Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaEğitimSelçuk Üniversitesi 1799 Üniversite Arasında Dünyada Kaçıncı Sırada?

Son Yazılar

Selçuk Üniversitesi 1799 Üniversite Arasında Dünyada Kaçıncı Sırada?

Usulsüzlük haberleri bir türlü bitmeyen ve AKP Yozgat Mv Adayı Metin Aksoy'un rektörü olduğu Selçuk Üniversitesi dünyada kaçıncı sırada?

Türkiye’deki üniversitelerin dünyadaki başarı sıralaması merak ediliyor. Bunlardan biri de Selçuk Üniversitesi. Adı genellikle haber sitelerinde Satıştay raporlarında usülsüzlükle anılan ve AKP’den Yozgat Milletvekili adayı olan Metin Aksoy’un rektörlüğünü yaptığı Selçuk Üniversitesi dünyada kaçıncı sırada?

Selçuk Üniversitesi’nin resmi web sitesinde yayınlanan bilgilere bakıldığında eğitim kurumu, Times Higher Education (THE) tarafından yapılan araştırmaya göre Asya ülkelerindeki üniversitelerde 351 – 400 bandında ve Türkiye’deki üniversiteler arasında ise 11. sırada. Peki durum böyle mi gerçekten?

Aynı sayfada yayınlanan bilgileri okumaya devam ettiğimizde Selçuk Üniversitesi’nin 2022 yılında dünya sıralamasında 401 – 500 bandında olduğu iddia ediliyor. Fakat duyurunun bir sonraki cümlesinde bunun Asya sıralaması olduğu anlaşılıyor. Çünkü yazıda 2023 yılında 928 üniversite arasında 351 – 400 bandına yükseldiğini müjdeliyor. Peki gerçekte THE değerlendirmesine göre 2022 ve 2023 yılında Selçuk Üniversitesi dünyada kaçıncı sırada?

selçuk üniversitesi dünyada kaçıncı sırada

Selçuk Üniversitesi web sitesinde, THE’nın değerlendirmesinde dünyada kaç üniversite arasında kaçıncı sırada olduğu belirtilmezken, bu noktada ise EduRank’in verileri yayınlanıyor. Yazıya göre 14131 üniversite arasında 1257. sırada olduklarını müjdeliyorlar.

Times Higher Education (THE), dünyadaki 1799 üniversitenin bulunduğu bir liste üzerinden değerlendirme yaparken EduRank, 14131 üniversiteyi değerlendirdiğini iddia ediyor.

Peki THE’nin 1799 üniversite listesinde Selçuk Üniversitesi 1201–1500 bandında yer alırken, EduRank’te 14131 üniversite arasında nasıl 1257. sırada olabiliyor. Düz mantıkla düşündüğünüzde bu garip bir oran.

Bu arada üniversitenin duyuru sayfasında THE değerlendirmesinde 1799 üniversite arasında 1201–1500 bandında yer aldıkları yazmıyor. Biz yazalım dedik.

selçuk üniversitesi dünyada kaçıncı sırada

AKP’den Yozgat Milletvekili adayı olan Metin Aksoy’un rektörlüğünü yaptığı Selçuk Üniversitesi 1799 üniversite arasında 2023 yılı listesine göre 1201–1500 bandında yer alıyor.

Üniversitenin Kurumsal İletişim sayfasında, bazı sıralamaların THE’dan bazılarının EduRank’ten alınması ya da Asya sıralaması vb. kategorilere indirgenmesi sıralamada yüksek orana sahipmiş gibi bir algı yaratıyor.

Selçuk Üniversitesi dünyada kaçıncı sırada diye QS’in Dünya Üniversite Sıralaması listesine de baktık. QS’nin listesinde Batı Asya kategorisinde 91 üniversite arasında 45. ve tüm Avrupa’da 688 üniversite arasında 551-600 bandında gösterildiğini gördük.

Akademik Başarıları Değil Sayıştay Raporları Ön Planda

Dikkat Çeken Başlıklar:

Haftalık Ders Programında Yer Almayan ve Usul Esaslardaki Sınırlamayı Aşan Dersler İçin Ek ders Ödenmesi:

Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesinin 01.09.2022 tarihli yönetim kurulu kararı
uyarınca Senato’ya gönderilen haftalık ders programında yer almadığı halde ek ders
cetvellerinde “Lisans Bitirme Projesi,” “Lisans Araştırma Projesi,” “Lisans Araştırma Proje-1” gibi derslerin eklendiği, bu derslerin öğretim elemanı başına örgün ve ikinci öğretimde haftalık 8 saate ulaşan ek ders ödemelerine konu olduğu tespit edilmiştir.

Fakülte, Enstitü, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Yöneticilerinden Bazılarının Sendika Üyeliğinin Bulunması:

Üniversitede bazı fakülte, enstitü ve yüksek okulların dekan ve müdürleri ile bunların
yardımcılarının, mevzuat izin vermemesine rağmen sendika üyesi oldukları tespit edilmiştir.

Kanunda Sayılan Haller Dışında Dolu Kadroya Vekalet Ettirilmesi:

Üniversitede dolu olan genel sekreter, genel sekreter yardımcısı, daire başkanı, enstitü sekreteri, fakülte sekreteri, yüksekokul sekreteri, konservatuvar sekreteri kadrolarına 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda sayılan istisnalar dışında vekaleten görevlendirmeler yapıldığı tespit edilmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından Uygulanan İdari Para Cezalarının Üniversite Bütçesinden Ödenmesine Rağmen İlgililere Rücu Edilmemesi:

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda belirtilen sigorta iş
ve işlemlerine ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmemesi nedeniyle Sosyal Güvenlik
Kurumu tarafından uygulanan idari para cezalarının Üniversite bütçesinden ödendiği, ancak ilgililere rücu edilmediği görülmüştür.

Sayıştay’ın 2022 yılı Selçuk Üniversitesi Denetim Raporuna buradan ulaşabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Eğitim kategorimizdeki diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Bu mantıkla düşünecek olursak.

    Selçuk Üniversitesi, Konya’nın Selçuklu ilçesi sınırlarında bulunan üniversiteler arasında 1. sırada bulunmaktadır. 🙂

  2. Rektör Metin Aksoy profesör mü değil mi tartışılıyor. Kendisini YÖK’e şikayet eden öğretim görevlisini açığa almış habere göre:

    Selçuk Üniversitesi, Sosyal Bilimler Fakültesi’nde görev yapan Doç. Dr. Hüseyin Aslan, bir dönem AKP’den milletvekili aday adayı olan Selçuk Üniversitesi Rektörü Metin Aksoy’un “profesörlük unvanına atanma şartlarını yerine getirmediği” halde profesörlük atamasının yapılarak rektör olmasının sağlandığı iddiasıyla YÖK’e şikâyette bulunmuştu. Gelişmenin ardından Rektör Aksoy, Doç. Dr. Hüseyin Aslan’ı açığa aldı.

  3. Sanki rakamları biraz farklı yorumlayıp, işine gelenleri kullanmışlar gibi.

    Selçuk Üniversitesi dünyada kaçıncı sırada diye bakınca 1799 üniversite arasında 1201–1500 bandında olduğu kabak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!