Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaTeknolojiSosyal MedyaInstagram Paylaşımına Link Nasıl Eklenir: En İyi 7 Yöntem

Son Yazılar

Instagram Paylaşımına Link Nasıl Eklenir: En İyi 7 Yöntem

Instagram paylaşımındaki yazılara bağlantı eklemek şu anda mümkün değil fakat geçici çözümler mevcut. İşte Instagram gönderisine link ekleme için yöntemler.

Instagram’da eksik olan çeşitli özelliklerden biri, bir Instagram gönderisine tıklanabilir linkler (bağlantı) ekleme veya altyazılarda bağlantı paylaşma yeteneğidir. Ancak Instagram gönderilerine bağlantı ekleyebilmeniz için bu sorunu aşmanın yolları vardır. Bu yazımızda Instagram paylaşımına link ekleme işleminin nasıl yapılabileceğine dair bazı alternatifler sunacağız.

Size Instagram gönderilerine link ekleyebileceğiniz farklı yöntemlerin yanı sıra paylaşımlardaki bağlantılara alternatifler de göstereceğiz.

1. Instagram Biyografinize Bağlantılar Ekleyin

instagram paylaşımına link ekleme

Instagram paylaşımına link eklemenin en basit (ve en temel) yolu, onu profilinizin biyografisinde görüntülemektir. Bunu yapmak için Instagram profilinize gidin ve Profili Düzenle’ye dokunun. Bağlantılar’a ve ardından Harici bağlantı ekle’ye dokunun ve URL’yi ve isteğe bağlı başlık alanını doldurun.

Buraya yerleştirilen herhangi bir bağlantı hiper bağlantıya sahip olacaktır. Bu, insanların bağlantıya dokunarak doğrudan web sitesine gidebileceği anlamına gelir. Bir Instagram gönderisi oluşturduğunuzda, insanlara ilgili bağlantı için profilinizi ziyaret etmelerini söylemek amacıyla gönderinin başlığını kullanabilirsiniz. Bu genellikle “Biyodaki bağlantıya tıklayın” veya “Detaylı bilgi bio’daki linkte’ diye belirtilerek yapılıyor.

Bu yöntemi kullanarak biyografinize en fazla beş bağlantı ekleyebilirsiniz. Bundan daha fazlasına sahip olmak istiyorsanız üçüncü taraf bir site kullanmanız gerekecektir.

2. Gönderi Başlığında URL Kısaltıcı Kullanın

instagram paylaşımına link ekleme

Bazı bağlantılar uzun olabilir ve hatırlanması zor olabilir; bu, URL kısaltıcıların mücadele etmeye yardımcı olduğu sorunlardan biridir. Daha akılda kalıcı bir bağlantı oluşturmak için Bitly gibi bir URL kısaltma hizmetini kullanabilirsiniz.

Daha sonra bu kısa bağlantıyı, takipçilerinizin kopyala yapıştır yapacağını umarak (altyazılardaki bağlantılar tıklanabilir olmadığından) Instagram gönderinizin altyazılarına koyabilirsiniz.

Örnek: bit.ly/takiye11

Bitly’yi kullanmaya karar verirseniz, kaydolmadan ana sayfadaki bir bağlantıyı kısaltabilirsiniz. Yedi son karakterin rastgele olduğu bir bağlantı oluşturacaktır.

Bu yedi karakterin ne olduğunu düzenlemek için ücretsiz bir hesaba kaydolabilirsiniz. Oturum açtıktan sonra Oluştur’a tıklayın, uzun URL’nizi yapıştırın ve ardından hatırlanması daha kolay bir dize oluşturmak için Arka yarıyı özelleştir alanını kullanın. Başkaları ortak sözcükleri takacağından yaratıcı olmanız gerekebilir.

Her seferinde farklı bir sayfaya bağlantı vermek yerine bağlantı açılış sayfası hizmetini kullanabilirsiniz. Bunlar bir dizi bağlantı ve küçük resim içeren kişiselleştirilmiş sayfalardır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda sosyal profil bağlantı sitesi var; Bu tür hizmetlere örnek olarak Campsite ve Linktree verilebilir. Bu hizmetlere kaydolduğunuzda, daha sonra Instagram profilinize ekleyebileceğiniz kişiselleştirilmiş bir bağlantı alırsınız.

Bu sayfalarda istediğiniz her şeyi listeleyebilirsiniz. Profil resmini, biyografiyi, temayı ve daha fazlasını, Instagram sayfanıza benzer bir markaya sahip olacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Bağlantılara fotoğraf küçük resimleri eklemeniz önerilir; çünkü bu, Instagram takipçilerinizin görüntüledikleri gönderideki ilgili bağlantının hangisi olduğunu bilmelerine yardımcı olabilir. Linktree bazen bağlantıya bağlı olarak sizin için otomatik olarak bir küçük resim ekleyecektir.

Bu siteler özellikle Instagram sayfanızda beşten fazla bağlantı istiyorsanız faydalıdır.

Bu hizmetlerin ücretli planları vardır, ancak ücretsiz teklifin ihtiyaçlarınız için yeterli olduğunu görebilirsiniz. Instagram’ınızın daha profesyonel görünmesini sağlamanın iyi yoludur.

Link verilmiş açılış sayfasının başka bir yolu da, onları tam olarak Instagram sayfanız gibi şekillendirmenize olanak tanıyan bir hizmet kullanmaktır. Bu şekilde, takipçileriniz gerçek Instagram sayfanızdan ayrılacak ve ardından tıpkı gönderilerdeki bağlantılara tıklayabilmeniz dışında, ona benzeyen başka bir sayfaya yönlendirilecektir.

Bunu yapabilen hizmetlere örnek olarak Metricool verilebilir. Tonlarca özelliğe sahip güçlü bir sosyal medya platformudur; bunlardan biri, bağlantıları bireysel Instagram gönderilerinizle ilişkilendirme yeteneğidir. Ancak bu özellikten yararlanmak için ücretli bir hesaba geçmeniz gerekecektir.

Metricool’da oturum açıp Instagram hesabınızı bağladıktan sonra menüdeki Planlama butonuna ve ardından Instagram Bağlantısı’na tıklayın. Burada özelliğin nasıl çalıştığını tam olarak test edebilirsiniz.

Instagram resimlerinizin bir özet akışını göreceksiniz. Söz konusu resme bir bağlantı eklemek için kırmızı köprü düğmesini tıklayın. Sayfanın üst kısmında, Instagram biyografinize eklemek isteyeceğiniz Metricool URL’sini bulacaksınız ve fotoğraf paylaşım uygulamasında insanları bu URL’ye yönlendireceksiniz.

Metricool varsayılan olarak en yeni dokuz görselinizi görüntüler, ancak feed’inizden ek fotoğraflar seçebilir veya görselin üzerindeki çöp kutusuna tıklayarak orada bulunan, görüntülenmesini istemediğiniz fotoğrafları kaldırabilirsiniz. Sonuç olarak, Instagram feed’inizle hemen hemen aynı görünen, istediğiniz yere bağlantı veren bir resim ızgarasına sahip, duyarlı bir siteye sahip olacaksınız.

5. Instagram Hikayelerinde Bağlantı Paylaşma

Instagram paylaşımına link ekleme için en çok uygulanan yöntemlerden birisi hikayeleri kullanmaktır. Kalıcı bir Instagram gönderisine bağlantı ekleyemeyebilirsiniz ancak bağlantıları paylaşmak için Instagram Stories’i kullanabilirsiniz. Bağlantı, izleyicilerinizin dokunması için dikdörtgen bir düğme olarak gösterilecektir.

Instagram Hikayenize bir bağlantı eklemek için şu adımları izleyin:

  1. Bir Instagram Hikayesi oluşturun.
  2. Üstteki çıkartma simgesine dokunun.
  3. Bağlantı etiketini seçin.
  4. URL’yi ekleyin.
  5. Bağlantı çıkartmasında görünmesini istediğiniz metni yazın
  6. Bitti’ye dokunun.
  7. Çıkartmayı Instagram Hikayenizde yeniden konumlandırın. Tasarımı değiştirmek için ona dokunun.

Bağlantı etiketinin rengini ve görüntü metnini kolayca değiştirebilirsiniz. Hikayenizdeki Analizler sekmesine bakarak kaç kullanıcının ona dokunduğunu bile görebilirsiniz!

6. Sponsorlu Instagram Gönderisi için Ödeme Yapın

Birçok kişi sinir bozucu Instagram reklamlarını kaldırmaya çalıştığından bu herkes için geçerli olmayacaktır. Ancak bir Instagram işletme profiliniz varsa, ana akışta veya Hikayeler içinde bir bağlantı içeren sponsorlu bir gönderi için ödeme yapabilirsiniz. Bu, sizi takip etmeyen ancak belirlediğiniz hedef kitleyi kapsayan kişilere bile görünecektir.

Daha da önemlisi, gönderi içinde gerçek bir köprüyü paylaşabilirsiniz; kısa URL’lere veya kopyalayıp yapıştırmaya gerek yoktur. Bunların örneklerini kendi akışınızda görmüş olabilirsiniz. Bunlar sponsorlu olarak işaretlenir ve gönderinin alt kısmında bağlantılı bir harekete geçirici mesaj (“Daha fazla bilgi edinin” gibi) bulunur.

Bununla ilgili daha fazla bilgiyi Instagram reklamları sayfasında bulabilirsiniz.

7. Kendi Resim Galerisi Web Sitenizi Oluşturun

Tam kontrol için, barındırdığınız, Instagram’dan tamamen ayrı bir site oluşturabilirsiniz. Buna para harcamak istemiyorsanız, WordPress gibi ücretsiz bir site oluşturmanıza olanak tanıyan blog platformlarını da tercih edebilirsiniz. Hangi platformu veya sunucuyu seçerseniz seçin, Instagram akışınıza çok benzemesi için bir ızgara teması kullanmak isteyeceksiniz.

WordPress.com’u kullanacaksanız Cubic gibi bir temayı düşünebilirsiniz. Alternatif olarak, halihazırda kendi kendine barındırılan bir WordPress web siteniz varsa, ek bir sayfa oluşturabilir ve bir WordPress galerisi ekleyebilirsiniz.

Instagram Etkileşim Seviyenizi Artırın

Umarım bir gün Instagram herkesin paylaşımlarında bağlantı paylaşmasını kolaylaştıracaktır. O zamana kadar bunlar Instagram gönderilerine bağlantı eklemenin en iyi yöntemleridir.

Tüm bu araçlar Instagram’dan biraz daha fazla yararlanmanıza yardımcı olsa da, ilk etapta bağlantıyı ziyaret edecek kadar takipçinizin olması için Instagram’daki etkileşiminizi nasıl artıracağınızı da düşünmelisiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!