Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaTeknolojiAndroidGoogle Şifre Yöneticisi ile Android'de Kayıtlı Şifreler Nasıl Yönetilir

Son Yazılar

Google Şifre Yöneticisi ile Android’de Kayıtlı Şifreler Nasıl Yönetilir

Google Şifre Yöneticisi ile Android cihazlarda kaydedilen şifreleri görmek, düzenlemek, silmek veya kaldırmak için yol ve yöntemler.

Bir uygulamada veya web sitesinde ilk kez oturum açtığınızda, kimlik bilgilerini kaydetmenizi isteyen bir açılır pencere görürsünüz. Kaydet düğmesine dokunduğunuzda, sizden Google hesabını seçmenizi isteyecek ve bunu yaptığınızda, telefonunuz yalnızca kullanıcı adını ve şifreyi kaydetmekle kalmayacak, aynı zamanda bir sonraki oturum açışınızda bunları otomatik olarak dolduracaktır. Peki Google Şifre Yöneticisi ile Android cihazlarda nasıl kullanılır?

Aynı Google hesabını kullanıyorsanız, otomatik doldurma özelliği bilgisayarınızda bile çalışır. Google Şifre Yöneticisi, alanları otomatik olarak doldurmanın yanı sıra, akıllı telefonunuzda kayıtlı şifreleri yönetmenize de olanak tanır. İşte bunu nasıl yapabilirsiniz, yazımızda paylaşacağız.

Google Şifre Yöneticisi ile Android Cihazlarda Kayıtlı Şifreler Nasıl Görüntülenir

Otomatik doldurmayı sıklıkla kullandığınızda, bir web sitesi veya uygulamanın şifresini unutma ihtimaliniz vardır. Neyse ki, Google Password Manager istediğiniz zaman görüntüleyebilmeniz için tüm kimlik bilgilerinizi kaydeder.

Bir Android cihazda kayıtlı bir şifreyi şu şekilde görüntüleyebilirsiniz:

 1. passwords.google.com adresine gidin ve şifrelerinizi kaydetmek için kullandığınız Google hesabıyla oturum açın.
 2. Bir sonraki sayfada, kayıtlı tüm şifrelerinizin bir listesini alacaksınız.
 3. Şifresini görmek istediğiniz hesap adına dokunun. Ardından, Android’inizin kilit ekranı şifresini veya Google hesabınızın şifresini girerek kendinizi doğrulayın.
 4. Doğrulamayı tamamladığınızda, hesapla ilişkili kimlik bilgilerine erişebileceksiniz.
google şifre yöneticisi android

Google Şifre Yöneticisi ile Android Cihazlarda Kayıtlı Şifreler Nasıl Güncellenir

Android’de kayıtlı şifreleri güncelleme adımları, onları görüntülemeye neredeyse benzer. Kaydedilmiş bir şifreyi iki yolu kullanarak güncelleyebilirsiniz. İlk olarak, yeni bir şifre ile oturum açtığınızda, ekranda Google Şifre Yöneticisi’nde şifreyi güncellemenizi isteyen bir açılır pencere göreceksiniz. Güncelle düğmesine dokunmak, parolayı sizin için otomatik olarak güncelleyecektir.

Açılır pencereyi almazsanız, bir web sitesi/uygulamanın şifresini her zaman manuel olarak güncelleyebilirsiniz. Android’de kayıtlı bir şifreyi güncellemek için yapmanız gerekenler:

 1. Android cihazınızda Chrome tarayıcıyı kullanarak passwords.google.com adresini ziyaret edin ve Google hesabınızda oturum açın.
 2. Şifresini güncellemek istediğiniz hesaba dokunun.
 3. Cihazınızın kilit ekranı şifresini veya Google hesabınızın şifresini kullanarak kendinizi doğrulayın.
 4. Doğrulamadan sonra, kullanıcı adını ve şifreyi göreceksiniz. Şifrenin altında Düzenle düğmesini göreceksiniz.
 5. Düzenle düğmesine dokunun, yeni bir parola girin ve ardından güncellemek için Kaydet’e dokunun.

Google Şifre Yöneticisi ile Android Cihazlarda Kayıtlı Şifreler Nasıl Silinir

Google Şifre Yöneticisi, Android cihazlarda uygulanan çok kullanışlı bir özelliktir. Tek dokunuşla kaydetme ve otomatik doldurma hizmetleriyle, artık ihtiyacınız olmayan karmaşık bir kullanıcı adı ve şifre karmaşası yaratmış olabilirsiniz. Tüm bu tür şifrelerden kurtulmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. passwords.google.com‘a gidin ve Google hesabınıza giriş yapın.
 2. Kimlik bilgilerini silmek istediğiniz hesabı arayın ve seçin.
 3. Önce cihazınızın şifresini veya Google hesabınızın şifresini kullanarak kimliğinizi doğrulayın.
 4. Kimlik doğrulama başarılı olduğunda, oturum açma kimlik bilgilerine erişebilirsiniz. Sil seçeneğine dokunun.
 5. Onay isteyecektir. Onayladığınızda, hesapla ilişkili kimlik bilgileri silinecektir.

Google Şifre Yöneticisi Güvenli mi?

Google Şifre Yöneticisi dahil tüm şifre yöneticileri, oturum açma bilgileri güçlü ve güvenli olduğu sürece güvenlidir. Oturum açma bilgileriniz ele geçirildiğinde, parolalarınız artık güvenli değildir.

Google Şifre Yöneticisi ile verilerinizi güvende tutmak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı bile kullanabilirsiniz. Bu ekstra güvenlik katmanı, biri Google hesabınıza giriş yapmaya çalıştığında size yardımcı olacaktır.

Google Şifre Yöneticisi Android Cihazlarda Neden Kullanılmalı?

Android kullanıcıları için, alternatiflerin çoğu ücretli olduğundan ve çoğunlukla sıradan kullanıcılar için gereksiz özellikler sunduğundan bir şifre yöneticisi için en iyi seçimdir. Diğer bir neden ise Google Şifre Yöneticisi’nin aynı zamanda Android’in arkasındaki şirket olan Google tarafından geliştirilmiş olmasıdır. Parolalarınız konusunda ona güvenebilirsiniz ve Google tarafından veri ihlali olasılığı çok düşüktür.

Google Şifre Yöneticisi tarafından sunulan bazı özellikler şunlardır:

 1. Sınırsız depolama: Herhangi bir sınırlama olmadığı için istediğiniz kadar şifre saklayabilirsiniz.
 2. Şifre erişilebilirliği: Google hesabınıza kaydedildiklerinden ve hesabınızla oturum açmış olmanız koşuluyla tüm cihazlar arasında senkronize edildiklerinden, tüm şifreleri masaüstünüzden de yönetebilirsiniz.
 3. Şifre oluşturma: Ziyaret ettiğiniz her web sitesi için yeni ve güçlü bir şifre oluşturmaktan sıkıldıysanız, Google Şifre Yöneticisi size yardımcı olabilir. Google Şifre Yöneticisi ile güvenli şifre yönergelerine uygun şifreler oluşturabilirsiniz. Örneğin, bazı web siteleri, kullanıcılarından en az bir büyük harf, bir küçük harf ve bir rakam içeren bir şifre seçmelerini ister.
 4. Çoklu kimlik bilgileri: Diğer şifre yöneticilerinden farklı olarak, Google Şifre Yöneticisi tek bir web sitesi veya uygulama için birden fazla şifre depolayabilir. Ayrıca, web sitesi için birden fazla kimlik bilgilerini içeren bir açılır menü sağlayarak hangi hesapla oturum açmak istediğinizi seçmenize olanak tanır.
 5. Şifre kontrolü: Google Şifre Yöneticisi ile Google hesabınızda kayıtlı şifrelerin güvenliğini kontrol edebilirsiniz. Size yalnızca parolanın gücünü söylemekle kalmayacak, aynı zamanda herhangi bir üçüncü taraf veri ihlaline maruz kalıp kalmadığını da size bildirecektir.

Tüm Şifrelerinizi Tek Bir Yerden Kolayca Yönetin

Android cihazınızdaki tek dokunuşla şifre kaydetme ve otomatik doldurma özelliği kullanışlıdır ve telefonunuzda oturum açmış tüm Google hesaplarıyla kusursuz bir şekilde çalışır. Google Şifre Yöneticisi ile istediğiniz zaman şifrelerinizi görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve kaldırabilirsiniz.

Google Şifre Yöneticisi güvenilir, zengin özelliklere sahip ve kullanımı oldukça kolaydır. Şu anda Android telefonunuz için mevcut olan en iyi ücretsiz şifre yöneticilerinden biridir. Bununla birlikte, VPN’ler ve kimlik izleme gibi birinci sınıf özelliklere sahip bir şifre yöneticisine ihtiyacınız varsa, biraz para harcayarak bir tane edinebilirsiniz. Kaspersky Password Manager bunlardan biridir.

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Android kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!