz akarları ile enfekte olabilir. Uyuz sonrası kaşıntının bir aya kadar sürebileceğini unutmamak önemlidir.

Dört haftalık tedaviden sonra semptomların devam ettiğini fark ederseniz hemen doktorunuzla iletişime geçin.

Uyuz tedavisi evde nasıl yapılır?

ne yaptıysam uyuz geçmiyor nasıl geçer

Bazı geleneksel uyuz tedavileri, ciltte yanma hissi, kızarıklık, şişme ve hatta uyuşma veya karıncalanma gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bunlar genellikle geçici olmakla birlikte, rahatsız edici olabilirler. Bu sebeple eğer mümkünse önce doktora gidin. Buna imkanınız yoksa, evde uyuz tedavisi uygulayabileceğiniz tedaviler de var elbette.

Uyuz için yaygın doğal tedaviler şunları içerir:

Çay Ağacı Yağı

Bazı araştırmalar, çay ağacı yağının uyuzu tedavi ederken kaşıntıyı hafiflettiğini ve kızarıklığın giderilmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, cildinize gömülü olan akarlar üzerinde etkisi olmayacaktır.

Aloe Vera

Bu jel, cilt tahrişini ve yanmasını hafifletme kabiliyeti ile bilinir, ancak küçük bir çalışma, aloe vera’nın uyuz tedavisinde reçeteli bir tedavi kadar başarılı olduğunu belirtiyor. Aloe vera katkılı bir ürün değil, saf aloe vera aldığınızdan emin olmalısınız.

Kapsaisin Kremi

Akarları öldürmese de, acı biberden elde edilen kapsaisin ile yapılan kremler, cildinizi rahatsız edici ısırıklara ve böceklere karşı duyarsızlaştırarak ağrı ve kaşıntıyı hafifletebilir.

Uçucu Yağlar

Karanfil yağı doğal bir böcek öldürücüdür, bu nedenle akarların varlığında ölebileceğinin nedenidir. Lavanta, limon otu ve hindistan cevizi gibi diğer uçucu yağlar, uyuz tedavisinde bazı faydalar sağlayabilir.

Sabunlar

Neem ağacının kabuğundan, yapraklarından ve tohumlarından elde edilen aktif bileşenler, uyuza neden olan akarları öldürebilir. Ağacın özü ile yapılan sabunlar, kremler ve yağlar, akarlara ölümcül darbenin vurulmasına yardımcı olabilir.

Uyuz için ev ilaçları, hem uyuz belirtilerini hafifletmek hem de rahatsız edici semptomlara neden olan akarları öldürmek için bir miktar umut vaat ediyor. Bu doğal uyuz tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinin, böylece sizin için uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Uyuz bulaşır mı?

Uyuz bulaşıcıdır. Aşağıdaki şekillerde yayılabilir:

 • el ele tutuşmak gibi uzun süreli cilt teması
 • cinsel ilişkiye girmek gibi yakın kişisel temas
 • uyuz enfeksiyonu olan biri tarafından kullanılmış kıyafetleri, yatak takımlarını veya havluları paylaşmak

Uyuz çoğunlukla doğrudan fiziksel temas yoluyla bulaştığından, enfeksiyon aile üyelerine, arkadaşlara ve partnerinize kolayca geçebilir. İstila ayrıca aşağıdaki yerlerde de hızla yayılabilir:

 • okullar
 • bakım evleri
 • rehabilitasyon tesisleri
 • spor soyunma odaları
 • hapishaneler

Uyuz Türleri Nelerdir?

Uyuz istilasına neden olan tek bir akar türü vardır. Bu akar Sarcoptes scabiei olarak adlandırılır. Bununla birlikte, bu akarlar çeşitli istila türlerine neden olabilir.

Tipik Yaygın Uyuz

Bu istila en yaygın olanıdır. Ellerde, bileklerde ve diğer yaygın noktalarda kaşıntılı döküntülere neden olur. Bununla birlikte, kafa derisini veya yüzü istila etmez.

Nodüler Uyuz

Bu tip uyuz, özellikle genital bölgelerde, koltuk altlarında veya kasıkta kaşıntılı, kabarık şişlikler veya topaklar şeklinde gelişebilir.

Norveç Uyuzu

Uyuzlu bazı kişilerde, Norveç uyuzu veya kabuklu uyuz olarak bilinen başka bir uyuz türü gelişebilir. Bu daha şiddetli ve son derece bulaşıcı bir uyuz türüdür. Kabuklu uyuzlu insanlar, binlerce akar ve yumurta içeren kalın cilt kabukları geliştirir.

Kabuklu Uyuz Nasıl Olur?

 • kalın
 • gri
 • dokunulduğunda parçalanması kolay

Kabuklu uyuz genellikle zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişilerde gelişir. Buna HIV veya AIDS’li kişiler, steroid veya belirli ilaçlar (bazıları romatoid artrit için olduğu gibi) kullanan kişiler veya kemoterapi gören kişiler dahildir.

Uyuz akarları, bağışıklık sistemini daha kolay yenebilir ve daha hızlı çoğalabilir. Kabuklu uyuz, normal uyuzla aynı şekilde yayılır.

Uyuz Hastalığına Alınacak Önlemler

Uyuza yakalanmayı önlemenin en iyi yolu, uyuz olduğu bilinen bir kişiyle doğrudan ten tene temastan kaçınmaktır. Uyuz bulaşmış bir kişi tarafından kullanılan yıkanmamış giysilerden veya yatak takımlarından da kaçınmak en iyisidir.

Uyuz akarları vücudunuzdan düştükten sonra üç ila dört gün yaşayabilir, bu nedenle başka bir istilayı önlemek için bazı önlemler almak yerinde bir önlem olacaktır. Aşağıdakilerin tümünü 50°C ulaşan sıcak suda yıkadığınızdan emin olun:

 • Kıyafetler
 • Yatak takımı
 • Havlu
 • Yastıklar

Bu öğeler daha sonra tercihen güneş alan bir yerde ya da varsa kurutucu da en az 30 dakika bekletilmelidir.

Yıkanamayan her şey iyice vakumlanmalıdır. Süpürmeyi bitirdiğinizde, vakum poşetini atın ve elektrikli süpürgeyi çamaşır suyu ve sıcak su ile iyice temizleyin.

Uyuz akarları içerebilecek diğer yüzeyleri temizlemek için çamaşır suyu ve sıcak su da kullanılabilir.

Kimler uyuz hastalığına yakalanabilir?

Herkes uyuz akarlarına maruz kalabilir. Akarlar cinsiyet, ırklar, sosyal sınıflar veya gelir seviyeleri arasında ayrım yapmaz. Akar almanın kişisel hijyen seviyenizle veya ne sıklıkla banyo yaptığınız ve duş aldığınızla da ilgisi yoktur. Akarlar için her deri yani cilt, bir evdir.

Üniversite yurtları gibi yakın ve kalabalık ortamlarda yaşayan insanların da uyuza yakalanma olasılığı daha yüksek olabilir. Bunun nedeni, istilanın çok bulaşıcı olması ve mobilya gibi istila edilmiş yüzeyler aracılığıyla bulaşabilmesidir.

Yaşlı yetişkinlerin, bağışıklık sistemini zayıflatan bir durumu olan kişilerde olduğu gibi, kabuklu veya Norveç uyuzlarına yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Uyuz mu oldum?

Doktorunuz muhtemelen sadece bir fizik muayene yaparak ve etkilenen cilt bölgesini inceleyerek uyuzu teşhis edebilecektir. Bazı durumlarda doktorunuz bir iğne ile deriden bir akar çıkararak tanıyı doğrulamak isteyebilir.

Bir akar kolayca bulunamazsa, doktorunuz doku örneği almak için cildin küçük bir bölümünü kazıyacaktır. Bu örnek daha sonra uyuz akarlarının veya yumurtalarının varlığını doğrulamak için mikroskop altında incelenecektir.

Uyuz mürekkebi testi (veya Burrow Ink Testi), akarların cildinizde oluşturduğu çukurlu yolları tespit etmeye yardımcı olabilir. Bu testi yapmak için doktorunuz, cildin istila edilmiş gibi görünen bir bölgesine dolma kalemden mürekkep damlatabilir. Daha sonra mürekkebi silerler.

Oyuk tünellere düşen herhangi bir mürekkep kalacak ve çıplak gözle görülebilecektir. Bu, bir istilaya sahip olduğunuzun iyi bir göstergesidir.

Uyuz ve Yatak Mikrobu Arasındaki Fark Nedir?

Uyuz ve yatak böcekleri insan vücudundan beslenir. Biri bunu vücudunuzun dışından (yatak böcekleri), diğeri ise içeriden (uyuz) yapar.

Uyuz, yaşamak ve yumurta bırakmak için cildinize giren mikroskobik akarlardır.

Yatak böcekleri de küçüktür, ancak onları özel görüntüleme ekipmanı olmadan görebilirsiniz. Geceleri, siz uyurken kanınızla beslenmek için ortaya çıkarlar. Daha sonra yatağınıza, yatak başlığınıza veya yakındaki diğer yumuşak mobilyalara kaçarlar ve saklanırlar.

Tahtakurusu döküntüsü tipik olarak ısırığın hemen yanındadır. Kırmızı ve lekeli görünebilir. Hatta biraz kan fark edebilirsiniz. Uyuz genellikle daha yaygın görünür ve pullu veya pütürlü şişlikler yapar.

Yatak böceklerini ve uyuzları tedavi etmek mümkündür, ancak her ikisi de muhtemelen evinizdeki diğer insanları ve fiziksel çevrenizi tedavi etmeyi gerektirecektir. Yatak böcekleri özellikle dayanıklıdır ve öldürülmesi zordur. Profesyonel bir ilaçlama firması ile çalışmanız gerekebilir.

Uyuz ise insan teması olmadan uzun süre yaşamaz. Vücudunuz ve eviniz için tedavi genellikle başarılıdır.

Uyuz Hastalığı Ne Kadar Sürer?

Uyuz akarları bir kişide iki aya kadar yaşayabilir. Bununla birlikte, akarlar bir kişiden çıktıktan sonra genellikle üç ila dört gün içinde ölürler.

Uyuz tedavisi görüyorsanız, kızarıklıktan kaynaklanan kaşıntı ve yanmanın tedavi başladıktan sonra birkaç hafta sürmesini bekleyebilirsiniz. Bunun nedeni, akarlar ölmüş olsa bile yumurtaların ve akar atıklarının hala cildinizde olmasıdır.

Cildiniz yeni katmanlar oluşturana kadar hala kızarıklık ve tahriş olabilir.

İşte uyuz belirtileri nelerdir, kaşıntı ile uyuz arasındaki fark nedir, uyuz nasıl bulaşır, uyuz nasıl geçer, ilaçları ile birlikte tavsiye edilen en etkili uyuz ilacı hangisidir, eczanede satılan uyuz ilacı, uyuz olanların yorumları bu ilaçları kullandıktan sonra nasıl olmuştur, ne yaptıysam uyuz geçmiyor diyenler için hazırladığım yazının sonuna geldik. Umarım aklınızdaki tüm sorulara cevap verebilmişimdir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!