Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaIqHemşireler Günü Ne Zaman Kutlanıyor?

Son Yazılar

Hemşireler Günü Ne Zaman Kutlanıyor?

Sağlık sektörünün bel kemiği olan sağlık çalışanlarımızdan hemşireler günü 2024 yılında ne zaman kutlanacak? İşte o önemli gün yazımızda

Hemşireler günü ne zaman kutlanır ve tarihçesi hakkında bu sayfamda detaylı bilgi paylaşacağım. Sağlık sektöründe çok önemli görevler icra eden bu insanlar, hemşireler günü geldiği zaman hatırlanmayı hak ediyor.

Pandemi döneminde, en riskli yerlerden biri olan hastanelerimizde canlarını en önde siper ederek hastaları tedavi etmeyi sürdüren bu insanlara ne yapsak az gelir. Bu sebeple hemşireler günü ne zaman kutlanacak bilmek gerekli ve bu özel günde çevremizdeki tüm hemşireleri hatırlamalı ve kutlamalıyız.

HEMŞİRELER GÜNÜ NE ZAMAN?

Hemşireler günü ne zaman kutlanacak? Ülkemizde ve dünyada her yıl 12 Mayıs tarihinde kutlanan Hemşireler Günü, bu yıl pazar gününe denk gelecek. Hemşireler Günü bazı ülkelerde tek bir güne sığdırılmayıp bir haftalık dilime de yayılmaktadır. Amerika’da ise bu tarihlere ek olarak 1998 yılından bu yana 8 Mayıs Hemşirelik Öğrencileri günü olarak kutlanmaktadır.

HEMŞİRELER GÜNÜ: 12 MAYIS

Hemşireler Günü, 12 Mayıs’ta modern hemşireliğin temel filozofu Florence Nightingale’in 1820’deki doğum günü anısına düzenlenen yıllık kutlamadır. Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN) tarafından 1974 yılında ilan edilen bu gün aynı zamanda hemşirelerin sağlık hizmetlerinde yerine getirdiği önemli rolü vurgulamayı amaçlıyor.

HEMŞİRELER GÜNÜ TARİHÇESİ

Hemşireler günü kutlaması için belirlenen tarih Florence Nightingale’in doğum günüdür. Nightingale, 1850’lerde Kırım Savaşı sırasında hemşirelikte önemli bir figür haline geldi. O sırada İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan Selimiye Kışla Hastanesi’nde görevliydi ve burada yaralı İngiliz askerlerine bakan bir grup hemşirenin başında görev yapıyordu.

Hastaneye ilk geldiğinde, tesisin yetersizliğini görerek bir takım tedbirler aldı. Katı bakım standartları uyguladı ve servislerin temiz ve yiyecek ve tıbbi malzemelerle iyi stoklanmasını sağladı.

Nightingale’in Selimiye Kışlası’ndaki deneyimleri, onu sağlık ve hemşirelikte reform kampanyasına yöneltti ve 1860’da Londra’daki St. Thomas Hastanesinde Nightingale Hemşirelik Okulunu açtı. Okulun başarısı, başka yerlerde hemşireler için benzer eğitim okullarının kurulmasına yol açtı. Bu öncü okullar, modern hemşirelik mesleğinin sonraki büyümesi ve ilerlemesi için verimli bir temel sağladı.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

IQ kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!