Ana Sayfa Teknoloji iPhone iOS 17’de Kullanacağınız Harika Yeni Özellikler

iOS 17’de Kullanacağınız Harika Yeni Özellikler

Bu iOS 17 özellikleri, kullandıkça seveceğiniz kullanım kolaylıkları sunuyor.

0
164
ios 17 özellikleri
Apple. iOS 17

Önceki iOS güncellemelerinin aksine iOS 17’nin gözlerinizi alacak özellikleri yok fakat belki de bundan daha iyi seçenekler var. Bu makalemde iOS 17 ile gelen ve bir dizi ince ayar ve küçük değişiklik içeren özellikleri sizlerle paylaşacağım.

  • iOS 17, pek çok küçük ama kullanışlı düzenlemeler içeren bir güncellemedir.
  • iPad çoğunlukla ana ekran widget’ları gibi geçen yılın iPhone eklentilerini alıyor.
  • Görünüşe göre video karaoke artık iPhone’unuzda mevcut.

Her iOS güncellemesinde bazı özellikler kullanımdan kaldırılıyor ve onlarsız nasıl idare ettiğinizi merak ediyorsunuz (iOS 3’te kopyala + yapıştır özelliği gibi). Ayrıca, kağıt üzerinde harika görünen, ancak bir kez deneyip sonra unutduğunuz özellikler de var (Geçen yılın iPadOS güncellemesinde Stage Manager; gerçi bu yıl gerçekten iyileştirilmiş). Bu makalemizde, gerçekten de kullanacağınız yeni ve geliştirilmiş iOS 17 ve iPadOS 17 özelliklerine belirli bir sırayla göz atacağız.

Bazı kullanıcılar için çok etkileyici olmasa bile cihazı şarj olurken başucu saatine dönüştüren basit ama etkili bir özellik beğeni toplamaya devam ediyor. “Bu mod kullanışlılık sağlıyor ve kullanıcıları cihazlarını gece boyunca şarj etmeye teşvik ederek güne tam dolu bir pille başlamalarını sağlıyor. Bu, Apple’ın kullanıcı deneyimini ince ama anlamlı yollarla geliştirme konusundaki kararlılığının bir kanıtı.”

ios 17 özellikleri

Şimdi diğer beğeni toplayan iOS 17 özellikleri nelerdir bakalım:

Widget’lar ve Canlı Sesli Posta

Öncelikle etkileşimli widget’larımız var. Artık geliştiriciler, ana ekran widget’larına düğmeler, onay kutuları vb. yerleştirebilir. Örneğin Albümler uygulaması artık widget albüm kapağının yanında oynatma düğmeleri sunuyor ve Things uygulaması, yapılacaklar listenizdeki öğeleri doğrudan widget’tan işaretlemenize olanak tanıyor.

Sonra, ve bence bu muhtemelen çok önemli, Canlı Sesli Mesajımız var. Bir çağrı aldığınızda cevap vermeyin. Bunun yerine sesli mesaja gitmesini sağlayın. Canlı Sesli Posta devreye girecek ve arayanın mesajını gerçek zamanlı olarak yazıya dökecek. Bence inanılmaz faydalı bir detay. Arayanın mesajını bıraktığı anda okuyabilir ve istediğiniz zaman onunla konuşmak için mesajı açabilirsiniz. FaceTime görüntülü görüşmelerinde yeni bir sesli mesaj seçeneği de var ancak bunun çok kullanılacağından emin değilim.

ios 17 özellikleri
Bekleme Modunda Apple iPhone iOS 17 müziği.

Bir şeyleri dinlemekten bahsetmişken, iOS 17 belki de en sevdiğim yeni özellik olan Uyarlanabilir Ses’i (Adaptive Audio) getiriyor. Bu aslında AirPods Pro 2‘ye yönelik bir güncellemedir ve gürültü engelleme yeteneklerini genişletir. Uyarlanabilir Ses, şeffaflık modu ile tam gürültü engelleme arasında bir tür karışımdır. Sessiz ortamlarda dış seslerin geçmesine izin verir ve çevredeki sesler yükseldiğinde otomatik olarak engeller.

Bu özelliği iPhone 14 Pro Max’te yaklaşık bir haftadır test ediyorum ve iyi çalışıyor. Her nasılsa, bir yandan yüksek sesleri azaltırken bir yandan da neler olup bittiğini duymanıza izin veriyor; ancak bunun AirPods’un başka bir geliştirmesi olan Konuşma Farkındalığı (Conversation Awareness) ile bir ilgisi olabilir; bu özellik, insanlar sizinle konuştuğunda sesleri otomatik olarak geliştirerek neredeyse sessizlik balonunuzu kırar.

Konuşma Farkındalığı (Conversation Awareness) nedir: AirPods Pro’nuzu (2. nesil) takarken konuşmaya başladığınızda Konuşma Farkındalığı, medya ses seviyenizi kusursuz bir şekilde azaltır ve karşınızdaki sesleri güçlendirir. Konuşmanız sona erdiğinde, Konuşma Farkındalığı otomatik olarak ses seviyesini yükseltir ve sizi orijinal gürültü kontrolü ayarınıza geri getirir. Konuşma Farkındalığını iPhone veya iPad’inizdeki Kontrol Merkezi’nden ve Ayarlar’dan etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca AirPods’un sap kısmına basılı tutarak veya sap üzerinde yukarı kaydırarak da bir görüşmeyi manuel olarak sonlandırabilirsiniz.

ios 17 özellikleri
Apple iOS 17 Bekleme modu.

iOS 17’deki Uyarlanabilir Ses özelliği, önemli bir yükseltme anlamına geliyor. Bu özellik, ses çıkışlarını bireysel işitme yeteneklerine göre uyarlayarak ses deneyimini önemli ölçüde geliştiriyor; bu, ses ve video düzenleme konusunda geçmişi olan biri için bir nimet.”

Otomatik Düzeltme

iOS 17 özellikleri ile otomatik düzeltme de çok geliştirildi. Bir sonraki kelimenizi, hatta sonraki birkaç kelimeyi daha iyi tahmin etmek için yapay zeka öğrenimini kullanıyor ve önerilerini klavyenin üzerinde görüntülemek yerine, gri renkte görüntülenen metninizle tam olarak aynı hizada tutuyor. Öneriyi boşluk çubuğuyla onaylayın ve yazmaya devam edin. Eskisinden çok daha iyi.

Bu özellik gerçek anlamda beni çok memnun etti, bununla ilgili söyleyebileceğim çok şey var: “Telefonumda gerçekten hızlı yazıyorum ve bunu çok sık yapıyorum. Bu, e-posta göndermenin ve hem iş arkadaşlarımla hem de ailemle iletişim kurmanın tercih ettiğim yoludur. Bu nedenle, yükseltilmiş, özelleştirilebilir otomatik düzeltmeyi gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum.” Yalnızca en yaygın yazım hatalarımı daha iyi düzeltmekle kalmıyorum, aynı zamanda e posta cevaplarken sık kullanılan kelimeleri tamamlamak için hızlı kısayollar da ayarlayabiliyorum. Bu, iletişim kurmamı daha da hızlandıracak”.

Kişilerde Poster Ayarlaması

Kişilerde tam ekran poster ayarlaması gerçekten hoşunuza gidecek iOS 17 özelliklerinden biri. Ayarlarını yaptığınız kişi sizi aradığında, tam ekran poster şeklinde fotoğrafını görebileceksiniz. Bunun için iOS 17 güncellemesi yapılmış telefonunuzda kişileri açın ve poster uygulaması yapmak istediğiniz kişinin kartını açın. Sağ üst kısımda bulunan ‘Düzenle’yi seçin, sonra açılan sayfada yeniden ‘Düzenle’yi seçin. Açılan ekranın altında bulunan ‘Özelleştir’i tıkladıktan sonra ‘Poster’ kutucuğuna yeniden tıklayın. Poster olarak kullanmak istediğiniz görseli buradan ayarlayacaksanız. Fotoğraf, memoji ya da monogram ayarlarından hangisini istiyorsanız tıklayarak seçiminizi gerçekleştirin.

Simetri Hastaları için Kamerada Su Terazisi

ios 17 özellikleri

Fotoğraf çekerken kamerasını tam olarak düz tutmak isteyen simetri hastalarındansanız bu özellik sizin işinize çok yarayacak. Ayarlar > Kamera > Su terazisi (aç) ile bu basit ama işlevsel özelliği aktif edebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

iPhone kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz