Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikBebeğim Kilo Almıyor: Nedenleri ve Kilo Almalarına Yardımcı Olacak 8 İpucu

Son Yazılar

Bebeğim Kilo Almıyor: Nedenleri ve Kilo Almalarına Yardımcı Olacak 8 İpucu

Bebeğinizin kilo almamasının kesin nedenini belirlemek, etkili bir çözüm bulmaya yardımcı olabilir. Yazımızda bebeğim kilo almıyor, bebeğimin kilo alması için ne yapabilirim diyen anneler için ipuçları paylaşacağız.

Birçok ebeveyn, bebeğim kilo almıyor endişesiyle karşı karşıya kalır. Ancak, bebekler arasındaki büyüme hızları ve kilo alma modelleri farklılık gösterir. Bazı bebekler hızlı bir şekilde kilo alırken diğerleri daha yavaş ilerleyebilir. Bu nedenle, bebeğinizi sadece vücut ağırlığına dayanarak değerlendirmemelisiniz. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümeleri için düzenli olarak beslenmeleri önemlidir ancak zorlamalı ya da aşırı beslemeye yönelik davranışlar doğru değildir. Eğer bebeğiniz beklenen oranlarda kilo almıyorsa doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorunuz size gerekli önerilerde bulunacak ve bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayacaktır.

bebeğim kilo almıyor

Bebeğim kilo almıyor, endişelenmeli miyim? Yeni doğan bebekler genellikle doğumdan sonraki bir hafta içinde ağırlıklarının %5-10’unu kaybederler. Ancak bu kaybın nedeni normaldir ve iki hafta içinde geri alınır. 12 ay boyunca, bebeklerin büyük çoğunluğu doğum ağırlığını üç katına kadar kilo alabilir. Bu kilo değişiklikleri sağlıklı büyüme için önemlidir ve optimal kalori tüketimini gösterir. Bebeklerinizin uyku düzenine dikkat etmek, beslenmelerinin yeterli olduğundan emin olmak gibi basit adımlarla bebeğinizin kilo almasını teşvik edebilirsiniz. Doktorunuzla iletişime geçerek size özel tavsiye ve yönergeler isteyebilirsiniz.

Bebeğiniz yeterince kilo almıyorsa veya kilosu düşükse, genellikle endişelenmeniz için bir neden yoktur. Büyük sorun olmayan bazı nedenler bebeklerde yavaş kilo alımına neden olur. Kesin nedeni anlamak ve uzun vadeli sorunları önlemek için bir çocuk doktoruna danışın.

Bebeğim neden kilo almıyor sorusunun olası nedenlerini, dikkate değer belirti ve semptomları ve mevcut tedavi seçeneklerini anlamak için yazımızı okumaya devam edin.

Bebeğin Kilo Almamasının Nedenleri

Bir bebek yavaş yavaş kilo alıyor veya hiç kilo almıyor olabilir. Her iki durumda da birkaç faktör sorumlu olabilir. Aşağıdakiler dikkate değer potansiyel nedenlerden bazılarıdır.

1. Yetersiz kalori alımı

Çoğu sağlıklı, zamanında doğmuş yenidoğan her iki ila üç saatte bir beslenme başına 60-70 ml süt içer. Büyüdükçe beslenme başına düşen süt miktarı artar ve beslenme sıklığı azalır, ancak bebekler gerekli kaloriyi alırlar. Ancak bazı bebekler aşağıdaki sebeplerden dolayı ihtiyaç duydukları kaloriyi alamayabilirler. Bebeğimin kilo alması için ne yapabilirim diyen annelerin bu hususları değerlendirmeleri gereklidir.

bebeğim kilo almıyor
 • Bebeğin tavsiye edildiği gibi tutulmaması ve iyi bir pozisyon aldırılmaması, bebeğin yeterli anne sütü tüketmesini zorlaştırır. Bu temek sorunlar ayrıca annede ağrı ve rahatsızlığa neden olarak seyrek beslemeye yol açabilir. Bu emzirme sorunları bir emzirme danışmanının rehberliğinde düzeltilebilir.
 • Kronik düşük süt üretimi, bebeğin düzgün kilo almamasının önde gelen nedenlerinden biridir. Düşük süt tedariki, seyrek emzirme veya meme ameliyatı gibi çeşitli tıbbi ve tıbbi olmayan nedenlerden dolayı olabilir. Bir emzirme danışmanına danışmak, sorunların hızlı bir şekilde çözülmesi için çok önemlidir.
 • Kısa emzirme süreleri, bebeğin kilo almamasının başka bir yaygın nedenidir. Emzirme seansları, anne ve bebek düşük süt tedariki gibi beslenme güçlükleriyle karşılaşırsa veya bebek memede veya biberonla beslenirken uyuyakalırsa kısalır. Bir bebeği beslenmesi için uyandırmak ve yanaklarını, ellerini veya ayaklarını okşayarak meşgul tutmak, daha uzun süre emmelerine yardımcı olabilir.
 • Bebeğin vücudu yeni beslenme düzenine uyum sağladığından, katı yiyeceklere başlamak yavaş kilo alımına neden olabilir. Unutmayın, bebekler katı yiyecekler yerken bile kalorilerinin çoğu anne sütünden veya mamalardan gelir. Katı yiyeceklerle beslenirken anne sütü sıklığı azalırsa, kilo alımının yavaşlamasına neden olabilir.

Biliyor musun?
Bebekler ilk üç ayda hızla kilo alırlar ve günde 30 gram daha fazla ağırlaşabilirler. Daha sonra ağırlık üç ila altı ayda yaklaşık 15 gram/güne ve altı aydan bir yıla kadar günde 10 grama düşer.

 • Tıbbi durumlar: Down sendromu ve erken doğum gibi bazı tıbbi durumlar yavaş kilo alımına neden olur. Bu durumlar genellikle emmek ve yutmak için gerekli olan az gelişmiş kaslar nedeniyle beslenme güçlüğüne neden olur.

2. Düşük kalori emilimi

Bazı bebekler yeterli kalori tüketiyor olabilir, ancak bu kalorilerin emilimi şu nedenlerle gerçekleşmiyor olabilir:

bebeğimin kilo alması için ne yapabilirim
 • Gastroözofageal reflü bozukluğu (GRB), bebeğin beslendikten sonra olağandışı ve sık sık tükürdüğü bir sindirim bozukluğudur. Az gelişmiş veya zayıf alt özofagus sfinkteri bebeklerde reflünün önde gelen nedenidir. GRB, beslenme seanslarını engelleyebilir veya sindirime müdahale ederek kalorilerin emilimini engelleyebilir.
 • Gıda alerjileri ve hassasiyetleri: Bazı bebekler belirli gıdalara karşı alerjik veya hassastır. Örneğin otoimmün bir hastalık olan çölyak hastalığında bebek buğdayı sindiremez. Buğday veya buğday bazlı tahıl tüketirlerse, ishal veya kusma yaşarlar, bu da zayıf kalori emilimine katkıda bulunur ve bu da bebeğin kilo almasını engelleyebilir.

Bunların yanı sıra galaktozemi ve kistik fibroz gibi tıbbi durumlar, vücudun gıdalardan enerji üretme yeteneğini bozabilir veya enerji emilimini engelleyerek kilo alımının yavaşlamasına veya hiç almamasına neden olabilir.

3. Kalorilerin aşırı kullanımı

Bebeklerin hızlı büyüme ve gelişmelerinden dolayı enerji ihtiyaçları artar. Ancak bazı durumlarda bu ihtiyaçlar daha da artar. Örneğin, solunum güçlüğü çeken veya enfeksiyonlu bebeklerin iyileşmesi, toparlanması ve kilo alması için normalden daha fazla kaloriye ihtiyacı vardır.

