Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaHayvanseverKarşınıza Çıksa, Topuklamanız Gereken Dünyanın En Tehlikeli Hayvanları

Son Yazılar

Karşınıza Çıksa, Topuklamanız Gereken Dünyanın En Tehlikeli Hayvanları

Bu canlılar karşınıza çıktığında arkanıza bakmadan kaçmalısınız! İşte dünyanın en tehlikeli hayvanları olarak belirlenen 35 ölümcül hayvan.

Ev kedisi ile aslan arasındaki fark nedir? Her yıl öldürdüğü insan sayısı. Bu cevabı beklemiyorsanız, kemerlerinizi bağlayın. Dünyanın en ölümcül hayvanlarını öğrenmek için doğru sayfaya geldiniz. Bu yaratıklar tüm şekil ve boyutlarda insanları korkutuyor. Bir taş kadar küçük bir şeyin bir grup yetişkini yok edebileceğini kim bilebilirdi? İşte o merak edilen dünyanın en tehlikeli hayvanları.

Yılda kaç insan saldırısına veya ölümüne neden olduklarına göre en tehlikeli hayvanları sıralıyoruz. Hayvanı bu kadar tehlikeli yapan özelliklerin neler olduğunu bilmek istiyoruz: Zehirli mi zehir mi? Keskin bir acı mı? Ya da delici dişler? İşte gezegendeki en ölümcül 35 hayvan.

Ve dikkat edin: İnsanlar bu yaratıklarla düşündüklerinden daha sık karşılaşıyor!

Müren Balığı

dünyanın en tehlikeli hayvanları

Yılda Öldürülen İnsan: 0

Nerede Bulunurlar: Atlantik, Pasifik ve Hint okyanuslarının ılık suları

Önemli Özellikler: Uzun gövde, geniş ağız, sivri dişler

Not: En tehlikeli ve ölümcül hayvanlar listemizdeki bazı hayvanlar insanlara saldırmak için tehlikelidir, onları öldürmeleri gerekmez. Bu bilgiyi her hayvan için bulmak zor olsa da, bu bilgiyi bulabildiğimiz zaman her bir hayvanın neden olduğu yıllık saldırı veya ölüm sayısını dahil ettik.

35
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Müren balığı tropikal denizlerde yaşama eğilimindedir. Rahatsız edildiklerinde insanlar da dahil olmak üzere avlarında ciddi yaralar açmalarını sağlayan kalın, pulsuz bir cilde ve keskin dişlere sahiptirler. İnsanlar dünyanın bazı bölgelerinde Moray yılan balığı yerler, ancak etleri zehirli olabilir ve uygun şekilde hazırlanmadığında hastalığa veya ölüme neden olabilir.

Kuzeni, elektrikli yılan balığı, kendini tehdit altında hissettiğinde 300 ila 650 volt elektrik verebilir. Her iki yılan balığı tarafından insan ölümleri son derece nadirdir, ancak olabilir.

Sarı Renkli Zehirli Kurbağa

Yılda Öldürülen İnsan: Belirsiz

Nerede Bulunurlar: Kolombiya

Önemli Özellikler: Parlak sarı rengi

34
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

dünyanın en tehlikeli hayvanları

Altın renkli zehirli kurbağa, dünyadaki en zehirli hayvanlardan biri olarak kabul edilir. Ne kadar tehlikeli olabilir ki diyorsanız, 10 yetişkini öldürmeye yetecek kadar zehir barındırıyor diyebiliriz. Bu kurbağanın zehri ile kaç kişinin öldüğü bilinmemektedir. Ancak zehirli özellikleri onu dünyanın en tehlikeli ve ölümcül hayvanları arasında sokuyor.

Adını, zehirli okları üfleme yöntemi ile avlanmak amacıyla kullanan Kolombiya’nın yerli halkından alır. Bir hayvanın zehirli sayılabilmesi için beslenmek için yenildiğinde insanı zehirlemesi gerekmektedir. Altın renkli zehirli kurbağa, toksinlerini derisinin altındaki bezlerde tutar, bu nedenle onu ısıran ya da temas eden herhangi bir insan veya hayvanın başı ciddi şekilde belaya girer.

Kaya Balığı

Yılda Öldürülen İnsan: 0

Nerede Bulunurlar: Avustralya, Endonezya ve Hindistan’ın kıyı sularının yanı sıra Karayipler ve Florida Keys’de

Önemli Özellikler: Bir kayaya veya resifin bir parçasına benzer görünümlere sahiptir

33
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Taş balığı dünyanın en zehirli balığı olarak tanımlanır. Resiflere ve okyanus tabanının dibine karışırken kamuflaj yaparak avlarını (insanlar dahil) kandırırlar. Sırtlarında 13 diken bulunur ve her omurgada zehir tutan bir bez bulunur.

Bir kişi bir taş balığına basarsa veya onu tekmelerse, zehir açığa çıkar ve kişi (veya diğer sudaki düşmanlar) acı verici ve bazen ölümcül bir sürece girer. Kaya balığı, Avustralya’daki dalgıçlar ve yüzücüler için özellikle tehlikelidir. Bu günlerde, taş balığı panzehiri var, bu sebeple ölümler kısmen azalmış durumdadır.

Mavi Halkalı Ahtapot

Öldürülen İnsanlar: 3 kişi (toplamda şimdiye kadar kaydedilmiş)

Nerede Bulunurlar: Avustralya, Japonya, Filipinler ve Hindistan

Önemli Özellikler: Gövdesinde mavi halkalar

32
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Çoğu ahtapot savunma hattı olarak mürekkep fışkırtırken, mavi halkalı ahtapot ölümcül bir zehir yayar – hem de dakikalar içinde 26 insanı öldürmeye yetecek kadar. Gücüne rağmen, bu deniz canlısı sadece bir kalem büyüklüğündedir ve vücudundaki göze çarpan mavi halkalardan ayırt edilebilir.

Avucunuzun içinde tutarsanız (lütfen yapmayın!), sizi ısırır ve balon balıklarında da bulunan ölümcül bir toksin olan tetrodotoksin enjekte eder. Su altında yaklaşık 50 metre derinlikle karanlık yarıklarda saklanma eğiliminde oldukları için bu katillerle karşılaşmanız pek olası değildir.

Komodo Ejderi

Öldürülen İnsanlar: 4 kişi (toplamda şimdiye kadar kaydedilmiş)

Nerede Bulunurlar: Komodo Adası ve Endonezya’nın Küçük Sunda Adaları

Önemli Özellikler: Köpekbalığına benzer dişler, pençeli ayaklar, 4 metre uzunluğunda

31
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Dünyanın en tehlikeli hayvanları arasında gösterilen Komodo ejderleri, 4 metre uzunluğunda ve yaklaşık 70 kg ağırlığında dünyanın en büyük kertenkeleleridir. Son yıllarda, komodo ejderhaları Endonezya’da biraz turistik hale geldi. Komodo Ulusal Parkı, turistleri bu büyük kertenkeleyi doğal ortamında görmeye davet ediyor. Ancak bu tarih öncesi canavarlar oldukları kadar acımasız görünüyorlar – komodo ejderhaları son 33 yılda dört kişiyi öldürdü. Son ölümcül saldırı 2009’da gerçekleşti.

Komodo ejderhaları, kanın pıhtılaşmasını engelleyen toksinler veren zehirle dolu güçlü bir ısırığa sahiptir. Isırmadan kaynaklanan travma, komodo ejderinin ağzındaki bakteriler ve hızlı kan kaybı, avlarını (insanlar dahil) öldürme yeteneklerine katkıda bulunur.

Koni Salyangozu

Öldürülen İnsanlar: Yaklaşık 36 kişi (toplamda her biri kaydedildi)

Nerede Bulunurlar: Tropikal, ılık sular

Önemli Özellikler: Lekeli turuncu renkli koni şeklinde bir kabuk

30
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

dünyanın en tehlikeli hayvanları

Koni salyangozu zararsız görünebilir, ancak insanlar ve balıklar için ölümcül bir deniz yumuşakçasıdır. İnsanlara zarar vermeyi amaçlamayan ölümcül bir zehiri vardır, ancak zehri enjekte ettiğinde felç başlar, ardından komaya neden olur ve sonunda ölüme yol açar.

Derin deniz dalgıçları, habitatları Kızıldeniz, Karayip Denizi ve Hint Okyanusu’nun tropikal ve renkli suları olduğu için masum görünümlü bir koni salyangozunun tehlikelerini bilirler. Koni salyangozunun yıllar boyunca yaklaşık 36 kişiyi öldürdüğü tespit edilmiştir.

Timsah

Yılda Öldürülen İnsan: 0-1

Nerede Bulunurlar: Florida (ABD), Avustralya

Önemli Özellikler: Kalın pullara ve kemik plakalara sahip uzun bir gövde, çok sert dişler ve güçlü çene yapısı

29
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Timsahlar çok tehlikeli görünüyor, evet, ama düşündüğünüz kadar çok insanı öldürmezler. Florida Balık ve Yaban Hayatı Komisyonu‘na göre, Florida yılda ortalama yedi kışkırtılmamış timsah saldırısı olurken, 1948’den beri sadece 25 ölümcül timsah saldırısı oldu.

Bir timsah görürseniz, onu beslemeyin. Sadece yasa dışı olmakla kalmıyor, aynı zamanda onlara insanları yiyecekle ilişkilendirmeyi de öğretiyor. Bir timsah görürseniz, topuklayın!

Sırtlan

Yılda Öldürülen İnsan: 0-2

Nerede Bulunurlar: Afrika

Önemli Özellikler: Yüksek perdeden kahkaha, sert ve keskin dişler

28
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Kimse sırtlanla karşılaşmak istemez ve genellikle insanlardan kaçınırlar. Ancak Afrika’nın bazı bölgelerinde sırtlanların köylere saldırdığı biliniyor.

Sırtlanlar, tiz kahkahaları ve köpeğe benzer özellikleri ile tanınan çöpçülerdir. Bazı insanlarda (muhtemelen “Aslan Kral” sayesinde) korku ve tiksinti karışımını çağrıştıran kısır memelilerdir.

Ayı

Yılda Öldürülen İnsan: Yaklaşık 1-3

Nerede Bulunurlar: Avustralya hariç her kıta

Önemli Özellikler: Dört ayak üzerinde yürüyen ekstra büyük, tüylü hayvanlar

27
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Ayılar göründükleri kadar korkutucu değillerdir. Tamam, korkutucular (biraz şirinler de), ama diğer hayvanlar kadar ölümcül değiller. Aslında birçoğu ürkektir ve dev sincaplara benzetilmiştir.

Kutup ayısı, daha agresif ayı türlerinden biridir, kara ayı ve boz ayı ise çoğu insan saldırısında başı çeker. Ayılar, ormanlarda veya milli parklarda insanlara saldırdıkları için korkunç bir itibar kazanırlar, bu anlaşılabilir bir durumdur çünkü onların doğal yaşam alanlarına izinsiz giriyoruz. Ayıların şaşırtıcı derecede hızlı ve çok meraklı olduğunu akılda tutmak önemlidir.

Balon Balıkları

Yılda Öldürülen İnsan: 2-3 (bu sayı kirpi balığı yeme konusundaki artan düzenlemeler nedeniyle azalmaktadır)

Nerede Bulunurlar: Hint, Pasifik, Atlantik okyanusları ve son yıllarda Akdeniz’in ılık suları

Önemli Özellikler: Sivri uçlarla şişen bir gövde

26
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

rüyada örümcek görmek

Kirpi balığı, balon balığı ve fugu, sivri uçlarla şişip sizi sokan bir balık kategorisine girer. Ancak, Japonya’da siyanürden daha zehirli bir toksin içeren özel bir tür kirpi balığı olan fugu hakkında konuşalım!

Ancak Japonya’da kirpi balığı yemek son derece normaldir. Kirpi balığı tarafından ölümlerin çoğu, etinin uygun şekilde hazırlanmamasından kaynaklanmaktadır. Japon Sağlık Bakanlığı’na göre, yanlış hazırlanmış fugu, ülkedeki gıda zehirlenmelerinin en sık nedenlerinden biri.

Örümcek

Yılda Öldürülen İnsan: Yaklaşık 6 (ABD’de)

Nerede Bulunur: Dünya Çapında

Önemli Özellikler: 8 ayak

25
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Yılanlar ve örümcekler, insanlarda korku için rekabet ediyor gibi görünüyor. Her ikisinin de ısıran ve ölümcül bir zehir enjekte eden türleri vardır. Ve ikisi de sessiz katillerdir.

