Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaTeknolojiiPhoneBir iPhone Nasıl Yeniden Başlatılır (Tüm Modeller)

Son Yazılar

Bir iPhone Nasıl Yeniden Başlatılır (Tüm Modeller)

Yeni bir iPhone marka telefona geçiş yaptınız ve nasıl yeniden başlatılır bulamadınız mı? İşte zorla başlatma dahil tüm modellerde çalışacak yöntemler.

Uzun süre farklı marka ve model cep telefonu kullandıktan sonra iPhone’na geçiş yaptıysanız, telefonunuzu elinize aldığınıza iPhone nasıl yeniden başlatılır diye kendi kendinize sorabilirsiniz.

Bu makalemizde, herhangi bir iPhone’un nasıl hızlı bir şekilde yeniden başlatılacağını açıklıyoruz. Bununla birlikte telefonunuzu fabrikadan çıktığı zamanki haline mi döndürmeniz gerekiyor? Bunun için iPhone fabrika ayarlarına döndürme işlemi daha uygun olacaktır.

iPhone X ve Sonrası Nasıl Yeniden Başlatılır?

Bir iPhone 14, iPhone 13, iPhone 12 veya iPhone 11/XS/XR/X’i yeniden başlatmak için şu adımları izleyin:

 1. Yan düğme ve Ses Kısma düğmelerine aynı anda basın ve basılı tutun. Ses açma da çalışır, ancak bunu kullanmak yanlışlıkla ekran görüntüsü alabilir.
 1. Kapatma kaydırıcısı göründüğünde, Yan ve Sesi Azaltma düğmelerini bırakın.
 1. Telefonu kapatmak için kaydırıcıyı soldan sağa hareket ettirin.

İpucu:
iPhone ekranınızı temizlemek için iyi bir zaman, cihazın kapalı olduğu zamandır. Bu, yanlışlıkla herhangi bir seçeneğe basmamanızı veya herhangi bir ayarı yanlışlıkla değiştirmemenizi sağlar.

 1. 15-30 saniye bekleyin. iPhone kapalıyken, Apple logosu görünene kadar Yan düğmeyi tekrar basılı tutun. Yan düğmeyi bırakın ve telefonun başlamasına izin verin.

iPhone Nasıl Yeniden Başlatılır (Diğer Tüm Modeller)

Diğer tüm iPhone modellerini yeniden başlatmak için şu adımları izleyin:

 1. Uyut/Uyandır düğmesini basılı tutun. Eski modellerde, telefonun üst kısmındadır. iPhone 6 serisi ve daha yenisinde sağ taraftadır.
 1. Güç kapatma kaydırıcısı ekranda göründüğünde Uyut/Uyandır düğmesini bırakın.
iphone nasıl yeniden başlatılır
 1. Güç kapatma kaydırıcısını soldan sağa hareket ettirin. Bu, iPhone’un kapanmasını ister. Ekranda kapatmanın devam ettiğini gösteren bir döndürücü görüntülenir. Loş ve görülmesi zor olabilir.
 1. Telefon kapandığında Uyut/Uyandır düğmesini basılı tutun.
 1. Ekranda Apple logosu göründüğünde, Uyut/Uyandır düğmesini bırakın ve iPhone’un yeniden başlatmayı bitirmesini bekleyin.

iPhone 13, iPhone 12, iPhone 11, iPhone XS/XR, iPhone X, iPhone 8 ve iPhone SE 2’yi Yeniden Başlatmaya Zorlama

Klasik bir yeniden başlatma birçok sorunu çözer, ancak hepsini çözmez. Telefonun tamamen donması ve Uyut/Uyandır düğmesine basılmasına yanıt vermemesi gibi bazı durumlarda, zorla yeniden başlatmayı denemeniz gerekir. Ne yeniden başlatma ne de zorla yeniden başlatma, iPhone’daki verileri veya ayarları silmez, bu nedenle endişelenecek bir şey yok.

Face ID özellikli iPhone’larda (iPhone 13 serisi, iPhone 12 serisi, iPhone 11 serisi, iPhone XS/XR veya iPhone X), iPhone 8 serisi veya iPhone SE 2’de zorla yeniden başlatma gerçekleştirmek için şu adımları izleyin:

 1. Sesi Aç düğmesine basın ve bırakın.
 1. Sesi Kısma düğmesine basın ve bırakın.
iphone nasıl yeniden başlatılır
 1. Apple Logosunu görene kadar Yandaki düğmeyi basılı tutun (görünen kaydırıcıyı kapatmak için kaydırıcıyı yok sayın) ve ardından bırakın.
 1. Telefonunuz yeniden başlatılırken bekleyin.

iPhone’u Yeniden Başlatmaya Zorlama (Diğer Modeller)

Donanımdan sıfırlama olarak da bilinen zorla yeniden başlatma, telefonu yeniden başlatır ve uygulamaların içinde çalıştığı belleği tazeler. Verilerinizi silmez, ancak iPhone’un sıfırdan başlamasına yardımcı olur. Eski bir iPhone modelini yeniden başlatmaya zorlamanız gerektiğinde (iPhone 7 hariç; bu bir sonraki bölümde), şu adımları izleyin:

 1. Telefon ekranı size dönükken Uyut/Uyandır düğmesini ve Ana Sayfa düğmesini aynı anda basılı tutun.
 1. Kapatma sürgüsü göründüğünde düğmeleri basılı tutmaya devam edin, düğmeleri bırakmayın.
 1. Apple logosu göründüğünde Uyut/Uyandır düğmesini ve Ana Sayfa düğmesini bırakın.
 1. iPhone yeniden başlatılırken bekleyin.

iPhone 7 Serisini Yeniden Başlatmaya Zorlama

iPhone 7 serisini yeniden başlatma işlemi biraz farklıdır. Bunun nedeni, bu modellerde Ana Sayfa düğmesinin fiziksel bir düğme olmamasıdır; bu bir 3D Dokunmatik paneldir. Sonuç olarak, Apple bu modellerin zorla yeniden başlatma şeklini değiştirdi.

iPhone 7 serisinde Apple logosunu görene kadar Sesi Kısma tuşu ile Uyut/Uyandır tuşuna aynı anda basılı tutun ve ardından tuşları bırakın ve telefonun yeniden başlamasını bekleyin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

iPhone kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!