3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 15, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

iPhone Telefonların Şarjının Çabuk Bitmesi Sorununa Alabileceğiniz 11 Önlem

iPhone marka telefonlarda pil ömrünü uzatma yani şarj çabuk bitmesi sorununa kullanıcıların alabilecekleri 11 çözüm sağlayan yöntem.

iPhone’unuzda pil süresinin daha uzun tutulmasının yollarını mı arıyorsunuz? Belki de eski bir cihaz kullanıyorsunuz ve pili ömrünü doldurmuş, ancak şu an herhangi bir nedenle yükseltme yapmak için doğru zaman değil. Ya da belki de yepyeni bir iPhone’un yoğun bir kullanıcısısınız ve o akşam eve gidip gelmek için fazladan bir saat harcamak istiyorsunuz. Sebep ne olursa olsun, kesinlikle yalnız değilsiniz ve iPhone pil ömrünü uzatma ve iPhone şarj çabuk bitmesi konularında çözüm arayan okuyucularımız için alınabilecek 11 yöntemden yazımızda bahsedeceğiz.

Bu makale, iPhone pil ömrünü hemen iyileştirebilecek ipuçlarını ve genel kullanım ömrünü uzatmaya yardımcı olacak diğer ipuçlarını kapsayacak ve bu da zamanla şarj sürelerinin daha uzun tutulmasına yardımcı olacaktır. Bakın, iPhone’lar, pille çalışan diğer tüm cihazlar gibi, düzenli olarak piyasadaki en iyi telefonlardan bazıları olarak kabul edilse de, pilleri şüphesiz zamanla bozulacaktır. Bu, kimyasal yaşlanma olarak bilinir ve şarjlar arasındaki sürenin kademeli olarak kısalmasına neden olur; bu da, bir iPhone pilinin hızlı bitmesini açıklayabilir.

Bu kaçınılmazlığı göz önünde bulundurarak, yeni olsa bile telefonunuzun pili hakkında uzun vadeli düşünmek ve pilinizin ömrünü (ve dolayısıyla şarj kapasitesini) daha da uzatmak için iPhone’un bazı özelliklerini kullanmak önemlidir. Buna yardımcı olmak için, burada önerdiğimiz adımların tümü değilse de bazılarını takip etmek, ayrıca kimyasal yaşı hakkında bir fikir edinmek için iPhone pilinizin genel sağlığını Ayarlar uygulamasının Pil menüsünde periyodik olarak kontrol etmek akıllıca olacaktır. iPhone pil ömrünü uzatma ve iPhone şarj çabuk bitmesi konularında çözümlere ulaşmak için yazımızı okumaya devam edin.


iPhone Telefonun Şarj Çabuk Bitmesi Sorununa Alınacak 11 Yöntem

 1. Optimize Pil Şarjını Etkinleştir
 2. Düşük Güç Modunu Kullan
 3. Otomatik Parlaklığı aç
 4. Hareketi Azaltmayı Etkinleştir
 5. Ekranınızın yenileme hızını sınırlayın
 6. Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Kapatın
 7. Konum Hizmetlerini Sınırlayın
 8. Wi-Fi, Bluetooth ve AirDrop’u devre dışı bırakın
 9. iOS’u güncelleyin
 10. Aşırı sıcaklıklardan kaçının
 11. Uygulamaları kapatmayı durdur

Her adım için ayrıntılı talimatları görmek için okumaya devam edin.


1. iPhone’da Optimize Pil Şarjı nasıl etkinleştirilir

Pilinizin tüm zamanını tam şarjda geçirmesi iyi değildir. Bu nedenle, pilinizin ömrünü artırmak için Optimize Pil Şarjını etkinleştirdiğinizden emin olun. Bu açıkken, iPhone’unuz günlük şarj rutininizi öğrenir; örneğin, uyandığınızda, telefonunuzu tipik olarak kullanmaya başlamadan hemen önce kalan %20’yi şarj etmeden önce %80’de bekler. Bu şekilde pil tam doluyken daha az zaman harcar ve zamanla şarjlar arasında daha uzun süreler yaşarsınız.

 1. Ayarlar’ı açın, ardından Pil’e dokunun.
 2. Pil Sağlığı’nı seçin ve Optimize Edilmiş Pil Şarjını açık olarak değiştirin.
iphone şarj çabuk bitmesi

2. iPhone’da Düşük Güç Modu nasıl kullanılır?

Düşük Güç Modu, iPhone’unuzun pilinin ömrünü uzatmak için çok kullanışlıdır. Bunu, iPhone’unuzu belirli şekillerde özelleştirmeleri azaltarak, 5G, görsel efektler, yenileme hızı ve ekran parlaklığı gibi özellikleri devre dışı bırakarak veya kısıtlayarak yapar. Yine de, bu işlem yeniden şarj etmek için size değerli zaman kazandıracak.

 1. Ayarlar’ı açın, ardından Pil’e dokunun.
 2. Düşük Güç Modunu açık konuma getirin.

3. iPhone’da Otomatik Parlaklık nasıl açılır

iOS genellikle iPhone’unuzun belirli şeyleri ne zaman yapması gerektiği konusunda en iyi belirleyicidir. Genellikle daha iyi bildiğimizi düşünmeyi severiz ve bu özelliği düzenli olarak kapattığın için kendini suçlu hissedebilirsin. Bununla birlikte, kullanılabilirlik ve pil ömrü arasında en iyi dengeyi istiyorsanız, iPhone ekranınızın parlaklığını çevredeki aydınlatma koşullarına göre ayarlayan Otomatik Parlaklık‘ı kullanmanız gerektiği gerçeğini değiştirmez.

 1. Ayarlar’ı açın, ardından Erişilebilirlik’e dokunun.
 2. Görüntü ve Metin Boyutu’nu seçin, ardından aşağı kaydırın ve Otomatik Parlaklık’ı açık konuma getirin.
iphone şarj çabuk bitmesi

4. iPhone’da Hareketi Azalt nasıl etkinleştirilir

Uygulamaları açtığınızda, ekranda titreyen bir animasyon olduğunu fark etmiş olabilirsiniz, bu bir hareket efektidir. Benzer şekilde, iPhone’unuzu hareket ettirirken, paralaks etkisi olarak adlandırılan duvar kağıdınıza göre karoların ve simgelerin hafifçe hareket ettiğini fark edebilirsiniz. Bunların her ikisi de pil tüketir ve kapatılabilir (bu arada, bu Düşük Güç Modunun sizin için yaptığı bir şeydir).

 1. Ayarlar’ı açın, ardından Erişilebilirlik’e dokunun.
 2. Hareket’i seçin, ardından Hareketi Azalt’ı açık olarak değiştirin.

5. iPhone’da ekranınızın yenileme hızı nasıl sınırlandırılır?

iPhone 13 Pro veya iPhone 13 Pro Max gibi yeni bir Pro model iPhone’unuz varsa, telefonunuzun ekranının yenileme hızı 120 Hz’dir. Bunun gibi yüksek bir yenileme hızı daha fazla enerji gerektirir, yani onu kapatmak enerji tasarrufu için harika bir yoldur. Yine, bu, Düşük Güç Modunu etkinleştirdiğinizde gerçekleşecek bir şeydir.

 1. Ayarlar’ı açın, ardından Erişilebilirlik’e dokunun.
 2. Hareket’i seçin, ardından Kare Hızını Sınırla’yı açık olarak değiştirin.
iphone şarj çabuk bitmesi

6. iPhone’da Arka Planda Uygulama Yenileme nasıl devre dışı bırakılır

İnternete bağlandığınızda, telefonunuzdaki uygulamalar arka planda içeriklerini yeniler. Bu yararlı bir arka plan görevidir, ancak pilinizi biraz tüketebilir, bu nedenle kapatmaya değer. Yine, bu özellik Düşük Güç modunda da devre dışı bırakılır.

 1. Ayarlar’a gidin, ardından Genel’e dokunun.
 2. Arka Plan Uygulama Yenileme’yi seçin, ardından Arka Plan Uygulama Yenileme’ye dokunun.
 3. Kapa’ya dokunun.
 4. Alternatif olarak, Arka Plan Uygulama Yenileme Sayfasında, ayrı uygulamalar için ayarı kapatın.

7. iPhone’da Konum Servisleri nasıl sınırlandırılır

Telefonunuz GPS’i her kullandığında, güç kullanır. Konum Servislerini tamamen kapatabilirsiniz, ancak Google Haritalar gibi bazı uygulamaların amaçlanan işlevini yerine getirmesi için buna ihtiyacı vardır, bu da GPS’i her kullandığınızda tekrar açmanız gerektiği anlamına gelir. Uygulamalarınızı, Konum Servislerini yalnızca siz kullanırken veya sizden istendiğinde kullanacak şekilde sınırlamak daha iyidir.

 1. Ayarlar’a gidin, ardından Gizlilik’e dokunun.
 2. Konum Servisleri’ni seçin.
 3. Her uygulamayı ayrı ayrı seçin ve Uygulamayı Kullanırken öğesine dokunun.
 4. Alternatif olarak, Bir Dahaki Sefere Veya Paylaştığımda Sor’a dokunun.
iphone şarj çabuk bitmesi

8. iPhone’da Wi-Fi, Bluetooth ve AirDrop nasıl devre dışı bırakılır

Wi-Fi, Bluetooth ve AirDrop, kullanım sırasında güç tüketir. iPhone’unuzu kullanmıyor olsanız bile, çevresinde Wi-Fi ağları arıyor veya Bluetooth ve AirDrop aracılığıyla başka cihazlar arıyor olabilir. Bunları devre dışı bırakmak için Wi-Fi ve Bluetooth’u kapatın (AirDrop diğer cihazları bulmak için Bluetooth kullandığından).

 1. Ana Ekranınızda, Kontrol Merkezi’ni açmak için sağ üst köşeden aşağı doğru çekin.
 2. Devre dışı bırakmak için Wi-Fi ve Bluetooth simgelerine dokunun.
 3. Alternatif olarak, Ayarlar’ı açın, Wi-Fi ve/veya Bluetooth’u seçin ve ilgili açma/kapama düğmesine dokunun.

