Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaTeknolojiAndroidiPhone Mu Android Mi: Sizin İçin Hangisi Daha İyi?

Son Yazılar

iPhone Mu Android Mi: Sizin İçin Hangisi Daha İyi?

Akıllı telefon kullanıcılarının sordukları temel sorulardan biri olan iPhone mu Android mi daha iyi sorusunu detaylıca açıklıyoruz.

İlk defa akıllı telefon alırken kendinize ‘iPhone mu Android mi daha iyi’ diye sorabilirsiniz. Hatta bazen uzun yıllardır telefon kullananlar bile aynı soruyu sorabiliyor. İhtiyaçlarınıza uygun en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olmak için aralarındaki farkları inceledik.

Genel Düşünceler

iPhone

 • Kapalı donanım ve yazılım ekosistemi.
 • Üretici: Apple.
 • Yerleşik asistan: Siri.
 • Google Asistan, Amazon Alexa ve Samsung Bixby ile de uyumludur.
 • Aynı anda daha az sürüm kullanılabilir.
 • Apple’a bağlı olarak sınırlı özellikler.

Android

 • Hem resmi hem de resmi olmayan kaynaklardan uygulamaları indirmek kolaydır.
 • Üreticiler: Samsung, Xiaomi, Oppo ve diğerleri.
 • Yerleşik asistan: Google Asistan, Amazon Alexa ve Samsung Bixby ile de uyumludur.
 • Çeşitli özellikler ve fiyatlar ile alınabilir.

İlk akıllı telefonunuzu almaya karar verdiğinizde ilk kararınız hangisini alacağınızdır; ana seçeneklerden ikisi iPhone ve Android’dir. Her ikisi de pek çok harika özellik sunar, ancak iPhone’lar ve Android telefonlar çok farklıdır.

Donanım: Android’in Daha Fazla Seçeneği Var

iPhone

 • Aynı anda yalnızca birkaç model mevcuttur.

Android

 • Bazıları diğerlerinden daha iyi olan çeşitli üreticilerden temin edilebilir.

iPhone mu Android mi daha iyi sorusuna donanım ile başlayalım. Bu, iPhone ve Android arasındaki farkların netleştiği ilk yerdir.

iPhone yalnızca Apple tarafından üretilir, bu nedenle yazılım ve donanımın birlikte nasıl çalıştığı üzerinde son derece sıkı bir kontrole sahiptir. Öte yandan Google, Samsung, Xiaomi ve Oppo dahil olmak üzere birçok telefon üreticisine Android yazılımı sunmaktadır. Bu nedenle, Android telefonlar boyut, ağırlık, özellik ve kalite bakımından farklılık gösterir.

Premium fiyatlı Android telefonlar, iPhone kadar iyidir, ancak ihtiyacınız olan tek şey, daha az özelliğe sahip daha ucuz bir Android cihaz olabilir.

Bir iPhone satın alıyorsanız, bir model seçmeniz gerekir. Birçok şirket Android cihaz ürettiği için hem marka hem de model seçmek zorundasınız. Bazıları Android’in sunduğu seçeneği tercih edebilir, ancak diğerleri Apple’ın daha basit ve daha yüksek kalitesini seçenek olarak değerlendirebilir.

İşletim Sistemleri: Her ikisinin de Avantajları Var

iPhone

 • Apple’ın iOS’unda çalışır.
 • Her yıl yeni sürümler yayınlanır.

Android

 • Üreticiler farklı sürümler kullanabilir ve güncelleme limitleri uygulayabilirler.
 • Android daha az düzenli olarak güncellenir.

Android telefonlar Google’ın Android işletim sisteminde çalışırken, iPhone’lar Apple’ın iOS’unu kullanır. Genel olarak aynı şekilde çalışırlar: Oyunlar, yardımcı programlar, arama yapmak için bir Telefon uygulaması, resimler için bir kamera uygulaması ve metin göndermek için bir mesajlaşma dahil olmak üzere en popüler uygulamalarınızın bulunduğu bir ana ekranınız olur. Ayrıca dokunmatik ekran kullanırlar ve cihaz, daha fazla işlev için ivmeölçerler veya jiroskoplar gibi donanımlar içerebilir.

Apple, yıl boyunca ek güncellemelerle birlikte her sonbaharda iOS’un yeni bir sürümünü yayınlar. Android’in ilk günlerinde güncellemeler daha seyrek ve düzenliydi (Android 2.0 2009’da, 3 ve 4 ise 2011’de çıktı). Ancak son zamanlarda, Android daha çok yıllık bir güncelleme döngüsüne girdi. Samsung gibi bazı Android cihaz üreticileri, işletim sisteminin biraz değiştirilmiş bir sürümünü kullanır.

Bazı Android üreticileri, telefonlarını Android işletim sisteminin en son sürümüne güncellemekte yavaş kalıyor ve bazen telefonlarını hiç güncellememiyor. Eski telefonlar sonunda en son işletim sistemi desteğini kaybedecek olsa da, özellikle platform diğer üreticilere açık olduğundan, Apple’ın eski telefonlar için desteği Android’den daha iyi olabilir.

Uygulamalar: Android’in Daha Fazla Seçeneği Var

iPhone

 • Yalnızca Apple’ın App Store’undan edinilebilir.
 • 2 milyondan fazla uygulama.

Android

Apple App Store, Google Play’den daha az uygulama sunar, ancak seçim için en önemli faktör değildir.

Apple, hangi uygulamalara izin verdiği konusunda katıdır, Google’ın Android standartları ise daha esnektir. Apple’ın daha sıkı denetimi, uygulama mağazasının Google’ınkinden daha az seçenek sunmasının temel nedenidir, ancak bu aynı zamanda kötü amaçlı yazılım indirme olasılığınızın daha düşük olduğu anlamına da gelir.

Apple uygulama mağazasının diğer bir avantajı da, şirketin içindeki her şeyin mevcut cihazlarla uyumlu olduğundan emin olmasıdır. Birden çok Android telefon üreticisinin ve Google Play Store’da daha az taramanın birleşimi, istediğiniz bir uygulamanın kendi telefonunuzla çalışacağından emin olamayabileceğiniz anlamına gelir.

Bunun yanı sıra, Android uygulamalarını resmi Google Play Store’un dışından indirme seçeneği ve yeteneği bazı kullanıcıların ilgisini çekebilir.

Fiyat: iPhone’lar Daha Pahalıdır; Android’de Bol Seçenek Bulunur

iPhone

 • Genel aralık: 500$ – 1.500$+

Android

 • Genel aralık: 100$ – 1.750$+

Apple, iPhone’u birinci sınıf bir cihaz olarak tasarladı ve fiyatı da bunu yansıtıyor. 500 dolardan daha azına yeni bir tane bulamazsınız. Bu arada, Android uyumlu telefonlar, 100 dolardan 20 katına kadar geniş bir fiyat aralığında mevcuttur.

Bir Android telefonu daha ucuza almak mümkün olsa da, sadece ödediğinizin karşılığını alabilirsiniz. Yeni bir Samsung Galaxy veya Google Pixel istiyorsanız, ileri teknoloji Samsung cihazları bir iPhone kadar, hatta daha pahalıya mal olabilir. Aralığın bu ucunda, Android ve iPhone arasında kalite açısından çok az fark var. Bununla birlikte, yüksek teknolojili bir kameraya veya diğer özelliklere ihtiyacınız yoksa, daha ucuz bir Android sizin için iyi olabilir.

Güvenlik: Apple Kapalı Sistemdir

iPhone

 • Uçtan uca şifreli.
 • Kötü amaçlı yazılımları önlemek için tasarlanmış App Store.

Android

 • Aktarım sırasında şifrelenir.
 • Daha geniş üçüncü taraf uygulama kullanılabilirliği, bir cihazı kötü amaçlı yazılımlara açabilir.

Akıllı telefonunuzun güvenliğini önemsiyorsanız, iPhone, Android’den daha güvenlidir. Bunun nedenleri çeşitli faktörlerden kaynaklanmaktadır, ancak en önemlilerinden bazıları şunlardır:

 • Apple, uygulamalarında uçtan uca şifrelemeyi destekler. “Uçtan uca”, örneğin bir metin mesajının gönderen cihaz ile alıcı arasındaki tüm yolculuğu boyunca şifrelendiği anlamına gelir. Android genellikle “aktarım sırasında” şifreler; bu, bilgilerin hareket halindeyken güvende olduğu, diğer zamanlarda savunmasız olabileceği anlamına gelir.
 • Apple indirmeleri kontrol eder. Dijital güvenliği tehlikeye atmanın en yaygın yollarından biri, bilgileri çalmak veya bir cihazın çalışma şeklini etkilemek için tasarlanmış yazılım olan kötü amaçlı yazılımı indirmektir. Apple, kötü amaçlı yazılımların App Store’da görünmesini engellemek için ciddi emek veriyor ve iPhone uygulamalarını alabileceğiniz tek yer burasıdır. Bu sebeple, Android’in potansiyel güvenlik açıkları ve esnekliği bir yük haline gelebilir.

Bununla birlikte, iPhone’un Android tabanlı telefonlara göre hedef alınma olasılığı daha düşüktür.

Akıllı Asistan: Google Asistan, Siri’den Üstündür

iPhone

 • Varsayılan platform: Siri.
 • iPhone’lar, uygulamalar aracılığıyla Google Asistan veya Bixby’yi kullanabilir.

Android

 • Varsayılan platformlar: Google Asistan veya Samsung Bixby.
 • Android kullanıcıları Siri’yi kullanamaz.

Akıllı telefon işlevselliğinin bir sonraki adımı, yapay zeka ve ses arayüzleri tarafından yönlendirilecek olmasıdır. Android’in burada açık bir liderliği var.

Android’deki en önde gelen akıllı asistan olan Google Asistan çok güçlüdür. Hayatı kolaylaştırmak için Google’ın sizinle ve dünyayla ilgili bildiği her şeyi kullanır. Örneğin, Google Takviminiz 5:30’da birisiyle buluşacağınızı ve trafiğin çok kötü olduğunu biliyorsa, Asistan sizi erken ayrılmanız için uyarabilir.

Siri, Apple’ın yapay zeka için Google Asistan’a verdiği yanıttır. Her yeni iOS sürümüyle gelişiyor. Bununla birlikte, hala nispeten basit görevlerle sınırlıdır ve Google Asistan’ın gelişmiş zekasını sunmaz. Siri’yi sevmeyen iPhone kullanıcıları Google Asistan’ı da kullanabilirken, Android sahipleri bir Apple ürünü olmadan Siri’ye erişemez.

Ekosistem: Apple Kapalı Ama Güçlü

iPhone

 • Mac’ler, Apple Watch, Apple TV ve diğer cihazlarla sorunsuz etkileşim.

Android

 • Özellikle farklı üreticilerin Android cihazları arasında daha az etkileşim.

Birçok kişi akıllı telefonlarına ek olarak bir tablet, bilgisayar veya giyilebilir cihaz kullanıyor. Onlar için Apple daha iyi entegre bir deneyim sunuyor. Apple bilgisayarlar, tabletler, saatler ve iPhone ürettiği için Android’in sunamayacağı özellikler sunuyor.

Örneğin, iPhone’unuzu Apple TV’niz için uzaktan kumanda olarak kullanabilirsiniz. Veya bir Apple Watch ile iPhone veya MacBook’unuzun kilidini açabilirsiniz. AirDrop, bir e-posta oluşturmadan dosyaları ve bağlantıları bir iPhone, Mac veya iPad arasında anında aktarmanıza olanak tanır. Apple TV’de bir YouTube videosu başlatmanıza ve iPhone’da kaldığınız yerden devam etmenize olanak tanır. AirPlay, Mac’inizin ekranını bir Apple TV ile paylaşmanıza veya bir iPad’i ikinci monitör olarak kullanmanıza izin verebilir.

Google’ın Gmail, Haritalar, Google Asistan vb. hizmetleri tüm Android cihazlarda çalışır. Ancak saatiniz, tabletiniz, telefonunuz ve bilgisayarınız aynı şirket tarafından üretilmedikçe ve Samsung dışında bu kategorilerin tümünde ürün üreten çok fazla şirket olmadığı sürece, Android’in birleşik bir cihazlar arası deneyimi yoktur.

Servis Verilebilirlik: Apple’da Yetkili Servis Şart

iPhone

 • Kendi kendine onarım imkansız değilse bile zordur.
 • Cihazınızı bir servis sağlayıcıya veya Apple Store’a götürmeniz gerekecek.

Android

 • Birçok üretici, cihazlarını kullanıcı tarafından bakım yapılabilir hale getirmek üzere.

Apple, iPhone’da her şeyden önce zarafet ve sadeliği vurgular. Bu, kullanıcıların iPhone’un depolama alanını yükseltememesinin veya pillerini değiştirememesinin önemli bir nedenidir (yedek iPhone pilleri almak mümkündür, ancak bunların eğitim almış bir servis tarafından takılması gerekir).

Öte yandan, Android üreticileri genellikle kullanıcıların telefonun pilini değiştirmesine ve depolama kapasitesini genişletmesine izin veriyor.

Sonuç: iPhone mu Android mi daha iyi?

Hem iPhone hem de Android, farklı ihtiyaçları olan kişiler için çözümler sunar. Halihazırda Mac, iPad veya Apple TV gibi Apple ürünlerine sahipseniz, bir iPhone almak kolay bir seçenek olacaktır. Esneklik veya uygulama bolluğu önemliyse, bir Android sizin için daha uygun olabilir.

Belirli insanlar için farklı kategoriler daha önemlidir. Bazı insanlar donanım seçimine daha fazla değer verirken, diğerleri pil ömrüne veya mobil oyunlara daha fazla önem verecektir. Her iki platform da farklı insanlar için iyi seçenekler sunar. Hangi faktörlerin sizin için en önemli olduğuna karar vermeniz ve ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan telefonu seçmeniz gerekecek.

Sık Sorulan Sorular

Android ve iPhone kullanan kaç kişi var?

Android ve iPhone kullanıcıları tüm aktif cep telefonlarının %99’unu oluşturuyor; ancak, büyük fiyat farkı nedeniyle iPhone kullanıcılarından çok daha fazla Android kullanıcısı var. 2020 itibariyle, küresel istatistikler kabaca 1 milyar insanın iPhone’a ve 2 milyar insanın Android’e sahip olduğunu gösteriyor.

Bir iPhone’da yapamadığım neleri Android’de yapabilirim?

Android, Android telefonunuzu diğer kullanıcılarla paylaşmak için bir misafir modu hesabı ayarlamak gibi, iPhone’un güvenliğinin izin vermediği birçok şeyi yapmanıza olanak tanır. Uygulamaları başlatmadan uygulamalardan bilgi çekmek, bir SD kartla depolama alanı eklemek, bölünmüş ekranla çalışmak ve bir Android Dosya Yöneticisi kullanarak belgeleri doğrudan PC’den telefona aktarmak için widget’ları da kullanabilirsiniz. iPhone yalnızca resimleri bu şekilde aktarmanıza izin verir.

Bir Android’de yapamadığım neleri iPhone’da yapabilirim?

Eski telefonunuzu yeni telefonunuzun yanında tutabilir ve bir iPhone ile yeni cihazınıza veri aktarmak için Hızlı Başlangıç özelliğini kullanabilirsiniz. iPhone ayrıca yerleşik iPhone Mesajlar uygulaması aracılığıyla para gönderip almanıza da olanak tanır. Diğer bir önemli özellik ise, üçüncü taraf bir uygulama yüklemeden diğer iPhone kullanıcılarıyla görüntülü sohbet edebileceğiniz FaceTime’dır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Android kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!