Dünyada 43.000’den fazla örümcek türü var, ancak 30’dan az türün insanları öldürdüğü biliniyor. Örümcek zehiri tipik olarak insanlara değil, küçük hayvanlara karşı öldürücüdür. Ve bir insanı öldürdüğünde, genellikle alerjik bir reaksiyonun sonucudur. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık altı örümcek ölümü oluyor.

Köpek Balığı

Yılda Öldürülen İnsan: 6

Nerede Bulunurlar: Gezegendeki her okyanus

Önemli Özellikler: Keskin dişler ve uzun sırt yüzgeci

24
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Köpekbalıklarının bu listede ortalarda olmasına şaşırdınız mı? “Jaws” insanlarda anlaşılır bir köpekbalığı korkusu uyandırırken, ölümcül köpekbalığı saldırıları oldukça nadirdir. Aslında, köpekbalıkları en tehlikeli okyanus hayvanı bile değildir.

Sadece yaklaşık 12 tür insanlar için tehlikeli olarak kabul edilir. Dünyanın en tehlikeli hayvanları arasında bulunan Büyük beyaz köpekbalıkları, sizi delip geçebilecek 300 keskin dişi ile okyanustaki tüm köpekbalıkları arasında en ölümcül olanlarıdır.

Kurtlar

Yılda Öldürülen İnsan: 10

Nerede Bulunurlar: Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika

Önemli Özellikler: Köpeğe benzer, uzun kuyruklu, çok keskin gözler

23
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Kurdun gücü sürüde yatar. Dünyanın en tehlikeli hayvanları arasında sayılan bu ölüm makineleri vahşi, hızlı ve bölgelerini koruyan canlılardır. En çok Kuzey Amerika ormanlarında bulunurlar.

Genellikle yürüyüş yollarında gezinmedikleri için bir kurtla karşılaşmanız pek olası değildir. Aslında, insanlardan korkuyorlar!

Atlar

Yılda Öldürülen İnsan: 20

Nerede Bulunurlar: Dünya Çapında

Önemli Özellikler: Boynun üstünde uzun bir saç yelesi

22
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

İnsanlar ata binmeyi severler ama ne yazık ki her yıl yaklaşık 20 ata bağlı ölüm oluyor.

Ölümler genellikle atlardan düşmeden dolayı gerçekleşiyor. Sadece Avustralya’da 2008’den 2017’ye kadar atlar ve inekler yaklaşık 77 kişiyi öldürdü.

İnekler

Yılda Öldürülen İnsan: 22

Nerede Bulunurlar: Dünya Çapında

Önemli Özellikler: Güçlü bacaklar ve çene

21
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

İnekler köpekbalıklarından daha fazla insan öldürür, bu da dünyanın en tehlikeli hayvanları arasında olmasının sebebidir.

İnekler her yıl yaklaşık 22 kişiyi tekmeleyerek veya ayakları altında çiğneyerek öldürür; bu, bir sığır çiftliğinde ineklerle uğraşan insanların başına gelen olaylardır.

Karıncalar

Yılda Öldürülen İnsan: Yaklaşık 20-50

Nerede Bulunurlar: Dünyanın her yerinde, ancak en yaygın olarak güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunur.

Dikkate Değer Özellikler: Ateş karıncaları genellikle açık kahverengimsi-kırmızıdır, ancak saldırganlıkları normal karıncalardan en çarpıcı farkıdır.

20
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

dünyanın en tehlikeli hayvanları

Karıncaları küçümsemeyin. Yaklaşık 12.000 türü var ve hepsi bir kişilikle geliyor. Dünyada 280 ateş karıncası türü vardır ve bu katillerden birinin sokması, alerjik reaksiyonu olan kişilerde ölümcül anafilaksiye neden olabilir. Ama çoğu insan bu şekilde tepki vermez.

Ateş karıncası ısırığı hemen kaşınmaya başladığından ve ardından kırmızı bir ize dönüştüğünden fark edilir.

