in

SevdimSevdim

Manipüle Ne Demek? Manipülasyon Ne Demek? Hangi Anlama Gelir?

Manipülasyon sıklıkla duyulan kelimelerden biridir. Bazen manipüle etmek bazen de bazense manipülasyon kelimesi olarak karşımıza çıkar. Peki manipüle ne demek, manipüle etmek nedir, manipülasyon ne demek? İşte sıklıkla karşımıza çıkan manipüle ve manipülasyon kelimelerini anlamları.

manipüle ne demek

Manipüle etmek ya da manipülasyon kelimesi gerek siyaset gerekse ekonomi alanında sıklıkla duyduğumuz kelimelerden biridir. Psikoloji biliminde de karşımıza çıkmaktadır. Peki, manipüle ne demek? Manipüle nedir? Manipüle TDK kelime anlamı ve Manipülasyon ne demek gibi sorularınızın cevapları işte yazımızda.

Manipüle Ne Demek?

Fransızca dilinden gelen manipüle kelimesi uzun yıllardır Türkçede kullanılmaktadır. Manipüle etmek TDK anlamı ise “yönlendirme, yönlendirim” veya “seçme, ekleme ve çıkarma yoluyla bilgileri değiştirme” eylemlerini ifade etmektedir. Peki, manipüle ne demek? Manipüle nedir? Manipüle TDK kelime anlamı ve Manipülasyon ne demek , hadi ayrıntılarına detaylı bakalım.

Manipülasyon Ne Demek?

manipülasyon ne demek

Türk Dil Kurumu (TDK) anlamına baktığımızda manipülasyon, ‘yönlendirme ve etkileme’ anlamları ile beraber “sonucunda anlam karmaşasına sebep olarak konuyu bir yerden farklı bir yere getirmek anlamına da gelmektedir. Yani karşımızdaki insanın ya da insanların mevcut fikirlerini, başka bir düşünceye iterek veya çeşitli argümanlar kullanma yoluyla ikna etmek anlamına da gelmektedir.

Manipülasyon Teknikleri

  1. İnkar etme yöntemiyle manipüle etme.
  2. Konuyu değiştirip farklı anlam katarak manipüle etme.
  3. Yalan söyleyerek manipüle etme.
  4. Mahrum bırakarak manipüle etmek.
  5. Egoyu okşayarak manipüle etmek.
  6. Salt beyin yıkayarak manipüle etmek.
  7. Duygusal şiddet.
  8. Duyguları kullanarak manipüle etmek.
  9. Aşağılama ve provokasyonla manipüle etmek.
  10. Yanlış olana yönlendirme.

Manipülasyon Örnekleri

Manipülasyon ne demek sorusunun cevabı her durumda aynı anlamlara gelmeyebilir. Manipülasyon örnekleri konusuna gelecek olursak örneğin psikolojik manipülasyon, ekonomide manipülasyon, duygusal manipülasyon, siyasi manipülasyon ve tıp biliminde manipülasyon ana çerçevede aynı anlamlara gelse de içerik açısından farklılık gösterir.

Manipüle kelimesi bir kişiyi herhangi bir duruma karşı yönlendirme olarak da değerlendirilebilir. Örneğin bir düşünce ile beraber aynı zamanda herhangi bir sektör açısından da kullanılmaktadır. Örneğin finansal sektör üzerinden oldukça fazla kullanılan bir kelime olduğunu dile getirmek mümkün. Aynı zamanda psikoloji açısından da önemli bir terim olarak öne çıkıyor. Psikolojik manipülasyon hem siyaset alanında hem de finansal yani ekonomi alanında sıklıkla kullanıldığı söylenebilir.

Manipüle ne demek örnek verelim. Örneğin ekonomisi çok kötü olan, asgari ücretin düşük olduğu ve toplumun açlık sınırında yaşadığını düşünelim. Bu insanlar hayatta kalmaya çalışıyorlar ve tiyatro, sinema gibi sosyal aktivitelere katılamıyorlar, yaz aylarında güzel bir tatil yapamıyorlar. Fakat ülkeyi yöneten iktidarın ise bu ekonomik sorunlara karşı çözüm bulamamasını sürekli farklı etkenlere bağlaması hem psikolojik hem de siyasal manipülasyon olarak değerlendirebiliriz.

Tıp Alanında Manipülasyon Nedir

Manipülasyon nedir tıp alanında da merak edilen bir kavram. Tıp alanında da kullanılan bir kavram olan manipülasyon, eller kullanılarak yapılan bir fizik tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminin masaj ile ilgisi bulunmamaktadır. Tamamen tıbbi bir tedavi yöntemidir. Dünyada çok yaygın kullanılan ve bilinen bu tedavi yöntemi; bel ve boyun fıtıkları, omurga kilitlenmeleri gibi sorunlarda bile oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bel ve boyun fıtığı hastalarının %98’i ameliyatsız olarak iyileşebilmektedir.

manipülasyon nedir tıp

Fotoğraf Manipülasyonu

Manipüle ne demek sorusunun bir de fotoğraf sanatında anlamı vardır. İşte fotoğraf manipülasyonu örnekleri.

fotoğraf manipülasyonu
fotoğraf manipülasyonu
fotoğrafta manipülasyon yapmak

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilgini çekebilir:

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
dünyanın en güzel yüzlü kadını 2020 yael shelbia

2020 Yılında Dünyanın En Güzel Yüzlü Kadını Seçilen Yael Shelbia Kimdir? Yael Shelbia Kaç Yaşında ve Nereli?

feyza nur saydam öldürüldü mü

17 Ağustos 2020’de “Ben bir yerden aşağı atlamam, biri atmıştır” diyen Feyza Nur Saydam, 7. kattan düşerek yaşamını yitirdi!