Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaKafeGüzellikDermatologlara Göre Cilde İyi Gelen İçecek: Kahve

Son Yazılar

Dermatologlara Göre Cilde İyi Gelen İçecek: Kahve

Cildinizin parlak ve canlı görünmesini kahve sağlıyor olabilir. Haberimizde kahvenin cilde faydaları, kullanımını ve miktarını açıklıyoruz.

Güzellik salonlarını araştırmak veya Instagram veya TikTok’ta fenomenlerin her gün yeni bir cilt bakımı içeriklerini takip etmek en iyi yöntemler arasında olabilir. Bunlardan bazıları cildimizi canlandırabilirken, çoğu da yetersiz kalıyor. Bununla birlikte, bazı bileşenler ve iksirler işe yarar ve bunlardan biri son derece popülerdir. Dermatologlar bize, ister iç ister topikal olarak sür, cildin için harika olan yaygın içeceği söylüyorlar. İşte bu yazımızda kahvenin cilde faydaları hakkında dermatologların tavsiyelerine göz atacağız.

Kahve cildiniz için harikalar yaratabilir.

Sabah bir fincan kahve, gününüz için size enerji vermekten fazlasını yapar – aynı zamanda cildinizi de iyileştirebilir. Kahve, antioksidanlar, kafein, niasin gibi çeşitli cilt bakımı faydaları olan bileşenler içerir (daha sonra bahsedeceğiz). Dermatolog Casey’e göre kahvenin cilde faydaları yanında, lezzetli içecekle rahatlamak için arkanıza yaslanmak gibi basit bir hareket bile ışıltınızı artırabilecek stres giderici bir etkiye sahip olabilir.

Kahve cilt kanserine karşı koruyabilir.

Kahve içme alışkanlığınız, en iyi cilt bakımı faydası sağlıyor, ayrıca kahve tüketiminin bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom gibi cilt kanseri riskinin azalmasıyla bağlantılı olmasıdır.

“Kafeinli kahve tüketiminin düşük cilt kanseri riski üzerindeki olumlu etkisi, kahve alımının UV-hasarlı cilt hücrelerinin kansere dönüşmemesi için “öldürülmesine” yardımcı olduğu bir mekanizma aracılığıyla kahvenin çoğalma önleyici etkilerine bağlanabilir.” diyor. ‘Aynı fayda kafeinsiz kahve veya soda veya yeşil çay gibi diğer kafeinli içeceklerde görülmemiştir’, diye de ekliyor.

Kahve göz altı morluklarına da iyi gelir.

Kahve ayrıca büyük ölçüde içindeki kafein sayesinde cilt üzerinde estetik bir etkiye sahiptir. Dermatolog Chacon, “Kafein kan akışını uyarır ve kan damarlarını genişletir” diyor. “Bu, cildin doğal olarak sıkılaşmasına yardımcı olabilecek kan akışını arttırır. Sonuç, gözlerin altında sıvı birikmesinde bir azalma olabilir.”

Kahvede bulunan klorojenik asitler gibi diğer bileşikler de göz çevresindeki iltihabı azaltabilir. Bu sonuçları elde etmek için Chacon, kahvenin kendisinden ince öğütülmüş kahve ve sıvı karışımını göz altı bölgesine sürmeyi öneriyor. Bu etkinin bir kısmını sadece bir bardak içerek de göreceksiniz.

İşte kahve bazlı cilt bakım ürünleri üzerine bakış.

Kahvenin cilde faydaları yanında bazı destek cilt bakım ürünlerinden de faydalanmak iyi bir tercih olacaktır. Piyasada bazı kahve bazlı cilt bakım ürünleri görmüş ve dermatologların onlar hakkında ne düşündüğünü merak etmiş olabilirsiniz. Casey, “İçerik olarak ‘kahve’ içeren birçok formülasyon aslında kahve meyvesi özü içerir” diyor. “Kahve meyveleri, güçlü antioksidan özelliklere sahip yüksek konsantrasyonlarda polifenoller içerir. Çalışmalar, topikal olarak uygulanan kahve meyvesi özünün ciltteki ince çizgileri, pigmentasyonu ve dokuyu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.” Bu, kafeinin anti-inflamatuar özellikleriyle birleştiğinden, bu ürünler genellikle göz altı bölgesindeki şişliği tedavi etmek ve selülit görünümünü geçici olarak iyileştirmek için kullanılır.

Ancak kahveyi cilt bakımında da kullanabilirsiniz.

Kahve bazlı cilt bakımına yatırım yapmasanız bile, içerikten faydalanabilirsiniz. Chacon’a göre, kahve telvesi harika bir eksfoliyan yapar. “Telvesi suda çözülmez, bu da onları ölü deri hücrelerini temizlemede iyi yapar. Kafeik asit ayrıca antimikrobiyal özelliklere sahiptir, bu da cildin mikroplara karşı korunmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir.”

Masaj yapmak için çeyrek fincan taze kahve telvesi, çeyrek fincan esmer şeker ve limon suyunu karıştırın. Uygulayacağınız bölgeyi yıkadıktan sonra karışımı cilde sürün, birkaç dakika bekletin ve durulayın. Cildiniz anında tazelenmiş görünecek.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güzellik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!