Ana Sayfa Teknoloji Sosyal Medya Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 VTubing Uygulaması

Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 VTubing Uygulaması

VTuber olmak ister misiniz? Başlamanıza yardımcı olacak doğru yazılıma ihtiyacınız olacak. İşte en iyi önerilerimiz.

1
240
en iyi vtuber uygulamaları

vTuber oluşturma programları son zamanlarda daha çok ilgi görüyor. Elbette sebebi çok basit. VTubing’e girmek isteyenler ancak nereden başlayacağına emin olmayanlar bu yazımızı mutlaka okumalılar. Bir bilgisayara, web kamerasına (veya akıllı telefona) ve mikrofona ek olarak, kaliteli bir VTuber programına ihtiyacınız olacak. Makalemizde en iyi vTuber uygulamaları hangileridir, özellikleri nelerdir tek tek paylaşacağız.

VTubers için iki tür yazılım vardır: VTuber avatarınızı oluşturmak için kullanabileceğiniz yazılım ve yayın yaparken hareketlerinizi takip eden yazılım. Bu makale, yeni VTuber’ları yetiştirmek için her iki kategorideki en iyi uygulamalardan bazılarını öğrenmenize yardımcı olacaktır.

VTubing Nedir?

Sanal YouTubers olarak da adlandırılan VTuber’lar, dijital avatarları kullanan canlı yayıncılar veya YouTuber’lardır. VTubing, YouTube’da Kizuna AI adlı bir karakter aracılığıyla Japonya’da ortaya çıktı. Oradan Nijisanji gibi ajanslar, sanal yıldızlara dönüşmek için seslendirme sanatçıları almaya başladı.

Bugünlerde bir ajansa veya prodüksiyon şirketine ihtiyaç duymadan herkes VTuber olabiliyor. Twitch ve YouTube’daki popüler VTuber’lar genellikle izleyicileriyle oyun oynar, şarkı söyler veya sadece sohbet eder.

İki tür VTuber avatarı vardır: 2D ve 3D. 2B avatarlar, VTubing topluluğu içinde biraz daha tercih edilir çünkü bunlar daha fazla kişiselleştirme sunar. Sonunda, hangi modeli seçerseniz seçin, kişisel tercihinize ve becerilerinize ve bütçenize neyin uygun olduğuna bağlı olacaktır.

VTuber Oluşturma Programları

İlk başladığında, birçok kişi maliyetleri düşürmek için kendi VTuber modellerini yapmayı seçer. Ismarlama VTuber modelleri, modelin kalitesine ve sanatçının becerisine bağlı olarak genellikle 1.000$ ile 5.000$ arasında değişiyor. Doğal olarak, VTuber modelleri bir nedenden dolayı pahalıdır; yüksek kaliteli özel avatarlar oluşturmak zaman ve beceri gerektirir.

Kendi modellerini tasarlamak isteyen yeni başlayanların çoğu, basit bir PNG (PNGTubers olarak da adlandırılır) ile başlayacak veya 3B modeller için başlangıç dostu vTuber oluşturma programları kullanacaktır. 2D VTuber modelinin oluşturulması, 3D’den büyük ölçüde farklıdır.

1. Live2D Cubism

en iyi vtuber uygulamaları

2D VTuber modelleri söz konusu olduğunda, Live2D Cubism gibi bir yazılımla donatılmadan önce bir tür dijital sanat yazılımında çizilmeleri gerekir. Live2D, VTubing topluluğunda bilinen bir isimdir ve 2D VTuber modelinizi canlandırmak istiyorsanız mutlak bir zorunluluktur.

Bu güçlü yazılımın zorlu bir öğrenme eğrisi olmasına rağmen, modelinizi donatması için birine para ödeyemiyorsanız, harcadığınız zamana, enerjiye ve bu konuda uzmanlaşmaya değer.

Live2D, aylık yaklaşık 15,99 ABD Doları ile listemizdeki en pahalı programlardan biridir (fiyatlar Japon Yeni’nin döviz kuru değişimlerine göre farklılaşabilir). Gelecek vadeden bir VTuber olmasanız bile, para kazanmanın bir yolu olarak diğer umut vadeden VTuber’lar için avatarlar donatmakla ilgileniyorsanız, bu değerli (ve gerekli) bir yatırımdır.

Live2D ile ilgili iyi olan şey, 42 gün boyunca ücretsiz deneme sürümü kullanabilmenizdir. Ücretsiz deneme sürenizden en iyi şekilde yararlanmak için, başlamadan önce donanım hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmenizi öneririz. Eğitimleri izlemek için Live2D YouTube kanalına göz atabilirsiniz; bunlar yalnızca Japonca olarak mevcuttur, ancak otomatik olarak oluşturulmuş İngilizce altyazıları bulunmaktadır.

Live2D Cubism İndir: Windows | macOS (Ücretsiz deneme, abonelik mevcut)

2. VRoid Studio

VRoid Studio, VTubing için 3D modeller oluşturmanıza olanak tanır ve yeni başlayanlar için en popüler uygulamalardan biridir. VRoid Studio oldukça kullanıcı dostu, çok yönlü ve deneyimli animatörler için de yeterince güçlü.

