Perşembe, Mayıs 16, 2024
Ana SayfaSağlıkRegl Nedir? Regl Ne Demek? Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Son Yazılar

Regl Nedir? Regl Ne Demek? Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet olarak da bilinen Regl olma nedir, regl dönemi ne demek? Belirtileri nelerdir, ağrısına ne iyi gelir, hesaplama nasıl yapılır, gecikmesi nasıl olur?

Adet kanaması olarak da bilinen Regl olma nedir ve kadınlar her ay regl olur mu, Regl ağrısına ne iyi gelir, regl ne demek? Bu tekrarlanan süreç, kadınların her ay yaşadığı normal biyolojik bir olaydır. Erkeklerin yaşamadığı bu olay, kadınların üreme sisteminin sağlıklı olduğunun göstergesidir. Peki regl nedir, biraz daha detay verelim isterseniz.

Öncelikle şunu belirtmemde fayda var, hiç cinsel ilişkiye girmemiş bir kız, regl olabilir. Yani diğer anlatımla, regl olmanın cinsel ilişki ile bağlantısı yoktur. Ergenliğe adım atan her kız çocuğu regl olur. Bunun bir başlangıç yaşı yoktur. Kimi kız çocuğu daha erken, kimisi daha geç yaşlarda adet kanaması başlangıcı yaşayabilir. Regl olmak nedir sorusunun en basit cevabı aslında, kızların vücudun gebelik için kendini hazırladığının göstergesidir. Yani sağlıklı olduğunuzun ve üreme sisteminizin sağlıklı olduğu anlamına gelir. Peki regl ne demek, nedir?

Döllenme Nedir?

Regl olma nedir? Kadın ile erkeğin cinsel ilişkisi sonrasında biyolojik süreç devreye girerek döllenme işlemini başlatır. Döllenme, erkeğin spermi ile kadının yumurtasının birleşmesi olayıdır. Döllenme sonrasında ise hepinizin bildiği gibi yaklaşık 9 ay 10 gün sonra bebek dünyaya gelir. İşte tüm bu olaylar öncesinde kadın vücudu her ay düzenli olarak yumurta hazırlar. Bu yumurta o ay içinde döllenmez ise vücut bunu dışarı atarak yeni yumurta oluşumu sürecini başlatır. İşte döllenmeyen yumurtanın ve diğer dokuların dışarı atılması olayına regl denir. Çoğunlukla merak edilen ‘regl belirtileri, regl hesaplama, regl gecikmesi’ sorularını yanıtlamadan önce ‘regl ağrısına ne iyi gelir‘ sorusu yanıtlanmalıdır.

Şunu bilmenizde fayda var, ilk regl’de kanama yoğun olmaz. Hafif kırmızımsı renkte çok az kan göreceksiniz ve genellikle regl sancısı da hissetmeyeceksiniz. Şimdi regl nedir sorusunu biraz daha detaylandıralım.

Regl Nedir?

regl nedir

Halk arasında ‘adet kanaması’ olarak da bilinen regl dönemi, kadınlarda her ay gerçekleşen vajinal kanamadır. Kadınlarda bulunan üreme hücresine halk arasında yumurta denilmektedir. Her ay olgunlaşan bir yumurta aslında üremeye hazırlık işlemidir. Bu süreç başladığında rahmin iç dokusu da kalınlaşmaya başlar. Döllenmenin olmaması durumunda bu doku yapısını bozar ve kendini rahimden atar. İşte bu dışarı atma ve kanama olayına regl denir.

Tüm bu süreç her ay ilk regliden yani ergenlikten, menopoz dönemine kadar devam eder. Her ne kadar bazı kadınlar bu durumdan pek hoşlanmasalar da aslında bu üreme sisteminin yani doğurganlığın sağlıklı olduğunun göstergesidir. Regl dönemi, kadından kadına farklılık gösterir. Bazı kadınlarda 21 günde 1, bazılarında ise 35 günde 1 gerçekleşebilir. Genellikle 3 ile 7 gün arasında sürebilir. Bazı kadınlarda ağrılı geçerken bazılarında ise hiçbir ağrı hissedilmez. Yazımızın devamında regl ağrısına ne iyi gelir konusuna da değişeneceğiz.

Regl Ne Demek?

regl ne demek

Regl ne demek? Köken olarak Fransızca régle’den geliyor. Anlamı kural, düzen, kadınların ay hali olarak tanımlanır. Fransızca sözcük “kural, düzen, cetvel” sözcüğünden evrilmiştir. Halk arasında adet kanaması, uluslararası literatürde ise menstrüasyon ya da mens olarak bilinen regl, düzenli olarak gerçekleşen vajinal kanamalardır.

Regl Ne Zaman Başlar ve Biter?

Kadından kadına farklılık göstermektedir. İlk regl dönemi 8-15 yaşlarında başlaması gayet normaldir. Yumurta rezervinin bitmesiyle de regl dönemi sona erer. Bu yaklaşık olarak 45-55 yaşları arasında gerçekleşir. Elbette bunlar ortalama yaşlardır. Bazen 67 yaşında normal şekilde hamile kadın haberlerini çok duymaktayız. Regl döneminin bitmesinin anlamı, artık kadının çocuk doğuramayacağı gerçeğidir.

Regl Sancısı Neden Olur?

Adet ağrısı ya da regl sancısı neden olur? Aslında bu da kadından kadına değişse de, ağrıların ve sancıların sebebi rahim içinde bulunan duvarların kasılmasıdır. Kalınlaşan duvar, kadını gebeliğe hazırlar. Zaten eğer döllenme olmazsa, bu duvar incelir ve regl dönemi başlar.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Regl ağrısına ne iyi gelir sorusu sıklıkla sorulmakta. Kadınların yarısı bu sancıları maalesef çekmekte. Buna benzer sorunları olan kadınların “Regl sancısına ne iyi gelir?” sorusunun tek bir cevabı bulunmaz. Regl sancısını ve kasılma kramplarını azaltmak için uygulanabilecek yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Banyo: Ilık suyla duş alabilirsiniz. Banyonuz müsaitse ılık suyla doldurulmuş bir küvette zaman geçirmeniz ağrılarınıza iyi gelecektir.
  • Düzenli Uyku: İhtiyacınız kadar uyku en önemli faktördür. Yani ne fazla ne az!
  • Doğru Beslenme: Hafif gıdalarla beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Yani az yağlı, lifli gıdaları tercih etmelisiniz. Koyu yeşil yapraklı tüm sebzeler ve mevsim meyveleri almanız muhteşem bir önleyici hareket olacaktır. Omega 3, çinko, magnezyum, B1, B6 ve E vitaminleri de regl ağrısını azaltacak vitaminler arasındadır.
  • Su Tüketimi: Kafeinden mutlaka uzak durmalısınız. Ayrıca her zaman bol su içmelisiniz. Regl döneminde de bol su tüketilmesi tavsiye ediliyor.
  • Sıcak Su Torbası: Torbayı ağrının hissedildiği bölgeye uygulayın. Fakat bunu yaparken, sıcak su torbasını kalın bir havluya sarmayı unutmayın. Regl ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak bir çok kadın bu yöntemle azalttıklarını belirtiyorlar.
  • Masaj: Kısa süre masaj yaparsanız, kan dolaşımınız hızlanır. Bu da ağrının azalmasını sağlar.
  • Egzersiz: Hafif tempoda yürümek hem maliyetsiz hem de genel sağlık durumunuza da iyi gelecektir. Sadece regl dönemi içinde değil, normal zamanlarda da egzersiz yapmalısınız.
  • İlaç Kullanımı: Ağrılarınız çok sancılı geçiyorsa, bir doktora başvurarak ilaç kullanmalısınız. Eşinizin, dostunuzun önerdiği ilaçları lütfen kullanmaya çalışmayın.

Regl Hakkında Sık Sorulan Sorular

Henüz regl olmamış ama regl dönemi ile ilgili bilgiler arayan kızlarımızın en sık sorduğu soruları derledik.

Regl olmak neye benzer?

İlk regl döneminde bir kaç damla kan gelir. Bu gerçekleştiği zaman endişelenmenize gerek yok. Artık sağlıklı bir üreme sistemine sahip olduğunuzu bilerek mutlu olabilirsiniz.

Regl esnasında kötü kokular oluşur mu?

Ped kullanmaya başlayacak kadar kanama olduğunda, kanamanın yoğunluğuna göre ped değişim sürelerini kısaltmalısınız. Unutmayın ki, vajina ve çevresini sağlığınız için temiz tutmalısınız.

Regl olmak acı verir mi?

Kadınların %50’si regl döneminde sancı ve ağrı çekerler. Fakat bu öyle çok şiddetli bir ağrı olmamalıdır. Genellikle midenizin üşüttüğünüzde hissedilenden daha az bir sancı hissedersiniz. Çok ağrılı geçiyorsa, doktora başvurmanızı tavsiye ederim.

Erkekler regl olduğumu anlar mı?

Kana için önlemlerinizi alıyorsanız, regl döneminizde tavırlarınız değişmiyorsa, anlamalarının imkanı yok.

Erkekler de regl olur mu?

Hayır erkekler regl olmazlar.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

1 Yorum

  1. regl gecikmesi yaşayanlar, stresten uzak durmalı ve regl ağrısına ne iyi gelir bölümündeki maddeleri uygulamalı. Bilgiler için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!