Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaWebmasterAralık 2020 Google Algoritma Güncellemesi ve SEO Analizi

Son Yazılar

Aralık 2020 Google Algoritma Güncellemesi ve SEO Analizi

Arkadaşlar merhaba, web sitesi tasarlayan, kod yazan ya da web sitesi yöneten herkesin yolu SEO (Search Engine Optimization) yani “Arama Motorları Optimizasyonu” konusundan en az bir defa geçmiştir. Dünyanın en fazla ziyaretçiye sahip arama motoru olan Google Aralık 2020 itibariyle çok büyük bir algoritma değişikliğine gidiyor. Web sitenizin grafiklerinde bunu hissetmeye başlamış olmanız gerekli. Peki Aralık 2020 Google Algoritma Güncellemesi ne değişiklikler getiriyor?

Sizlere SEO nedir, SEO nasıl yapılır gibi temel konulardan değil, SEO konusunda ortalama bir bilgiye sahip olan internet kullanıcılarının ve elbette web sitelerinin Google’ın Aralık 2020 Algoritma Güncellemesi ile nasıl etkileneceklerinden bahsedeceğim.

Öncelikle herkesin Google Algoritma Güncellemesi nedir diye sorduğuna eminim. Yani bir çok web sitesi sahibinin google arama motorunda sayfalarının ilk sıraya nasıl çıkabileceği ile ilgili anlamlı soruları oluyor. Arama motorlarında ilk sıraya çıkmanın bir reçetesi ya da tarifi henüz yok. Elbette bazı yöntemleri var fakat emin olun çok kolay yani 2+2 gibi bir şey değil. Arama motorlarında ilk sıraya çıkmak için yoğun emek ve efor harcanması gerekiyor. Takiye.com’a yeni dahil olmuş bir yazar olarak webmaster kategorisini takip ederseniz arama motorları ve özellikle google algoritması ile ilgili bazı bilgiler paylaşacağım.

Google’da ilk sayfada çıkmak için yapmanız gereken 10 temel şey gibi başlıklara sahip yazılara fazla inanmamanız aslında yapmanız gereken en temel şey. Bunu başta söyleyeyim. Çünkü eğer o sayfayı 100bin kişi okuduysa ve herkes aynı şeyi yapmaya başladıysa, nasıl olacak ki? Çünkü Google’ın ilk sayfasında sadece 10 web sitesine yer var. Diğerleri 2, 3, 4 ve belki 90. sayfaya kadar yolu var. Google’da ilk sayfada çıkmak için benim bazı tavsiyelerim olacak, dediğim gibi webmaster kategorisini takip etmenizi tavsiye ederim.

Google Algoritma Güncellemesi

Google Algoritma Güncellemesi nedir diyerek başlayayım. Arkadaşlar her üründe olduğu gibi Google da kendi ürünlerini sürekli geliştirmek ve kullanıcı deneyimlerini analiz ederek, arama motorlarına ihtiyaç duyan herkese en iyi arama sonuçlarını vermek tek hedefidir. Hal böyle olunca Google da ürününde bazı değişiklikler yapıyor ve arama sonuçlarında en iyi içerikleri karşımıza çıkarmak için uğraşıyor. İşte bu ürün değişikliklerini belki biz gözümüzle net şekilde göremiyoruz ama aslında ürün değişiyor arka planda ve buna Google Algoritma Güncellemesi deniliyor.

Google Algoritma Güncellemesi Neden Önemli?

Bu algoritmanın değiştirilmesi ile web sitelerinin sayfaları bir anda arama sonuçlarındaki yerleri değişir, kimisi için olumlu değişiklikler olurken, kimi sayfalar ise en sonlara kadar kayabilir. Yani Google Algoritması bazen güldürür bazen ise üzer. En başta da söylediğim gibi aylık ziyaretçi sayısı 100bin ve üzerinde olan web sitesi sahipleri ya da yönetenleri bunu fark etmeye başlamışlardır.

Google Algoritma Güncellemesi Sıklığı

Arkadaşlar bu Google için rutin bir işlemdir. Aslında Google her gün algoritma değişiklikleri yapar ve web sitesi sahipleri bunu hissetmez bile. Fakat Aralık 2020 gibi CORE güncellemeler, bir siteyi rezil de yapabilir vezir de! 🙂

Peki Google’ın Core Güncellemesi ne anlama geliyor, işte buradan öğrenebilirsiniz.

Google Çekirdek Güncellemesi yani Core Algoritma değişiklikleri ile ilgili Aralık 2020 başında duyurusunu yaptı. Ya hapı yuttuk ya da köşeyi döndük. Bunu ilerleyen 10 gün içinde göreceğiz. Hadi hayırlısı.

Google Algoritma Duyurusunu Yaptı

Google Arama Motoru, 3 Aralık 2020’de algoritma güncellemesinin başladığını ve 10-14 gün süreceğini duyurdu. Zaten web sitenizdeki sayfaların sıralamalarının nasıl değiştiğine yavaş yavaş şahit oluyorsunuzdur. Algoritma güncellemesi tamamlandığında bunun da duyurusunu yapacaktır.

SEMRush Sensor
SEMRush Sensor Google Algoritma Güncellemesi

Web sitesi sayfalarını izleyenler bazı sayfalarının pozisyonlarını kaybettiklerini görecekler. Bunun için şimdiden moral bozmaya ya da bir geliştirme yapmaya gerek yok. Çünkü sayfaların sıralamalarının değişmesi süreci sanırım Aralık sonuna kadar ancak tamamlanır. Ocak 2021’de ise alınabilecek önlemler üzerine daha verimli bir yazı hazırlayabilirim sizlere.

MozCast
MozCast Google Algoritma Güncellemesi

Google Algoritma Güncellemesinin 2020’deki korona virüs salgınıyla da bir bağlantısı olduğu düşünülüyor. Bir çok kişinin evde kalması veya evden çalışması arama motorları ürünlerinde de değişiklikler yapmaya itmiş olabilir ki hiç de mantıksız değil. 2020 yılı zaten hepimiz için çok zorlu geçti, umarım bu algoritma güncellemesi web sitesi sahiplerinin yüzünü bir nebze gülümsetebilir.

Google geçmiş duyurularında Google’da ilk sayfada çıkmak için kaliteli içerikler hazırlanması gerektiğini üzerine basa basa duyurmuştu. Yani başka sitelerden copy paste ile kolayca yazı aşırma döneminin son bulduğu en yetkili ağızdan ilan edilmişti. Bunu yapan site yöneticilerinin hiç şansı yok zaten, direkt kara listeye alındıkları kesin. Çünkü google artık kaliteli ve özgün yazılar istiyor.

Google Algoritma Güncellemesi ile kaliteli içeriklere sahip olup, ilk sayfada yer alamayan sitelerin önünün açılacağını düşünüyorum. Tabi bunun tersi de gerçekleşecek, birinci sayfanın üst sıralarında olan siteler de bu güncellemeden nasiplerini alacaklar.

Elbette bu güncellemelerin amacı, en doğru ve kaliteli içeriklerin arama sonuçlarında görünmesini sağlamaktır. Bu da ister istemez web sitelerinin sahiplerini kaliteli içerik üretmeye teşvik edecektir.

Önümüzdeki günlerde güncellemenin derinlemesine bir analizini yapacağım ve algoritma dalgalanmalarının anlamı üzerinde daha kesin yorumlar yazacağım.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!