Asya Dev Eşek Arısı

Yılda Öldürülen İnsan: Yaklaşık 30-50

Nerede Bulunurlar: Avrupa, Afrika ve Kuzey Amerika ve Asya’da

Önemli Özellikler: Asya dev eşekarısı yaklaşık 3,8 cm uzunluğundadır.

19
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Bir eşekarısı sokmasından kaynaklanan ölümler genellikle yaban arısı ve arı sokması ile gruplandırılır. Ancak Çin ve Japonya’da, Asya dev eşekarısı denilen bir şey tam bir katildir. Adından da anlaşılacağı gibi, dev eşekarısı devdir. Kabaca bir insan başparmağı büyüklüğündeler ve genellikle okulları veya çiftlik işçilerini tehdit ederler.

Japonya’da her yıl eşekarısı saldırılarından tahminen 30 ila 50 ölüm oluyor. Çoğu ölüm, sokmaya karşı alerjik bir reaksiyondan kaynaklanır.

Kaplan

Yılda Öldürülen İnsan: Yaklaşık 40-50

Nerede Bulunurlar: Asya

Önemli Özellikler: Turuncu ve siyah çizgiler

18
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

“Tiger King”den bir şey öğrendiysek, o da vahşi doğada yaklaşık 3.900 kaplan kaldığıdır. (Amerika Birleşik Devletleri’nde esaret altında 5.000’den fazla kaplan var!)

Vahşi kaplanların çoğu Hindistan’da yaşıyor. İnsanları kasten öldürmedikleri için kaplan saldırıları nadirdir. Yine de her yıl yaklaşık 40 ila 50 kişiyi öldürüyorlar. Kaplan saldırıları, büyük bir nüfus doğal yaşam alanlarını engellediği için Hindistan’da bir sorundur.

Deniz Anası

Yılda Öldürülen İnsan: 40+

Nerede Bulunurlar: Her okyanus

Önemli Özellikler: Uzun dokunaçlar

17
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

dünyanın en tehlikeli hayvanları

Denizanalarının beyni olmayabilir ama öldürebilirler, bu sebeple de dünyanın en tehlikeli hayvanları arasında bulunur. Yaklaşık 2.000 farklı denizanası türü vardır ve bunların yaklaşık 70’i size zarar verebilir. Örneğin, kutu denizanası tropik denizlerde gizlenen bir katildir. Baş ağrısı, kusma, hızlı kalp atışı ve akciğer ödemine neden olan zararlı bir zehirle saldırır.

Kutu denizanasının yalnızca Filipinler’de her yıl 20 ila 40 ölümden sorumlu olduğu tahmin ediliyor.

Akrep

Yılda Öldürülen İnsan: Kaynaklara göre 101.000 arası

Nerede Bulunurlar: Antarktika hariç her kıta

Önemli Özellikler: Vücudunun üzerinde kıvrılan uzun bir kuyruk ve ucunda sivri iğnesi

16
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Akreplerden korkmanızı söylemenize gerek yok. Kıvrılmış kuyrukları ve kıskaçları düşüncesi bile bizi ürkütüyor. Akrepler teknik olarak örümcekler gibi sekiz bacaklı ve iki merkezi vücut bölgesi olan eklembacaklılardır. Sizi öldürebilecek yaklaşık 30 ila 40 akrep türü vardır.

Akrepler genellikle çöllerde bulunur, ancak yağmur ormanlarında ve Himalayalar’da da görülür. Tüm akrepler tehlikeli olsa da, dikkat etmeniz gereken sarı akreplerdir. Bu katil en zehirli akreptir ve Ortadoğu’nun çöllerinde yaşar. Akrepler, milyonlarca yıldır var oldukları için hayatta kalanlardır.

Arılar

Yılda Öldürülen İnsan: Yaklaşık 100

Nerede Bulunurlar: Dünya Çapında

Öne Çıkan Özellikler: Arkasında bir iğne bulunan siyah-sarı çizgili gövde

15
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Etrafta vızıldayan bir arı gördüğümüzde veya duyduğumuzda çoğu zaman geriliriz. Ona saldırmak yerine, kendi başına gitmesine izin verin. Arılar, her yıl ABD’de arı sokması ölümlerinin artmasıyla birlikte, yaklaşık 100 kişiyi öldürmekten sorumludur.

Ölüm genellikle arı sokmasına karşı alerjik bir reaksiyondan kaynaklanır. CDC’ye göre arı, yaban arısı veya eşek arısı sokmasından ölenlerin yaklaşık yüzde 80’i erkektir.

Geyik

Yılda Öldürülen İnsan: 100+

Nerede Bulunurlar: Kuzey Amerika

Önemli Özellikler: Boynuzlar

14
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Şimdi, Bambi‘nin neden bu kadar tehlikeli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Araba kazaları nedeniyle yılda 100’den fazla insan ölümünden sorumlu. Şiddetli bir saldırı olmasa da, özellikle geceleri sürücüler için geyiği tehlikeli hale getiriyor.

Peki, üzerlerine bir araba geldiğinde geyikler neden yolun ortasında donar? Retinalarındaki fotoreseptörler, doğrudan farlara bakarken donmalarına neden olur. Bir geyiğe aracınızla vurmak gibi bir durumla karşılaşırsanız, yoldan sapmayın, fren yapmayın ve şeridinizde kalın.

Afrika Mandası

Yılda Öldürülen İnsan: 200

Nerede Bulunurlar: Afrika

Önemli Özellikler: Uzun kalın boynuzlar

13
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

African Cape Buffalo‘nun (Afrika Mandası) 18. yüzyıl İngiliz peruğuna benzeyen boynuzları olabilir, ancak onları bu kadar tehlikeli yapan da bu. Güçlü ve değerli boynuzları ve Afrika Beşlisi’nin bir parçası olmaları nedeniyle avcıların sürekli peşinde oldukları dünyanın en tehlikeli hayvanları arasındadır.

Afrika Mandası’na “Kara Ölüm” denir çünkü yaralandıklarında daha da saldırganlaşır. Avlanma anında sürü bir araya gelerek ordu oluşturur ve saatte 35 mil hızla hücum eder.

Aslanlar

Yılda Öldürülen İnsan: Yaklaşık 250

Nerede Bulunurlar: Afrika ve Hindistan

Önemli Özellikler: Keskin dişler ve büyük bir yele

12
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Ormanın kralı tembel bir avcıdır, ancak yılda yaklaşık 250 insanın ölümünden sorumludurlar. Aslanlar günde yaklaşık 20 saat uyur, ancak bir insan bir aslanla karşılaşırsa oyun biter. Yapabileceğin en kötü şey koşmak ya da bayılmak.

Aslanın en büyük silahları hızları, keskin dişleri ve sürüsüdür. Asla aslana arkanızı dönmeyin, yoksa saldırırlar.

Filler

Yılda Öldürülen İnsan: 500

Nerede Bulunurlar: Afrika ve Asya

Önemli Özellikler: Uzun bir gövde, büyük sarkık kulaklar ve 3,5 metre yüksekliğinde

11
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Çoğu hayvanda olduğu gibi filler de kışkırtıldıklarında saldırır. Genellikle nazik devlerdir ve yeşil yaprakların ve muzların tadını çıkarmaya çalışırken çok sevimli olurlar, onlar hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenmek isteyeceksiniz – bu devleri yemek yerken rahatsız etmeyin!

Filler her yıl yaklaşık 500 insanı öldürürken, her gün yaklaşık 100 fil kaçak avcılar tarafından öldürülüyor.

Su Aygırı

Yılda Öldürülen İnsan: 500

Nerede Bulunurlar: Afrika

Dikkate Değer Özellikler: Büyük gövdesi dışında, kalın dişleri olan geniş bir ağzı vardır.

10
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

dünyanın en tehlikeli hayvanları

Su aygırları son derece agresif ve bölgesel hayvanlardır. Karada tehdit edilirse, suaygırları bir insanın hızına yetişebilir ve onları öldürebilir. Günde yaklaşık 16 saat suda kalıyorlar ve sadece suyu yemek için bırakıyorlar.

Suaygırları günde yaklaşık 80 kilo ot tüketir ve yaklaşık 1.400 ila 3.600 kg ağırlığındadır!

Tenyalar

Yılda Öldürülen İnsan: 700

Nerede Bulunurlar: Risk faktörleri arasında çiftlik hayvanlarına maruz kalma, gelişmekte olan ülkelere seyahat etme ve endemik bölgelerde yaşama yer almasına rağmen, dünya çapında

Dikkate Değer Özellikler: Yutulduğunda görmezsiniz, ancak parazit bir kurdele gibi düzdür ve yaklaşık 10 metre uzunluğa kadar büyüyebilir.

9
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Bu küçük ama güçlü parazit, sistiserkoz veya taeniasis adı verilen enfeksiyonları bulaştırdığı için dünyanın en tehlikeli hayvanları arasındadır. İnsanlar çiğ veya az pişmiş sığır eti veya domuz eti yiyerek tenya alırlar.

Semptomlar genellikle hafif veya hiç olmadığı için tenyalar sessiz bir katildir. Sonunda bu parazit, organ fonksiyon bozukluğuna, nöbetlere, sinir sistemi bozukluğuna ve sindirim bloğuna neden olur.

Tuzlu Su Timsahı (Nil Timsahı – Crocodile)

dünyanın en tehlikeli hayvanları

Yılda Öldürülen İnsan: 1.000

Nerede Bulunurlar: Avustralya, Asya, Afrika ve Amerika Kıtası

Önemli Özellikler: Kalın pullara ve kemik plakalara sahip uzun bir gövde

8
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Timsahlar gibi kadar vahşi görünürler, biraz daha güçlü ve daha ölümcül. Bu dinozor benzeri sürüngenler, her yıl yaklaşık 1.000 insanı öldüren, dünyanın en ölümcül sekizinci hayvanıdır. 27 timsah türünden yedisi insanlar için son derece tehlikelidir.

Genellikle timsahlarla karıştırılan bu ürkütücü canlılar, Avustralya, Afrika, Asya ve Amerika’nın tropikal bölgelerine özgüdür, ancak çoğu insan ölümü Afrika’nın uzak bölgelerinde meydana gelir. Nil Timsahı, her yıl insanlara yapılan 300’den fazla ölümcül saldırıdan sorumlu olduğu için en tehlikeli olma tacını alır.

Bağırsak Solucanı

Yılda Öldürülen İnsan: 2.500

Nerede Bulunurlar: Dünya çapında, özellikle sıcak, nemli iklimlerde

Önemli Özellikler: Erişteye benziyor ve yaklaşık 30 cm uzunluğunda

7
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Bağırsak solucanları, ince bağırsak enfeksiyonuna neden olan paraziter solucanlardır. İnsanlar, bulaşıcı yumurtaları yutarak yuvarlak kurtlarla enfekte olabilirler. Enfeksiyon, kirli ellerin ağza götürülmesiyle veya yıkanmamış, pişirilmemiş veya soyulmamış çiğ ürünler tüketildiğinde meydana gelir. Bu solucanların dünyanın en tehlikeli hayvanları arasında bulunması şaşırtıcı değil.

Ascaris Bağırsak Solucanından ölümler, etkisiz kanalizasyon bertaraf sistemlerine sahip bölgelerde daha yaygındır.

Çeçe Sineği

Yılda Öldürülen İnsan: 10.000

Nerede Bulunurlar: Afrika’nın kırsal bölgeleri

Önemli Özellikler: Sarımsı-kahverengi bir renge sahip tipik sinek özellikleri

6
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Çeçe sineğinden bir ısırık, basitçe söylemek gerekirse, tatsız. Ççeçe sineği bakterileri cildinize girer, Afrika tripanosomiasisi (veya uyku hastalığı) adı verilen bir hastalığı bulaştırır ve yoluna devam eder.

Semptomlar ateş ve baş ağrısı ile başlar ve enfekte kişi giderek halsizleşene ve sonunda ölene kadar devam eder.

Suikastçı Böcek

dünyanın en tehlikeli hayvanları

Yılda Öldürülen İnsan: Yaklaşık 10.000 ila 12.000

Nerede Bulunurlar: Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika

Önemli Özellikler: Kırmızı ve turuncu işaretlere sahip düz bir gövde

5
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, bir suikastçı böcek öldürür. Cildinizi ısırır, kanınızı emer ve insan dokularında enfeksiyon ve iltihaplanmaya neden olan Chagas hastalığı adı verilen bir hastalığı bulaştırır.

Suikastçı böcek, diğer böceklere karşı da acımasızdır. Böcek, avını kuruttuktan sonra, cesedin tamamını sırtına bağlar ve koruyucu bir kalkan olarak onunla birlikte dolaşır.

Tatlı Su Salyangozu

Yılda Öldürülen İnsan: 10.000 ile 20.000 Arası

Nerede Bulunurlar: Afrika, Asya ve Güney Amerika

Önemli Özellikler: Küçük salyangozu görmeseniz de, pembemsi kahverengi bir kabuğa sahip

4
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Salyangoz tarafından ölüm, vahşi ölümlerden biri değildir. Hayır, sizi yakalamazlar veya size dokunmazlar, ancak idrar yollarını ve bağırsakları enfekte eden bir hastalık olan Schistosomiasis‘i bulaştırmaktan sorumludurlar.

Hastalık, tatlı su salyangozları tarafından salınan parazitlerle kirlenmiş tatlı su ile temas yoluyla yayılır. Durum, insanların günlük yaşam için kirli su kullandığı gelişmekte olan ülkelerde en yaygın olanıdır.

Köpekler

Yılda Öldürülen İnsan: Yaklaşık 25.000 ila 30.000

Nerede Bulunurlar: Dünya Çapında

Dikkate Değer Özellikler: Kuduzlu köpeklerin genellikle ağızları köpürür.

3
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Dünyanın en ölümcül üçüncü hayvanı olan Karabaş’a sarılmayı iki kez düşünün. Kuduza yakalanan köpekler, genellikle insanları öldüren köpeklerdir.

Dünya Sağlık Örgütü, köpeklerin insanlara tüm kuduz bulaşmalarının yüzde 99’una katkıda bulunduğunu bildirmektedir. Bir aşı kuduzu önler, ancak ölümlerin çoğu, aşının her zaman erişilebilir olmadığı Asya, Afrika veya Güney Amerika’nın kırsal bölgelerinde meydana gelir.

Yılanlar

Her Yıl Öldürülen İnsan: Farklı kaynaklar 25.000 ila 100.000 arasında

Nerede Bulunurlar: Antarktika hariç her kıta

Dikkate Değer Özellikler: Her türün, renk desenleri, kafa şekli, çıngırak ve göz bebeği şekli gibi onları zehirli olarak işaretleyen farklı özellikleri vardır.

2
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

sivrisinekler neden sadece beni ısırıyor

İnsanlar yılanları ya sever ya da onlardan nefret eder. Arası yoktur. Yılanlar her yıl yaklaşık 100.000 insanı öldürür ve çeşitli şekillerde saldırırlar. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre 3.000 yılan türünden 600’ü zehirlidir.

En tehlikeli yılanlardan bazıları, anti-zehir ve tıbbi bakıma erişimin sınırlı olduğu bölgelerde (Hindistan gibi) insanlarla birlikte yaşar. Pitonlar veya anakondalar gibi diğer yılanlar sizi basitçe sıkıştırıp ezerek öldürürler. Oh, ve kobranın tek yapması gereken seni öldürmek için yüzüne zehir püskürtmektir.

Sivrisinek

Her Yıl Öldürülen İnsan: Farklı kaynaklar 725.000 ila 1 milyon arasında

Nerede Bulunurlar: Aşırı soğuk havalar dışında her türlü ortam

Önemli Özellikler: Uzun gövdeli, bacaklı ve antenli küçük böcekler

1
Onları Bu Kadar Tehlikeli Yapan Nedir?

Bunu okuduktan sonra kendinizi böcek kovucuya batırmak isteyebilirsiniz. Dünyanın en tehlikeli hayvanları listesinde, küçük bir sivrisineğin birinci sırada olacağını düşünmemişsinizdir. Sivrisinekler yılda 830.000’den fazla ölümden sorumludur. Ve ne yazık ki, bu mantıklı. Sivrisinekler sadece kaşıntılı bir ısırık bırakmakla kalmaz, aynı zamanda Zika, sıtma, dang humması, Japon ensefaliti, Batı Nil ve sarı humma gibi hepsi ölümcül olan hastalıkların taşıyıcılarıdır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!