Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaSağlıkAyağın Dış Yan Tarafında Ağrı Nasıl Geçer?

Son Yazılar

Ayağın Dış Yan Tarafında Ağrı Nasıl Geçer?

Ayak ağrıları ihmale gelmez, doktor tarafından izlenmesi gereken noktalardan biridir. Peki ayağın dış yan tarafında ağrı nasıl geçer?

Günlük hayatımızı sürdürebilmemiz için ayak sağlığımıza önem vermemiz gereklidir. Aslında ayaklarımız vücudumuzun en önemli uzuvlarından biridir. Peki ayağın dış yan tarafında ağrı neden olur, nasıl geçer? İşte detaylar yazımızda.

AYAĞIN DIŞ YAN TARAFINDA AĞRI NASIL GEÇER?

Ayaklarımız tüm ağırlımızı taşıyan, gündelik hayatımızı yaşayabilmemiz için gerekli olan en önemli uzuvlarımızdan biridir. Peki ayağın dış yan tarafında ağrı neden olur, nasıl geçer? Ayaklarımızın yan taraflarındaki ağrı, ani bir hareketimizden sonra hissedilebileceği gibi, bununla birlikte tedavi edilmesi gereken ortopedik bir soruna da sebep olabilir. Yani travmanın şiddeti fazlaysa ve ayağınızın üzerine basamayacak duruma geldiyseniz, mutlaka bir sağlık kuruluşuna müracaat etmeniz gerekir.

Ayağın dış yan tarafında ağrı, önemsenmesi gereken ayak ağrıları arasındadır. Dışarıdan farkedilebilen bir sorun yok ise, röntgen çekilerek ne olduğunun anlaşılması en önemli tedbirlerden biri olacaktır.

Bunun haricinde de herhangi bir kaza, sıkışma, ayağımıza alacağımız bir darbe, yüksek bir yerden atlamak ve düzgün basamamak sıkça görülen eylemler arasındadır.

Bu tarz durumlarda hemen müdahale edilebilmesi için bir ortopedi uzmanına görünerek röntgen çekilmesini sağlamak gerekir.

Bu kırık ve çıkık gibi durumların erkenden teşhis edilmesine, yumuşak doku zedelenmelerinin tespitine, adale kirişlerinin sağlıklı bir biçimde yerinde olduğunu anlamamızın tek yoludur.

Ucuz ayakkabı almak ayağın dış yan tarafında ağrı sebepleri arasında en sık görülenidir. Ayak sağlığınıza uygun olmayan maddelerden üretilmiş, aslında ayak yapısına uygun olmayan bir tabana basmanızı sağlayabilir. Kâr ettiğinizi zannettiğiniz bu eğilimin sonucunda yürüme bozuklukları, ayağınızın sağ tarafında ağrı veya iç kısmında ağrı, topuk zedelenmeleri gibi sorunlarla karşılaşmanız oldukça olasıdır.

AYAĞIN DIŞ YAN TARAFINDA AĞRI NEDEN OLUR?

ayağın dış yan tarafında ağrı neden olur

Eğer bir kaza geçirmediyseniz, bir yere sıkıştırmadıysanız, ayağınız burkulmadıysa ve yüksekçe bir noktadan atlamadıysanız bunun farklı sebepleri olabilir. Ortopedi haricinde travmatoloji uzmanına da gözükmenizde yarar olacaktır.

PERONEAL TENDİNİT (TENDON DEFORMASYONU)

Ayağımızda bulunan kaslar ve adale yapıları oldukça bileşik yapılardır. Tendonlar ise bu yapıları birbirine bağlayan, eklemsi bölgelerin hareketlerini sağlayan ince ve yırtılmaya meyil gösteren kısımlardır.

Herhangi bir darbe veya burkulma olmadan çok nadirde olsa Peroneal Tendinit görülebilir. Bu da size ayağın dış yan tarafında ağrı hissi olarak dönecektir. Sık koşan, fazla yol kat eden, tempolu yürüyüşte tempoyu yüksek tutarken uzun mesafeler kat eden kişilerde sıkça rastlanabilen bir durumdur.

STRESE DAYALI KIRIKLAR

Egzersiz programlarınızda düzenli olarak yaptığınız ve siz farkında olmasanız da ayaklarınıza gereğinden fazla yük binmesini sağladığınız hareketler bu ufak kırıkların temel sebepleridir.

Dolayısıyla yaşanacak bu strese dayalı ayağın sağ tarafındaki ağrı dış kısmı komple şişirebilir.

Bu tarz ayağın dış yan tarafında ağrı hissettiğiniz an doktora en kısa sürede başvurmanız gerekir.

Aksi halde her geçen saniye daha da şiddetlenen bir ağrıyla baş başa kalacaksınız.

NASIR ve SERTLEŞMELER

Ayağımızın her zaman bastığımız kısımlarında değil, sürtünmeye maruz kalan yan kısımlarında da nasır oluşumu görülebilir. Hatta ayağınızın dış yan kısımlarında ayakkabıya temas halinde olup tabana çapraz bir paralellik sağlayan kısımda nasırlar çok daha serttir.

Koruyucu özelliği sebebiyle nasırların faydalı olduğunu dile getirmiştik. Ancak her üzerine baskı yapıldığında daha fazla acı, her acı ise sizin ayağınızın sağlığı için tehdit unsuru oluşturacaktır.

BUNYONLAR

Bir kemik rahatsızlığı olan bunyon özellikle ayağınızın baş parmağında görülmektedir. Zaman içerisinde yavaşça olan bu eylem baş parmağın içe sapmasını, zamanla ise alttaki kemiğin dışa çıkmasını sağlar. Bu her seferinde daha fazla sürtünme, her seferinde ise daha da yayılan ve ayağın dış yan tarafında ağrı olarak size döner.

EKLEM İLTİHAPLARI (ARTRİTLER)

Eğer sıkça gördüğünüz fakat devamlılığı olmayan bir ağrıdan bahsediyorsanız olası muhtemel bir problemin Artrit olduğunu söylemeliyiz. Eklem iltihabı ayakların yan kısmında, parmak ve tarak kemiği kısmında çok sık görülebilir. Bu bölgelerde ağrıyı belirli aralıklarla, sık sık ve düzensiz olarak görmenizi sağlar.

TİBİALİS POSTERİOR (AYAK İÇİ AĞRISI)

Yalnızca ayağın iç kısmında bulunan ve ismi Tibialis Posterior olan bir tendon ayağınızda hiç görmediğiniz kadar ağrıya sebep olabilir. Çünkü yürürken destek aldığınız en önemli bağlardan birisidir. Dolayısıyla iltihap ya da aşınmalar dolayısıyla tendonun işlevsizliği size katlanılması güç ağrılar sunabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!