Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikKeylogger Nedir, Nasıl Atılır? Keylogger Ne Demek, Nasıl Silinir?

Son Yazılar

Keylogger Nedir, Nasıl Atılır? Keylogger Ne Demek, Nasıl Silinir?

Kişisel veriler için ciddi bir tehdit oluşturan keylogger, bir cihazdaki her tuş hareketini kaydedebilir. Peki keylogger nedir, işte detaylar.

Bilgisayar, laptop ve hatta cep telefonunuzdaki tüm kişisel verileriniz için ciddi bir tehdit oluşturan keylogger yazılımları, bir cihazdaki her tuş hareketini kaydedebilir. Peki keylogger nedir, nasıl atılır, indirmek tehlikeli mi, keylogger ne demek, nasıl anlaşılır, nasıl silinir?

Bir ATM makinesinde PIN kodunuzu her girdiğinizde veya web sitelerine kişisel bilgilerinizi girdiğinizde veya biriyle whatsapp ya da messenger gibi mesajlaşma uygulamalarında yazışırken keylogger adı verilen potansiyel kötü amaçlı yazılımların her tuş hareketinizi kaydedip, başka bir kişiye gönderebilir.

Peki keylogger nedir, nasıl atılır, indirmek tehlikeli mi, keylogger ne demek, nasıl anlaşılır, nasıl silinir?

✔️ KEYLOGGER NEDİR?

Bir keylogger’ın arkasındaki temel amaç, herhangi bir cihaz hareketini gizlice izlemektir. Keylogger’lar çeşitli şekil ve biçimlerde gelirler ve yazılım veya donanım tabanlı olabilirler, yani hem bir casus yazılım parçası olarak hem de klavyenin her hareketini izleyebilen bir donanım aygıtı olarak var olabilirler.

Peki keylogger nedir sorusundan dolayı nasıl çalışır sorusuna geçelim! Çoğu keylogger, çevrimiçi olarak girilen kredi kartı ödemeleri için verileri yakalamak amacıyla kullanılır. Veriler kaydedildikten sonra, keylogger programının diğer ucundaki bilgisayar korsanı onu kolayca alabilir.

Keylogger yazılımı, geleneksel klavyelerde kullanılmasının yanı sıra iPhone’lar ve Android cihazlar gibi akıllı telefonlarda da kullanılabilir.

✔️ KEYLOGGER CİHAZINIZA NASIL GİRER?

keylogger nedir

Keylogger nedir artık biliyorsunuz, peki cihazınıza nasıl bulaşır biliyor musunuz? En çok karşımıza çıkan bulaşma yöntemlerini sizlerle paylaşayım:

🏷️ KİMLİK DOLANDIRICILIĞI

Kötü amaçlı yazılımları yaymak için harika bir taktik, kimlik avı dolandırıcılıkları, kurbanları sahte e-postalar, mesajlar, ekler açmaya veya bağlantılara tıklamaya yönlendirir. Keylogger’lar ayrıca kimlik avı dolandırıcılığı yoluyla yayılır ve cihazlarınıza kolay bir giriş noktası sağlar.

🏷️ TRUVA VİRÜSLERİ

Bilgisayar korsanlarının hileleri arasında, kurbanın cihazlarına keylogger yüklemek için Truva atı virüsleri bulunur. Truva atı virüsleri, e-posta veya mesaj yoluyla gönderilir. Eğer bilgisayar korsanı sizi tanıyorsa, mutlaka ilginizi çekecek yazılar kullanır. Eğer rastgele olarak seçilmiş bir kurbansanız, indirim kuponları veya sizin aklınızı çelebilecek benzer mailler ya da mesajlar kullanır. Bu sebeple uyanık olmanız gereklidir.

Yeni tip keylogger Truva atları da her zaman iş başındadır ve çevrimiçi olarak girilen ödeme verilerini çalmak için tasarlanmıştır. Tabi fotoğraflar gibi mahrem dosyalarınıza da çok kolaylıkla ulaşabilirler.

🏷️ KÖTÜ AMAÇLI WEB SAYFASI DOSYALARI

Yanlışlıkla sahte veya kötü amaçlı bir web sitesini ziyaret ederseniz, cihazınıza bir keylogger yüklenmesine neden olabilir. Kötü amaçlı web sitesi komut dosyası, tarayıcınızdaki bir güvenlik açığından kolayca yararlanarak bunu başarabilir.

🏷️ ZATEN ETKİLENMİŞ CİHAZLAR

Bilgisayarınıza, tabletinize veya telefonunuza zaten virüs bulaşmışsa, kötü amaçlı yazılımlar bundan daha fazla yararlanabilir ve keylogger yükleyebilir.

✔️ KEYLOGGER NEDİR, NASIL TESPİT EDİLİR?

keylogger nedir

Keylogger’lar, diğer kötü amaçlı yazılım türlerinden farklı olarak ana sistemi etkilemez. Bu, cihazınızın dosyalarını güvende tutarken, onları tespit etmeyi de çok zorlaştırır.

Keylogger’ları tespit etmek için, aşağıdaki gibi küçük değişiklikler için sürekli bir tetikte olmanız gerekir:

  • Yazarken, tuş vuruşlarının görünmesinin birkaç saniye sürdüğünü veya bazı durumlarda hiç görünmediğini fark ettiniz.
  • Cihazınız iyi performans göstermiyor veya bir anda yavaşlamışsa tetikte olmalısınız. Yavaşlama ile birlikte cihaz sistemi sık sık ‘hata’ vermeye başladıysa format vakti gelmiş olabilir.
  • Grafikler yüklenemiyor veya hata ekranlarıyla karşılaşıyorsunuz.
  • Etkinlik İzleyicisi/Görev İzleyicisi, bilinmeyen işlemlerin varlığını göstermeye başladıysa.
  • Virüsten koruma veya güvenlik yazılımınız bir güvenlik sorunu algıladıysa.

✔️ KEYLOGGER’DAN KORUNMANIN 5 YOLU

Keyloggerlara karşı en büyük koruma tedbirli olmaktır. Ancak, sizi bu kötü niyetli keylogger’lara karşı güvende tutabilecek beş yararlı yol var. Keylogger’ları tespit etmenin zor olmasına rağmen, cihazınıza yüklenmeden önce dikkat edebileceğiniz ve tedbir alabileceğiniz yöntemler mevcut.

1. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Uygulayın

İki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) uygulamak, cihaz erişimi vermeden önce fazladan bir güvenlik katmanı eklemenin iyi bir yoludur. İki faktörlü kimlik doğrulamada, cihaza, sisteme veya kaynaklara erişim, yalnızca iki veya daha fazla kimlik doğrulama mekanizması geçildikten sonra verilir.

2FA’yı etkinleştirirseniz siber suçluların çok sayıda cihaza erişmesi gerekir; bu nedenle, önemli hesaplara girmek için genellikle kullandığınızdan farklı bir akıllı telefon veya tablet aracılığıyla yapılan bir kimlik doğrulama yöntemini tercih etmeniz güvenliğinizi artıracaktır.

2FA tek seferlik şifreler sağlarken keylogger’lar her seferinde aynı şifreleri kullanmaya bağımlıdır. Bu nedenle, 2FA’yı uygulamak, sisteminize bir keylogger kurulması olasılığını önemli ölçüde azaltır.

2. Ekran Üzeri veya Alternatif Klavye Kullanın

Çoğu keylogger, izleme amacıyla geleneksel QWERTY tabanlı klavye düzenlerine güvenir. Geleneksel düzeni kullanmayan bir klavyeye geçerseniz, potansiyel keylogger’ların yararlı bir şey bulma riskini en aza indirebilirsiniz.

Başka bir alternatif, karakterleri yazmak için gerçek bir klavye kullanmak yerine sanal klavye yazılımı kullanmak olabilir. Özellikle banka hesaplarınıza erişirken veya hassas bilgileri girmeye çalışırken ekran veya sanal klavye kullanılmalıdır.

Harika haber şu ki, çoğu bilgisayarda ekran klavyesi seçeneği önceden yüklenmiş olarak gelir. Yani kullandığınız bilgisayarlarda hali hazırda sanal klavye bulunuyor.

3. Güçlü Anti-Virüs Yazılımına Yatırım Yapın

Keylogger tehtidini azaltmak için kullandığınız cihazlara mutlaka sağlam bir antivirüs programı kurun. Piyasada birçok ücretsiz seçenek var ancak ‘Bedava Sirke Baldan Tatlıdır’ demeyin ve para ödeyerek güçlü bir antivirüs yazılımı satın alın.

Bu programlar, keylogger’lara karşı koruma sağlamanın yanı sıra, diğer kötü amaçlı yazılım türlerini de uzak tutar.

Takiye.com ekibi olarak sizlere Kaspersky Total Security yazılımını öneriyoruz.

4. Neye Tıkladığınıza Dikkat Edin

Keylogger Nedir, Nasıl Atılır? Keylogger Ne Demek, Nasıl Silinir?

Cihazınızı keylogger’lardan korumaya çalışırken, güvenilir ve kötü amaçlı siteler arasında bir ayrım yapmak önemlidir.

Güvenli bir antivirüs yazılımı satınalırsanız, pop-up reklamları engelleme ve anlık tarama özelliği olup olmadığına dikkat edin.

Bilinmeyen göndericilerden alınan dosyaları ve ekleri masum bağlantılar olarak gizlenebilecekleri için açmaktan çekinin. Tanımadığınız kişilerden gelen dosyaları açmamaya özen gösterin.

5. Anti-Keylogger Yazılımını Kullanın

Anti-keylogger programları, bilgisayarınızdaki herhangi bir keylogger belirtisini algılamak için yapılmıştır. Bunu, dosyalarınızı bir keylogger veritabanındakilerle karşılaştırarak başarırlar.

Bu programlar, keylogger’ların varlığını tespit etmek için imza tabanlı izleme ve davranış karşıtı teknikler kullanır.

Anti-keylogger yazılımına sahip olmanın bir başka avantajı da, kullanıcı kimlik bilgilerinizi potansiyel bir keylogger’dan gizli tutmasıdır.

✔️ KEYLOGGER NASIL SİLİNİR?

Keylogger Nedir, Nasıl Atılır? Keylogger Ne Demek, Nasıl Silinir?

Keylogger’ları tespit etmek zordur, ancak bir kez tespit ederseniz sonra onları cihazınızdan silmek oldukça kolaydır. Bunun için otomatik ve manuel olmak üzere iki seçenek vardır:

Otomatik : Virüsten koruma yazılımınız kullanılarak tam sistem taraması yapılmalıdır. Sağlam antivirüs yazılımı, keylogger bulaşmasını manuel olarak karantinaya alabilmelidir. Daha sonra tamamen silebilirsiniz.

Manuel : Bir keylogger’ın yerini tespit ettiğinizde, dosyaları bilgisayarınızın çöp kutusuna manuel olarak sürükleyip bırakabilir ve tamamen silebilirsiniz. Fakat önerimiz kesinlikle ücretli bir antivirüs yazılımı olacaktır.

✔️ TETİKTE KALIN

Cihazlarınızı korumak ve keylogger tehdidini azaltmak söz konusu olduğunda, yazılım güvenliği ancak bu kadarını yapabilir. Çoğu insan siber güvenliği yalnızca virüsten koruma programlarına, güvenlik duvarlarına ve izinsiz giriş önleme sistemlerine yatırım yapmak olarak düşünür.

Bu seçenekler ne kadar harika olursa olsun, kişisel cihazlarınız ve çevrimiçi etkinlikleriniz konusunda da aşırı uyanık değilseniz, keylogger’lara karşı sizi tam olarak koruyamazlar. Unutmayın, önlem tedaviden daha iyidir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!