Nedeni ne olursa olsun bebeğiniz kilo almıyorsa, derhal bir çocuk doktoruna danışın.

Bebeğim Kilo Almıyor: Teşhisi

Bir çocuk doktoru fizik muayene yapacak, bebeğinizin tıbbi geçmişine bakacak ve kilo alma sorunlarını teşhis etmek için boy ve kilo gelişimini kontrol edecektir. Büyüme modelini belirlemek için bebeğinizin boyunu ve kilosunu pediatrik büyüme tablosunda gösterecekler. Pediatrik büyüme çizelgesi, bir bebeğin yaşına göre ağırlığını ve boyuna göre ağırlığını aynı cinsiyet ve yaştaki bebekler için standart aralıklarla karşılaştıran bir değerlendirme aracıdır.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), emziren bebeklerin büyümesini izlemek için DSÖ’nün büyüme standartları tablosunun kullanılmasını önerir. Biberonla beslenen bebekler için CDC’nin büyüme tablosunun kullanılması tavsiye edilir.

Doktorunuz her ziyaretinizde bebeğinizin kilosunu ve boyunu kaydedecek ve bebeğinizin genel büyümesini izleyecektir. Bir bebek bir süre boyunca sürekli olarak düşük kilo alımı gösterirse, nedeni belirlemek için bebeği daha fazla değerlendirebilirler.

Uzun süre kilo alınamaması durumunda doktor kan sayımı, tiroid hormon testi, idrar tahlili gibi bazı testler önerebilir.

Bebeğimin kilo alması için ne yapabilirim?

Bebeklerin çeşitli şekillerde kilo almasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizin sağlıklı şekilde kilo alması için bir çocuk doktoruna danışmak en iyi seçenektir. İşte göz önünde bulundurabileceğiniz bazı müdahaleler.

 • Sindirim bozukluğu veya başka bir hastalık gibi altta yatan herhangi bir tıbbi durumu tedavi etmeye odaklanın. Çoğu durumda durumun hızlı tedavisi, bebeğin doğru kiloya ulaşmasına yardımcı olabilir. Doktorunuz ihtiyaç görürse beslenme boşluklarını doldurmak için besin takviyeleri önerebilir.
 • Bebeğinizin memeye tutunmasını izleyin. Ters meme uçları, dil bağı ve yarık damak, bebeğin memeye tutunmasındaki başarısızlığının birkaç nedenidir. Bebek doğru şekilde memeyi alamıyorsa veya bebeğin pozisyonuyla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşıyorsanız, bir emzirme danışmanından destek alın.

Biliyor musun?
Bebeğinizi emzirirken rahat görünüyorsa ve süt yuttuğunu duyuyorsanız, bu onun uygun şekilde memeyi kavradığını gösterir.

 • Beslenme sağlanana kadar emzik kullanmaktan kaçının. Bir bebeğin emzirme veya biberonla besleme konusunda ustalaşması üç ila dört hafta sürebilir. Beslenme düzene girmeden önce emzik verilmesi, meme başı karışıklığına yol açarak yetersiz beslenmeye yol açabilir. Beslenme sağlandığında bile, aç ve huysuz bir bebeği sakinleştirmek için geçici bir yardım olarak emzik kullanmayın. Bebeğin iyiliği için kapsamlı bir bakım planının bir parçası olarak, bebek acıktığında meme veya biberon ve bebek huysuzken ama aç olmadığında emzik verin.
 • Emzirirken bebeğinizi uyanık tutun. Uyanık ve hareketli bir bebek genellikle her emzirmede bir veya iki memeyi yaklaşık 20 dakika veya daha fazla emer. Bebeğinizin uykuya dalabileceğini düşünüyorsanız, avuçlarını ve ayaklarını gıdıklayın, emzirme pozisyonunuzu değiştirin, gazını çıkarın veya uyanık tutmak için memeyi değiştirin.
 • Bebeğin yeterli anne sütü veya mama tüketmesini ve optimum beslenmeyi sağlamasını sağlamak için besleme sıklığını artırın. Sık sık emzirmek de süt üretimini arttırmada yardımcı olur. Bol su için, dengeli bir diyet yapın ve sağlıklı süt üretimini sağlamak için iyi dinlenin. Emzirme danışmanınıza danıştıktan sonra rezene ve yulaf ezmesi gibi bebek için güvenli laktasyon artırıcı yiyecekler tüketebilirsiniz.
 • Biberon üzerindeki işaretleyicileri kullanarak süt tüketimini kaydederek bebeğin iştahını ve kalori alımını izleyin. Bebeğinizin emzirirken nasıl emdiğini ve yuttuğunu da yakından gözlemleyebilirsiniz. Bebekler, süt akışı optimum olduğunda yavaş ve ısrarlı bir şekilde emme eğilimindedir. Alternatif olarak, bezlerini izlemeye başlayabilirsiniz. İyi beslenmiş bir bebek günde altı ila sekiz defa altını ıslatır.
 • Bebeğin kalori alımını artırın. Bunu yapmak için, bebeğinizi bir memeyi diğerine geçmeden önce boşaltmaya teşvik edin. Bebeğin ön sütten daha yüksek oranda yağ içeren son sütü almasını sağlar. Biberonla beslenen bebekler için, bir biberon değişikliği gerekip gerekmediğini öğrenmek için bir çocuk doktoruna danışabilirsiniz.
 • Tamamlayıcı mama veya karma mama yaklaşımı hakkında bilgi edinin. Bu gibi durumlarda doktor bebeğinize hem anne sütü hem de tamamlayıcı mama vermenizi önerebilir. Biberonla besliyorsanız, sağılmış anne sütünü bebeğinize biberonla veya damlalık veya bardak ve kaşık gibi başka bir alternatif besleme tekniğiyle verebilirsiniz.

Bunların yanında bebeğiniz kilo almaya başlayana kadar evde düzenli olarak tartın. Bir kilo kaydı tutun ve bebeğinizin sağlıklı kilo alması için yakından çalışmak üzere verileri doktorunuzla paylaşın.

Sık Sorulan Sorular

Bebeğim kilo almıyor, endişelenmeli miyim?

Bebeğiniz kilo almıyorsa ve gelişimsel gecikme veya başka sorun belirtileri yoksa, yavaş kilo alımı bebeğinizin sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olmayan doğal büyüme modeli olabilir. Bununla birlikte, büyüme sorunları devam ederse (yani gelişememe) ve bebeğiniz yetersiz beslenmiş görünüyorsa, altta yatan nedeni belirlemek için çocuk doktorunuzla iletişime geçin.

Emzirilen bebekler daha mı yavaş kilo alır?

Evet. CDC’ye göre anne sütüyle beslenen sağlıklı bebekler, yaşamlarının ilk yıllarında biberonla beslenen bebeklerden daha yavaş kilo alırlar.

Hangi formül süt bebeğin kilo alması için en iyisidir?

Bir çalışma, izokalorik inek sütü formülü ile beslenen bebeklerin, yoğun şekilde hidrolize proteinli bebek maması (EHF) veya anne sütü ile beslenen bebeklerden daha hızlı kilo aldıklarını ortaya çıkarmıştır.

Bebeklerde kilo kaybı, büyüdükçe kademeli olarak kilo aldıkları için genellikle endişe nedeni değildir. Fazla kilolu görünmeseler de, bir kontrol yaşlarına göre düzgün bir şekilde büyüdüklerini ortaya çıkarabilir. Bebeğinizin kilo almamasından veya kilo alımının endişe verici derecede yavaş olmasından endişeleniyorsanız, altta yatan nedenleri ortadan kaldırmak için çocuğunuzun doktoruna danışmalısınız. Sebebe bağlı olarak, çocuk doktorunuz tedavi önerebilir, siz de bebeğinizin sağlıklı kilo almasına yardımcı olacak bazı basit yönergeleri izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!