Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaHayvanseverKöpekler Renk Körü mü? Hangi Renkleri Görebilirler?

Son Yazılar

Köpekler Renk Körü mü? Hangi Renkleri Görebilirler?

Köpekler hangi renkleri görür ya da göremez? Köpekler renk körü mü, siyah beyaz mı görürler? Merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızda.

1930’lara ait bir eğitim kılavuzu olan Training the Dog, köpeklerin renk körü olduğunu öne sürdü ve köpek arkadaşlarımızın dünyayı siyah beyaz olarak algıladıklarına dair yaygın bir inancı geliştirdi. Köpekler renk körü mü, ne renk görür, renkli görebilir mi gibi sorularınız varsa, yazımızda cevaplıyoruz.

Purdue Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde doçent ve veteriner oftalmolog Dr. Wendy Townsend’e göre, köpekler ve renkli görme üzerine yapılan orijinal araştırmalar bile kusurluydu.

Townsend, “Davranış çalışmaları iyi tasarlanmamıştı, bu yüzden köpeklerin renkleri değil, şekilleri ve parlaklığı algıladığını düşündük” diye açıklıyor. “Artık şekil ve parlaklık gibi şeyleri kontrol eden ve bize köpeklerin renkleri görüp göremediğine dair gerçek bir resim veren daha iyi davranış testlerine sahibiz.” diyor.

Sonra Bunu Oku: Yüzü Basık Köpekler: 8 Irk ve Bakımlarının Nasıl Yapılacağı

Köpeklerin Renk Görme Mekanizması

köpekler renk körü mü

Hem köpeklerin hem de insanların gözlerinde benzer yapılar vardır. Ohio’daki VCA Great Lakes Veterinerlik Uzmanlarında veteriner göz doktoru olan Dr. Emily Conway, köpek gözlerinin görmeyi mümkün kılan aşağıdaki parçaları içerdiğini açıklıyor:

  • Kornea, gözü koruyan şeffaf, kıvrımlı bir örtü.
  • Göz bebeği, gözün ortasındaki siyah nokta.
  • İris, göze giren ışığın miktarını kontrol eden göz bebeğini çevreleyen renkli alan.
  • İrisin arkasında oturan ve ışığı retinaya odaklayan mercek. Bu, yakındaki nesnelere odaklanmak için kalınlaşır ve uzaktaki nesneleri görmek için incelir.
  • Fotoreseptörleri (ışığı algılayan ve bir kamerada film gibi davranan hücreler) barındıran retina, bir görüntüyü yakalar ve optik sinir aracılığıyla beyne gönderir.

Retinadaki fotoreseptörler hem çubuklardan hem de konilerden oluşur. Çubuklar çevresel görüşten sorumludur ve en iyi şekilde loş ışıkta ve gece görüşünde çalışır. Köpeklerin insanlardan daha fazla çubuğu vardır ve bu da onlara üstün gece görüşü sağlar. Koniler, merkezi görüşten sorumludur ve parlak ışıkta en iyi şekilde çalışır. Koniler ayrıca rengi de algılar.

Sonra Bunu Oku: Bir Köpek Yavrusu Nasıl Sosyalleştirilir: Denenecek 6 İpucu ve Aktivite

Veteriner Conway, fotoreseptörler söz konusu olduğunda köpek görüşü ile insan görüşü arasında büyük bir fark olduğunu söylüyor. İnsanlar “üç renkli”dir ve algılamak için üç tür koniye sahiptir, oysa köpekler “dikromatik”tir ve yalnızca iki takım koniye sahiptir – ve bu, renkleri dört ayaklı arkadaşlarımızdan farklı şekilde deneyimlememizin nedenidir.

Renk Körlüğü Nedir?

köpekler renk körü mü

Koni hücrelerinin ışık dalga boylarına karşı farklı hassasiyetleri vardır. İnsanlarda, üç tür koninin her biri renk tayfında farklı renkleri algılar: mavi ışık tayfı, yeşil ışık tayfı ve kırmızı ışık tayfı. Beyniniz, bir nesnenin rengini belirlemek için koni hücrelerinden gelen sinyalleri yorumlar.

Koniler, spektrumdaki tüm renkleri algılayabilmeniz için birlikte çalışacak şekilde tasarlanmıştır. İnsanlarda renk körlüğü, bir veya daha fazla koni hücresi eksik veya hatalı olduğunda ortaya çıkar ve rengi nasıl algıladığınızı etkiler.

Sonra Bunu Oku: Köpeğinizi Asla Cezalandırmamanız Gereken 5 Neden

Amerika Ulusal Göz Enstitüsüne göre en yaygın renk körlüğü türü olan kırmızı-yeşil renk körü olan birinde kırmızı ve yeşil arasındaki farkı söylemek zordur. Kırmızı-yeşil renk körlüğünün türüne bağlı olarak, yeşil daha çok kırmızı gibi görünebilir; veya kırmızı daha çok yeşil gibi görünebilir; ya da iki rengi gri tonlarında görerek aralarındaki farkı anlayamayabilirsiniz.

Köpekler Renk Körü mü?

köpekler renk körü mü

Birkaç çalışma, köpeklerin rengi nasıl algıladıklarını ya da köpeklerin rengi görüp görmediklerini araştırdı ve dört ayaklı arkadaşlarımızın mavi ve sarı spektrumlardaki renkleri görmelerine izin veren ancak kırmızı veya yeşil spektrum renkleri görmelerine izin vermeyen iki set koniye sahip olduğunu belirledi. Araştırmalar, köpeklerin kırmızı-yeşil renk körü olduğunu doğrulamaktadır.

Bir çalışmada, köpeklere beyaz bir ekranda hareket eden kara bir kedinin animasyonlu silueti gösterildi ve daha sonra yeşil arka planlar üzerinde kırmızı kedilerin farklı tonlarından oluşan birkaç silüet gösterildi. Sonuçlar, köpeklerin kara kedileri görebildiğini, ancak yeşil arka plan üzerinde kırmızı kedilere çok az tepki verdiğini veya hiç tepki vermediğini gösterdi, bu da araştırmacıları köpeklerin kırmızı-yeşil renk körlüğü yaşadığını belirtmeye yöneltti.

Sonra Bunu Oku: Köpeğinizi Evde Bıraktığınızda Kendini Yalnız Hissetmemesini Sağlayacak 8 Yöntem

Conway, “Onlara ne gördüklerini soramayız veya beyinlerinin içine giremiyoruz, bu da işi biraz zorlaştırıyor,” diyor. “Ama [mikroskop] aracılığıyla retinalarına baktığımızda, kırmızı-yeşil spektrumdaki renklerin gri veya kahverenginin tonları olarak göründüğünü düşünüyoruz.” diyor.

Köpekler Siyah Beyaz mı Görür?

Köpeklerin renkleri görmediği uzun süredir devam eden (ve yanlış) bir inançtır. Köpekler, siyah, beyaz ve grinin yanı sıra mavi ila mor ve sarı spektrumlardaki renkleri görürler. Yani köpekler sadece siyah beyaz görmezler. Gözleri, diğer tonları ve çeşitleri görmelerine izin verir – sadece insanlar kadar değil.

Townsend, “Köpekler grinin tonlarını daha iyi ayırt edebiliyor” diyor. “Grinin birden fazla tonunu görmenin avantajı, köpeklerin kamuflajı kırıp saklanan şeyleri bulabilmeleri.” diye ekliyor.

Köpekler Hangi Renkleri Görür?

Artık köpeklerin bir dizi rengi görebildiğini ve dünyayı sadece siyah beyaz olarak deneyimlemediklerini bildiğinize göre, bazı belirli renklere daha derin bir dalış yapalım ve köpeklerin onları görüp görmediğini ve nasıl gördüklerini açıklayalım.

Köpekler Kırmızıyı Görebilir mi?

Köpekler kırmızıyı görmezler. Mesela bir oyuncak saf kırmızı olduğunda köpeklere gri görünür. Ancak, kırmızı nesnelerin sarı veya mavimsi alt tonları varsa, köpekler onları o rengin farklı versiyonları olarak görecektir, diyor Townsend.

Sonra Bunu Oku: Dünyanın En Zeki 20 Köpek Cinsi

Köpekler Turuncu ve Pembeyi Görebilir mi?

Turuncu ve pembe kırmızı renk tayfında olduğu için köpekler bu renkleri göremezler.

Köpekler Yeşili Görebilir mi?

Köpekler kırmızı-yeşil renk körüdür ve yeşili göremezler. Kırmızıyı algılamalarına benzer şekilde, saf yeşil olan nesneler köpeklere gri görünür. Bu öğeler, köpeklerin görebileceği sarı veya mavi tonlara sahipse, nesne mat (soluk) bir ton olarak görünebilir.

Köpekler Mavi Görebilir mi?

Bir köpeğin gözlerindeki koniler, köpeklerin mavi rengi görmelerini sağlayacak şekilde ayarlanmıştır. Köpekler mavinin tüm tonlarını görebilirler.

Köpekler Sarı Görebilir mi?

Tıpkı mavi gibi, köpekler sarının tüm tonlarını görebilir.

Köpekler İçin Sakinleştirici Renkler Var mı?

Conway, köpeklerin belirli renkleri tercih ettiğine veya bir rengin tonlarının diğerinden daha sakinleştirici olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını söylüyor.

Bir parkta bulunan çimde duran yeşil bir topun görülmesi daha zor olabilirken, aynı çim parçasındaki sarı bir top göze çarpıyor – ancak oynayacak bir top olduğu sürece çoğu köpek her iki renkten de memnun kalacak.

Townsend, “Köpeklerin farklı renkleri ayırt etmek zorunda kalmaları için pek çok neden yok” diye ekliyor. “Köpekler için kırmızı-yeşil renk körü olmanın herhangi bir dezavantajı yok gibi görünüyor.”


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!