Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaSoru - CevapSpiritüel Ne Demek? Spiritüalizm Nedir?

Son Yazılar

Spiritüel Ne Demek? Spiritüalizm Nedir?

Fransızca kökenli bir kelime olan spiritüel ne demek, spiritüalizm nedir, spiritüel satanizm hangi anlama gelir, filmler, yasalar, kitaplar.

Spiritüel kelimesi son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Peki Fransızca kökenli bir kelime olan, tinsel, ruhsal anlamına gelen bu kelimenin temelinde ne yatıyor? Spiritüalizm ruhçuluk demek, peki ruh çağırma seansları da bu felsefenin içine dahil mi oluyor. ‘Ey ruh, eğer bizi duyuyorsan, burada olduğunu bize belli et’ dedikten sonra ortaya çıkan o derin sessizlik ve sonrasındaki bir tıkırtırla irkilme nasıl bir duygu? Hadi spiritüel ne demek, spiritüalizm nedir, spiritüel satanizm hangi anlama gelir, filmler, yasalar, kitaplar hakkındaki detaylı yazımıza geçelim.

Spiritüel Ne Demek?

spiritüel ne demek

Spiritüel Fransızca kökenli bir kelimedir. Ruhların yaşayanlarla etkileşime girebileceği inancına dayanan bir felsefedir. Spiritüalistler ise, doğrudan ruhlarla temas kurma yeteneğine sahip olduklarını iddia eden kişilerdir. ABD’de ruhlarla iletişim kurularak bazı cinayetlerin aydınlatıldığı bilinmektedir. Spiritüalizm nedir?

Spiritüalizm Nedir?

İster inanan ister inanmayan insanlar olsun, çok az Amerikalı spiritüalizm olarak bilinen bu gerçekliği görmezden gelebildi. Medyum adı verilen özel yetenekli insanlar tarafından ruhların yaşayanlarla iletişim kurabileceği inancı gün geçtikte arttı. 19. yüzyılın son yarısında, ruh çağırma seansları neredeyse herkesin ilgi alanına girmeye başladı. Elbette bu Amerikan din adamlarını kızdırdı, bilim adamlarını çileden çıkardı fakat 1 milyondan fazla Amerikalı spiritüalizm akımına kendini kaptırdı.

Modern Spiritüalizm

Amerika’nın ilk spiritüalist hareketinin kökeni, Rochester’in yaklaşık 20 mil batısında, Newark’ın Erie Kanalı kasabasının birkaç mil dışında, Hydesville’deki köyde başladı. 1848 kışında, 15 yaşındaki Maggie Fox ve 11,5 yaşındaki kız kardeşi Katy, geceleri çiftlik evlerinde bazı sesler çıkararak anneleri Margaret Fox’u korkutmayı planladılar. Planları o kadar iyi gitti ki, milyonlarca insan ruh çağırma seanslarına körü körüne inandı.

Modern spritüalizm 1848 yılında New York eyaletinde yaşayan iki kız kardeşin yatak odasında duyulan garip takırtıların ortaya çıkışı ile başlıyor. İki kız kardeş (Margaret ve Katherine Fox) bu garip takırtıların bir cinayete kurban gitmiş seyyar satıcının kendileri ile iletişim kurma yöntemi olduğunu iddia ediyorlar. Kızlar annelerine 1 Nisan arifesinde “Bay Splitfoot” adı verdikleri seyyar satıcı ile iletişimlerini gösteriyorlar. Maggie ve Katie ruhtan(!) kendilerinin yaptıklarını tekrar etmesini isteyerek ellerini çırpıyorlar; “Bay Splitfoot” ise aynı sayıda takırtı ile karşılık veriyor. Kızlar gösterinin devamında ruha(!) çeşitli evet/hayır soruları soruyorlar. Hayır yanıtı için bir, evet için iki kere takırtı yapan ruh, cinayete kurban gittiğini ve cesedinin bodruma gömülü olduğunu iddia ediyor. Söylenen yer kazıldığında sadece bir iki hayvana ait kemikten başka bir şey bulunamıyor. Kısa sürede kızların sadece seyyar satıcı ile değil diğer ruhlarla da iletişime geçtiği gösterilerin duyulması ile kızların ablalarının önderliğinde spiritüalist inanışlar toplumda yayılıyor.

Spiritüalizmin ortaya çıkışı bilimin toplumda saygın bir yer edinmeye başladığı buna karşılık geleneksel dinlerin bilimin karşısında tutunmakta zorlandıkları bir döneme denk geliyor. Bilim- din tartışmalarının ateşlendiği bu dönemde, bilimin “kanıt, kanıt, kanıt” diyen rasyonel yaklaşımı karşısında özellikle ölümden sonra yaşam konusunda kanıt bulamayan insanlar arayış içindeyken kız kardeşlerin sıradışı iddiası yardıma yetişiyor. Kız kardeşlerin gösterilerinde aradıkları kanıtı bulduklarına inananlar spiritüalizme bağlanıyorlar. Kısa sürede kızları taklit eden ve bizim de 130 yıl sonra hala uğraştığımız medyumlar ortaya çıkıp ruh çağırma seansları yapmaya ve bağış toplamaya başlıyorlar. Zamanla spiritüalist inanışlar modern bir din görünümüne bürünüyor ve toplumda hiç umulmayacak kesimlerden destekçiler bulmaya başlıyor.

Maggie Fox İtiraf Etti

Ancak kızların iddialarına inanmayan bilim insanları ve rasyonel düşünen araştırmacılar Maggie ve Katie’nin seyyar satıcı ile iletişimini bilimsel yöntemlerle inceliyorlar. 1851 yılında Buffalo Üniversitesi araştırmacıları “ruhlarla iletişimin olmadığını”, Maggie ve Katie’nin eklemlerini istemli olarak hareket ettirerek bu takırtıları çıkardıkları sonucuna varıyorlar. Daha sonraki testlerde Maggie’nin ayağını aniden kontrol eden araştırmacılar kontrolle beraber takırtıların kesildiğini gözlüyorlar. Ayrıca sözde ruhlar kontrol altında hatalı bilgiler veriyorlar.

Maalesef iki çocuğun oynadığı zekice oyunun başlattığı yangını söndürmeye yetmiyor rasyonel düşünürlerin çabaları. Hatta ilk gösteriden 40 yıl sonra bütün olanların bir aldatmaca olduğunu itiraf eden Maggie’nin çabaları dahi sonuçsuz kalıyor.

Maggie oynadıkları oyunu şöyle açıklamış 1888’de:

Spiritüel Oyun

“Sanırım artık ‘Spiritualizm’ denen berbat konu ile ilgili gerçeği açıklamanın zamanı geldi. Bütün dünyaya yayılmış durumda ve eğer buna bir son verilmezse büyük zararlara yol açacak. Bu alandaki ilk kişi ben olduğum için foyasını ortaya çıkarmaya hakkım var.

Bu aldatmaca başladığında kız kardeşim Katie ve ben çok küçük iki çocuktuk. Kardeşimden bir buçuk yaş büyük olarak 8 yaşındaydım. Haylaz çocuklardık ve kolayca korkutulabilen, iyi bir kadın annemizi dehşete düşürmek istedik. Geceleri yatakta iken bir elmayı ipe bağlardık. Aşağı yukarı salladığımız elma yere çarptığında ya da yere attığımızda geri zıplarken garip bir ses çıkarırdı. Annem uzun bir süre anlam veremediği bu sesi dinledi ve çok küçük olduğumuzdan bu oyunu oynayabileceğimizden şüphelenmedi.

Sonunda daha fazla dayanamayarak komşularımızı çağırarak onlara anlattı. Takırtıları çıkarmanın yollarını keşfetmemize yol açan buydu. Parmaklarını ve eklemlerini kütürdeterek bir ses çıkarabileceğini keşfeden kız kardeşim Katie idi. Aynı sesi ayak parmaklarımızla da yapabiliyorduk. Oda karanlık olduğunda bu sesleri kolayca çıkarana kadar antreman yaptık.”

Maggie nasıl ruhlarla yalandan konuştuğunu sahnede insanlara göstermiş, seslerin kaynağının eklemleri olduğunu tespit etmek için sahneye gelen doktorların da teyit etmesi ile aldatmaca ortaya çıkmıştı 1888’de. Ancak günümüzde olduğu gibi eski insanlar da doğruları öğrenmek yerine kendilerini iyi hissettiren aldatmacalar için küçük servetler ödemeyi tercih ediyorlardı. Maggie’nin itirafından sonra insanlara gerçeği anlatmak için yaptığı turlar spiritüalist gösteriler kadar gelir getirmiyordu. Bir süre sonra Maggie itirafının bir aldatmaca olduğunu öne sürerek harekete geri dönüyor ve yaşamının sonuna kadar insanları aldatmaya devam ediyor.

Spiritüalizm ve Spiritüel Hayat Nedir?

Spiritüalizm de maddenin karşıtı olan, ruhun varlığını kabul eden düşüncedir. Spiritüel kişinin kabul ettiği düşünce biçimidir. Tinselcilik, ruhçuluk ve öte alemcilik anlamlarına karşılık gelen düşüncedir. Bu düşünceyi kabul edenler kendi aralarında farklı noktalara ayrılabilirler. Fakat tek ve en büyük ortak noktaları ruh varlığına inanmalarıdır. Spiritüalizm ruhun varlığını kabul eder.

Spiritüel hayat da bu görüşü benimseyip kendi hayatında uygulama şeklidir diyebiliriz. Spiritüel hayat öte alemin olduğunun farkında olarak bunu kabul etmekten geçer. Ruhsal olaylara ve durumlara inanarak, bu konuların derinliğini anlamaktan geçer. Spiritüel hayat daha çok içsel dünyaya yolculuk ederek bunu kendinin ve başkalarının hayatına etki ederek göstermektedir.

Ruh Çağırma Seansı

Şimdi Fox ailesinin yaşadığı şeyleri belki daha önce duymuşsunuzdur. Fakat şimdi paylaşacağım şeyi duymadığınıza bahse girerim, çünkü bunu ben, eşim ve eşimin akrabaları birlikte yaşadı. Ben şahsen ruh çağırma diye bir şey olduğuna kesinlikle inanmayan birisiydim. Fakat eşimin akrabaları sırf eğlence olsun diye ara sıra 3 harfli çağırdıklarını iddia ettiler. Onlarda kalacağımız gece, bunu isteyip istemediğimizi sordular. Ben de merak ettiğim için istediğimi söyledim. Neyse uzun lafın kısası, ruh çağırma seansı başladı. Masanın üzerinde kahve fincanı hareket ediyor ve ben elbette bunun şaka olduğunu düşünüyordum. 3 harfliye masada eşim de dahil hiç kimsenin bilemeyeceği bir soruyu içimden sordum. Ruh sadece 1 saniye sonra yanıt verdi. Verdiği cevabı o masada bilebilecek tek kişi bendim ve ruhlarla iletişim kurulabileceğine işte o gün inandım.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!