Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaSinemaMutlaka İzlemeniz Gereken 'Nasıl Gangster Oldum' Benzeri 8 Film

Son Yazılar

Mutlaka İzlemeniz Gereken ‘Nasıl Gangster Oldum’ Benzeri 8 Film

Netflix'te yayınlanan Nasıl Gangster Oldum filmini beğendiyseniz, benzeri filmleri de izlemek isteyebilirsiniz: İşte 8 muhteşem film.

Maciej Kawulski’nin yönettiği Netflix yapımı “Nasıl Gangster Oldum“, bir mafyanın çocukluğundan bir gangster olarak olgunlaştığı yıllara kadar olan gelişimini ve gidişatını takip eden bir Polonya polisiye gerilim filmidir. Ekibi tarafından Şef olarak tanınan gangster, öncelikle daha güçlü olmakla ve başkaları üzerinde bu kontrolü sürdürmekle ilgilenir. Arkadaşı Walden ve karısı Magdalena, yolculuğu boyunca yanındadır. Eğer bu filmi henüz duymadıysanız, buradan izleyebilirsiniz. Eğer Nasıl Gangster Oldum filmini izlediyseniz ve benzeri diğer filmler hangileridir merak ediyorsanız, yazımızın tamamını okumanızı öneririm.

nasıl gangster oldum benzeri filmler

Gerçek olaylara dayanan filmde yapımcılar, ilgili kişileri korumak için birkaç değişiklik yaptı. Ayrıca, kahraman, bir karakter ve insan olarak Şef hakkında bir fikir veren film, eleştirmenlerce çok olumlu puanlar aldı. Film, Polonyalı bir mafyanın hayatının ve deneyimlerinin görünmeyen ve bilinmeyen kısımlarını izleyicilere sunuyor. Gangster temelli filmlerin aksiyonunu ve şiddetini seviyorsanız ve buna benzer diğer hikayeleri izlemek istiyorsanız aşağıdaki öneriler tam size göre. Nasıl Gangster Oldum benzeri filmler ilginizi çekiyorsa bunların çoğunu Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

8. Totem (2017)

Jakub Charon’un yazıp yönettiği suç filmi ‘Totem’, iki erkek kardeşin hikayesini anlatıyor. Bir uyuşturucu ticareti planlandığı gibi gitmedikten sonra, bir aldatmaca ve suç ağına karışırlar. Kardeşler kanunsuz bir hayatta yenidir ve ihanet, şiddet ve karmaşık suç gerçekleriyle yüzleşirler. Polonya yapımı filmin başrollerinde Karol Bernacki, Robert Chuchro ve Waldemar Galuszka yer alıyor. “Totem”deki kardeşler gibi, Chief ve Walden da kolluk kuvvetleriyle kapışıyor ve Netflix filminde suç ve şiddet dolu bir hayatın peşine düşüyor. Ayrıca her iki film de Polonya yapımı ve suç türüyle ilgili.

7. Gecenin Kanunu (2016)

Dennis Lehane’nin aynı adlı 2012 romanından uyarlanan Gecenin Kanunu (Live by Night), Ben Affleck tarafından yönetilen bir suç drama filmi. Boston’da küçük çaplı bir hırsız olan Birinci Dünya Savaşı gazisi Joe Coughlin’i konu alıyor. Sonunda, Yasak döneminde Florida’da güçlü bir gangster olmak için yeraltı suç dünyasının saflarında yükselir.

Joe müreffeh ve güçlü hale geldikçe, kendisini kanunla ve rakip gangsterlerle anlaşmazlığa düşmüş halde bulur. Sonuç olarak, yaşam tarzının yan etkileri ve yaptığı hatalar ile yüzleşmek zorundadır. Nasıl Gangster Oldum benzeri filmler arasında ünlü olan yapım, bir gangsterin hayatındaki mücadeleleri ve sıkıntıları çok güzel şekilde aktarıyor. Joe Boston’lu, Chief ise Polonyalı; yine de hayatları başarıya ve nihai düşüşe doğru benzer bir yörünge izliyor.

6. Katil (2012)

nasıl gangster oldum benzeri filmler

‘Katil’ (IceMan), Richard Kuklinski’nin gerçek hikayesine dayanan, Ariel Vromen tarafından yönetilen biyografik bir suç filmidir. 1954 ile 1986 yılları arasında 200’den fazla kişiyi öldüren (kendine göre 300) kötü şöhretli bir seri katil ve aile babasıydı. Film, Kuklinski’nin New York’taki Gambino suç ailesi için tetikçi olarak yaptığı iş de dahil olmak üzere hayatını ve suçlarını konu alıyor. Sonunda tutuklandı ve mahkum edildi. Film eleştirmenler tarafından iyi karşılandı ve bir kült klasiği haline geldi. Hem ‘Nasıl Gangster Oldum’ hem de ‘The Iceman’ (Katil) gerçek gangsterlere ve mafyaya dayanan filmler. Bize gerçek suçluların ve yeraltı dünyasının yaşamları hakkında bir fikir veriyorlar.

5. Yuma (2012)

Polonya suç drama filmi ‘Yuma’ Piotr Mularuk tarafından yönetilen film, bir grup suçluya bulaşan ve ters giden bir soyguna karışan Marek adlı genç bir adamı konu alıyor. Kendini tehlikeli durumdan kurtarmaya çalışırken, kendi ahlakıyla ve eylemlerinin sonuçlarıyla yüzleşmek zorundadır.

Chief ve Marek’in suç hayatlarında benzer deneyimleri vardır: ikisi de soygun gerçekleştirir ve kanunsuz bir dünyada yakalanırlar. Bunun da ötesinde, kahramanlar kendilerini tehlikeli bir durumdan kurtarmaya çalışırlar. Üstelik Şef de Marek de çocukluktan beri mafyayla iç içedir.

4. Bir Zamanlar Amerika’da (1984)

Nasıl Gangster Oldum benzeri filmler arasında “Bir Zamanlar Amerika’da” sadakat, ihanet ve suç dolu bir yaşamın sonuçlarına dair dramatik ve şiddetli bir hikaye anlatılıyor. Yönetmenliğini Sergio Leone’nin üstlendiği bu film, birkaç on yılı kapsayan muhteşem bir yapım. Suç draması filmi, New York şehrinin zorlu mahallelerinde büyüyen ve kötü şöhretli gangsterler haline gelen bir grup genç Yahudi çocuğu konu alıyor.

Filmde Robert De Niro, iktidara gelen ve gözden düşen bir çete üyesi olan David “Noodles” Aaronson rolünde. David gibi Chief de mafyanın tepesine çıkmak için çeşitli zorlu durumlardan geçer; hayat yolculukları kendi filmlerinde anlatılıyor.

3. The Public Enemy (1931)

nasıl gangster oldum benzeri filmler

William A. Wellman’ın yönettiği ‘The Public Enemy’, Yasak döneminde Chicago’daki yeraltı suç dünyasının saflarında yükselen genç bir adam olan Tom Powers’ın hikayesini anlatıyor. Daha güçlü hale geldikçe, aynı zamanda acımasız ve şiddetli hale gelir. Sonunda, Tom’un eylemleri başına bela açar. Klasik suç drama filminin başrollerinde James Cagney, Jean Harlow ve Edward Woods yer alıyor. Suç, yeraltı dünyası ve mafya, hem “The Public Enemy” hem de “Nasıl Gangster Olunur”un temelini ve konusunu oluşturur.

2. Ölümcül İçgüdü (2008)

Yönetmenliğini Jean-François Richet’in üstlendiği Fransız suç filmi Ölümcül İçgüdü (Mesrine: Killer Instinct), kötü şöhretli Fransız gangster Jacques Mesrine hakkında iki bölümlük bir biyografik dizinin ilk bölümü. 60’larda genç bir adamken küçük suçlara bulaştığı erken yaşamını konu alınıyor. Mesrine sonunda Paris’teki yeraltı suç dünyasının saflarında yükselir.

Vincent Cassel’in Mesrine rolünde oynadığı filmde Ludivine Sagnier ve Samuel Le Bihan rol alıyor. Fransız gangster Mesrine ve Polonyalı mafya lideri Şef çok da farklı değiller. Ek olarak, hayatları suç ve şiddete batmış durumda ve sonunda eylemlerinin sonuçlarıyla yüzleşiyorlar.

1. Bir Gangstere Nasıl Aşık Oldum? (2022)

Orijinal adı “Jak pokochalam gangstera”, Bir Gangstere Nasıl Aşık Oldum? (How I Fell in Love With a Gangster), gerçek hayattaki Polonyalı gangster Nikodem “Nikos” Skotarczak’ın iktidara yükselişi ve nihai yaşam deneyimlerini konu alan bir suç drama filmidir. Kimliği belirsiz bir kadının ağzından anlatılan film, onun tüm ülkeyi etkisi altına alan suçlarını ve eylemlerini anlatıyor.

Biraz daha derine inecek olursak, ‘Nasıl Gangster Oldum’ ile ‘Bir Gangstere Nasıl Aşık Oldum?’ arasında pek çok benzerlik vardır. Her iki film de aynı yazar ve yönetmen Krzysztof Gureczny ve Maciej Kawulski tarafından yapılmıştır. Sonuç olarak, tonlama ve genel temalar her iki film tarafından da paylaşılıyor; hikayelerinin merkezinde ünlü Polonyalı gangsterler yer alıyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

1 Yorum

  1. Nasıl Gangster Oldum filmini gerçekten izlemenizi tavsiye ederim. Uzun süredir böyle güzel bir film izlememiştim. Benzeri filmler arasından izlemediklerim vardı, tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!