Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaTeknolojiiPhoneAirPods Şarjının Çok Hızlı Bitmesini Önlemek için 10 İpucu

Son Yazılar

AirPods Şarjının Çok Hızlı Bitmesini Önlemek için 10 İpucu

Airpods şarjı az gidiyor, pili hemen çabuk bitiyor diyorsanız Airpods şarjının hızlı bitmesi nasıl önlenir yazımızı mutlaka okumalısınız.

AirPods pilini yeniden şarj etme şansınız olmadan önce hızla bitmesini durdurmak için bazı ipuçları paylaşacağım. Airpods şarjı az gidiyor, pili hemen ve çabuk bitiyor diyorsanız 10 çözüm yolu sunduğumuz Airpods şarjının hızlı bitmesi nasıl önlenir yazımızı mutlaka okumalısınız.

Airpods şarjının hızlı bitmesi moral bozucu hisler yaşamanıza sebep olur, çünkü artık kulaklıklar her anlamda hayatımızda önemli bir yer alıyor. AirPods kulaklıklarını çok sevmek, kalan pil seviyelerini her zaman takip etmek zorunda kalmanız anlamına gelir. Ancak zamanla AirPods şarjınız eskisi kadar dayanmaz ve pil bitmeden önce istediğiniz her şeyi dinlemekte zorlanabilirsiniz.

Airpods şarjının hızlı bitmesi önlenebilir ve eğer siz de Airpods şarjı az gidiyor, pili hemen ve çabuk bitiyor diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

1. AirPod’larınızı Şarj Kutusunda Saklayın

Uzun süredir kablolu kulaklık kullanıyorsanız, AirPod’larınızı kulağınızdan çıkarmanın ve bir sonraki kullanımınıza kadar bir kenarda bırakmanın zararsız olduğunu hissedebilirsiniz.

Bu alışkanlıkla ilgili bir sorun, elbette, potansiyel olarak AirPod’larınızı kaybetmektir. Ancak bir diğer sorun da AirPods’unuz şarj kutusuna koymadığınızda pil gücünü kaybetmeye devam etmesidir. Bunun nedeni, hala cihazınızın Bluetooth’una bağlı olmalarıdır.

Bluetooth’u kapatsanız bile, AirPod’larınız size kolaylık sağlamak için hemen bağlanmak üzere etkin, her zaman hazır durumda kalır. Bu nedenle, pil ömrünü korumak için kullanılmadığında AirPod’larınızı kutusuna geri koymayı unutmayın.

2. AirPods Şarj Kutusunun Kapağını Tekrar Tekrar Açıp Kapatmayın

Bir kalem kapağını tıklamak veya geri çekilebilir USB sürücülerin kaydırıcısını itmek gibi, her AirPods sahibi muhtemelen kasa kapağını defalarca açıp kapatmaktan suçludur. Ancak şarj kutusunu her açıp kapattığınızda, AirPod’larınızın Bluetooth’unu etkinleştiriyor ve aniden tekrar kapatıyorsunuz. Bunun gibi sonsuz talimat göndermek AirPods pillerinizi tüketir.

3. Otomatik Kulak Algılamayı Kapat

AirPods’unuzun bir kulaklığı kulağınızdan çıkardığınızda bir şarkıyı veya videoyu nasıl mükemmel bir şekilde duraklattığını ve tekrar taktığınızda oynatmaya devam ettiğini fark ettiniz mi?

Otomatik Kulak Algılama, bu işlevi sağlayan kullanışlı özelliktir. Ancak airpods şarjının hızlı bitmesi için bir sebep olduğunu da unutmamalısınız.

Otomatik Kulak Algılama sizin için olmazsa olmaz bir özellik değilse, kapatabilirsiniz:

 1. Ayarlar’a gidin ve Bluetooth’u seçin.
 2. AirPods kulaklıklarınızın iPhone’unuza bağlı olduğundan emin olun.
 3. AirPods’unuzun yanındaki Daha Fazla Bilgi (i) düğmesine dokunun.
 4. Otomatik Kulak Algılamayı (Ear Detection) kapatmak için dokunun.

4. Gürültü Önlemeyi Kapatın

Gürültü önleme, çevrenizdeki sesleri engelleyerek daha iyi bir dinleme deneyimi sağlar. Ancak bu özellik Airpods şarjı az gidiyor diyenlerin dikkat etmesi gereken yani pili hızlı tüketen bir seçenek.

Yalnızca AirPods Pro ve AirPods Max bu özelliğe sahiptir; standart AirPod’lar bunu yapmaz. Hangi AirPod’lara sahip olduğunuzu öğrenin ve ilk iki modeli kullanıyorsanız pil ömrünü korumak için gürültü engellemeyi kapatabilirsiniz.

AirPods Pro veya AirPods Max cihazınıza bağlıyken Ayarlar > Bluetooth‘a gidin. AirPods’unuzun yanındaki Daha Fazla Bilgi (i) düğmesine dokunun. Gürültü Kontrolü altında Kapalı’yı seçin.

5. Aynı Anda Yalnızca Bir AirPod Kullanın

Diyelim ki iki saatten uzun bir canlı yayın izlemek üzeresiniz, ancak AirPods’unuzun pilinin yalnızca %40’ı kaldığını görüyorsunuz.

Bu durumda, bir seferde yalnızca bir AirPod kullanarak pilin mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Bu arada, diğer AirPod’unuzu kutusunda şarja bırakın.

Bu yöntem her zaman ideal değildir çünkü kullanıcı deneyimini etkiler. Ancak, pil gücünün yalnızca yarısı aynı anda çalıştığından, AirPods kulaklıklarınızın ihtiyaç duyduğunuzda şarjının hızlı bitmesi önlemenin en pratik yolu budur.

6. AirPod’larınızın Sesini Azaltın

Bir şarkının tüm ihtişamıyla keyfini çıkarmak için sesi açmak tatmin edici bir deneyimdir. Ancak 3 saatlik bir çalma listesine giriyor ve onu neredeyse maksimum ses seviyesinde dinliyorsanız, AirPod’larınızı tamamen şarj etmiş olmanıza rağmen büyük ihtimalle şarjının bitmekte olduğunu fark edeceksiniz.

Bu nedenle, aynı anda yalnızca bir AirPod kullanmanın yanı sıra, sesi kısmak pil ömründen tasarruf etmenize yardımcı olabilir ve AirPods’unuzun pilinin çok hızlı bitmesini önleyebilir. Bu uygulama kulaklarınızı da korur; sürekli volümü patlatmak uzun vadede kulağınıza zarar verir.

7. Şarj Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Birçoğumuz muhtemelen AirPod’larımızın pilini tamamen bitene kadar kullanmaktan suçluyuz. Ancak bu düzenli bir olaysa, pilinizi hızla tüketecektir. Bu nedenle, Airpods şarjı hemen bitiyor diyorsanız bunun sebebi bu alışkanlığınız olabilir.

Yüzde 40 veya 50’nin altına düştüğünde şarj olması için AirPods’unuzu kutusuna geri koyun. Aynısı AirPods şarj kutunuzun kendisi için de geçerlidir. Şarj etmeden önce pilin bitmesini beklemeyin.

Benzer şekilde, AirPod’larınızı da aşırı şarj etmeyin. AirPods’unuzu kullanmadığınız zamanlarda kutusunda tutmak güvenli olsa da, fişe taktıktan sonra AirPods şarj kutunuzu şarj ettiğinizi unutmak kolay olabilir. Hem AirPods’unuzu hem de kasasını gece boyunca şarjda bırakmayın.

8. Optimize Edilmiş Pil Şarjını Etkinleştirin

AirPods (3. nesil) ve AirPods Pro, şarj rutininizden öğrenen Optimize Edilmiş Pil Şarj özelliğine sahiptir. Bu özellik pil sağlığını korur, çünkü AirPod’larınızı yüzde 80’in üzerinde şarj edecektir.

Pilin bakımını yapmak, AirPods’unuzun şarj tutma özelliklerini zayıflatacak olan daha fazla eskimeyi azaltmaya yardımcı olacaktır. Özelliği etkinleştirmek için Ayarlar > Bluetooth‘a gidebilir, AirPod’larınızda Daha Fazla Bilgi’ye (i) dokunabilir ve Optimize Edilmiş Pil Şarjı‘nı açabilirsiniz.

9. AirPod’larınızı Sıfırlayın

iPhone’unuzla aşırı pil tüketimi yaşıyorsanız, bir çözüm, cihazınızı sıfırlamaktır. Aynı şey AirPod’larınız için de geçerli.

AirPods kulaklıklarınızın şarjının hızlı bitmesi sorununu, bunları da sıfırlayarak aşabilirsiniz. Aşağıda nasıl yapacağınızı adım adım açıklıyorum:

 1. AirPod’larınızı şarj kutusuna yerleştirin ve kapağı kapatın.
 2. 30 saniye bekleyin, ardından kasa kapağını açın.
 3. Cihazınızda Ayarlar uygulamasına gidin ve Bluetooth’u seçin.
 4. AirPods’unuzun yanındaki Daha Fazla Bilgi (i) düğmesine dokunun.
 5. Bu Cihazı Unut’u seçin.
 6. Onaylamak için Cihazı Unut’a dokunun.
 7. Kapak hala açıkken AirPods şarj kutusundaki yuvarlak Kurulum düğmesine 15 saniye basın. Durum ışığı önce sarı, ardından beyaz renkte yanıp sönmelidir.
 8. Son olarak, tekrar kullanmak için AirPod’larınızı cihazınıza yeniden bağlamanız yeterlidir.
airpods şarjının hızlı bitmesi
airpods şarjının hızlı bitmesi

10. AirPods Pilinizi Onarın veya Değiştirin

Hiçbir şey işe yaramazsa, AirPod’larınızın onarılması gerektiği anlamına gelebilir. Bu durumda pilleri onarmak veya değiştirmek için bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısını ziyaret edebilirsiniz. Bu hizmet genellikle gerçek pilleri değiştirmez, bunun yerine yedek AirPod’lar alırsınız. Genellikle ücretsiz değildir, ancak yepyeni AirPod’lar satın almaktan daha ucuzdur.

Mevcut AirPod’larınızı seviyorsanız ve yeni bir model satın almak için tamamen para vermek istemiyorsanız, pil değişimi için ödeme yapmak onları değiştirmenin iyi bir yoludur. Aynı zamanda daha çevre dostudur, çünkü eski AirPod’larınızın mümkün olduğu kadar geri dönüştürülmesini sağlar.

Çözüldü: Airpods Şarjının Hızlı Bitmesi Sorunu

Burada açıklanan yöntemleri kullanarak video izlerken, müzik dinlerken veya telefon görüşmesi yaparken AirPods pillerinizin daha iyi korunmasına yardımcı olacağını görmelisiniz.

Tüm teknik cihazlar gibi, AirPod’ların da zaman zaman başka sorunları olabilir, ancak bunlar genellikle kendi başınıza kolayca çözülebilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

iPhone kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!