Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaSeyahat - Gezi - TatilMachu Pıcchu Nerede? İnka Medeniyeti Kimlerden Oluşur?

Son Yazılar

Machu Pıcchu Nerede? İnka Medeniyeti Kimlerden Oluşur?

Machu Pıcchu antik kenti nerede, kim tarafından kuruldu, özelliği nedir, işte İnka medeniyeti ve Machu Picchu hakkında merak edilenler.

Sen de uzaklara gidip, kafanı dinleyeceğin bir yerde yaşamak istiyor musun? Bazı insanlar şehirden uzak dağları tercih ediyor. İşte bunlardan biri de uzmanlara göre İnka medeniyeti. İnsanlar yüzyıllardır stresten uzak bir yere gitmeyi ve hayatın tüm karmaşasından kurtulmayı hedeflemişlerdir. Eski insanlar bile mola vermek için uzak yerlere gitmişler. Aslında birçok uzman, antik İnkaların bütün bir şehri sırf bu amaç için inşa ettiğine inanıyor! Peki İnka medeniyeti kimdir, Machu Pıcchu nerede, nasıl bir yer?

Machu Pıcchu Nerede?

İnka medeniyeti, yüzlerce yıl boyunca Güney Batı Amerika’nın büyük bölümünü yönetti. Gelişmiş şehirleri ve taş yapıları ile tanınırlar. 1450 yılı civarında, İnkalar günümüz Peru’sunda bir şehir inşa ettiler.

Bugün o şehre Machu Picchu diyoruz. Aynı zamanda “taş şehir” olarak da adlandırılır. Bu takma adı iki nedenden dolayı kazandı. İlk olarak, İnkalar doğrudan dağlarda tarım yapmak için şehir terasları yaptılar. İkincisi, İnkalar Machu Picchu’daki tüm binaları taştan yaptı ve günümüze kadar da ulaştı. Peki İnka medeniyeti kimlerden oluşur, Machu Pıcchu nerede, nasıl bir yer?

İnka Medeniyeti

Machu Picchu nerede

Hiram Bingham adlı bir Amerikalı, 1911’de Machu Picchu’yu “buldu”. Ancak yerel halk size şehrin asla kaybolmadığını zaten söyleyebilirdi. Bingham geldiğinde, çiftçiler hâlâ İnkaların mısır ve patates yetiştirmek için inşa ettiği tarım teraslarını kullanıyorlardı. Bu çiftçiler Bingham’ı Machu Picchu’ya götürdü.

Yıllar geçtikçe, orman şehrin üzerinde büyümüştü. Bingham, geriye kalanları keşfetmek için birçok insanı getirdi. İşte o zaman Machu Picchu’nun İnka medeniyeti için bir geri çekilme ve sükunet şehri olduğu anlaşıldı.

İlk olarak, Machu Picchu 500 ila 750 kişiyi barındırıyordu. Bu, diğer İnka şehirlerine kıyasla küçük bir nüfus. İnkalar, şehirlerinin çoğunu binlerce insanı barındıracak şekilde inşa etti. Bu, uzmanların insanların tüm yıl orada yaşamadığını düşünmelerine neden oldu.

İkincisi, şehir And Dağları’nın ormanının derinliklerinde kurulmuştu. Uzmanlar, bunun İnka prenslerinin ve prenseslerinin daha büyük şehirlerin gürültüsünden kaçması için yaptıklarına inanıyor. Konumu, Machu Picchu’yu gizlenmek ve mutluluk içinde yaşamak için mükemmel hale getirdi.

Son olarak, Machu Picchu’daki bazı binaların özel banyoları ve bahçeleri olmasından bahsetmek lazım. Bunlar sıradan İnka halkı için var olmazdı. Bu, uzmanları orada kalan İnkaların kraliyet ailesine mensup olması gerektiğine inandırdı.

İnkaların neden Machu Picchu’dan ayrıldığını kimse bilmiyor, ancak birçoğu bunun İspanyol işgali yüzünden olduğunu düşünüyor. İspanyol orduları Güney Amerika’ya vardıklarında İnka topraklarını işgal ettiler ve birçok insanı öldüren hastalıkları yaydılar. Bu, İnkaların Machu Picchu dahil birçok yeri terk etmesine neden oldu.

Pek çok uzman, Machu Picchu’da yaşayan tek insanların İnkalar olmadığına inanıyor. Buna inanıyorlar çünkü orada Güney Amerika’nın her yerinden gelen çanak çömlek eşyaları buldular. Belki de şehir o kadar da gizli değildi!

Dünyanın Yeni 7 Harikası arasında olan Machu Picchu, bugün hala popüler bir tatil yeridir. Neyse ki, ziyaret etmek için bir İnka prensi veya prensesi olmanıza gerek yok! Şehirden manzara Urubamba Nehri ve Amazon havzasına bakmaktadır. Antik kentin ziyaretçiler için Peru’nun en popüler noktalarından biri olması şaşırtıcı değil. Pasaportları hazırlayın derim.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Seyahat – Gezi– Tatil kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!