Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikHackerların Gözdesi Sahte Wifi Ağı Nedir? Nasıl Korunursunuz?

Son Yazılar

Hackerların Gözdesi Sahte Wifi Ağı Nedir? Nasıl Korunursunuz?

Sahte WiFi ağından korunma yöntemlerini merak ediyorsanız, yazımızı okumaya başlayın.

Starbucks’ta oturuyorsunuz ve arkadaşınızın gelmesini beklerken cihazınızı çevredeki işletmeler tarafından sunulan ücretsiz Wi-Fi ağına bağlıyorsunuz. Ücretsiz olduğu için mutlusunuz, ne de olsa internet kotanızdan yemeyeceğini düşünüyorsunuz. Peki ya bu sahte bir WiFi ağı ise? Dışarıda bağlandığınız her ücretsiz internet ağı güvenli değildir. Yazımızda sahte WiFi ağı nedir, hackerlar bunu nasıl kullanıyor ve kendinizi bunlardan nasıl korursunuz gibi sorularınıza cevap vereceğiz. Sahte WiFi ağından nasıl korunurum diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Sahte WiFi Ağı Nasıl Oluşturulur? İşte Aşağıda Bir Örnek:

Düzenli olarak ücretsiz Wi-Fi kullanıyorsanız, cihazınızdaki açık Wi-Fi bağlantı noktalarına giriş yapmadan önce iki kez kontrol etmeniz önemlidir. Sonuçta uygulamalar veya web siteleri aracılığıyla gönderdiğiniz bilgilere başka birinin erişmesini istemezsiniz. Özellikle uzaktan çalışanlar, evden kendini dışarı atıp güneşli bir ortamda işlerini yapmak isterse. Sahte WiFi ağından nasıl korunurum diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Ücretsiz Wi-Fi HotSpot Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır?

Bilgisayar korsanları havaalanında, otel lobisinde, kafede, restoranda veya diğer halka açık yerlerde “Kamuya açık Wi-Fi ağı” veya “Ücretsiz Wi-Fi” gibi zararsız adlarla sahte bir Wi-Fi erişim noktası oluşturur. Kullanıcıların bağlanma konusunda tereddüt etmemesi için yakındaki meşru WiFi erişim noktasına benzer bir hizmet seti tanımlayıcısı (SSID) kullanabilirler. Örneğin StarBucks Free WiFi.

sahte wifi ağından nasıl korunurum

Bağlandıktan sonra İnternet’e göz atabilirsiniz ancak bilgisayar korsanları, tüm trafiğiniz onlardan geçerken çevrimiçi yaptığınız her şeyi görebilir. Kredi kartı bilgileriniz gibi kişisel bilgilerinizi bu şekilde çalabilirler, hatta dosya paylaşımınızı açık bıraktıysanız cihazınızı ve içeriğini ele geçirebilirler!

sahte wifi ağından korunma

İnternet erişimi için küçük bir ücret ödemeniz gereken başka bir dolandırıcılık yöntemi daha var. Sahte Wi-Fi erişim noktasında oturum açtığınızda yeni bir sayfaya yönlendirilirsiniz ve kredi kartı bilgilerinizi girmeniz istenir. Elbette bu ayrıntılara daha sonra bilgisayar korsanları erişebilir ve kimlik dolandırıcılığı ve diğer suçları işlemek için kullanılabilir.

Sahte WiFi Ağından Nasıl Korunurum?

Bilgisayar korsanlarının (yeterince iyilerse) halka açık yerlerde yaygın olarak bulduğunuz Wi-Fi ağlarını taklit etmek veya neredeyse aynısını yapmak için tasarladıkları sahte Wi-Fi bağlantı noktalarını tanımlamak çok kolay olacaktır.

Bununla birlikte, ister yasal ister sahte olsun, halka açık Wi-Fi bağlantılarını kullanırken bazı standart uygulamalara uyulmalıdır. Aşağıda sahte wifi ağından korunma yöntemleriyle ilgili başlıkları bulacaksınız.

WiFi Bağlantısının Orijinalliğini Kontrol Edin

Ücretsiz Wi-Fi erişimi olan bir yerdeyseniz, giriş yapmadan önce daima WiFi erişim noktasının doğru adını ve şifresini sahibinden (işletmeden) doğrulayın. Unutmayın, WPA veya WPA2 şifresi yoksa bağlantı şifresiz ise büyük ihtimal sahtedir.

HTTPS Web Sitelerine Göz Atın

Özellikle online bankacılık gibi hassas bir şeyde işlem yaparken, halka açık Wi-Fi erişim noktalarında yalnızca HTTPS ile başlayan sitelere göz atın. Bu, siteye olan bağlantınızın şifrelendiğini gösterir ve ortadaki adam saldırıları riskini azaltır. Bu saldırı yöntemi ile akıllı televizyonların bile ele geçirildiğini dikkate almalısınız.

VPN kullanın

Çok seyahat ediyorsanız ve bağlantı için herkese açık Wi-Fi bağlantı noktalarına güveniyorsanız NordVPN gibi bir sanal özel ağ (VPN) kullanmayı düşünün. VPN uygulamaları yalnızca gerçek IP adresinizi maskelemekle kalmaz, aynı zamanda İnternet’te güvenli bir şekilde gezinebilmeniz için tüm bağlantıyı da şifreler. Ayrıca devrim niteliğindeki özellikleri, kötü amaçlı yazılımlarla, sinir bozucu reklamlarla ve kötü amaçlı trafikle mücadeleye yardımcı olur! Sadece bu değil, NordVPN gezginlerin herhangi bir yerden herhangi bir kanala anında erişmesine olanak tanıyor. Örneğin, Birleşik Krallık’taysanız ve ABD Netflix’e erişmek istiyorsanız, bunu bir Netflix VPN’iyle güvenli bir şekilde iletişime geçerek kolayca yapabilirsiniz. [Sonra Bunu Oku: En İyi VPN Uygulamaları]

Ücretsiz Wi-Fi’ye Manuel Olarak Bağlan

Sahte wifi ağından korunma için cihazınızın otomatik olarak bağlanmak yerine manuel olarak bir ağ seçecek şekilde yapılandırıldığından emin olmak çok önemlidir. Bunu yapmak, farkında olmadan sahte Wi-Fi bağlantı noktalarına bağlanmanızı önleyecektir.

Yazılımı Düzenli Olarak Güncelleyin

Yazılımın düzenli olarak güncellenmesi ve yamalanması önemli bir WiFi güvenlik yöntemidir. Hataları düzeltmek için tarayıcınızı ve diğer yazılımlarınızı en son sürümlerle güncel tutun. Ayrıca ücretli ya da ücretsiz olsun, güncel bir antivirüs, cihazınızı en son tehditlere karşı koruyacaktır.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Kullanın

İki faktörlü kimlik doğrulama, tek seferlik kod gibi ikinci bir kimlik doğrulama seçeneği isteyerek ekstra bir güvenlik katmanı ekler. Bu, dolandırıcının sosyal medya ve bankacılık da dahil olmak üzere çevrimiçi hesaplarınıza erişmesi için başka bir adım daha ekler. Şifrenizi ele geçirse bile, hesabınıza giriş yapamaz.

Kullanmadığınızda WiFi’yi Kapatın

Bu çok açık görünse de çoğu kişi, kullanmadıkları zamanlarda bile Wi-Fi bağlantılarını uzun süre açık tutma hatasına düşer. WiFi’nizi kapatmak sizi dolandırıcılardan korumada işe yarayacaktır; sizi göremiyorlarsa hedef alamazlar!

Sahte WiFi Ağından Korunma Güvenlik Açısından Önemlidir

İşte bu kadar… Sahte WiFi ağından nasıl korunurum sorusunun yöntemlerini öğrendiniz. Cihazlarını sahte Wi-Fi erişim noktalarından korumak için gerekli adımları atabilmeleri için bu kılavuzu arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmaktan çekinmeyin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!