Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaWebmasterPhotoshop & CorelDRAW: Grafikerler için Hangisi Daha İyi?

Son Yazılar

Photoshop & CorelDRAW: Grafikerler için Hangisi Daha İyi?

Grafik tasarımı için kullanılan Photoshop ile CorelDRAW karşılaştırması yapıyoruz. Peki grafikerler için en iyi program hangisi, işte cevap.

Photoshop ve CorelDRAW, grafik tasarımcılar için en popüler araçlardan ikisidir. Bu yazımda sizlerle Photoshop ve CorelDRAW karşılaştırması yapıp, grafikerler için en iyi program hangisidir sizlerle paylaşacağız.

Fotoğrafları düzenlemek, değiştirmek ve oluşturmak için tasarlanmış tonlarca yazılım vardır. Bazıları profesyoneller için mükemmelken, diğerleri yeni başlayanlar için daha uygundur.

Adobe Photoshop ve CorelDRAW, fotoğraf düzenleme ve vektör çizimi ile uğraşan profesyoneller ve serbest çalışanlar tarafından kullanılan en yaygın yazılımlardan ikisidir.

Ancak ikisi arasındaki fark nedir ve hangisi sizin ihtiyaçlarınıza daha uygun olur? Bunun hakkında konuşalım! İşte Photoshop & CorelDRAW karşılaştırması

Photoshop ve CorelDRAW’a Giriş

adobe color nedir

Hem Photoshop hem de CorelDRAW, grafikleri düzenlemek ve işlemek için oluşturulmuş yazılımlardır, ikisi de sektördeki lider programlardır ve her ikisi de tasarımcılar için uygundur. Peki onları farklı kılan nedir?

Adobe Photoshop, başlangıçta fotoğrafları düzenlemek için tasarlanmış profesyonel bir raster grafik düzenleyicisidir. Piyasadaki en iyi çok yönlü düzenleme programlarından biri haline geldi.

CorelDRAW, şirketlerin ve serbest çalışanların vektör çizimleri oluşturmak için yaygın olarak kullandığı vektör tabanlı bir düzenleyicidir. Programı fotoğraf düzenleme için de kullanabilirsiniz, ancak esas olarak kartvizitler, afişler, logolar vb. oluşturmak için kullanılır.

İşte Photoshop & CorelDRAW karşılaştırması

Temel özellikler

Hem Photoshop hem de CorelDRAW gelişmiş araçlar sunsa da, hangi yazılımın daha iyi özelliklere sahip olduğu, kişisel olarak ne aradığınıza bağlı olacaktır.

Örneğin, CorelDRAW çoğunlukla baskı için kullanılır. Bu, vektör sanatı, logo tasarımları, afişler, el ilanları vb. oluşturmak için harika bir seçenek olduğu anlamına gelir. Ancak Photoshop en çok fotoğraf düzenleme, temel animasyonlar, çizimler ve daha fazlası için kullanılır.

Photoshop, CorelDRAW’dan daha büyük bir kitleye yönelik çok daha fazla özelliğe sahiptir.

Araçlar

Photoshop, fotoğraf düzenleme ve rötuşlar için mükemmel olan çok çeşitli araçlar sunar. Ayrıca, bir görüntüdeki arka planı kaldırmak gibi en yaygın düzenlemelerden bazılarını gerçekleştirmeyi kolaylaştıran çeşitli seçim araçlarına sahiptir.

CorelDRAW daha çok vektör çizim özelliklerine odaklanır. Program, her türlü şekli oluşturmanıza izin veren Freehand ve Bezier araçları sunar. Baskı için mükemmel olan temiz vektör çizimleri oluşturmanıza olanak tanır.

Kısacası, hem Adobe Photoshop hem de CorelDRAW, raster görüntüler ve vektör dosyalarıyla çalışır. Ancak temel fark, Photoshop için grafik türünün raster tabanlı olmasıdır, yani program akıllı nesnelerle çalışır. Katmanı yeniden boyutlandırdığınızda tüm vektör/fotoğraf bilgilerini korur.

CorelDRAW ise vektör tabanlıdır. Böylece, vektör ve raster dosyalarını içe aktarır; bu, onları akıllı nesnelere dönüştürmek zorunda kalmadan aynı belgede çalışmanıza olanak tanır.

Sanatsal Filtreler

Her iki program da birçok sanatsal filtre sunuyor. CorelDRAW’da en çok kullanılan filtrelerden biri Pürüzsüz Akrilik Filtredir. Fotoğrafınızın bitmiş bir tablo gibi görünmesini sağlar ve filtrenin genel ayrıntılarını ayarlayabilirsiniz.

Photoshop, bir fotoğrafı yağlı boyaya dönüştürebileceğiniz benzer bir filtreye sahiptir. Elbette, mükemmel nihai sonucu elde etmek için bir sürü ayar yapmanız gerekecektir.

CorelDRAW’daki iki harika araç, PowerTRACE ve Quick Trace seçenekleridir. Bu yerleşik araçlar, bitmap görüntüleri izlemenize ve bunları vektörlere dönüştürmenize olanak tanır. İzleme seçenekleri, basit veya ayrıntılı görüntüler oluşturmanıza olanak tanır.

Photoshop, CorelDRAW’daki izleme seçeneğiyle karşılaştırabileceğiniz herhangi bir araca sahip değildir. Ancak, kuzeni Adobe Illustrator’ın temelde aynı şekilde çalışan bir Görüntü İzleme aracı vardır.

Genel olarak CorelDRAW, bitmap’i vektör grafiğine dönüştürürken daha sezgisel özellikler sunar.

Animasyon

Animasyonlarla oynamak için Adobe After Effects’e sahip olmanız gerekmediğini biliyor muydunuz? Photoshop, GIF’ler gibi kısa animasyonlar üzerinde çalışmanıza izin veren Zaman Çizelgesi adlı harika bir özelliğe sahiptir.

CorelDRAW, animasyonlar için yerleşik özelliklere sahip değildir. Bu nedenle, animasyon oluşturabilmeniz için farklı bir yazılım çözümü ile çalışmanız gerekir.

Grup Projeleri

İşbirliği hakkında konuşurken, CorelDRAW, sorunları çözmenize ve uygulama içinde yorum bırakmanıza olanak tanıyan yerleşik bir Yorum aracına sahiptir.

Proje üzerinde çalışan diğer kişiler, çevrimiçi CorelDRAW.app aracılığıyla sanat eseri hakkında yorum bırakabilirler. Bu, yazılımı cihazlarına indirmelerine gerek olmadığı anlamına gelir.

Karşılaştırıldığında, Adobe Photoshop’un böyle bir seçeneği yoktur. Dolayısıyla Photoshop kendi program içi yorum aracını yapana kadar CorelDRAW bu açıdan her zaman daha iyi olacaktır.

Kullanıcı arayüzü

en iyi grafiker programları

Adobe Photoshop, CorelDRAW’dan daha temiz ve daha sezgisel bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Photoshop ayrıca daha iyi çalışma alanlarına ve özelleştirme seçeneklerine sahiptir.

Photoshop’ta yeni bir belge oluşturmak çok daha doğal geliyor. Oluşturmak istediğiniz belge türünün daha iyi bir görsel temsiline sahipsiniz. Ayrıca, tüm belgeleri mobil, baskı ve web gibi nihai çıktıya göre düzenleyebilirsiniz.

CorelDRAW size iyi belge özelleştirmeleri sağlarken, üzerinde çalışılacak çok fazla ayrıntı sunmaz.. Bununla birlikte, her iki program da size özelleştirilmiş seçenekler sunacaktır, ancak Photoshop size çok daha fazla çalışma alanı seçeneği sunar ve kullanıcı arayüzü daha modern görünür.

Öğrenme eğrisi

CorelDRAW ve Adobe harika öğrenme platformlarına sahiptir. Tonlarca öğretici, topluluk forumu ve doğrudan iletişim özelliği var.

CorelDRAW, Corel Discovery Center adlı bir öğrenme platformu sunar. Orada, CorelDRAW’ı kullanmanın yeni özellikleri ve farklı yollarından bahseden makaleler içeren tonlarca öğretici ve blog bulabilirsiniz. Basit vektör çizimleri oluşturmaktan tam web grafikleri oluşturmaya kadar her konuda adım adım dersleri kapsayan eksiksiz bir nasıl yapılır kılavuzu bile var.

Adobe’nin çevrimiçi olarak da birçok öğreticisi vardır. Photoshop Eğitimleri sayfasında tüm dersleri bulabilir ve bunları deneyim düzeyine göre sıralayabilirsiniz. Burada, size temel bilgilerden gelişmiş fotoğraf düzenlemeye kadar her şeyi öğreten öğreticiler bulabilirsiniz.

Sadece öğrenme kolaylığından bahsederken CorelDRAW’ı öğrenmek daha kolaydır. Photoshop, sunduğu ve güncellemeye devam ettiği araçların sayısı nedeniyle büyük bir öğrenme eğrisi gerektirir.

Fiyatlandırma

İkisi arasındaki en büyük fark, CorelDRAW’ın hem abonelik hem de tek seferlik satın alımlar için mevcut olması ve Photoshop’un yalnızca abonelik satın alımları sunmasıdır.

CorelDraw Graphics Suite 2020’nin aylık aboneliği size 29,08 avroya, yıllık 349,00 avroya mal olacak. Alternatif olarak, bir kerelik ücret olarak 503,00 avro ödeyebilirsiniz. Bu seçeneklerin her ikisi de Painter Essentials 7’yi içerecektir.

Adobe Photoshop’un üç farklı üyelik seçeneği vardır. Adobe Lightroom ve Photoshop paketini içeren 50,14 TL aylık aboneliği, yalnızca Photoshop için 132,16 TL aylık aboneliği ve Creative Cloud Tüm Uygulamalar için 187,62 TL aylık aboneliği seçebilirsiniz.

CorelDRAW’ın tek seferlik satın alınmasıyla en son yazılım güncellemelerini almayacağınızı unutmayın. Diğer taraftan, herhangi bir Photoshop aboneliği size yazılımının en son sürümünü sürekli olarak verecektir.

Photoshop ve CorelDRAW Karşılaştırması: Hangisi Daha İyi?

CorelDRAW ve Adobe Photoshop iki güçlü programdır, ancak en iyi seçiminiz tasarımcı olarak ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır.

CorelDRAW, öncelikle vektör grafikleriyle çalışanlar için harika bir yazılımdır. Program işbirlikçi ve alışması oldukça kolay.

Adobe Photoshop, tonlarca görevin üstesinden gelebilecek zengin özelliklere sahip bir yazılımdır. Adobe yazılım ailesi içinde harika çalışıyor, ancak alışması biraz zaman alıyor. Photoshop, raster tabanlı çalışanlar ve onlara yardımcı olacak güçlü bir programa ihtiyaç duyanlar için mükemmeldir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!