Ana Sayfa Soru - Cevap Ğ ile Başlayan ve Biten Kelimeler Nelerdir? Yumuşak G ile Başlayan Türkçe...

Ğ ile Başlayan ve Biten Kelimeler Nelerdir? Yumuşak G ile Başlayan Türkçe İsim Var mı?

Türkçe'de ğ ile başlayan veya biten kelimeler sürekli araştırılır. Peki ana dilimizde yumuşak g harfi ile başlayan kelime ya da isim var mı?

0
2738
ğ ile başlayan kelimeler

Özellikle kelime oyunu oynayanlar, araştırmaya meraklı olanlar ve ilkokula giden öğrencilerin merakla araştırdığı konu olan ğ ile başlayan kelimeler ve ğ ile biten kelimeler sürekli araştırılıyor. Biz de bu konuya ağırlık verip yumuşak g ile başlayan ve biten kelimeler hakkında sizler için araştırma yaptık.

Ğ İLE BAŞLAYAN KELİMELER NELERDİR?

Türkçe dilinde ğ ile başlayan kelimeler bulunmamaktadır. Yani hiçbir kelime ğ harfi ile başlamaz. Bu sebeple konuyu burada kapatabilirsiniz. 😋

Ğ İLE BİTEN KELİMELER NELERDİR?

Güzel dilimizde ğ ile başlayan kelimeler veya isimler bulunmasa da ğ ile biten kelimeler ve isimler bulunmaktadır.

ğ ile biten kelimeler

Ğ ile biten kelimeler arasında yalnızda 9 harften oluşan “uğurludağ” ismi bulunmaktadır.

8 harften oluşan ve ğ ile biten kelimeler arasında ise “altındağ, samandağ, tebellüğ, tekirdağ ve yanardağ” kelimeleri bulunmaktadır.

7 harften oluşan ve ğ ile biten kelimeler arasında ise yine genellikle dağ ile biten isimler bulunuyor bunlar “akçadağ, babadağ, elmadağ, emirdağ, sadeyağ, sarıfiğ, sıradağ” dır.

Ğ ile başlayan kelimeler bulunmasa da Türkçemizde ğ ile biten kelimeler sayısı 55 adettir.

Ğ ile biten kelimeler arasında yalnızda 6 harften oluşanlar ise sırasıyla “aladağ, başbuğ, beydağ, debbağ, elazığ, meblağ, sağyağ, tebliğ” kelimeleridir.

5 Harfli Kelimeler: “Baliğ, beliğ, büluğ, çırağ, dimağ, diriğ, fariğ, ferağ, iblağ, ifrağ, tuyuğ”

4 Harfli Kelimeler: “Otağ”

3 Harfli Kelimeler: “Bağ, böğ, cağ, çağ, çığ, çiğ, dağ, fiğ, huğ, kığ, lığ, loğ, sağ, tığ, tuğ, yağ, yeğ, yoğ, zağ”

2 Harfli Kelimeler: “Ağ, iğ”

Ğ HARFİ İLE İLGİLİ KOMİK ANALİZLER

Bu sayfayı hazırlarken gördüm ve acayip güldüm. Kız bebeği başlayan bir baba “kızıma içinde ğ harfi bulunan bir isim vereyim de erkekler akrostiş yazamasın” diyor. 😅

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız: Kız Bebek İsimleri, İlginç Erkek Bebek İsimleri, Kuranda Geçen Erkek Bebek İsimleri

içinde ğ harfi bulunan isimler

Örneğin 1758 – 1833 yılları arasında yaşamış olan, Osmanlı Ermenisi yazar, tarihçi ve coğrafyacı Ğugas İnciciyan adı ğ ile başlayan kelimeler arasındadır. Fakat elbetteki bu isim Ermeni adıdır, Türkçe bir isim değildir.

İÇİNDE Ğ HARFİ BULUNAN İSİMLER

İçinde ğ harfi bulunan isimler ise “Altuğ, Buğra, Tuğra, Oğuz, Yağmur, Çiğdem, Çağdaş, Çağla, Çağıl, Göktuğ, Sertuğ, Yiğit, Tuğrul, Ertuğrul, Erdoğan, Uğur, Tuğberk, Berktuğ, Alptuğ, Bertuğ, Çağrı”.

Sonuç olarak arkadaşlar, ğ ile başlayan kelimeler ya da isimler bulunmuyor. Fakat ğ harfi ile biten kelimeler ve içinde ğ harfi bulunan isimler ve kelimeler elbette mevcut. Ümit ederim detaylı yazım sizler için faydalı olmuştur.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz