Ana Sayfa Faydalı Bilgiler Leonardo da Vinci’nin Gizemli ‘Mona Lisa’sının Tarihi ve Gizli Gerçekleri

Leonardo da Vinci’nin Gizemli ‘Mona Lisa’sının Tarihi ve Gizli Gerçekleri

Leonardo da Vinci'nin Gizemli Mona Lisa tablosundaki kadın kimdir, nerede sergileniyor, hikayesi nedir, erkek mi, kaç tl? İşte cevaplar.

0
586
mona lisa

Yüzyıllar boyunca sanat severler gizemli Mona Lisa tarafından büyülendi. İtalyan usta Leonardo da Vinci‘nin eserinin önemli bir parçası ve Yüksek Rönesans resminin en önemli örneği olan eser, en tanınmış ve ustalıkla işlenmiş sanat eserlerinden biri olarak bilinir. Peki Mona Lisa tablosundaki kadın kimdir, neden bu kadar ünlü, nerede sergileniyor, hikayesi nedir, erkek mi, eser kaç tl, fiyatı var mı? İşte cevaplar.

1804’ten beri ikonik yağlı boya, Paris’teki Louvre Müzesi‘nde bulunuyor. Her yıl milyonlarca insan, tablonun asıldığı, Leonardo’nun en ünlü sanat eserinin fotoğrafını çekme sırasını bekliyor. Büyüleyici bakışları ve gizemli gülümsemesiyle Mona Lisa, 16. yüzyılın başlarında ilk kez boyandığından beri halkı büyüledi.

Hem ilginç ikonografisi hem de eşsiz tarihi ile tanınan Mona Lisa, sanat tarihinin en bilinen tablolarından biri haline geldi. Burada, şu soruyu cevaplamak için resmin bu yönlerini araştırıyoruz: Mona Lisa neden bu kadar ünlü?

Mona Lisa Nedir

Mona Lisa, İtalyan sanatçı, mucit ve yazar Leonardo da Vinci’nin yağlı boya tablosudur. Muhtemelen 1506’da tamamlanmış olan eser, hayali bir manzaraya karşı oturmuş bir kadının portresini içeriyor.

En ünlü tablolardan biri olmasının yanı sıra, aynı zamanda en değerlisidir. Daimi olarak Louvre Müzesi’nde bulunan eserin bugün 800 milyon dolarlık etkileyici bir değere sahip olduğu tahmin ediliyor.

Mona Lisa Kimdir

mona lisa
Lisa Gherardini Portresi, kavak tuval (c.1503-1506) üzerindeki yağlı boya tablosudur ve Leonardo da Vinci (1452-1519) tarafından 1517 yılına kadar devam etmiştir.

Rönesans’taki Meryem Ana tasvirlerine benzer şekilde işlenen parça, belden yukarısı -çoğu kişi tarafından kumaş ve ipek tüccarı Francesco Giocondo’nun karısı Lisa Gherardini olduğuna inanıla bir kadın figürüne sahiptir. Bir sundurmada ya da en az bir tarafı açık olan bir odada otururken resmedilmiştir.

Arkasında, sanatçı tarafından hayal edilen ve sfumato kullanılarak boyanmış, puslu ve görünüşten izole bir manzara var; bu, “çizgisiz veya kenarsız, duman şeklinde veya odak düzleminin ötesinde” formlarla sonuçlanan bir tekniktir.

Figür, ona bakanın gözlerinin içine bakarken kollarını kavuşturmuş bir şekilde oturuyor ve hafifçe gülümsüyor gibi görünüyor – yüzyıllar boyunca özellikle göz alıcı olduğu kanıtlanmış estetik bir özellik. Bu gülümsemenin gönülsüz ve hatta belirsiz doğası, ikonik tabloyu daha da esrarengiz kılıyor ve izleyicileri hem ilham perisinin ruh halini hem de sanatçısının niyetini anlamaya çalışmaya teşvik ediyor.

Bakışları, kompozisyonun bir başka büyüleyici parçası. Pek çoğu, gözlerinin odanın içinde sizi takip ettiğini ve onu, bakılacak bir nesne olarak kalmaktansa, izlenirken aktif bir katılımcı haline getirdiğine inanır. Ancak Alman araştırmacılara göre gözleri sizi takip ediyormuş gibi görünse de, aslında bu “Mona Lisa etkisi” resimde oluşmuyor. Aslında, kadının her zaman yaklaşık 15 derece sağınıza baktığını, bu yüzden kulağınıza gözlerinizden daha fazla baktığını iddia ediyorlar. Durum ne olursa olsun – algılanan veya gerçek – onun belirsiz ifadesi Mona Lisa’nın kalıcı başarısının en güçlü nedenlerinden biridir.

BENZER İÇERİK: PARİS TATİLİNİZDEN SONUNA KADAR KEYİF ALMANIZ İÇİN GEZMENİZ GEREKEN EN GÜZEL YERLER

Gizemli görünümüne ek olarak, ifadesi, olası sembolizmi nedeniyle sanat tarihçileri arasında en güçlü şekilde yankı uyandırdı, çünkü birçok kişi bunun “İtalyanca’daki ‘gioconda’ kelimesinin önerdiği mutluluk fikrinin akıllıca bir görsel temsili” olduğuna inanıyor.

Mona Lisa Neden Bu Kadar Ünlü

Leonardo’nun 1519’daki ölümünden sonra Mona Lisa, sanatçının günlerinin geri kalanını geçirdiği Fransa’da kaldı. Orada, 1797’de Louvre’da kalıcı olarak sergilenene kadar yüzyıllar boyunca kraliyet ailesinin mülkiyetinde kaldı.

20. yüzyılın başında Mona Lisa, sanat dünyasının dışında hala nispeten bilinmiyordu. Ardından, 1911’de bir soygun, tabloyu ilgi odağı haline getirdi. İtalyan asıllı Louvre çalışanı Vincenzo Peruggia, portreyi ait olduğuna inandığı İtalya’ya götürmek amacıyla müzeden çaldı.

Tabloyu iki yıl dairesinde sakladıktan sonra Floransa’daki Uffizi Galerisi’nin müdürüne sunmuş ve iki hafta boyunca müzede sergilenmiştir. Sonunda Mona Lisa Louvre’a iade edildi ve Peruggia altı ay hapis yattı.

Bu olay, daha önce gözden geçirilen tabloyu ilgi odağı haline getirdi ve insanlara onu Yüksek Rönesans portresinin bir örneği olarak takdir etmeleri için ilham verdi. O zamandan beri Mona Lisa, sanatçılara ilham verdi, sanat severlerin de her zaman ilgisini çekti.

Mona Lisa Tablosu Nerede

Çalkantılı geçmişi ve çağdaş şöhreti nedeniyle bugün Mona Lisa, kurşun geçirmez bir cam tabakasının arkasında sergileniyor. Resim Louvre’daki en popüler parçalardan biri ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde dünyanın en çok izlenen ve ziyaret edilen tablolarından biri olmaya devam ediyor.

Aslında, Leonardo’nun Paris’teki ölümünün 500. yıldönümü için Louvre, ziyaretçileri Mona Lisa’ya yaklaştırmak için sanal gerçekliği kullanacak, ziyaretçi rekorları kıran bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sanatseverler son teknolojiyi kullanarak kurşun geçirmez camın arkasına geçerek tablonun gizli detaylarını inceleyebilirler. Paris’e gidemeyenler için ortak HTC, birden fazla sanal gerçeklik platformu üzerinden erişime izin veriyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz