Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerHazreti Nuh'un Gemisi Hakkında Bilmeniz Gereken 32 İlginç Gerçek Bilgi

Son Yazılar

Hazreti Nuh’un Gemisi Hakkında Bilmeniz Gereken 32 İlginç Gerçek Bilgi

Hazreti Nuhun gemisi nerde her zaman merak edilir. Peki Hz. Nuh'un gemisi hakkında 32 ilginç bilgiyi öğrenmek ister misiniz? İşte merak edilen tüm efsane bilgiler yazımızda.

Dünyada konuşulan rivayete göre Tanrı, insanları yarattığına pişman olduğu için yeryüzünü sular altında bıraktı. Yeryüzünü Tanrı’nın yıkımından kurtarmaya kim geldi? Gerçekten yaşlı olan Nuh adında yaşlı bir adam. Efsaneye göre aslında o kadar yaşlı ki, 500 yaşındayken çocukları olduğu söyleniyor, yazılıyor. Bu ilginç bilgiler ışığında insanoğlu Hazreti Nuhun gemisi nerde, neden hala bulunamadı gibi soruları soruyor. Bu yazımızda Hz nuhun gemisi hakkında ağızdan ağıza yayılan 32 ilginç bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

Tanrı onu seçtikten sonra, binlerce hayvanı barındıran ve onları Tanrı’nın Dünya’yı yok etmesinden, diğer adıyla Tufan’dan koruyan bu devasa gemiyi inşa etti.

Ama hala bazı sorularımız var. Nuh’un karısı kimdi? Ark’ta ne kadar kaldı? Nuh iyi ve doğru bir insan mıydı? Ve Babil Kulesi’nin Tufan’la ne ilgisi var?

Nuh ve inşa ettiği gemiyle ilgili en ilginç gerçeklerden bazılarına bir göz atın.

nuhun gemisi nerde

Tanrı, insanın kötülüğü nedeniyle Dünya’yı sular altında bıraktı – ama bu tamamen insanın hatası değildi. Melekler gökten indi ve “insanlığın kızlarının çok güzel olduğunu gördüler ve istedikleriyle evlendiler.” Enoch gibi eski kaynaklara göre, kötü melekler ve insanlar çiftleştikten sonra yavruları dev oldu.

Bu devlere Nefilim adı verildi ve “onlar eski zamanların kahramanları, ünlü insanlardı.” Örneğin Goliath bir Nefilim’di.

Tufan için suçlanacak olanların Nefilimler olup olmadığından emin değiliz. Bazı uzmanlar, Tufan’dan önce Yaratılış’ta bahsedilmelerinin, Tanrı’nın insan ırkını Dünya’dan silmesi için yeterli sebep olduğuna inanıyor.

Tanrı Nuh’u seçti çünkü o gemiler yapabiliyordu. Diğer insanlar gibi günah işledi, fakat “zamanının insanları arasında kusursuz, doğru bir adamdı.” Bu, Nuh’un farklı bir zaman diliminde yaşaması durumunda yaptıklarından dolayı daha sert bir şekilde yargılanacağı anlamına gelebilir.

Rivayete göre 969 yaşındaki İncil’deki en yaşlı kişi olan Methuselah, Nuh’un büyükbabasıdır.

Annesinin adını bilmiyoruz ama Hz. Nuh’un babası Lamik’ti.

Hz. Nuh, Hz. Adem’in 10. nesil torunudur.

O bir çiftçiydi.

Nuh’un karısının adı bilinmemektedir. İncil’de sadece Nuh’un karısı olarak bahsedilmektedir.

Nuh’un üç oğlu oldu: Sam, Ham ve Yafet. Üç oğlu olduğunda 500 yaşındaydı. Hz. Nuh’un Hâm, Sâm ve Yâfes adlı üç oğlu vardır. Dördüncü oğlu Ken‘ân (veya Yâm) gemiye binmemiş ve boğulmuştur. Hâm, babasının emrine karşı gelip gemide eşiyle ilişkide bulununca Hz. Nûh ona beddua etmiş ve Hâm’ın soyu siyah derili olmuştur.

Ark’ın ahşabı bir sırdır. İncil’in Kral James Versiyonu, Nuh’un gemisinin “sincap ağacından” yapıldığını söylüyor, ancak bugün bu adı taşıyan ağaçlar yok. Akademisyenler, katiplerin yanlış kelimeyi kopyalamış olabileceğini söylüyor. Bunun yerine, NIV versiyonunda gemi, Fenikeliler tarafından gemi inşa ederken yaygın olarak kullanılan “servi ağacı” kullandı.

nuh'un gemisi

Gemi, Latince “cubitum” veya dirsek kelimesinden gelen arşın cinsinden ölçülür. Bir arşın uzunluğu, bir erkeğin dirseğinden ve orta parmağının ucundan ölçülür. (1 arşın 68 santimetre yapar. Daha çok çarşı ve pazarda kullanılırdı.)

Geminin uzunluğu 300 arşın, genişliği 50 arşın ve yüksekliği 30 arşındır. Bir arşın yaklaşık 68 cm olduğundan, gemi yaklaşık 306 metre uzunluğunda ve 42500 m³ hacme sahip olduğu söylenmektedir. Bu, kargo gemilerinde gördüğünüz standart nakliye konteynerlerinden yaklaşık 1.300 tanesine eşittir.

Arşın standart bir ölçü değildir. Örneğin mimar arşını = 24 parmak, yani ortalama 75.774 cm’dir. Bu nedenle geminin tam boyutları değişebilir.

Titanik, 130257.5 m³ bir hacme sahip olan Nuh’un gemisinden yaklaşık üç kat daha büyüktü.

Geminin oranı 30:5:3’dür ve 1900’lere kadar hala gemi yapımında kullanılıyordu.

Geminin inşası 100 yıldan fazla sürdü. Gemi yola çıktığında Hz. Nuh 600 yaşındaydı.

Gemide her hayvandan ikişer tane vardı – yoksa var mıydı? İncil’in başka bir pasajında Tanrı, Nuh’a “her çeşit kusursuz hayvandan yedi çift” ve “her nevi murdar hayvandan bir çift” ve “her çeşit kuştan yedi çift” almasını söyledi. Bu, gemide her kusursuz hayvandan 14 tane olduğu anlamına gelebilir.

Gemide tam olarak kaç hayvan olduğunu bilmiyoruz, bir uzman gemide en az 2,15 milyon koyun olabileceğini söylüyor. Ancak uyumak ve yemek yemek için yer olması gerekiyordu, bu da bir uzmanın gemide yalnızca 16.000 hayvan olduğunu söylemesine yol açtı.

Geminin üç katı ve küçük bir açıklığı olan bir çatısı vardı ama dümeni yoktu. Yüzer şekilde yaratıldı ve Tanrı gemiyi dilediği gibi yönlendirdi.

Kırk gün kırk gece yağmur bardaktan boşalırcasına yağdı. İncil’e göre, dalgalar 7 metre yüksekliğindeydi.

Sel suları 150 gün kaldı ve ardından 100 gün boyunca yavaş yavaş çekildi. İşte o zaman Nuh güvercinini gönderdi ve o bir zeytin dalı ile geri geldi.

Nuh ve ailesi (karısı, oğulları ve oğullarının eşleri) gemide bir yıl on gün mahsur kaldılar.

Tanrı, gemiden tüm canlılar indikten sonra, Dünya’yı bir daha asla böyle sular altında bırakmayacağına dair tüm insanlık için yaptığı ahdin (vaadin) bir işareti olarak bir gökkuşağını yarattı ve gösterdi.

Tanrı, Nuh’a “hala canlı olan bir et” yememesini söyledi.

Nuh dünyadaki şarabı ilk tadan kişiydi. İnsanlık tarihindeki ilk üzüm bağını o yarattı.

Oğlu Ham, onu çadırında sarhoş ve çıplak buldu ama bu konuda hiçbir şey yapmadı. Tek yaptığı kardeşleri Sâm ve Yâfes’e seslenmekti. Sâm ve Yâfes geldiğinde, sarhoş babalarını çıplak görmemek için gözlerini kapatarak çadırın dışına sürüklediler.

Ham, Hz. Nuh’a yardım etmediği için Nuh, Ham’ı Sâm ve Yâfes’in kölesi olması için lanetledi. Nuh daha sonra yaptıkları için Sâm ve Yâfes’i kutsadı. Bu aynı zamanda Kenanlılar (Ham’ın torunları ve Ham’ın oğlu Kenan) ve Samiler (Şam’ın torunları) arasındaki mücadeleyi açıklamaktadır.

Nuh Tufandan 350 yıl sonra 950 yaşına kadar yaşadı.

Josephus’a göre Babil Kulesi, Tufan’a tepki olarak kendilerini başka bir selden korumak için bitümle su geçirmez hale getirildi.

Peki Nuhun gemisi nerde? Şu anda nerede olduğunu kimse bilmiyor. Ağrı Dağı’nda olduğu rivayet edilmektedir, ancak henüz kesin bir kanıt bulunamadı.

Marco Polo, karda üç günlük bir yürüyüşten sonra gemiyi bulduğunu iddia eden kaşiflerden biriydi.

Nuh’un Gemisi Hakkında Gerçekler

İşte anladınız, Tanrı’nın insanları yarattıktan sonra fikrini değiştirdiği için gezegeni sular altında bıraktığını biliyoruz.

Bununla birlikte, seçilmiş Nuh, gelgitlerde hayatta kalmak için sayısız hayvanı barındıracak devasa gemisini yarattıktan sonra insanlar ve hayvanlar hayatta kaldı.

Artık Nuh’un yüzlerce yaşında bir çiftçi olmaktan büyük Gemisini yaratmaya kadar hayatının tüm ayrıntılarını biliyorsunuz.

Bir sonraki büyük küresel sel felaketinde imdada yetişeceğini umalım!

Hazreti Nuhun Gemisi Nerde

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde, ‘Nuh’un Gemisi’ kalıntılarının olduğuna inanılan alanda, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından kurulan araştırma ekibi çalışmaya başladı. Jeofizik, kimya, jeoarkeoloji araştırmalarında uzman akademisyenlerin de olduğu grubun alandan aldığı numuneler, incelenmek üzere İTÜ laboratuvarlarına gönderildi.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin haritasını çizmek için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait uçakla bölgede uçuş yapan harita mühendisi yüzbaşı İlhan Durupınar’ın 11 Eylül 1959’da Doğubayazıt ilçesi Telçeker ve Üzengili köyleri arasındaki arazide keşfettiği, ‘Nuh’un Gemisi’ne ait olduğu iddia edilen kalıntılar, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Her geçen yıl artan toprak kayması tehdidinde olan kalıntıda, dev yarıklar oluştu.

Toprak kayması nedeniyle yapısında bozulmalar oluşan kalıntıda bilimsel araştırmalar için AİÇÜ ile İTÜ arasında yapılan iş birliğiyle ‘Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi Araştırma Ekibi’ kuruldu. Akademik iş birliği protokolü kapsamında oluşturulan ekip, bölgede ilk çalışmasını yaptı. Aralarında jeofizik, kimya, jeoarkeoloji araştırmalarında uzman akademisyenlerin bulunduğu grup, bölgedeki incelemelerinde toprak ve kaya parçalarından oluşan çok sayıda numune topladı. Kalıntılardan alınan numuneler incelenmek üzere İTÜ laboratuvarlarına gönderildi.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizde en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!