Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaYemekVegan Ne Demek? Vegan Beslenme Nedir?

Son Yazılar

Vegan Ne Demek? Vegan Beslenme Nedir?

Beslenme ihtiyacını farklı yollarla karşılayan veganlık ya da vegan ne demek, yemekler, magnum, peynir, diyet, kahvaltı işte tüm bilgiler.

Vegan ya da Veganlık, sadece beslenme alışkanlığı değil bir yaşam tarzıdır. Bu sebeple de ilk duyulduğu anda vejetaryenlik ile karıştırılan bu kelime çok sık araştırılmaktadır. Aklınıza takılan sorulara yanıt verebilmek amacıyla vegan ne demek, veganlık nedir, vegan beslenme nasıl olur, vegan yemekleri, kahvaltıları hakkında süper bir yazı hazırladım.

Vegan Ne Demek?

Vegan ne demek konusuna gelecek olursak. Bu kelime ilk olarak 1944 yılında vejetaryen kelimesinden türetilmiş. Veganizm ya da veganlık olarak bilinen bu beslenme seçiminde, et ve süt ürünleri dahil hayvanlardan elde edilen tüm ürünleri tüketmeyi reddeder. Bunlara örnek verecek olursak yumurta, bal, deri, süet, yün ve ipek gibi ürünleri söyleyebiliriz. Yani vegan nedir konusunun ilk cevabı hayvansal hiç bir ürünün kullanılmaması diyebiliriz. Tabi veganizm temelinde çevreyi korumak vardır. Bunun haricinde sağlıklı beslenmek isteyenler ve dini inançlar da etkili rol oynuyor. İhtiyacınız olan protein ve karbonhidrat gibi şeyleri eğer hayvanlardan elde edilen ürünleri tüketmeden karşılayabiliyorsak, aslında veganlık tüm insanlık için faydalı bir bakış açısı diyebiliriz.

Sanırım vegan ne demek konusuna açıklık getirdik. Bu söylediklerimize ilave olarak şunu da belirtmek isterim ki, dünya nüfusuna yetecek kadar hayvan üretilemiyor. Bu sebeple de hayvanlara ticari gözle bakılıyor ve çok kötü şartlarda yetiştiriliyorlar. Hatta buna hayvanlara eziyet ediliyor bile diyebiliriz. Bir kısmı da bildiğiniz gibi çanta ya da çeşitli kıyafetlerde kullanılmak üzere yetiştiriliyor ve vahşi yöntemlerle öldürülüyor. Bunlara bir nebze olsun dur diyebilmek için veganlık bakış açısının desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Vegan Nedir?

Elbette çevreyi korumak ve hayvanlara yapılan kötü muameleyi engellemek için bir şeyler yapmak gerekiyor. Peki vegan nedir, vegan diyeti nasıl yapılır? Vegan beslenme konusunda dikkatli olunması da gerekiyor. Çünkü vegan beslenme ile vücudumuzun ihtiyacı olan kalsiyum, protein, B12 vitamini ve D vitamini gibi bazı eksikliklere yol açabilir. Fakat burada da vegan diyeti devreye giriyor. Dikkatlice dengelenmiş besin takviyeleri ile ihtiyacımız olan yemeklerin tüketilmesi gereklidir. Vegan ne demek sorusundan sonra bunun bir ileri versiyonu da çiğ veganlık.

Bir de çiğ veganlık denilen bir konu var. Bu da hayvanlardna elde edilebilecek ürünleri kullanılmaması yanında, yüksek ısıda pişmiş her türlü yiyeceğin reddedilmesi anlamına geliyor.

Vegan Beslenme Nedir?

Peki veganlar ne yer, bal, yumurta, balık, ekmek yer mi, vegan yiyecekler nelerdir?

  • İnek sütü yerine soya sütü
  • Peynir yerine tofu ya da soya sütüyle yapılmış peynir
  • Yumurta yerine nişastalı veya püreli yiyecekler
  • Yoğurt yerine vegan maya ya da soya sütüyle yapılmış yoğurt

Ülkemizde de yaygın olan fakat pek bilinmeyen vegan yiyecekleri vardır. Özellikle Avrupa’da veganların tüketebileceği ve kolay ulaşılabilen pek çok yiyecek bulunmaktadır. Bunlar arasında vegan burgeri dondurma, pizza, kurabiye, pasta gibi sayısız çeşitte yiyecek bulunabiliyor. Türkiye’de de genellikle organik ürünler satan marketlerden veganlar sıklıkla alışveriş yapmaktalar.

Vegan Yiyecekler Listesi

vegan ne demek. vegan yiyecekler listesi.

Vegan ne demek sanırım tamamen izah edebildim. Peki vegan yiyecekler konusunda örneklere verelim. Vegan beslenmenin ana ögelerinden birisi sudur. Veganlar günde 1 litreden az olmamak üzere bol su tüketirler.Bunun yanında sebze ve meyve de en çok tükettikleri besinler arasındadır. Tahıllı yiyecekler de sağlıklı beslenme için en çok tercih edilen besinlerdir.

Ünlü Veganlar

Birçok ünlü, vegan tarzı yaşamı benimsemiş. Bunlardan bazıları Pamela Anderson, Joaquin Phoenix, Daryl Hannah, Alanis Morissette, Bryan Adams, Sinead O’Connor, Carrie Anne Moss, Natalie Portman ve Tobey Maguire.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!