Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaWebmasterGoogle Kasım 2021 Güncellemesi ile İçerik Üreticilerinin Dikkat Etmesi Gereken Konular

Son Yazılar

Google Kasım 2021 Güncellemesi ile İçerik Üreticilerinin Dikkat Etmesi Gereken Konular

Google arama motorunda üst sıralara çıkmak için her gün yeni bilgiler araştıran web sitesi sahipleri ve içerik üreticilerinin, Google algoritma değişikliklerini de takip etmesi gerekiyor. İşte Google Kasım 2021 güncellemesi de bunlardan biri. Peki web sitenizin üst sıraya çıkması için ne yapılması gerekiyor, işte Google bu konuyu şöyle açıklıyor, yazımızın devamında.

Öncelikle unutmamanız gereken en önemli şey, Google arama motorunun bir ürün olduğu ve müşterilerinin de arama yapan insanlar olduğudur. Yani Google, daha iyi arama sonuçlarını göstermek ve müşterilerinin mutlu olmasını sağlamak zorundadır. Bu sebeple de arama sonuçlarının doğru sayfaları çıkarması için ürününü sürekli geliştirmektedir. İşte buna arama motoru algoritma değişikliği denilmektedir. Yılın neredeyse her gününde küçük değişiklikler yapılıyor ve bunu ne web sitesi sahipleri ne de arama yapan kişiler farkediyor. Fakat bazen de büyük algoritma değişiklikleri yapılıyor, bunlardan biri de Google Kasım 2021 güncellemesi oldu.

Arama motorlarında ilk sıraya çıkmak isteyen web sitesi sahipleri bu güncellemeleri sıkı sıkıya takip ederler ve içeriklerini buna göre üretirler. Çünkü içerik buna göre üretilmezse, site sahipleri ciddi gelir kayıplarına uğrayabilirler. Tabi bunu hobi olanları kastetmiyorum. İnternetten para kazanma yolları yani Adsense ile ilgili bilgiye de sahip olmanız gerekli bunu anlamanız için.

Google, yıl içinde sık sık ürününü günceller, bunların çoğunluğu küçük değişiklikler, yani bu tip güncellemelerde Google duyuru yapmaz. Çünkü bunlar web sitelerinin sıralamasında majör değişikliklerle sonuçlanmaz. Fakat büyük değişikliklerde aylar öncesinden duyuru yapılır ve nelerin değiştiği, web sitesi sahiplerinin nelere dikkat etmesi gerektiği gibi konular duyurulur. Bunlardan biri de Google Kasım 2021 güncellemesi ile oldu.

Geniş kapsamlı değişikliklere “temel güncelleme” adı veriliyor. Bu tip güncellemelerde bazı web siteleri hiç etkilenmezken, bazıları yüzbinlerce ziyaretçi kaybına uğrayabilir. Bazı şanslı siteler ise tam tersine bir anda milyonlarca ziyaretçi almaya başlayabilir. Elbette burada sürdürebilirlik önemlidir. Her algoritma değişikliği yeni sürprizlere işarettir. Eğer web siteniz Google‘ın istediği veya olması gerektiği gibiyse, zaten endişe etmenize gerek yok.

Daha önceki Google algoritma değişikliklerinde de önemle belirtmiştik. Google’ın gözüne girebilmeniz için özgün, yani tamamen yeni ve işe yarar içerikler üretmelisiniz. Bazı web sitelerini dikkatlice incelediğimizde, aslında ürettikleri içeriklerin başka sitelerden kopyala, yapıştır metoduyla olduğunu görebiliyoruz. Bu sürdürülebilir değildir, zaten ziyaretçi sayısı da fazla artmaz aksine günden güne azalır. Peki Google Kasım 2021 güncellemesi ile dikkat edilmesi gereken konular nelerdir, hadi yazımıza devam edelim.

Bu konuda Takiye.com üzerinden basit bir örnek verelim. Örneğin Google arama motorunda ‘Yeşil Kalp Anlamı‘ sorgusunu çalıştırdığınızda, içeriğimiz ilk sayfada ve ilk sırada çıkmaktadır. Elbette bu, sürdürülebilir olmalıdır. Başka web sitesi sahipleri, içeriğimizi kopyalayarak aslında, kendileri ziyaretçi alamamakta, aksine Takiye.com’un özgün içeriğini Google nazarında daha önemli hale getirmektedirler. Bu da bizim dolaylı olarak işimize gelmektedir.

Temel güncellemeler ve içeriği yeniden değerlendirme

Google Kasım 2021 güncellemesi konumuza geri dönelim. Temel güncellemenin ne olduğunu sanırım anladınız. Peki bunu web sitenize nasıl adapte edebilirsiniz?

Örnek vermek gerekirse 2017 yılında ‘Jason Statham Filmleri‘ konulu bir içerik ürettiğinizi ve Google’da üst sıralara çıktığınızı varsayalım. Bunun anlamı Jason Statham’ın 2017 yılına kadar çektiği en başarılı filmleri sayfanıza eklemiş olmanızdır. Fakat yıl geldi 2022’ye ve bu başarılı aktörün belki de yeni filmleri vizyona girdi veya girmeye devam ediyor. Yani 2017 yılında hazırladığınız sayfa artık güncelliğini yitirmiş oluyor ve Google algoritması bunu analiz edebiliyor. Sizin yapmanız gereken tek şey, bu ve buna benzer sayfalarınızı belirtili aralıklarla güncelliyor olmanız gerektiğidir.

İşte Google, algoritma değişiklikleri ile, içeriklerinizi daha detaylı analiz edebilmeyi hedefleyen bir yapay zeka geliştirmektedir. Eğer içeriğiniz güncelliğini yitirmiş, artık arama yapan kullanıcıların, en iyi sonucu almasını sağlayamıyorsa, bunun sonucunda içeriğinizin ilk sayfada çıkması mümkün olmayacaktır, konu bu kadar basittir.

Web sitenizin içeriğine odaklanın

Amacınız ister para kazanmak olsun ister olmasın, daha çok ziyaretçi almanız için içeriğinizin kalitesinin yüksek olması gereklidir. Kural şudur; hiç emek vermeden hazırladığınız sayfalarınızdan yüksek ziyaretçi sayısı beklememelisiniz. Emek verdiğiniz özgün sayfalar ise, gerekli ziyaretçi sayısına ulaşamıyorsa, başka bir şeyi yanlış yapıyorsunuz ya da geçmişte farketmeden yapmış olduğunuz anlamına gelir.

Örneğin mükemmel bir içerik hazırladınız, fakat o sayfaya hiç ziyaretçi gelmiyor diyelim. Peki sayfa hızınızı analiz ettiniz mi? Google hem sitenin genelinde hem de ayrı ayrı her sayfanın hızlı açılmasını istiyor. Bu ne anlama geliyor? İstediğiniz kadar iyi içeriklere sahip olun, eğer sayfa hızınız yeterli değilse, istediğiniz sonuçları alamazsınız. Sayfa hızını kontrol etmek için ben Pingdom.com sitesini kullanıyorum. Örneğin Takiye.com’un Sidney server’ında yaptığımız testte 100 puan aldığını ve yalnızca 163 ms süresi içinde açıldığını görebilirsiniz.

google kasım 2021 güncellemesi

Yani sayfalarınızın içeriğinin kalitesi kadar, diğer algoritma şartlarını da mükemmel şekilde karşılıyor olmanız gerekiyor.

Google Kasım 2021 Güncellemesi ve Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Web siteniz için ürettiğiniz içeriğin konusu hiç önemli değil. Aşağıda bir web sitesi içeriğinin kalitesini ölçmek amacıyla dikkat edilmesi gereken ve kendinize sormanız gereken soruları, içeriğinizin konusuna göre analiz edebilmelisiniz. Bunu yapamıyorsanız, daha fazla bilgi araştırmalı ve konuya hakim olmalısınız.

İşte Google Kasım 2021 güncellemesi sonucunda dikkat etmeniz gereken başlıklar ve sorular.

İçerik kalitesini analiz edin

 • İçerik özgün bilgiler, raporlar, araştırma sonuçları veya analizler sağlıyor mu?
 • İçerik, konuyla ilgili önemli, tam veya kapsamlı bir açıklama sağlıyor mu?
 • İçerik bariz olanın ötesinde, kapsamlı analiz veya ilginç bilgiler sağlıyor mu?
 • İçerik başka kaynaklardan yararlanıyorsa, bu kaynakları kopyalamaktan veya yeniden yazmaktan kaçınıyor ve bunun yerine önemli bir ek değer ve özgünlük getiriyor mu?
 • Başlık ve/veya sayfa başlığı içeriğin açıklayıcı, faydalı bir özetini sağlıyor mu?
 • Başlık ve/veya sayfa başlığı abartıdan ya da şoke edici olmaktan kaçınıyor mu?
 • Bu, yer işareti koymak, arkadaşınızla paylaşmak veya önermek istediğiniz türden bir sayfa mı?
 • Bu içeriği basılı bir dergide, ansiklopedide veya kitapta görmeyi ya da bu tür kaynaklar tarafından referans verilmesini bekler miydiniz?

Uzmanlık soruları

 • Hazırladığınız içerik güven veriyor mu? Yani okuyucunuz bu bilgiye güvenip, başka kaynak aramayı düşünmeyecek mi?
 • Siz normal bir kullanıcı olsanız, hazırladığınız sayfaya şöyle bir bakınca, yeterli bilgi ve belgeye sahiptir diyebilir misiniz?
 • Hazırladığınız içerik, gerçekten sizin tarafınızdan, konuya hakim olarak mı hazırlandı?
 • İçeriğinizde doğrulaması yapılmamış ve hatta başka bir web sayfasında tam tersi ifade edilen maddi hatalar mevcut mu?
 • Örneğin, sayfanızdaki yazıyı okuyarak uygulamak isteyen bir kullanıcı, içeriği okuduktan sonra şüpheye düşer mi?

Sunum ve üretim soruları

Çoğunlukla, yazınızın içeriği kadar bunun sunumu da önemli kriterler arasındadır. Çok mükemmel bir yemek yapsanız da, sunumu lekeli bir tabakta yaparsanız, kimse yemeğin lezzetini merak edip, denemeyecektir.

 • İçeriğinizde yazım ve dil bilgisi hataları var mı? Genellikle devrik cümle mi kullanılmış?
 • İçeriğinize ne kadar emek verseniz de, aceleyle hazırlanış gibi mi bir his veriyor mu?
 • İçeriğiniz toplama yazılar gibi mi? Yani giriş, gelişme ve sonuç gibi bölümlere ayrılıp, anlaşılması kolaylaştırılmış mıdır?
 • Sayfanızda, dikkat dağıtıcı, aşırı reklam var mı?
 • İçeriğiniz mobil cihazlarda çok hızlı açılıyor ve iyi görünüyor mu?

Karşılaştırmalı sorular

 • İçeriğiniz diğer benzer içeriklerden daha detaylı ve anlaşılır mı?
 • Hazırladığınız içerik, sadece Google’da üst sıralara çıkmak için mi hazırlanmış yoksa kullanıcının aradığı bilgiyi en iyi şekilde bulmasına hizmet mi ediyor?

Google Kasım 2021 Güncellemesi ve Genel Değerlendirme

Yukarıda sizlerle paylaştığımız, kendinize içeriğinizle ilgili sormanız gereken sorular, genel bir değerlendirme için yeterlidir. Fakat sorulara cevap verirken, dürüst olmanızda fayda var. Örneğin bazı site sahipleri az sayıda kopyala yapıştır yapmanın zararlı olmayacağını düşünür. Fakat unutulmaması gereken en önemli şey, taklitlerin sadece ve sadece aslını yaşatacağıdır.

Örneğin, Ekim 2021 ayında 100 ziyaretçiniz varken, Kasım 2021 güncellemesi ile ziyaretçi sayınız %50 oranında azaldıysa, soruların cevaplarını iyi veremediğinizi düşünmelisiniz.

Google Kasım 2021 güncellemesi bize ne söylüyor?

Kalite değerlendirici yönergeleri ve U-Y-G’yi öğrenme

U-Y-G veya diğer kısaltması ile E-A-T konusunu ilk defa bu sayfada görüyorsanız, yazımızın devamını daha dikkatli okuyup, sonrasında daha detaylı araştırma yapmalısınız.

U-Y-G Nedir?

 • Uzmanlık
 • Yetkinlik
 • Güvenilirlik

Google arama motorunda üst sıralara çıkmak, sandığınız kadar kolay değil. Bunun için öncelikle tüm konulara hakim olmalısınız. Yani iş sadece kaliteli içerikle sınırlı değil. Fakat Google Kasım 2021 güncellemesi ile öncelikle içeriğinize dikkat etmeniz gerektiğini vurguluyor ve diğer teknik konuların daha az önemli olabileceğini tekrar tekrar belirtiyor.

Kendinize sormanız gereken şey şu: İnsanlar neden benim içeriğime baksınlar, güvensinler ve diğerleriyle paylaşsınlar? İçeriğinize güveniyorsanız sorun yok gibi görünse de, aslında bunun sağlaması çok basit! Ne kadar ziyaretçi geliyor?

Arama sonuçlarında iyi bir sıraya çıkmanın yolları açıklansa da bunun anlamı, her şeyi doğru yaparsanız da, kısa sürede milyonlarca ziyaretçi alacağınız anlamını da çıkarmamalısınız.

Ne kadar emek verdiniz, sunumu nasıl yaptınız, istenen (aranan) bilgiyi tam olarak verebiliyor musunuz?

Özellikle, değerlendiriciler, içeriğin bizim U-Y-G adını verdiğimiz özelliğe tam anlamıyla sahip olup olmadığını anlamaları için eğitilir. U-Y-G kısaltması Uzmanlık, Yetkinlik ve Güvenilirlik anlamına gelir. Yönergeleri okumak, içeriğinizin U-Y-G açısından ne durumda olduğunu ve dikkate alınacak iyileştirmeleri değerlendirmenize yardımcı olabilir.

U-Y-G kısaltması tüm dünyada E-A-T olarak bilinir. Yani yabancı kaynaklardan EAT nedir, arayabilir, detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda genel hatlarıyla E-A-T nedir açıklamak isterim.

E-A-T NEDİR?

SEO’da E-A-T, Uzmanlık (Expertise), Yetkinlik (Authoritativeness) ve Güvenilirlik (Trustworthiness) anlamına gelir. Bu kavram, Google’ın Kalite Değerlendiricileri Yönergelerinde ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Web sitenizin hem içinde hem de dışında iyi E-A-T sergilemek, potansiyel olarak Google sıralamalarını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

E-A-T’nin çoğu site için çok önemli olduğunu zaten biliyoruz. Ancak, tüm SEO uzmanları, E-A-T’nin gerçekten bir sıralama faktörü olduğu konusunda hemfikir değil. MHC’deki ekip, E-A-T eksikliği nedeniyle Google Kalite güncellemelerinden olumsuz etkilendiğine inandığımız birkaç web sitesi keşfetti. Ayrıca, trafik artışlarıyla sonuçlanan Google E-A-T’lerini iyileştirmelerine yardımcı olmanın mutluluğunu da yaşadı.

Yani aslında Google söylüyorsa elbette doğru olduğunu bilmeniz gerekir. E-A-T önemlidir.

Google Şubat 2019 güncellemesinde, E-A-T’nin gerçekten de algoritmalarının çok önemli bir parçası olduğunu zaten belirtmişti.

Google Ağustos 2019 güncellemesinde ise, temel algoritma güncellemeleriyle ilgili bir belge yayınladı. Temel bir güncellemeden olumsuz etkilendiyseniz, tavsiyeleri “kalite değerlendirici yönergelerini ve E-A-T’yi anlamalısınız” demiştir. Bu konuyu derinlemesine araştırmanız, anlamanız ve uygulamaya sokmanız gerekiyor. Aksi halde hedeflerinize ulaşamazsınız.

Sitenizin ziyaretçi sayısı neden düşüyor ve bunun Google Kasım 2021 güncellemesi ile ne ilgisi var?

Arama motorlarının yaptığı temel güncellemeden sonra yaşanan en büyük sıkıntı, ziyaretçi sayısındaki büyük düşüştür. Peki bunu yaşarsanız karalar mı bağlayacaksınız yoksa içeriğinizi gözden mi geçireceksiniz? Elbette ikinci seçenek pek etmemek için en iyi yöntem.

Google Kasım 2021 güncellemesi gibi, bu tip büyük değişikliklerinin tüm web sitelerini kapsaması genellikle 3-4 hafta içinde olur. Bunun arama motoruna etkisi yani ziyaretçi sayınıza etkisi ile genellikle 8 hafta içinde sonuçlanır. Siz içeriğinizi değerlendirme başlayıp, uygulamaya başladığınızda ise Google çoktan bir sonraki güncellemenin hazırlığına başlamıştır bile. Yani bu döngü hiçbir zaman bitmeyecek ve sıkı çalışmazsanız da sürdürülebilir olmayacaktır.

Herhangi bir web sitesinin ya da bu sitenin bir sayfasının, arama motorundaki sıralaması her zaman ani olarak değişebilir. Kimsenin sıralamadaki konumunun garantisi yoktur.

Güncel gelişmeleri her zaman takip etmelisiniz! Hem teknik hem de uygulamada içerik kalitesinin sürekli olarak eş zamanlı güncellenmesi gereklidir.

Son olarak sizlerle paylaşabileceğim en önemli bilgi ise, sürekli okumanızdır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!