Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaWebmasterAdobe Color Nedir? Neden Her Görsel Yaratıcı Kullanmalı?

Son Yazılar

Adobe Color Nedir? Neden Her Görsel Yaratıcı Kullanmalı?

İşlerinize renk teorisini dahil etmek, benzersiz şeyler yaratmanızı sağlar. Peki Adobe Color nedir, neye yarar, nasıl kullanılır?

Bir süre yaratıcı bir arayışa girdikten sonra, muhtemelen işinizi nasıl bir sonraki seviyeye taşıyabileceğinizi düşünmeye başlayacaksınız. En önemli şey sizi tatmin eden şeyleri yapmaya devam etmek olsa da, iş akışınıza biraz teori ve strateji de eklemeniz gerekecek.Özellikle bilgisayarda yeni şeyler üreten webmaster’ların, site yöneticilerinin ya da grafikerlerin kullandığı Adobe color nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, detayları yazımın devamında paylaşacağım.

Görsel bir sanatçıysanız, projelerinizi daha iyi hale getirmenin en iyi yollarından biri renk teorisinin temellerini öğrenmektir. Bu konuda biraz daha fazla düşünmenize yardımcı olabilecek araçlardan biri Adobe Color aracıdır.

Bu makale, Adobe Color ile yapabilecekleriniz ve onu kullanmanın en büyük yararlarından bahsedecektir.

Adobe Color Nedir?

Adobe Color, uyumlu çalışan renkleri ayrıştıran kapsamlı ve ücretsiz bir çevrimiçi araçtır. Çoğu reklam öğesinin kullandığı birincil araç, birazdan daha ayrıntılı olarak tartışacağımız renk tekerleğidir.

Çözüm, Adobe’nin Lightroom ve Photoshop’u da içeren kapsamlı Creative Cloud paketinin bir parçasıdır. Bağımsız bir Adobe Color uygulamasını indiremeseniz de web sitesine tabletlerin yanı sıra masaüstü ve mobil cihazlardan erişebilirsiniz.

Adobe Color ile Neler Yapabilirsiniz?

Artık Adobe Color’ın ne olduğu hakkında biraz daha bilgi sahibi olduğunuza göre, onun en iyi özelliklerini sıralayabiliriz. Aşağıda, Adobe color nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, gibi sorularınıza biraz daha açıklık getirelim.

Farklı Renklerin Nasıl Çalıştığını Öğrenin

adobe color nedir

Adobe Color, renklerin çeşitli şekillerde birlikte nasıl çalıştığını görmenizi sağlayan kapsamlı bir renk tekerleğine sahiptir. Varsayılan, farklı mavi veya yeşil tonları gibi benzer renkleri gruplayan Analog’dur.

Adobe Color ile, görünüşte zıt renklerin birlikte nasıl çalışabileceğini görebilirsiniz. Tamamlayıcı, Bölünmüş Tamamlayıcı ve Çift Bölünmüş Tamamlayıcı’nın tümü bunu vurgular.

Tekerleği kullanmak oldukça basittir. Tek yapmanız gereken, dairelerden birini tercih ettiğiniz renge taşımadan önce sol tarafta istediğiniz bölmeyi seçmek.

Paletleri Kaydet

Yeni fikirler ve teoriler öğrendikten sonra, yaratıcı bir sanatçı olarak başarılı olmanın en iyi yolu onları uygulamaktır. İyi çalıştığını düşündüğünüz bir renk kombinasyonu bulduysanız, bunları Adobe Color’dan kaydetmek kolaydır.

Renk Çarkı sekmesinin sağ tarafında, Ad sekmesinin yanına temayı adlandırmak istediğiniz ismi girin. Bundan sonra, Kaydet düğmesine tıklayın. Ayrıca, ekranınızın üst kısmına yakın bir yerde bulunan + düğmesini seçerek paletlerinizi ayırmak için yeni kitaplıklar oluşturabilirsiniz.

Halihazırda, renklerin oldukça havalı göründüğünü düşündüğünüz bir fotoğrafınız veya tasarımınız varsa, Temayı Çıkar sekmesine tıklayabilirsiniz. Oradan dosyanızı sürükleyin veya yükleyin. Renkler çıkarıldığında Kaydet’e tıklayın.

Diğer Kullanıcıların Renk Kombinasyonlarını Keşfedin

adobe color nedir

Hemen hemen her deneyimli yaratıcı, ilham ve motivasyondan yoksun olduğunuz o korkunç zamanlarda Adobe Color imdada yetişir. Başkalarının çalışmalarını incelemek ve keşfetmek, yeni fikirler keşfetmenize ve bu duygu durumunuzu aşmanıza yardımcı olabilir.

Adobe Color ile başkalarının ne yaptığını keşfedebilir ve başka türlü denemeyi asla düşünmeyeceğiniz paletleri bulabilirsiniz. Bunu yapmak için sayfanızın üst kısmındaki Keşfet sekmesine tıklayın.

Sadece aşağı kaydırarak Keşfet sekmesinde birçok renk teması bulacaksınız. Ancak, arama çubuğuna belirli terimleri yazarak daha spesifik olanları bulabilirsiniz. Alternatif olarak, Kamera sekmesinden bir resim yüklemek de benzer temaları bulmanızı sağlayacaktır.

Sektördeki Renk Trendleri Hakkında Bilgi Edinin

Müşterilerle çalışıyorsanız, sektörünüzde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamak çok önemlidir. Genellikle çevrimiçi ve dergilerde, görünüşünü beğendiğiniz ancak sizi neyin çektiğini bulamadığınız fotoğraflar bulacaksınız; Adobe Color bu soruyu yanıtlamanıza yardımcı olur.

Trendler sekmesini seçtiğinizde, moda, seyahat ve mimari dahil olmak üzere çeşitli kategorilerin bir dökümünü göreceksiniz. Bunlardan herhangi biri için Daha Fazlasını Görüntüle’ye tıklamak, kullanılan renkleri gösteren bir grafikle birlikte Behance‘ten çıkarılan en iyi kreasyonlardan bazılarını gösterecektir.

Gördüğünüz kreasyonlardan herhangi birinin üzerine geldiğinizde, görüntüyü cihazınıza kaydedebilir veya bir kitaplığa ekleyebilirsiniz.

Adobe Color Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Adobe Color’da kullanabileceğiniz en iyi araçları açıklamış oldum; şimdi, platformu stratejinize ve iş akışınıza dahil etmenin en büyük faydalarını belirlemeye geçebiliriz. Aşağıda, görsel bir sanatçı olarak Adobe Color’ı kullanmanız için en önemli üç nedeni bulacaksınız.

Görsellerinizin ve Tasarımlarınızın Görünümünü İyileştirin

Adobe Color kullanmanın birincil yararı, görüntülerinizin ve tasarımlarınızın görünümünü minimum çabayla geliştirmenizdir. Platformu, favori temalarınızı kendi yarattıklarınıza nasıl dahil edebileceğinizi düşünmeden önce düzenlemek için kullanabilirsiniz.

Son rötuşları eklerken, kaydettiğiniz temalara da başvurabilir ve istediğiniz sonucu aldığınızdan emin olabilirsiniz.

Kreasyonlarınız Hakkında Daha Stratejik Düşünün

Profesyonel bir fotoğrafçı, kameraman veya tasarımcıysanız, projelerin felaketle sonuçlanmasını istemiyorsanız, önceden planlama yapmadan projelere başlayamayacağınızı çok iyi bilirsiniz.

Bulanıklık gibi teknik sorunlar, kreasyonlarınızı sevmemenizin başlıca nedenlerinden biri, renklerin birlikte iyi çalışmamasıdır. Ve bir müşteri “nedenini bilmiyoruz, ama işe yaramıyor” dediğinde, muhtemelen nedeni budur.

Adobe Color, projelerinizi başlatmadan önce daha stratejik düşünmenize yardımcı olabilir. İşe yarayacağını düşündüğünüz temaları karşılaştırmak ve karşılaştırmak, sizi hat boyunca boşa harcanan bir sürü saatten kurtaracaktır.

İlham Veren Sanatçıları Keşfedin

Ağ oluşturma, herhangi bir profesyonel alanda uzun vadeli başarı için çok önemlidir. Ve sanatınızla tam zamanlı çalışmak istemeseniz bile, benzer düşünen insanlardan oluşan destekleyici bir topluluğa sahip olmak, zor zamanlarda bir şeye bağlı kalmanıza yardımcı olabilir.

Adobe Color, daha sonra onlarla bağlantı kurabileceğiniz Behance’te ilham alabileceğiniz kişileri keşfetmenize yardımcı olur. Alternatif olarak, bu kişileri Instagram gibi diğer sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

İlham veren sanatçılarla bağlantı kurmak, arkadaşlarla tanışmak için harika bir yoldur. Ayrıca, başka türlü aklınıza gelmeyecek yeni ipuçlarını ve püf noktalarını da öğrenebilirsiniz.

Adobe Color, Yaratıcılar için Mükemmel Bir Araçtır

YouTube, Instagram ve Pinterest, görsel sanatçılar için harika ilham kaynakları olabilir. Ancak, bazı iş parçalarının neden sizde yankı uyandırdığını açıklamak bazen zordur.

Adobe Color, renk teorilerini yıkarak ve belirli sektörlerde neyin işe yaradığını bularak fikirlerinizi uygulamaya koymanıza yardımcı olabilir. Ayrıca kaydolmak ücretsizdir, neden denemiyorsunuz?


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!