Ana Sayfa Webmaster Google’ın Ağustos 2023 Tarihli Temel Güncellemesi (Core Update) Hakkında

Google’ın Ağustos 2023 Tarihli Temel Güncellemesi (Core Update) Hakkında

Google arama motorunun Ağustos 2023 temel güncellemesi web sitelerini nasıl etkileyecek? Site sahiplerinin dikkat etmesi gerekenler.

0
790
google ağustos 2023 temel güncellemesi

Google arama motoru, geçtiğimiz gün Ağustos 2023 temel güncellemesi hakkında duyuru yayınladı. Bu, 2023’teki ikinci Google temel güncellemesidir. Kullanıma sunulmasının tamamlanmasının iki hafta kadar sürmesi bekleniyor. Peki bu temel güncelleme (core update) web sitelerini nasıl etkileyecek, web sitesi sahiplerinin nelere dikkat etmesi gerekiyor? İşte detaylar.

Google Ağustos 2023 Temel Güncellemesi Hakkında

Google’ın Ağustos 2023 temel güncellemesi şu anda kullanıma sunuluyor ve tamamlanması iki hafta kadar sürebilir.

Bu, 2023’ün ikinci geniş çekirdekli algoritma güncellemesidir; Önceki çekirdek güncelleme, 15 Mart’ta kullanıma sunulan ve 28 Mart’ta tamamlanan Mart 2023 çekirdek güncellemesiydi.

Google’ın Mart 2023 temel güncellemesinin üzerinden beş aydan fazla zaman geçti.

Google bu süreç başlangıcını Twitter’da duyurdu ve arama güncellemeleri sayfasını güncelledi:

  • “Ağustos 2023 temel güncellemesi yayınlandı. Dağıtımın tamamlanması 2 hafta kadar sürebilir.”
google ağustos 2023 temel güncellemesi

Google ağustos 2023 temel güncellemesi web sitelerini nasıl etkileyecek? Google, geçmişteki bir temel güncellemeden olumsuz etkilendiyseniz nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu:

  • Kurtarmak için yapılması gereken belirli eylemler yoktur. Negatif bir sıralama etkisi, sayfalarınızda herhangi bir sorun olduğunun sinyalini vermeyebilir.
  • Google, sitenizin temel bir güncellemeden etkilenmesi durumunda dikkate alınması gereken bir soru listesi sundu.
  • Google, temel güncellemeler arasında bir miktar iyileşme görebileceğinizi ancak en büyük değişikliğin başka bir temel güncellemeden sonra olacağını belirtti.

Web sitesi sahipleri bunu neden önemsemeli? Google, arama sıralaması algoritmalarını güncellediğinde, siteniz arama sonuçlarında daha iyi veya daha kötü performans gösterebilir. Google’ın bu güncellemeleri ne zaman yaptığını bilmek, bunun web sitenizde değiştirdiğiniz bir şey mi yoksa Google’ın sıralama algoritmasıyla değiştirdiği bir şey mi olduğunu anlamamız için bize işaret edebilecek bir şey sağlar. Bugün Google’ın bir temel sıralama güncellemesi yayınladığını biliyoruz, bu nedenle önümüzdeki birkaç hafta boyunca analizlerinizi ve sıralamalarınızı takip edin.

Temel Güncellemelerin Etkisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temel bir güncelleme, bir web sitesinin arama performansını olumlu veya olumsuz etkileyebilir veya hiçbir etkisi olmayabilir.

Google, temel bir güncellemeden sonra performansta bir düşüş görmenizin web sitenizde bir sorun olduğunu göstermediğini vurguluyor.

Düşüş, içeriğinizde veya site yapınızda bir sorun olmasından ziyade, temel güncelleme tarafından yapılan ayarlamalardan kaynaklanıyor olabilir.

Google, sıralamasında düşüş görenleri teknik düzeltmeler aramak yerine web sitesi kalitesini artırmaya odaklanmaya teşvik ediyor.

Negatif Etkilendiyseniz Ne Yapmanız Gerekir?

Temel bir güncellemeden sonra arama performansınızı iyileştirmek için Google aşağıdakileri öneriyor:

  • İyi performans göstermeyen sayfalara yakından bakın.
  • Hangi arama terimlerinin insanları bu sayfalara yönlendirdiğini kontrol edin.
  • İçeriğinizi Google’ın yardım sayfasında sunduğu sorularla karşılaştırın.

Bu size içeriğinizin insanların sorularını yanıtlamada nerede yetersiz kaldığını gösterecektir. Arama yapanların aradıklarını karşılamak için içeriğinizi geliştirmeye öncelik vermek için öğrendiklerinizi kullanın.

Google, iyileştirmelerin iyileşmeye yardımcı olacağının garanti edilmediğine ve hiçbir sayfanın Google’ın arama sonuçlarında statik veya garantili bir konuma sahip olmadığına dikkat çekiyor. Bunun anlamı, bir sayfanız üst sıralarda yer alıyor ve size bolca ziyaretçi ve kazanç sağlıyorsa, bunun ömür boyu sürmeyeceğidir.

Sonuç

Google Ağustos 2023 temel güncellemesi ile tam iki hafta boyunca hangi sayfalarınız nasıl etkilendi not edin ve hangi sebeplerden dolayı pozitif ya da negatif olarak etkilendiğini anlamaya çalışıp, önlemlerinizi belirleyin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz