Ana Sayfa Teknoloji Güvenlik Telefonunuz Uzaktan Nasıl Hacklenebilir ve Bunu Durdurmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Telefonunuz Uzaktan Nasıl Hacklenebilir ve Bunu Durdurmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Telefonunuzdaki tüm verilerin cebinizde güvende olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşün. Bilgisayar korsanlarının telefonunuzu uzaktan nasıl hackleyip, içindeki bilgileri nasıl çalabileceğini yazımızda keşfedebilirsiniz.

0
425

Birinin telefonuma girdiğini nasıl anlarım? Arkadaşınızı gözetlemek için “telefon nasıl hacklenir” diye arama yapmak ilginç bir fikir gibi gelebilir. Ancak bilgisayar korsanlığı tamamen yasa dışıdır. Ayrıca, zaman zaman hatalar yapabilir ve siber suçlular için kolay bir av haline gelebilirsiniz. Telefonunuza başka bir kişi tarafından izinsiz erişildiğini anlamak bazen zor olabilir ancak bazı ipuçlarına dikkat etmek önemlidir.

birinin telefonuma girdiğini nasıl anlarım

Telefonun hacklendiği nasıl anlaşılır konusu, akıllı telefonlarımızın hayatımızda ne kadar önemli bir rol oynadığını vurgulamaktadır. Günümüzde neredeyse her şeyi yapabildiğimiz bu cihazlar, fatura ödemelerinden e-posta göndermeye kadar birçok işlevi yerine getirmektedir. Ancak bu kullanışlılık beraberinde büyük bir sorunu da beraberinde getirmektedir: Hassas bilgilerimizin bulunduğu verilere erişimin tehlikeye düşmesi durumu. Telefonumuz hacklendiğinde, kişi veya kurumlar yanlış ellere geçerek feci sonuçlara yol açabilirler. Bu yüzden güvenlik önlemlerini takip etmek ve telefonun hacklenip hacklenmediğini tespit etmek son derece önemlidir.

Bu nedenle, telefonunuzun uzaktan nasıl saldırıya uğrayabileceğini ve ilk etapta telefona hacker girdiğini nasıl anlarım sorunuza cevap bularak, sonrasında telefon hackerlarından nasıl korunurum sorunuza yazımızda cevap bulacaksınız.

Birisi Telefonumu Uzaktan Nasıl Hackleyebilir?

telefonun hacklendiği nasıl anlaşılır

Şaşırtıcı bir şekilde, bilgisayar korsanlarının kişisel bilgilerinizi çalmak için telefonunuzun ellerinde olmasına gerek yoktur. Peki, bilgisayar korsanları, siz izin vermeden ve ruhunuz bile duymadan telefonunuzu nasıl hackler? Telefonunuzu uzaktan kolayca hedef alabilirler. Yeterince dikkatli olmazsanız, parolalar, sigorta bilgileriniz, banka hesap bilgileri, kısa mesajlar, fotoğraflar ve neredeyse her şey kötü niyetli bilgisayar korsanlarının eline geçebilir. Peki ‘birinin telefonuma girdiğini nasıl anlarım‘ diyorsanız, yazımızın tamamını okumalısınız.

Ancak bir telefon uzaktan nasıl hacklenebilir? Siber suçlular genellikle insanların akıllı telefonlarına erişmek ve onları izlemek için benzersiz yollar geliştirir. Genellikle, telefonun işletim sistemindeki bazı güvenlik açıklarını hacklemek veya insanları cihazlarına kötü amaçlı yazılım indirmeleri için kandırmak için ararlar ya da bir tıklama linki bulunan mesaj gönderirler.

Sonuç olarak, bilgisayar korsanları telefonunuzu fiziksel erişim olmadan kontrol edebilir mi? Ne yazık ki, cevap evet. Genel yöntemlerin yanı sıra, bilgisayar korsanlarının birinin telefonunu uzaktan hacklemek için kullandıkları diğer yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Halka açık Wi-Fi ağları aracılığıyla: Siber suçlular sahte Wi-Fi ağları oluşturur ve bunlara telefonunuzla bağlandığınızda sizi kötü amaçlı sitelere yönlendirirler.
 • SIM takasları: Bilgisayar korsanları, telefon numaranızı cihazlarına aktarır ve hesabınıza erişim sağlar. Bu durumdan kaçınmak için, SIM değişimini nasıl önleyeceğinizi bilmelisiniz. [Sonra Bunu Oku: İnternette Güvenliğinizi Sağlayacak 6 Basit Yöntem]
 • Kimlik avı e-postaları veya mesajları: Bilgisayar korsanları size kötü amaçlı bir bağlantı içeren bir e-posta gönderir ve sizi bu bağlantıya tıklamanız için kandırmaya çalışır. Bu tür e-postalar veya mesajlar çok gerçek görünebilir ve bazen kötü amaçlı bir site ile resmi bir site arasında ayrım yapmak karmaşık olabilir.

Birinin Telefonuma Girdiğini Nasıl Anlarım

İster iPhone ister Android akıllı telefonunuz olsun, bazı işaretler cihazınızın saldırıya uğradığını gösterebilir. Akıllı telefonunuzda bunları fark ederseniz, bir siber suçlunun sizi hedef almış olma olasılığı vardır:

Telefonun hacklendiği nasıl anlaşılır:

 1. Olağandışı veri kullanımı artışları.
 2. Aşırı pil tüketimi.
 3. Uygulamaların açılış hızında yavaşlama.
 4. Telefon sebepsiz yere yeniden başlatılıyor.
 5. Garip pop-up’lar.
 6. Telefonla görüşme yaparken aşırı cızırtı.
 7. Yüklediğinizi hatırlamadığınız uygulamalar.
 8. Aramalarda sizin yapmadığınız telefon görüşmeleri kayıtları.
 9. Telefonunuza bağlı hesaplarda olağandışı etkinlik.

Bu, birinin telefonuma girdiğini nasıl anlarım sorusuna temelde size genel bir fikir vermelidir. Yukarıda belirtilen tüm vakaların bilgisayar korsanlığıyla bağlantılı olmadığını unutmayın. Örneğin, bir uygulamanın yüklenmesi uzun sürüyorsa, telefonun performansında bir sorun olabilir veya uygulamanın eski bir sürümünü çalıştırıyorsunuz ve yükseltmeniz gerekiyor.

Ancak, banka hesabınızda veya telefonunuzdan erişiminiz olan diğer hesaplarda garip bir etkinlik fark ederseniz, o zaman siber suç kurbanı olma ihtimaliniz vardır. O halde, telefonunuz saldırıya uğradığında ne yapacağınızı bilmelisiniz.

Cihazınızın saldırıya uğrayıp uğramadığını öğrenmenin bir başka yolu da, üzerinde bir güvenlik taraması yapmak için antivirüs yazılımı kullanmaktır. Şüpheli bir şey varsa, onu tespit edecektir. Bu nedenle, birisinin telefonunuza uzaktan nasıl erişebileceğini bilmenin yanı sıra, bir siber saldırıdan sonra ne yapacağınızı da öğrenmelisiniz.

Sonra Bunu Oku: Ücretli ve Ücretsiz Antivirüs Arasındaki Fark Nedir

Bir Hacker’ın Telefonuma Erişimini Nasıl Durdururum?

Artık birinin telefonuma girdiğini nasıl anlarım sorusuna cevap bulduğunuza göre, bir sonraki adım düzeltici bir önlem almaktır.

Yapmanız gereken ilk şey, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Bunu yaparken kişisel verilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Bununla birlikte telefonunuzu yeniden kurarken, sadece istediğiniz uygulamaları manuel olarak kurmayı unutmayın. Yani uygulamaları yedekten döndürmeyin!

Akıllı telefonunuzda fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak istemiyorsanız deneyebileceğiniz başka şeyler de vardır:

 • Şüpheli uygulamaları kaldırın: Telefonunuza kendi yüklemediğiniz uygulamaları arayın ve silin. Ancak, bunun kesin olarak yardımcı olacağına dair hiçbir garanti yoktur.
 • Bir virüsten koruma uygulaması yükleyin: Sağlam bir virüsten koruma paketi, cihazınızdaki tüm kötü amaçlı yazılımları veya işlemleri algılayabilir ve akıllı telefonunuzu gelecekteki olası bilgisayar korsanı saldırılarına karşı korumanıza yardımcı olabilir.
 • Tanıdıklarınıza saldırıya uğradığınızı söyleyin: Başlarını belaya sokmamak için ailenize, arkadaşlarınıza ve iş arkadaşlarınıza telefon numaranızdan gelen şüpheli mesajları açmamaları gerektiğini bildirmek en iyisidir.

Bilgisayar korsanının telefonunuza erişimini durdurmak için elinizden gelen her şeyi yaptıktan sonra, cihazın şifresi, tüm sosyal medya, Apple Kimliği veya Google hesabı, e-posta ve internet bankacılığı gibi hesap şifrelerinizi değiştirmelisiniz. İşiniz bittiğinde, hesaplarınız için güçlü şifreler oluşturduğunuzdan emin olun.

Sonra Bunu Oku: Google Şifre Yöneticisi ve Güçlü Şifre Oluşturma

Telefonumu Hackerlardan Nasıl Korurum?

Akıllı telefonunuzu ve orada saklanan tüm kişisel bilgileri bilgisayar korsanlarından korumak için alabileceğiniz birkaç önlem var. İşte telefonun hacklenmesi nasıl önlenir sorusuna birkaç cevap:

 • Akıllı telefonunuzu kilitleyin: Cihazınızın ekranını kilitlemek için güçlü bir parola oluşturun. Telefonunuzda ayrıca Touch ID veya Face ID varsa, onu da ayarlayın.
 • Kullanmanız gerekmedikçe mobil veriyi veya Wi-Fi’yi açmayın: Bu, kötü amaçlı yazılımların verilerinizi kullanmasını engeller, hackerın telefonunuza erişimini durdurur.
 • Kalabalık yerlerde internet paylaşımı yapmayın: Cihaz açıkken bir bilgisayar korsanının cihazınıza erişmesini kolaylaştırır. Ve bu özelliği kullanıyorsanız, güçlü bir parola ayarladığınızdan emin olun.
 • Asla şüpheli bağlantılara tıklamayın: Arkadaşınızdan rastgele bir siteyi açmak için bir bağlantıya tıklamanızı söyleyen garip bir mesaj aldıysanız, bunu yapmadan önce iki kez düşünün. Kılık değiştirmiş kötü amaçlı yazılım olabilir. [Sonra Bunu Oku: Bir Linkin Güvenli Olup Olmadığını Kontrol Etmenizi Sağlayan En İyi Siteler]
 • Cihazınızın ve üzerinde yüklü uygulamaların güncel olduğundan emin olun: Bu, performans güncellemelerinin yanı sıra güvenlik açıkları için güvenlik yamaları yüklediğiniz anlamına gelir.
 • Telefonunuzu jailbreak yapmayın: Bu, akıllı telefonunuzun daha sonra saldırıya uğrama olasılığını artırabilir.
 • Ekstra bir güvenlik katmanı kullanın: Bunun için iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmanızı öneririz.

Tabii ki, bir virüsten koruma uygulaması yüklemek de genellikle iyi bir seçenektir.

Tedbirli Olmakta Yanlış Bir Şey Yok

Birinin telefonuma girdiğini nasıl anlarım sorusuna dair tek kelimelik belirli bir cevap olmadığı için, bugünlerde bilgisayar korsanlığı riski yüksektir. Ve herkes nispeten kolay bir şekilde yapabileceği için, kendinizi böyle bir olasılıktan korumalısınız.

Bilgisayar korsanlarının erişebileceği tek şey telefonunuz değil; sosyal medya hesaplarınız, PC’niz, e-postanız, kişileriniz ve neredeyse dijital olan her şey risk altında. Öyleyse, sık sık “Telefonun hacklendiği nasıl anlaşılır?” gibi ölümcül soruyu soran arkadaşlarınız varsa, yukarıdaki uyarıları paylaştığınızdan emin olun.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz