Pazar, Haziran 9, 2024
Ana SayfaSağlıkAlerji Testi Fiyatları Ne Kadar? Alerji Testi Yapan Hastaneler Hangileridir?

Son Yazılar

Alerji Testi Fiyatları Ne Kadar? Alerji Testi Yapan Hastaneler Hangileridir?

Herkesin çeşitli şeylere alerjisi vardır, bu bazen hayat kalitemizi düşürür, peki alerji testi fiyatları 2023 yılında ne kadar oldu bakalım.

Hepimiz hayatımızın bir döneminde neye alerjimiz olup olmadığını öğrenmek isteriz. Çünkü tükettiğimiz gıdalar, giydiğimiz kıyafetler ya da kullandığımız bakım kremleri bizlerde alerjik reaksiyonlara sebep oluyor. İşte bu makalemde sizlerle alerji testi nasıl yapılır, alerji testi fiyatları, alerji testi yapan hastaneler, alerji testi nerede yapılır, bebek alerji testi nedir, yetişkinlerde alerji testi nasıl yapılır gibi merak ettiğiniz tüm sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.

Vücudumuzla deri yoluyla ya da kan yoluyla temas halinde olan herhangi bir şeye alerjimiz olabilir. Yani sevdiğimiz yiyecekler, severek giydiğimiz kıyafetler, derimizle temas eden kremler, şampuanlar ve hatta çamaşırlarımızı yıkadığımız deterjanlar bile hepimizde alerji yapabilir. Fakat neye alerjimiz olduğunu bilmeden önlem alamayız, bu sebeple de alerji testi yaptırmanız gerekmektedir. İşte bu yazımda seninle alerji testi nasıl yapılır, alerji testi fiyatları, alerji testi yapan hastaneler, alerji testi nerede yapılır, bebek alerji testi nedir, yetişkinlerde alerji testi nasıl yapılır gibi merak ettiğiniz tüm sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.

Alerji testi fiyatları 2023 yılında ne kadar oldu?

Alerji testi nerede yapılır sorusuna cevap arıyorsanız, öncelikle şunu belirtmem lazım ki alerji testi yapan hastaneler, üniversite hastaneleri, özel hastaneler, tıp merkezleri hangisidir diye merak ediyor olabilirsiniz.

Alerji testi nerede yapılır?

 • Devlet hastaneleri
 • Üniversite hastaneleri
 • Özel hastaneler
 • Özel poliklinikler
 • Tıp merkezleri
 • Laboratuvarlar

alerji testi yapan yetkili kurumlardır.

Bu saydığım kurumlar arasında aile sağlığı merkezleri yer almamaktadır. Çünkü alerji testi yapmak için çeşitli cihazlar ve araçlar gereklidir. Aile hekimliklerinde bunlar bulunmaz, bu sebeple testi buralarda yaptıramazsınız. Yukarıda saydığım yerlerde alerji testi işlemini yaptırdıktan sonra sonuçları mutlaka aile hekiminizle paylaşmanızı ve e-nabız sisteminde görünüp görünmediğini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz alerji testi fiyatları konusuna dönecek olursak:

Alerji testi fiyat olarak kurumdan kuruma değişmektedir. Bu sebeple benim size tavsiyem, özel ve devlet hastanelerinden ve hatta tıp merkezleri ve laboratuvarlardan alerji testi fiyatı almanızda fayda olacaktır. Genellikle en uygun fiyatı laboratuvarlar vermektedir, çünkü bu kurumların ana işi test yapmaktır. Hatta bir çok özel hastane bu tip laboratuvarlar ile anlaşma yapmakta ve aracılık ücreti almaktadır. Şimdi gelelim alerji testi fiyatları konumuza:

Alerji testi fiyatları yaklaşık olarak ne kadar?

alerji testi fiyatları

Alerji testi fiyatları 750 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir. Bunun sebebi ise testin kapsamından kaynaklanmaktadır. Yani polen alerjisi gibi sadece bir konuda test yaptırmak istiyorsanız bunun fiyatı farklı, tam kapsamlı bir test yaptırmak istiyorsanız bunun alerji testi fiyatı farklı olacaktır. Peki yetişkinlerde ve bebeklerde alerji testi nasıl yapılır?

Alerji testi hangi bölüm yapar?

En doğru testi belirleyebilmeniz için mutlaka bir doktora danışmalısınız. Aksi halde belki de boş yere para harcamış olursunuz. Yetişkinlerde alerji testi için cildiye veya dahiliye bölümlerine, bebekler için ise çocuk doktorlarına danışmanızı tavsiye ederim.

Peki 2023 yılında devlet ve özel hastanelerde alerji testi fiyatları yaklaşık olarak ne kadardır?

Özel hastanelerde alerji testi fiyatları 2023 yılında nasıldır?

Özel hastanelerde alerji testi fiyatları arasındaki fark bazen oldukça fazla oluyor, peki pahalı test ile ucuz test arasında bir fark var mı? Hayır! Genellikle testler laboratuvarlarda yapılmasından dolayı, sonuç açısından bir fark olmayacak, yalnızca hizmetin sunumu açısından farklılıklar olabilecektir. Peki alerji testi yaptıran insanlardan aldığım bilgilere göre neye dikkat etmelisiniz? bir de buna bakalım.

Deride yapılan 2 adet alerji testi var: Prick testi ve intradermal test.

 • En yaygın test ve tipik olarak bir hastanın semptomlarını anlamak için kullanılan ilk yaklaşım, deri prick testidir. Indianapolis’te alerji uzmanı olan Dr. Mark Holbreich, “Hayvanlar, toz akarları, polenler ve küf mikropları gibi canlıları ve ayrıca yiyecekleri bu yöntemle test edebiliyoruz” diyor. “Cilt testi, sigara dumanı veya kimyasallar gibi çevresel faktörlerin yarattığı alerjileri test edemiyor.”
 • Bir intradermal testte, derinin altına bir alerjen enjekte edilir. Bu test, bir deri prick testi negatif olduğunda kullanılıyor. Bu yöntem, penisilin ve diğer antibiyotikler de dahil olmak üzere çevresel alerjenlere ve ilaçlara verilen reaksiyonları test edebilir, ancak genellikle gıdayı test etmez.
 • Gıda ve ilaç alerjileri için ağız yoluyla artan miktarlarda potansiyel alerjen tüketilmesi gerekiyor. Test yaptıranlar daha sonra alerjik reaksiyon belirtileri için üç saate kadar gözlemlenirler.
 • Serum IgE testleri olarak adlandırılan kan testleri, bir hastanın belirli bir maddeye tam olarak ne kadar alerjik olduğu hakkında daha fazla detay verir. Bu test, potansiyel reaksiyon şiddeti hakkında fikir verebilir veya yer fıstığı, pişmiş süt veya pişmiş yumurta gibi belirli gıdalara tolerans gösterme olasılığı hakkında daha fazla yol gösterir.
 • Yama testleri (Patch tests), semptomların bir alerjene maruz kaldıktan en az bir gün sonrasına kadar ortaya çıkmadığı alerjik kontakt dermatit veya gecikmiş gıda alerjileri için kullanılır. Yama testindeki yaygın alerjenler arasında koku, kozmetiklerdeki bileşenler, metaller ve koruyucular – kimyasallar bulunur.
alerji testi fiyatı
 • Alerjen yamaları, hastanın sırtına ızgara benzeri bir düzende uygulanır. Yamalar 48 saat boyunca yerinde kalır, bu süre zarfında tüm vücut duşundan ve terletici faaliyetlerden kaçınılması gerekir. İki gün sonra yamalar çıkarılır. Ardından, bir gün sonra (ilk uygulamadan üç gün sonra), alerji uzmanı reaktiviteyi kontrol eder.

Alerji testi fiyatları ile ilgili değişkenliğin sebeplerinden biri de kullanılan malzemelerin ithan veya yerli olmasından kaynaklanmaktadır. 8 adet elementin alerjisine bakmak için yaptırılacak prick testi, hastaneden hastaneye göre değişmekle beraber ortalama 500-2000 TL arasında değişmektedir.

İntradermal alerji testleri, deri içerisine olası alerjen elementlerin enjekte edilerek uygulandığı bir test çeşidi olduğundan, daha fazla malzeme kullanılır ve fiyatlandırması da ona göre yükselir. Ortalama olarak 700-2500 TL olan intradermal testlerin fiyatı da prick testi gibi artıp azalabilir.

Alerji testi fiyatları devlet tarafından karşılanıyor mu?

Peki, “Alerji testi devlet karşılıyor mu?” sorusunun yanıtına gelelim. Alerji testleri, acil müdahale gerektiren uygulamalar arasında değildir. Bu sebeple devlet hastanesinde alerji testi fiyatı uygulamaya göre değişiklik gösterse de özeldekiler kadar uçuk maliyetlerde değildir. Fakat alerji testine ücret ödemeden yaptırmak isterseniz, doktor kontrolünden sonra, hekimin yönlendirmesi ile ücret ödemeden alerji testi yaptırabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!