9. iPhone’da iOS nasıl güncellenir

iPhone’unuzun işletim sistemi iOS, telefonunuzu yönetmede ustadır. Apple tarafından sürekli olarak geliştirilmekte ve güncellenmektedir ve bu, performans ve güç geliştirmeleri gibi şeyleri içerecektir. Güncel tutmanızda her zaman fayda var.

 1. Ayarlar’ı açın, ardından Genel’e dokunun.
 2. Yazılım Güncelleme’yi seçin, ardından bir güncelleme hazırsa Yükselt ve Yükle’ye dokunun.
 3. Otomatik Güncellemeler’e dokunun ve her iki düğmenin de açık olduğundan emin olun.

10. İPhone’da pil ömründen nasıl tasarruf edilir: uygulamaları kapatmayı bırakın

Çoklu görev görünümünden kapatılan uygulamaları kaydırmanın pil ömründen tasarruf sağlamadığı uzun zamandır bilinen bir gerçektir. Bu uygulamalar, siz onları kullanmayı bıraktıktan sonra askıya alınmış durumda çalışır ve performansı veya pil ömrünü etkilemez. Aslında, bazı uygulamaları kapattıktan sonra yeniden başlatmak, onları askıya almaktan daha fazla enerji gerektirir. Bu nedenle, özellikle sık kullandığınız uygulamaları kapatmayı bırakın.

Ancak bu konuda bir uyarı var. Bazı uygulamalar pil kullanarak arka planda çalışır. Bir uygulamanın bunu yapıp yapmadığını Pil menüsünde kontrol edebilirsiniz.

 1. Ayarlar’ı açın, ardından Pil’e dokunun.
 2. Uygulamaya Göre Pil Kullanımı bölümüne gidin.
 3. Herhangi bir uygulamanın adının altında “Arka Plan Etkinliği” varsa, bu uygulamalar arka planda çalışıyor demektir. Sağ tarafta, uygulamanın tükettiği toplam güç kullanımınızın yüzdesini göreceksiniz. Bu, siz başka şeyler yaparken arka planda çalışan VPN gibi uygulamalar için yaygındır.
 4. Etkinliği Göster’e dokunun. Uygulama adının altında, uygulamanın güç tükettiği toplam sürenin ne kadarının uygulama ekrandayken (yani siz onu kullanırken) ne kadarının arka planda gerçekleştiğini göreceksiniz. Arka Planda Uygulama Yenilemenin gerçekleşmesini önlemek ve pilden tasarruf etmek için 6. adımı izleyin, ancak normal işlemlerinin bir parçası olarak arka planda pil kullanan VPN’ler gibi uygulamalar için bunun fazla bir şey yapmayacağını unutmayın. Bu durumlarda, uygulamayı kaldırmanız gerekir.

Uygulamanın altında, etkinliği kontrol ettiğinizde arka planda geçen sürenin gösterildiği “Ses” seçeneğini görürseniz endişelenmenize gerek yoktur. Bu, Spotify veya Apple Music gibi, oyun oynarken teknik olarak “arka planda” güç kullanan uygulamalar için normaldir. Yine de, çıktılarını dinlediğiniz için arka planda değil – ve yine de tam olarak yapmalarını istediğiniz şey bu. YouTube gibi uygulamalar, teknik olarak bu ekran süresi olmadığı için TV gibi başka bir cihaza yayın yaparken “Ses” ve arka plan etkinliğini de gösterir.

11. iPhone’da pil ömrünü uzatma: Aşırı sıcaklıklardan kaçının

1. adımda Optimize Pil Şarjını etkinleştirmenin yanı sıra pilinizin genel ömrünü uzatmanın başka yolları da vardır. Aşırı yüksek ortam sıcaklıkları, iPhone’unuzun güç hücresine kalıcı olarak zarar verebilir, bu da her şarjdan sonra daha az süre kullanım anlamına gelir. iPhone’unuzu 95 ° F / 35° C üzerindeki ortam sıcaklıklarına maruz bırakmaktan ve özellikle bu koşullarda şarj etmekten kaçının. Bulunduğunuz yerin dışı bu sıcaklığın üzerindeyse, telefonunuzu daha serin bir yerde bırakın ve öyle şarj edin.

Bunu akılda tutarak, bazı durumların telefonunuzun şarj olurken aşırı ısınmasına ve potansiyel olarak pile zarar vermesine neden olabileceğini bilmeye değer. Kılıf kullanıyorsanız cihazınızı şarj olurken kontrol edin ve sıcaksa her şarj ettiğinizde kılıfı çıkarın.

iPhone pil ömrünü uzatma ve iPhone şarj çabuk bitmesi çözümü işe ne kadar yaradı?

iphone şarj çabuk bitmesi

Artık bu pil ömrünü mümkün olduğunca uzatmak ve belki de iPhone’un ömrünü biraz daha uzatmak için bir dizi pil tasarrufu ipuçlarıyla donatıldınız. Umarım çözümlerden sonra pil ömrü yani telefon kullanım süreniz artmıştır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

iPhone kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.