Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaSinema'Sherlock Holmes'u Seviyorsanız İzlemeniz Gereken 15 Film

Son Yazılar

‘Sherlock Holmes’u Seviyorsanız İzlemeniz Gereken 15 Film

Sherlock Holmes tarzı dedektiflik filmleri seviyorsanız, yazımızdaki benzeri filmleri de seveceksiniz, işte onlar gibi en güzel 15 film.

Sir Arthur Conan Doyle’un sosyopat dedektifi, uzun yıllar boyunca beyaz perdede canlandırdığı taşkınlığı, stili, çekiciliği ve karizması ile kalpleri kazandı. Yüzlerce film, dizi, oyun ve radyo programında 70’in üzerinde farklı oyuncu tarafından oynanan ve seslendirilen Sherlock Holmes, zekasıyla izleyiciler üzerinde kalıcı bir etki bırakmıştır. Sherlock Holmes, heyecan, gerilim ve aksiyonla harmanlanmış dedektif unsurlardan oluşan yeni bir türe yol açtı. Bu yazımızda Sherlock Holmes benzeri filmler hangileridir, sevenleri için araştırdık ve bir liste yaptık.

Hollywood film sektörü geliştikçe, filmler için benzer kavramlarla ilgili kitaplar benimsendi. ‘Sherlock Holmes‘tan kitaplarından uyarlamalar ve ilhamlar, bu en zeki dedektifin maceralarını konu alan filmler üretilmesine sebep oldu. İşte size tavsiyemiz olan ve dedektif filmlerine olan susuzluğunuzu giderecek Sherlock Holmes benzeri filmler listemiz. Bu filmlerden bazılarını Netflix, Amazon Prime, DisneyPlus veya Hulu gibi platformlarda izleyebilir ya da diğer web sitelerini araştırabilirsiniz.

Sherlock Holmes Benzeri Filmler 2023

1
Bıçaklar Çekildi: Gizemli Bir Serüven (2022)

Rian Johnson’ın yazıp yönettiği Glass Onion, bir kez daha Daniel Craig’in canlandırdığı Dedektif Blanc için tamamen yeni bir gizem. Blanc, kendisini bir teknoloji milyarderinin ev sahipliği yaptığı bir cinayet gizemi partisinin konuğu olarak bulur. Ama biri gerçekten öldüğünde, partideki herkes bir anda şüpheli olur. Edward Norton, Janelle Monáe, Kathryn Hahn, Leslie Odom Jr., Jessica Henwick, Madelyn Cline, Kate Hudson ve Dave Bautista dahil olmak üzere bu ünlü oyunculardan herhangi biri katil olabilir! Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

2
Doğu Ekspresinde Cinayet (2017)

Kenneth Branagh’ın yönettiği ‘Doğu Ekspresinde Cinayet’in yeniden çevrimi ilk kez çıktığında, film 1974 yapımı orijinali seven hayranlar arasında heyecan yarattı. Akademi Ödülleri adayları Michelle Pfeiffer, Johnny Depp ve Branagh’ın kendisinden, yapımcı koltuğunda Simon Kinberg ve Ridley Scott’tan oluşan parlayan bir toplulukla film, hem hayranlardan hem de eleştirmenlerden güzel yorumlar aldı.

BENZER YAZI: NETFLİX’TE HEMEN İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ 20 YETİŞKİN FİLMİ

Filmin bu listeye girmesini sağlayan şey, Branagh’ın hikayeyi ekranda sunma şeklidir. ‘Doğu Ekspresinde Cinayet’in gişe rekorları kıran, 2019’da vizyona girmesi planlanan bir devam filmi yaratmaya devam etmesinin nedenleri, yapım tasarımı, belirlenen konumlar ve doruk noktasıyla birlikte olay örgüsünün ilerlemesidir. Sherlock Holmes benzeri filmler seviyorsanız, bu yapımı da izleme listenize almalısınız.

3
Köstebek (2011)

Yıldızlardan oluşan bir ekibin rol aldığı bir başka film olan ‘Tinker Tailor Soldier Spy’ (Köstebek), cinayet soruşturmalarının içeren bir tür casusluk/dedektif/casus filmidir, ancak daha çok sessiz, karanlık ve gizemli bir türdür. John le Carre’nin aynı adlı romanının kusursuz bir tasviri olan ‘Köstebek’, ekipteki bir Sovyet casusunu bulmaya çalışan bir grup İngiliz İstihbarat subayını konu alıyor. Film, yoğun ve karmaşık olay örgüsü ve karmaşıklığı kusursuz bir şekilde ortaya çıkarma biçimiyle tanınır. “Köstebek” filminde, yönetmen Alfredson bulmacayı çözmek için çok zekice noktaları birleştirirken bir paranoya hissi veriyor. Filmin başrollerinde Gary Oldman, Colin Firth, Mark Strong, Ciaran Hinds, Toby Jones, Tom Hardy ve Benedict Cumberbatch yer alıyor.

BENZER YAZI: KESİNLİKLE İZLEMENİZ GEREKEN EN İYİ KESKİN NİŞANCI FİLMLERİ

4
Olağan Şüpheliler (1995)

Bryan Singer’ın ilk yönetmenlik denemesi büyük bütçeli bir film olmayabilir, ancak gerilim ve olay örgüsüyle dolu bir film için tüm yönlere sahip, tıpkı bir dedektif filmi gibi, bir noktayı diğerine çok iyi bağlıyor. Sherlock Holmes benzeri filmler arasında listelenen ‘Olağan Şüpheliler’, Los Angeles Limanı’nda bir katliama yol açan olayları tartışan bir araştırmacı subay ve küçük çaplı sahtekar Roger ‘Verbal’ Kint’i takip ediyor. Kint, limana giden hikayeyi gözler önüne sererken, subay noktaları organize suç dünyasına liderlik eden bir mafya efendisi olan Keyser Söze ile birleştirmeye çalışır.

BENZER YAZI: NETFLİX’TE HEMEN İZLEYEBİLECEĞİNİZ MAFYA KONULU EN İYİ GANGSTER FİLMLERİ

Filmde Gabriel Byrne, Kevin Pollak, Benicio del Toro ve Kevin Spacey gibi nispeten daha az bilinen bir oyuncu kadrosu rol alıyor. Film, özellikle Spacey ve del Toro olmak üzere olağanüstü performansları nedeniyle övülen oyuncu kadrosunu bir gecede yıldız yaptı. ‘Olağan Şüpheliler’ eleştirmenlerin çoğu için beklenmedik bir şekilde büyük bir hit oldu ve Orijinal Senaryo ve Yardımcı Erkek Oyuncu dalında iki Akademi Ödülü almaya hak kazandı.

5
İlk Korku (1996)

İlk Korku filmi, Başpiskopos cinayetiyle suçlanan 19 yaşındaki Aaron’un (Edward Norton) hikayesi, Aaron’un masum olduğuna inanan avukatı Martin Vail (Richard Gere) tarafından davanın soruşturmasını konu alıyor.

BENZER YAZI: MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN, İZLEMEYENİN PİŞMAN OLACAĞI EN İYİ BİLİM KURGU FİLMLERİ

Senaryo yazımı, Gere’in performansı ve konusuyla ‘İlk Korku’ 1990’ların en iyi filmleri listesinde yer alıyor. Edward Norton’un ilgi uyandıran çıkışı, karakter değişikliği sahneleri ve karizmatik bakışları ve ifadeleri bu filmin vaadettiği özellikler arasında. İlk yarıdan sonra hikaye biraz kafa karıştırıcı olsa da, zirve, akıllara durgunluk veren bir seviyeye çıkıyor. “İlk Korku”, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildiği için Norton hayranlarının mutlaka izlemesi gereken bir film.

6
Kirli Harry (1971)

Dedektif-polisiye türündeki yapım, 1970’li yılların en heyecan verici prodüksiyonlarından biridir ve Sherlock Holmes benzeri filmler arasında gösteriliyor. Yıl 1971, San Francisco’da Scorpio lakaplı bir seri katil,rastgele seçtiği masum insanlara pusu kurduğu yerden ateş açmakta ve etrafa dehşet saçmaktadır. Şehir büyük korku içindedir ve insanlar neredeyse sokağa çıkamaz hale gelir. Sokaktaki suçlularla savaşan ve adı Kirli Harry’e çıkmış olan Harry Callahan, yeni ortağı Chico Gonzalez ile birlikte Scorpio’yu yakalamakla görevlendirilir. Scorpio ve Harry arasındaki kocalamaca bir süre sonra kedi-fare oyununa dönüşecek,Harry kendi mesleğinin getirdiği kurallar ile ilgili çelişkilere düşecektir.

BENZER YAZI: ALEXANDRA DADDARİO FİLMLERİ

Filmde Clint Eastwood, performansı, filmin sunumu ve gevşek bir polisin kişiliği tek başına filmi sert bir eğlence yapan Harry rolünde.

7
Asi Gençlik (2005)

“Asi Gençlik”, Joseph Gordon-Levitt’in ticari kaygıları olmayan sinemadaki başarıyı ilk kez tattığı eseridir ve onu sektörde başarılı bir aktör olarak belirleyen de bu tür filmlerdir. Kara film formatında çekilen bu suç filmi, öğrenciler arasında uyuşturucu dağıtan ve Brendan’ın eski kız arkadaşı Emily’nin ölümünden sorumlu olan, kasabasındaki gençlik uyuşturucu mafyasını devirmeyi kendine görev edinen genç bir öğrenci olan Brendan Frye’ı konu alıyor.

Düşük bütçeli bir gerilim filmi olan ‘Asi Gençlik’te Joseph, hikayeyi büyüleyici bir noktaya getirdiği için, eleştirmenler tarafından çok iyi yorumlar almıştır.

BENZER YAZI: İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINI KONU ALAN NETFLİX’TEKİ 12 MUHTEŞEM FİLM

8
Kimliksiz (2011)

Liam Neeson, başarılı aksiyon-gerilim filmi Taken’de (2008) oynadıktan sonra, Hollywood’da bir aksiyon yıldızı olarak yeni bir ün kazandı ve hayranları arasındaki imajını tamamen yeniden tanımladı. 2011’de Neeson, o zamanlar ‘Orphan’ (2009) filmini yönetmesiyle ünlü olan İspanyol yönetmen Jaume Collet-Serra tarafından yönetilen yeni bir aksiyon-gerilim filmi projesi için kadroya alındı. ‘Kimliksiz’, bir trafik kazasına karıştıktan sonra kimliğini yeniden kanıtlamak ve geçmiş gündeki olayları özetlemek için mücadele eden Dr. Martin Harris’i takip ediyor.

BENZER YAZI: TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 12 NÜKLEER SAVAŞ FİLMİ

Sherlock Holmes benzeri filmler arasında listelenen yapımın başrollerinde Diane Kruger ve Ocak Jones’un da yer aldığı ‘Kimliksiz’, daha en başından, izleyiciyi iyi kurgulanmış bir olay örgüsünü tamamen beklenmedik bir sona doğru götüren, merak uyandıran bir psikolojik aksiyon filmi. Collet-Serra, gereksiz uzatmalardan kaçınarak ve filmin temposunu iyi tutturarak senaryoyu ekrana çok akıllıca işlemiş. Neeson’un performansı ve tüm filmi kendi başına tutma yeteneği, ‘Kimliksiz’i muhteşem hale getiriyor.

BENZER YAZI: NETFLİX’TE EN İYİ 6 AGATHA CHRİSTİE TARZI FİLM VE DİZİ

9
Zindan Adası (2010)

Zindan Adası, Rachel Solando adlı bir hastanın kaybolma vakasını çözmek için en vahşi katilleri ve tecavüzcüleri barındıran bir akıl hastanesinin bulunduğu açık denizdeki bir adayı ziyaret eden iki federal polis olan Edward Daniels ve Chuck Aule’nin hikayesidir. Edward davasını araştırırken ve geçmişinin peşini bırakmazken tesisteki faaliyetlerin ardındaki gerçeği ortaya çıkarmaya çalışır. Dennis Lehane’nin aynı adlı romanından uyarlanan Zindan Adası, bugüne kadar Martin Scorsese tarafından yönetilen en iyi filmdir ve gerilim, gizem öğelerini Hollywood’da yeni ölçütlere taşımıştır. 1950’lerde geçen film, sanrılı bir hikaye anlatımı ve psikolojik korku özellikleriyle birlikte dedektif gerilim öğelerini kullanıyor.

Yıldız kadrosunda Scorsese’nin uzun süredir birlikte çalıştığı Leonardo DiCaprio, Ben Kingsley ve Mark Ruffalo ile Max von Sydow’un dinamik ve sınırsız performansı yer alıyor. Zindan Adası’nın büyük ödüllere aday gösterilmesinin sebebi sadece gerilimi ve heyecanı için değil, aynı zamanda sahneler arasındaki zekice kurgulanmış olay örgüsü öğeleriyle de bir başyapıt olmasıdır.

BENZER YAZI: NETFLİX’TEKİ DİN VE İNANIŞ KONULU EN İYİ 7 BELGESEL

10
Melekler ve Şeytanlar (2009)

Ron Howard’ın Dan Brown’ın romanlarından uyarlama olan ‘Melekler ve Şeytanlar’da, Profesör Langdon (Tom Hanks) Cenevre’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı tesisinde Vatikan’da daha geniş bir komploya yol açan bir hırsızlık olayını araştırıyor. Filmde Langdon, şehre yapılacak ve din ile bilim arasında feci bir savaşa neden olabilecek bir nükleer saldırıyı durdurmaya çalışıyor.

BENZER YAZI: EVİNİZDE OTURURKEN NETFLİX’TE İZLEYEBİLECEĞİNİZ 99 GÜZEL FİLM

Ron Howard’ın ‘Da Vinci Şifresi’nin (2006) özünü yeniden yaratma girişimleri, önceki çabalarını geride bırakarak izleyiciye şaşırtıcı ve akıllara durgunluk veren bir gerilim filmi sunuyor. Bilimsel evrimle örtüşen Katolik inançlarının hassas bir konusunu ele alan Howard, deneyimli yönetmenlik vizyonuyla, Brown’ın kitaptaki sözlerini, günümüz sinemaseverlerinin algılarına uyum sağlamak için bazı ince değişikliklerle derin ve güzel bir şekilde aktarıyor.

BENZER YAZI: NETFLİX’TEKİ EN İYİ 8 BOKS KONULU FİLM

11
Kızımı Kurtarın (2007)

Boston’dan genç bir kızın kaçırılmasını çözmeye çalışan iki özel dedektifin hikayesini anlatan ‘Kızımı Kurtarın’, dedektif gizemleri ve gerilim unsurlarından oluşan modern bir kara dramadır. ‘Kızımı Kurtarın’ı daha önce izlemiş olanlar büyük ihtimalle bunun elli yıl sonra kült klasikleri listelerine girecek bir film olduğu konusunda hemfikirdir, tıpkı ’12 Öfkeli Adam’ (1957) gibi.

BENZER YAZI: DİSNEY’İN 2022 YILINDA YAYINLANACAK FİLMLERİ VE VİZYON TARİHLERİ

‘Kızımı Kurtarın’, Casey Affleck ve Michelle Monaghan’ın başrollerini paylaştığı, Ben Affleck’in ilk yönetmenlik denemesinde sinematik bir şölen. Ben Affleck en büyük kariyer krizini yaşarken, yönetmen koltuğunda ana akıma döndü ve izleyiciye çok yönlülüğünü ispatladı. Deneyimi, öğrenme ve kavrama yeteneği ve benzersiz ve eşsiz vizyonunu filme yansıtıyor.

BENZER YAZI: NETFLİX BEST MOVİES: HEMEN İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ 20 FİLM

12
Malta Şahini (1941)

Sherlock Holmes benzeri filmler arasında gösterilen ‘Malta Şahini’ 40’lar tarzı bir dedektif ve kara suç filmi. ‘Malta Şahini’, ortağının ölümüyle başlayan bir dizi cinayeti çözmeye çalışan bir dedektife odaklanan stilize bir film. ‘Malta Şahini’ 1941’de, dedektif film türünün büyük ölçüde baskın olduğu 1930’lar ve 40’ların Basil Rathbone’un oynadığı Sherlock Holmes serisinin hakim olduğu bir dönemde gösterime girdi. Bununla birlikte, tüm zamanların en büyük dedektifiyle rekabet halinde olmasına rağmen, film, öncelikle sinematografisi, suç ve polisiye gerilim hikayesine daha karanlık bir yaklaşımı ve hikayeyi ilginç bir şekilde ortaya koyması nedeniyle dikkati çekmeyi başardı.

Başrolünde Humphrey Bogart’ın oynadığı film, üç Akademi Ödülü’ne aday gösterildi, Sydney Greenstreet’in ilk filminde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adaylığının büyüleyici varlığı. ‘Malta Şahini’ şu anda film eleştirmeni Roger Ebert’in En İyi Filmler listesinde ve Amerikan Film Enstitüsü’nün birden fazla listesinde yer alan birkaç filmden biri olmaya devam ediyor.

BENZER YAZI: NETFLİX’TEKİ EN İYİ 20 DOĞAL AFET VE FELAKET FİLMİ

13
Los Angeles Sırları (1997)

Los Angeles Sırları’nda, 50’lerin Los Angeles’ında yer altı dünyasının patronu sayılan Mickey Cohen’in hapse girmesiyle doğan boşluktan dolayı şehirdeki diğer suç örgütleri arasında liderlik savaşı başlar. Bir gece Cohen’in adamlarına bir baskın düzenlenir ve hepsi öldürülür. Öldürülenler arasında eski bir poliste vardır. Bu olayı soruşturmak üzere L.A. Polis Departmanı üç polisi görevlendirir.

BENZER YAZI: KIYAMET SONRASINI VE DÜNYANIN SONUNU KONU ALAN NETFLİX’TEKİ EN İYİ 20 FİLM

Görevlendirilen polisler karekter olarak birbirlerinden çok farklıdırlar. Ed Exley, L.A. Polis Departmanının altın çocuğudur. Kurallara bağlı ve her şeyi kanunlara göre yapar. Bud White, çabuk sinirlenen, agrasif, gerçeğe ve doğruya ulaşmak için her türlü yola başvuran biridir. Üçüncü ve son polis Jack Vincennes ise; L.A. Polis Departmanını anlatan bir televizyon dizisine danışmanlık yapmakta, tanınmış ve gündemde olmayı seven biridir. Bu üç kişi olayı soruşturmak için bir araya gelirler. Ancak soruşturma çok çabuk sonuca ulaşır. Bu durum üç polisi rahatsız eder. Soruşturmada bu kadar çabuk sonuca ulaşılmasında bir bit yeniği olduğunu düşünürler ve araştırmaya devam ederler. Ve araştırmaları onları çok güzel bir kadına kadar götürür. Film Kim Basinger ve senaryosuyla iki Oscar kazandı.

BENZER YAZI: NETFLİX’TEKİ EN İYİ 19 İHANET VE ALDATMA FİLMİ

14
Yedi (1995)

Yedi, seri cinayetler işleyen bir katilin peşine düşen iki polis dedektifinin hikayesini anlatıyor. Bir seri katil 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldürmektedir. Yedi Ölümcül Günah, Hıristiyanlık inançlarına göre Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü,Kıskançlık, Oburluk,Yıkıcılık ve Tembellik’tir.

BENZER YAZI: NETFLİX’TEKİ EN İYİ 14 SERİ KATİL FİLMİ

İki polis dedektifi bu seri katilin peşindedir. Film, Amerika’da gösterime girdiği hafta 14.000.000 dolar gelir elde etmişti. Yönetmen David Fincher imzalı film,sürükleyici konusu ve oyuncuların performanslarıyla tüm dünyada gişede büyük başarı yakalamıştı. Başrollerde Brad Pitt, Morgan Freeman, Gywneth Paltrow var. En iyi kurgu dalında 1996’da ödüle aday olan film bu ödülü alamamıştı. Özellikle sürpriz ve çarpıcı finali ile şimdiden sinema tarihinde bir klasik olarak yerini aldı.

BENZER YAZI: ÜCRETSİZ VE YASAL OLARAK ÇEVRİMDIŞI İZLEMEK İÇİN FİLM İNDİRME SİTELERİ

15
Zodiac (2007)

San Francisco’da bir seri katil, farklı gazetelere mesajlar göndererek işlediği cinayetleri itiraf eder. Katil, gönderdiği mesajların yayınlanmasını ister; aksi taktirde daha fazla insanı öldürecektir. Genç ve utangaç bir gazete karikatüristi olan Robert Graysmith, gazetesine gönderilen mesajların ardından katil ile ilgili araştırmalara başlar. Zodiac olarak adlandırılan katilin peşine düşen muhabir Paul Avery, müfettiş David Toschi ve William Armstron katilin ayak izlerini takip etseler de bir sonuca varamaz. Yetkililer yavaş yavaş davadan çekilseler de Robert Graysmith, katili yakalamayı takıntı haline getirir.

BENZER YAZI: ANGELİNA JOLİE FİLMLERİ

Sherlock Holmes benzeri filmler arasında listelenen yapım, Fincher’ın mükemmel yönetmenliğinin yanı sıra filmde, Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo ve Robert Downey Jr.’dan oluşan, ‘Iron Man’deki tüm zamanların en sevdiği rolünden sadece bir yıl önce rol alıyor.

BENZER YAZI: KAÇIRILMAMASI GEREKEN MACERA DOLU 20 KEANU REEVES FİLMİ


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!