Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikCep Telefonunuz Çalınmadan Önce Almanız Gereken Önlemler

Son Yazılar

Cep Telefonunuz Çalınmadan Önce Almanız Gereken Önlemler

Cep telefonunuzun çalınmasını nasıl önlersiniz? Peki çalınmadan önce yapmanız gerekenler hakkında bilgiye sahip misiniz? Cep telefonunuzun içindeki bilgiler sizler için önemliyse ve bunlara başkalarının erişmesini istemiyorsanız, cep telefonu güvenlik önlemleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Cep telefonumuz artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Ancak, akıllı telefon hırsızları, verilerinizi ve kimliğinizi çalmak için cihazınızı kullanabilirler. Bu nedenle, cep telefonu güvenlik önlemlerini bilmek ve uygulamak oldukça önemlidir. Cep telefonunuzdaki kişisel bilgileriniz, şifreleriniz, hesaplarınız, fotoğraflarınız gibi her türlü veri size dair pek çok ipucu ortaya koyar. Bu yüzden kesinlikle korunması gereken bir alandır. Örneğin; cep telefonumuzu kilitlemek bu konuda atabileceğimiz basit ama etkili bir adımdır. Aynı zamanda “bul” özelliği sayesinde kaybolan veya çalınan cihazımızın yerini belirleyebiliriz. Sık sık güncelleme yaparak yazılım açıklarından faydalanan saldırılardan korunabiliriz ya da ayarlarda yer alan izin verdiğiniz uygulamalar ile paylaştığınız verilerinizi kısıtlayabilirsiniz.

Aşağıdaki adımlar, telefonunuzun kontrolünü elinize almanıza ve dijital yaşamınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Hırsızların Telefonunuzu Çalmasını Engelleyin

cep telefonu güvenlik önlemleri

Görünürlük çalmaya davettir. Bununla başa çıkmanın yolu, telefonunuzu mümkün olduğunca gizli tutmaktır. Bir iç cep, fermuarlı bir dış cep kullanın veya bir çantaya, tercihen size güvenli bir şekilde bağlı olan bir çantaya saklayın. Çantanızı komple hırsıza kaptırmak istemezsiniz sanırım.

Çok tanınan bir ünlü olmadığınız ve çok pahalı bir telefon kullanmadığınız sürece, herhangi bir hırsızın telefonunuzu çalmak için çok fazla çaba sarf etmek istemesi pek olası değildir. Bu sebeple basit şekilde cep telefonu güvenlik önlemleri almanız, onları caydırmaya yetecektir.

Peki “telefonum elimde olmayınca, onu nasıl kullanabilirim ki?” diyebilirsiniz Burada dikkate alınması gereken iki şey var.

  1. Telefonunuz görünmüyorsa, çevrenizde olup bitenden daha fazla haberdar olursunuz. Bu, potansiyel hırsızlara karşı alabileceğiniz en ideal koruma yöntemidir.
  2. Aramalar için kulaklık kullanmanızı öneririm. Kulaklıklar, bir telefonunuz olduğunun işareti olsa da, uzun saç, saç bandı veya şapka ile kolayca kapatılabilir.

En yeni kulaklık başlıkları, telefonunuzla etkileşimi kolaylaştıran kullanışlı kontroller ve hatta sesli komutlar vermenizi sağlar. Özellikle müzik ve podcast’lerin keyfini çıkarmak için kullanışlıdır.

Tabii ki, “kendi kendine konuşmak” bir telefona sahip olduğunuzun başka bir işaretidir, bu nedenle kulaklık takarken uzun aramalardan kaçınmanız da cep telefonu güvenlik önlemleri arasında sayılabilir.

Almanız Gereken Cep Telefonu Güvenlik Önlemleri

Telefonunuzu ortalıkta sallamamanız gerektiği gibi, arabanızda da görünürde bırakmamalısınız.

Aynı şey dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve kulaklıklar gibi diğer teknolojik cihazlar için de geçerlidir.

Telefonunuzu gizli tutmak potansiyel hırsızları caydırabilir; görülecek bir şey yoksa, çalınacak bir şey de yoktur.

Torpido gözünü veya sürücü ve yolcu koltukları arasındaki herhangi bir saklama yerini kullanarak telefonunuzu görüş alanı dışında bir yerde saklayın. Arka koltuklarda ayak koyma yerleri varsa, cihazınızı saklamak için bunları kullanın.

Bu seçenekler mevcut değilse, telefonunuzun yerleştirilebileceği koltuğunuzun altında uygun bir yer arayın. Sadece sürmeye başlamadan önce onu almayı unutma!

Arabanızda teknolojik cihazları saklayabileceğiniz alanlar sınırlı olabilir, ancak yine de cep telefonu güvenlik önlemleri almanız için seçenekleriniz vardır.

Örneğin bagajınız en ideal yerlerden biridir. Çoğu durumda, bu, ekipmanı depolamak için idealdir. Teknoloji için güvenli, kilitli bir kutu kullanmak iyi bir fikirdir.

Çoğu araçta karartılmış camlar yoktur, bu da yoldan geçen herhangi bir hırsızın içeri bakmasını kolaylaştırır. Teknolojik teçhizatı gözden uzak tutmak mümkün değilse, bunun yerine arabanın arka camları için perde düşünebilirsiniz. Bunlar genellikle parlak havalarda güneşlik olarak ikiye katlanır.

Cep Telefonunuzdaki Kişisel Verilerinizi Nasıl Korursunuz

Hırsızlığa karşı yukarıda saydığımız önlemler yalnızca bir yere kadar işe yarayabilir ve kararlı bir hırsızı caydıramaz. Sonuç olarak, yetkisiz erişimi engellemek ve verilerinizi korumak için ek adımlar atıldığından emin olmanız gerekir. Aşağıda cep telefonu güvenlik önlemleri için yapabileceklerinizi paylaşacağız.

Telefonunuzu Şifreleyin

iPhone’lar ve Android (Samsung, Xiaomi dahil) telefonlar, güçlü şifrelemeyi etkinleştirmenizi sağlar. Bu, şifreniz veya PIN’inizi bilmeyen herkesin verilere erişmesini engelleyecektir. Telefon USB üzerinden bir bilgisayara bağlı olsa bile, veriler şifre çözme anahtarı, yani parolanız olmadan okunamaz.

PIN’iniz ne kadar karmaşıksa, tahmin edilmesi o kadar zor olacaktır. Ayrıca, parmaklarınızdaki yağ görülebileceği ve desen tahmin edilebileceği için hareketle kilit açma seçeneğinden kaçının.

Parolayı veya PIN’i unutursanız, şifrelenmiş verilere de erişemezsiniz.

Yüz Tanıma Özelliğini Etkinleştirin

cep telefonu güvenlik önlemleri

Parmak izi, yüz tanıma ve göz tarama teknolojisi, telefonunuzun kilidini açan tek kişinin siz olduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Tam disk şifrelemeyle birlikte kullanıldığında (parolalar ve şifreleme aynı şey değildir), bu, akıllı telefon hırsızlığına karşı güçlü bir savunmadır.

Uygulama Kilitleme Araçlarını Kurun

Birisi izniniz olmadan cep telefonunuzdaki bilgilere erişmek isterse, belirli uygulamalar diğerlerinden daha fazla ilgi çeker. Sosyal medya hesaplarınız, Whatsapp mesajlarınız, e-posta ve bulut yedekleme alanları, cihazınız aracılığıyla zaten oturum açtığınız için kişisel verilerinizi açığa çıkarır. Alabileceğiniz basit cep telefonu güvenlik önlemleri ile bunları saklamayı sağlayabilirsiniz.

Bir uygulama kilitleme aracı (Applock Pro veya App Locker – Lock App gibi) belirli uygulamalarda güvenli, bireysel parolalar belirleyebilir. Bu, bunlara erişmenin daha uzun süreceği anlamına gelse de, uzun vadede daha güvenlidir.

Hırsızlığa Karşı Koruma Yazılımını Kullanın

Hırsızlığa karşı koruma uygulamaları, belirli işlemler yapılmaya çalışılırsa alarm çalabilir. Bunlar, telefonu şarjdan çıkarmak, SIM kartı değiştirmek ve hatta cihazı taşımak gibi şeyleri içerir.

Tabii ki, alarmı devre dışı bırakma seçeneği de var. Alternatif olarak, telefonunuzun artık sizde olmadığını bir veya daha fazla kişiye bildirmek için uyarıyı sessizce göndermeyi seçebilirsiniz. Aşağıdaki uygulamaları inceleyebilirsinmiz.:

Çalınan Telefonunuzu Uzaktan Silin

Cep telefonum çalındı ne yapmalıyım?

Uzaktan güvenlik araçları, hem hırsızlık önleme amacıyla (yukarıdaki gibi) hem de çalınan bir telefonu silmek için kullanılabilir.

iPhone için Telefonumu Bul ve Android’de Google Cihazımı Bul, Cerberus ve Prey gibi üçüncü taraf mobil güvenlik uygulamaları da bunun için iyidir. Hırsızı telefonun kamerasıyla da fotoğraflayabilirler.

Erişim, bir web uygulaması aracılığıyla gerçekleştirilir, bu da sesli uyarılar vermenize, kayıp cihazın konumunu görüntülemenize ve nihayetinde – telefonunuz için geri dönüş mümkün görünmüyorsa – telefonunuzdaki tüm verileri uzaktan silmenize olanak tanır.

Cep Telefonu Güvenlik Önlemleri ile Kişisel Verilerinizi Koruyun

Şu anda aklınızdaki sorular tamamen netleşmiş olmalı: Telefonunuzu korumak, kimlik hırsızlığına karşı mücadelede önemli bir adımdır. Cebinizde taşınan bu kadar çok kişisel bilgiyle, telefonunuzun güvenliğini sağlamak için riskleri anlamak ve önlem almak mantıklıdır.

Temel kural, telefonunuzu gözden uzak tutmaktır. Hırsızlığa karşı koruma araçlarını kurarken, güvenli kimlik doğrulama ve tam disk şifreleme kullanarak bunları gizli tutmayı alışkanlık haline getirmek, verilerinizin yanlış ellere geçmesini önleyecektir.

Bu adımların izlenmesi, telefonunuzun asla gözünüzün önünden ayrılmamasını, yetkisiz erişime karşı tamamen güvende kalmasını ve kişisel verilerinizi kimlik hırsızlarına sızdırmamasını sağlayacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!