VRoid Studio’ya yeni başlayan biri, aşağıdaki resimdeki gibi ortalama görünümlü bir model yapmak için birkaç saat harcayabilir. Bununla birlikte, VRoid Studio’nun araçlarına aşina olan yetenekli bir sanatçı, YouTube’da 39studioJP tarafından oluşturulan bir karakter olan Snowdrop’unki gibi çok daha yüksek kalitede bir model üretebilir.

en iyi vtuber programları

YouTube’da çok sayıda VRoid Studio videosu var ve bunların tümü, uygulama ve bazı temel sanat becerileriyle “iyi” bir 3D modeli alıp onu benzersiz, yüksek kaliteli bir sanat eserine dönüştürebileceğinizi gösteriyor. Bütçeyle kendi 3D VTuber modelinizi oluşturma konusunda ciddiyseniz, VRoid Studio’dan başkasına bakmayın.

VRoid Studio İndir: Steam | Pencereler | macOS (Ücretsiz)

Diğer en iyi vTuber uygulamaları

3D animasyon için Blender, VTubing topluluğunda popüler bir programdır ve hem ücretsiz hem de açık kaynaklıdır. 2D avatarlar için Live2D altın standart olsa da, bazı içerik oluşturucular Adobe Character Animator‘ı kullanır.

AlternativeTo’nun “Canlı 2D Alternatifleri” listesi, ucuz ve hatta ücretsiz olan Live2D’ye benzer bazı alternatifler öneriyor. Herhangi bir şey indirmeden önce, ilgilendiğiniz herhangi bir yazılım hakkında biraz araştırma yapmak iyi bir fikir olacaktır veya Reddit’teki Virtual YouTubers gibi bir topluluğa öneriler için ulaşabilirsiniz.

VTuber Hareket Takip Programları

VTuber Hareket Takip Programları söz konusu olduğunda, VTubing endüstrisinde bilinen iki isim vardır: 3D avatarlar için VSeeFace ve 2D avatarlar için VTube Studio. Bununla birlikte, VTubing’e olan talep ve ilgi arttıkça, artan trendin ortasında başka program şirketleri de ortaya çıkıyor.

Hazır modelleri ile hareket takip hizmetleri sunan başka programlar da var, ancak bunlar VTuber’lar arasında popüler olan “anime tarzı” estetiğe pek uymuyor.

3. VSeeFace

VSeeFace, 3D VTuber modelleri için en popüler hareket takip programıdır ve kullanımı ücretsizdir. Oldukça basit bir yazılımdır ve canlı akış için OBS veya Streamlabs Desktop gibi programlarla kurulabilir.

VSeeFace’i kullanmak için bir web kamerasına ve doğrudan yazılıma aktarılması gereken kendi 3D modelinize ihtiyacınız olacak. Buradan tek yapmanız gereken modelinizin hareketlerini test etmek ve gerekirse kameranızı ayarlamak.

VSeeFace İndir: Windows (Ücretsiz)

4. VTube Studio

2D modeller için VTube Studio’dan daha iyisi olamaz. VTube Studio ile kendi modelinizi içe aktarabilir veya yazılımla birlikte gelen hazır modellerden birini kullanabilirsiniz. Filigranı kaldırmak için ücret ödeme seçeneğiyle birlikte indirmek ve kullanmak ücretsizdir.

VTube Studio’da, modelinize kedi kulaklarından güneş gözlüklerine kadar dijital aksesuarlar takma seçeneği bile var. Hareket takip ile harika bir iş çıkarıyor ve PC’niz için Steam üzerinden indirilebilir. Web kameranız yoksa veya telefonunuzu kullanmayı tercih ediyorsanız, VTube Studio’nun hem iPhone hem de Android için de bir uygulaması var.

VTube Studio İndir: Steam | iOS | Android (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcuttur)

5. VTuber Maker by Live3D

İsimleri karıştırmayın; Live3D, Live2D Cubizm ile ilişkisi bulunmamaktadır ve bu yazılımla bir VTuber oluşturamazsınız. Live3D, kullanmanız için hazır modeller içermesi dışında VSeeFace’e benzer.

Live3D’nin kendisi ücretsiz olsa da, hazır modellerin çoğu da dahil olmak üzere özelliklerin çoğu bir ödeme duvarının arkasına kilitlenmiştir. Yine de özel bir model satın alacak paranız yoksa bu rotayı tercih edebilirsiniz.

VTuber Maker by Live3D İndir: VTuber Maker (Ücretsiz, abonelik mevcut)

Diğer VTuber Hareket Takip Programları

Facerig ve Adobe Character Animator’dan Animaze, canlı akış için kullanılabilir ve önceden hazırlanmış modellerle birlikte gelir. Bununla birlikte, bu programların hiçbiri, VTubing topluluğunda popüler olan anime tarzı avatarlarla birlikte gelmez.

Animaze, köpekler ve kediler gibi çeşitli ücretsiz hayvan avatarlarının yanı sıra uygulama içi satın alabileceğiniz modeller sunar. Adobe Character Animator, kendilerine eğlenceli ve çocuksu bir hava katan çizgi film benzeri modellere sahiptir.

VTubing Yolculuğunuza Doğru Yoldan Başlayın

VTuber olmakla ilgilenenler için tercih edilen iyi uygulamaları paylaştık. VRoid Studio, yeni başlayanların sıfırdan bir 3D model oluşturmasına yardımcı olmak için harikadır. Live2D, 2D model tercih ediyorsanız ihtiyacınız olacak programdır, ancak önce modelinizi çizmeniz gerekecek. Modeliniz kullanıma hazır olduğunda, hareket takip için en iyi seçeneğiniz VSeeFace veya VTube Studio’dur.

Ismarlama bir model için yüklü miktarda para harcamaya karar vermeden önce, kendi avatarınızı oluşturmayı ve beğendiğinizden emin olmak için bir süre yayın yapmayı deneyin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz