Ana Sayfa Seyahat - Gezi - Tatil Paris’e Gitmeden Önce Mutlaka Bilmeniz Gereken Gezilecek Yerler

Paris’e Gitmeden Önce Mutlaka Bilmeniz Gereken Gezilecek Yerler

Pariste gidilecek yerler hakkında bilgi almak ister misiniz? İşte Paris'te gidilmesi ve görülmesi gereken yerler listemiz.

0
705
pariste gidilecek yerler

“Işıklar Şehri” olarak bilinen Paris, gezenleri ünlü simge yapılara kısa bir bakışla ödüllendiren geniş, düz bulvarları ile yaya dostudur. Sen Nehri boyunca yürümek, çeşitli mahalleleri keşfetmek, kaldırım teraslarında kahve içmek ve şehrin zengin sanat müzelerini ziyaret etmek, bu şehri dünyanın en popüler tatil yerlerinden biri yapan aktivitelerden sadece birkaçı. Peki bu muhteşem başkente gitmeden önce Pariste gidilecek yerler hakkında bilgi almak ister misiniz? Bu yazımızda sizlerle Paris’te mutlaka gidilmesi ve görülmesi gereken yerler hakkında bilgi vereceğiz. Hadi başlayalım.

Pariste Gidilecek En İyi Turistik Yerler

Fransa, Pariste bir gezi planlarken, tümü şehrin kapsamlı metro sistemi aracılığıyla erişilebilen aşağıdaki gidilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Paris’in detaylı otobüs, tren ve metro ağı haritası için buraya bakabilirsiniz.

Paris’te Şehir içi Ulaşım ve Fiyatları

paris metro fiyatları

Paris seyahat kartı, tüm toplu taşıma ağlarını kullanmanızı sağlar: metro, tramvay, otobüs, RER ve SNCF Transilien ağları.

Seyahat kartlarını 1, 2, 3 veya 5 gün geçerli olacak şekilde satınalabilirsiniz. Paris’te herhangi bir yere (1 ila 3 arasındaki bölgeler) veya Paris ve Île-de-France bölgesinde (havaalanı bağlantıları, Orlyval, Disneyland Paris ve Château de Versailles dahil tüm bölgeler) seyahat etmenize olanak tanır.

Zones 1, 2, 3
(Yalnızca Paris)
YetişkinÇocuk
Süre (Gün)FiyatFiyat
112.00€6.00€
219.50€9.75€
326.65€13.30€
538.35€19.15€
Zones 1, 2, 3, 4, 5
(Paris ve Çevresi)
YetişkinÇocuk
Süre (Gün)FiyatFiyat
125.25€12.60€
238.35€19.15€
353.75€26.85€
565.80€32.90€

Notre Dame Katedrali

pariste gidilecek yerler

Pariste gidilecek yerler arasında Notre Dame Katedrali ilk sırada gelebilir. Bu ünlü Gotik Katedral, 1163 yılında Kral Louis IX tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanması 150 yıl sürmüş ve bugün “uçan payandaların” (dış, köşeli, yapı destekleri) en iyi korunmuş örneklerinden biri. Büyük katedral, Fransız Devrimi’ni izleyen çalkantılı zamanlarda bakıma muhtaç hale gelmiştir ve Notre Dame’ın Kamburu yazarı Victor Hugo’nun çabaları olmasaydı yıkılabilirdi. Notre Dame hala aktif bir mabettir ve ziyaretçiler her cumartesi ve pazar gerçekleştirilen ayinlere katılabilirler.

Katedral, şehrin merkezindeki Île de la Cité’de yer almaktadır. En yakın metro istasyonları Cité ve Hôtel de ville’dir. Halka açık ayin ve konserlerin güncel programı için Notre Dame de Paris web sitesini ziyaret edin.

Seine Nehri

Paris’e yapılacak hiçbir ziyaret, Seine boyunca gezinmeden tamamlanmış sayılmaz. Hayati su yolu Paris’in merkezinden geçer. Zarif ve romantik akşam yemeği ve dans aktivitelerinden, tarihi gezi turlarına kadar çeşitli deniz taşıtları nehirde bir aşağı bir yukarı hareket eder. Nehir, ziyaretçilere şehrin eşsiz bir perspektifini sunar.

Eyfel Kulesi

Paris’in en ünlü simgesi Eyfel Kulesi’dir. Mühendis Gustave Eiffel tarafından 1889’da Dünya Fuarı için tasarlanan ünlü kule günde binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Biletlerinizi gelmeden önce internetten alırsanız, kuyrukta daha az zaman harcarsınız. Daha fazla bilgi almak için bu sayfaya da bakabilirsiniz.

Kule üç seviyeden oluşmaktadır. İlk iki seviyeye merdivenleri çıkarak veya başlı başına bir deneyim olan eğimli asansöre binerek ulaşabilirsiniz. Bu seviyeler de açık havada farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Üçüncü kat tamamen kapalıdır, ancak Paris’in ve çevredeki kırsalın 360 derecelik muhteşem manzarasını sunar. Ziyaretçiler sadece kulenin ortasındaki ayrı bir asansör ile üçüncü kata erişebilir.

Eyfel Kulesi’ne metro, otobüs veya tekne ile ulaşmak kolaydır. Trocadéro durağından Eyfel’e ulaşabilirsiniz veya 42, 69, 72, 82 veya 87 numaralı otobüs hatlarından birine binin. Seine Nehri üzerindeki tekneler de burada durur.

Champs Elysees

Champs Élysées, Pariste gidilecek yerler arasında kesinlikle bulunmalıdır. Burası Paris’in en ünlü bulvarıdır. Bu ünlü cadde, 150 yıllık geçmişine çok şey katmıştır; Napolyon’dan Nazilere. Bugün cadde, kaldırım kafeleri, büyük sinema evleri, seyahat acenteleri ve özel tasarım moda evleriyle dolu. Bir kafe au lait ya da bir kadeh beyaz şarap yudumlamadan ve yerel halkı ve ziyaretçilerin yürüyüşünü izlemeden Paris’ten ayrılmayın. Eyfel Kulesi’nden kısa bir yürüyüş yaparak (sadece Seine’yi geçip sağa doğru takip ederek) oraya gidebilir veya metroda Champs-Élysées istasyonunda inebilirsiniz.

Paris’in Yeraltı Mezarları

paris yeraltı mezarları

Doğası gereği gotik olan yeraltı tünelleri ve mağaraları, François Rabelais, Jean de La Fontaine, Charles Perrault, François Girardon ve Simon Vouet dahil olmak üzere önceki yüzyıllardan (1590 – 1649) birçok ünlü ismin kalıntıları da dahil olmak üzere Paris’in en ünlü sakinlerinden bazılarının kalıntılarıyla doludur. Saat 10:00 ile 17:00 arasında açık olan Paris Yeraltı Mezarları, yer üstündeki şık ve canlı atmosferden büyüleyici ve benzersiz bir deneyim yaşatacaktır.

Disneyland Paris

Amerika’daki muadilinin gezileri ve ilgi çekici yerlerinin çoğu ile Paris’teki Disneyland Park, Avrupa Disney Dünyası ve Paris’teki en büyük tema parkıdır. Kardeş parkı Walt Disney Studios’u ziyaret ettiğinizden emin olun. Burada Disney film karakterleriyle tanışabilir, bir filmde rol alabilir ve dünyanın en ünlü stüdyolarından birinin sahne arkasını görebilirsiniz.

Les Invalides

Askeri müze de dahil olmak üzere bu müzeler ve anıtlar kompleksi, Napolyon Bonapart’ın mezarını da içinde barındırır. Fransa’nın savaş kahramanlarının çoğu da burada gömülüdür.

Müzeler

Paris’te aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok güzel müzeler var:

pariste gidilecek yerler
  • Louvre: Fransa’nın zarif eski kraliyet sarayı, cephesini süsleyen geometrik piramit ile tanınır. Koleksiyon muazzam ve Da Vinci’nin Mona Lisa‘sını ve Semadirek Kanatlı Zaferi eserlerini barındırır. Muazzam müzede gezinmek epey zaman alabilir, bu nedenle ziyaret için bolca zaman ayırın.
  • Musee d’Orsay: Eski Paris belle époque tren istasyonu, olağanüstü bir Fransız Empresyonist sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.
  • Rodin Müzesi: Bu şirin konak ve bahçe 19. yüzyıl heykeltıraşlarının eserlerinden örneklerle doludur.
  • Musée du Mode: Müze, Fransız modasına adanmıştır.
  • Marmatton: Paris’in eteklerinde bulunan bu küçük müze, Monet’nin nilüfer eserlerinden oluşan geniş koleksiyonuyla tanınır.

Bir müzeden diğerine gitmek için toplu taşımayı kullanmayı planlıyorsanız, Paris Pass satın almayı düşünün. Bu kart 60’tan fazla müzeye ulaşımın yanı sıra şehir genelinde otobüs ve tekne ulaşımını makul bir fiyata sağlar. Paris Pass kartı fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Paris’in Mahallelerini Keşfetmek

Paris mahalleleri bu güzel başkentin cazibesine katkıda bulunur. Sıra dışı giyim mağazaları, modaya uygun restoranlar, pasajlar ve zarif şehir evleriyle çevrili 17. yüzyıldan kalma muhteşem bir meydanla dolu popüler Marais semtinden lüks perakendecilere, fantezi mücevher mağazalarına ve dünyanın en iyi otellerine ev sahipliği yapan Saint Honoré bölgesine. Eyfel Kulesi yakınlarındaki Rue Cler boyunca çeşitli pastane, peynir ve şarap dükkanları arasında dolaşın ya da St. Germain’in gösterişli Left Bank semtinde sabah ürünleri pazarını ziyaret edin.

  • Ile de la Cité ve Ile Saint-Louis: Seine’nin ortasında yer alan iki ada, Notre Dame Katedrali, Sainte-Chapelle ve Conciergerie’deki bu tür cazibe merkezlerinin şaşırtıcı derecede sakin yerleridir. lle de la Cite şehrin herhangi bir yeri kadar kalabalık olsa da, lle Saint Louis’de nispeten turist azdır ve zengin konakları ve dükkanlarıyla dolaşmak için harika bir yerdir.
  • Tuileries: Bir zamanlar Fransız kraliyet ailesi tarafından kullanılan Tuileries, şimdi dünyaca ünlü Louvre Müzesi’nin yeridir. Sanat eseri yeterince muhteşem gelmezse, semtin batı ucunda bir zamanlar Parislilerin giyotinle idam edildiği Place de la Concorde‘u ziyaret edebilirsiniz.
  • Latin Mahallesi: Bir zamanlar şehrin fakir sanatçılarına ve sık sık gittikleri paspal kafe ve barlara ev sahipliği yapan efsanevi Latin Mahallesi, hala öğrenciler ve gurbetçiler için popüler bir yerdir, ancak günümüzde biraz daha gelişmiştir. Dar dolambaçlı sokaklar boyunca birahaneler, kafeler, peynir dükkanları ve pastaneler bulabilirsiniz.
  • Les Halle: Bu mahallede çeşitli sokak kafeleri ve modern sanat müzeleri bulacaksınız. Müzenin dışında çeşitli sanatçılar, sokak gösterileri olarak adlandırılan sokak performanslarını izlemenin diğer cazibe merkezleri kadar eğlenceli olduğunu kanıtlamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Bir tur at

En çok neyi görmek istediğinizden emin değilseniz, organize bir tur planlayın. Tur, Paris’e ilk kez gelen ziyaretçiler için bir zorunluluktur ve çift katlı otobüs turları harika bir seçenektir. Paris’teki böyle bir otobüs turuna, şehri engelsiz bir şekilde görmenizi sağlayan L’Open Tour adı verilir. Tur, sekiz farklı dilde bilgilendirme hizmeti verir ve Eyfel Kulesi’nden Notre Dame’a ve daha fazlasına kadar tüm önemli turistik mekanlarda duraklar içerir.

Diğer birkaç tur seçeneği şunlardır:

Pariste Gidilecek Yerler

Paris’e yapılan her seyahat inanın bambaşkadır. Şehrin zengin kültürel, mutfak ve mimari tarihi hayranlık uyandırıcı ve belki de biraz fazla bile gelebilir. Her şeyi tek bir yolculukta görmeye çalışmayın. Zarif bir kokteyl partisi gibi, biraz burada ve biraz orada tadın, manzaranın veya şarabın gerçekten unutulmaz olduğu yerde biraz daha uzun süre kalın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Seyahat – Gezi– Tatil kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz