Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaTeknolojiSosyal MedyaKullanılmayan Bir Instagram Kullanıcı Adı Hesabı Nasıl Talep Edilir ve Alınır?

Son Yazılar

Kullanılmayan Bir Instagram Kullanıcı Adı Hesabı Nasıl Talep Edilir ve Alınır?

Hayalinizdeki kullanıcı adı kullanılmıyor ve fakat alamıyor musunuz? İşte kullanılmayan instagram hesabı nasıl alınır, tüm yollar.

Instagram platformunda sadece adınız ya da soyadınızı içeren bir kullanıcı hesabı almak herkesin hayali sanırım. Fakat bu konuda araştırma yaparken genellikle bu isimlerin kullanılmadığını fakat sizin de alamadığınızı farketmişsinizdir. Peki kullanılmayan instagram hesabı nasıl alınır, nasıl talep edilir, almak mümkün mü? İşte detaylar yazımda.

Bir Instagram hesabı oluşturuyorsanız ve kişiliğinizi veya gerçeği yansıtan mükemmel kullanıcı adını almak istemeniz çok normaldir. Fakat boşta görünen veya kullanılmayan hesapların genellikle alınamadığına da şahit olmuşsunuzdur.

Etkin olmayan bir hesap, terk edilmiş veya uzun bir süre kullanılmayan hesaptır. Profilde çok ihtiyacınız olan kullanıcı adı varsa, onu elde etmenin doğrudan bir yolu yoktur, ancak yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Peki kullanılmayan instagram hesabı nasıl alınır, nasıl talep edilir, almak mümkün mü? İşte detaylar yazımda.

Kullanılmayan Bir Instagram Hesabı Alınabilir mi?

Bir Instagram kullanıcı adı talep etmek zor olabilir. Başka bir kullanıcı hesabına giriş yapmayı bıraksa bile, etkin olmayan bir hesabın kullanıcı adını talep etmekle ilgili bazı kurallar ve geçici çözümler vardır. Instagram kullanıcılarının bir form doldurma ve bir kullanıcı adı talep etme seçeneği yoktur; bu o kadar basit değil.

Neyse ki, Instagram etkin olmayan hesapları temizliyor. Ancak bekleyecek vaktiniz olmayabilir. Boşta yani kullanılmayan instagram hesabı nasıl alınır konumuzda, tüm seçeneklerinizi bu makaleye dahil ettik.

Instagram Kullanıcı Adı Satın Alma

İyi kullanıcı adı sahiplerinin bunları birkaç yüz dolardan on binlerce dolara kadar satabilecekleri çok sayıda ikincil pazar yaratmıştır.

Çoğunlukla, isim satarak para kazanan insanlar, ilk günlerde hesaplarını belirleyen ve diğer insanların veya işletmelerin sonunda isteyeceği kullanıcı adlarını seçme öngörüsüne sahip olan kişilerdir.

Bazen bir film, dizi ya da albüm çıktığı için bir isim değerli olur. Örneğin birdenbire, ‘BigBangTheory’ bir fizik öğrencisi için mükemmel bir hesap olmaktan çok aranan bir özellik haline geldi. Profilde “Üzgünüz, bu sayfaya ulaşılamıyor.” yazısını görüyorsanız, kullanıcı adını almak için bir şansınız var demektir.

İletişim Bilgilerini Bulma

Hesabın etkin olmaması, sahibinin onu unuttuğu anlamına gelmez. Size eski profillerini satmaktan memnun olabilirler. Ancak, onlarla temasa geçmek işin zor kısmı olacaktır.

Hesabın sahibine DM göndermeniz iyi bir seçenek olabilir. Fakat hesabını kontrol etmiyorsa, gönderdiğiniz mesajı ne zaman göreceği belirsizliğini koruyacaktır.

Denemek ve hesabın sahibi hakkında bilgi almak için hesabın biyografisini kontrol edebilirsiniz. Burada aranacak birkaç şey var.

Bazı insanlar biyografilerine veya hatta kişisel web sitelerinin URL’sine bir iletişim e-posta adresi koyarlar. Bu durumda, şanslısınız, aradığınız bilgiye ulaştınız demektir.

Diğer insanlar gizlilik konusunda daha hassastır ve bu tür doğrudan iletişim bilgilerini oraya koymazlar. Ancak, Facebook sayfaları veya LinkedIn biyografileri gibi diğer sosyal medya hesaplarına bağlantılar veya referanslar verebilirler. Bu kişinin adına sahipseniz, her zaman farklı sosyal medya sitelerinde arama yapabilir ve onlara mesaj gönderebilirsiniz.

Ne kadar teklif vereceğiniz hakkında hiçbir fikriniz yoksa, InstaSale gibi Instagram hesap market sitelerinde benzer hesaplara bakabilir ve benzer profillerin fiyatlarını görebilirsiniz.

Kullanılmayan Instagram hesabı silinir mi?

Evet, etkin olmayan hesapları silerler, ancak bu süreler platformun ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir.

Örneğin, temizlemeler genellikle rastgele gerçekleşir veya en azından rastgele görünürler. Genellikle bu tasfiyeler yıl sonunda gerçekleşir.

Silme ve Kaldırma İşlemini Bekleyin!

İstediğiniz hesap gerçekten etkin değilse ve üzerinde fazla veya hiç içerik yoksa, sonunda Instagram veritabanından silinmesi için bir şansınız var demektir. Bu bir garanti değildir, ancak istediğiniz etkin olmayan hesap düşebilir ve kullanıcı adı tekrar kullanılabilir hale gelir.

Instagram, temizleme programlarını açıklamaz, bu nedenle listenizdeki herhangi bir kullanıcı adını almaya başlamanız için sizi uyaracak bir alarm almazsınız. Bir silme işlemini tespit etmenin en iyi yolu, istikrarlı bir takipçi listesine sahip olan popüler Instagram hesaplarından birini takip etmek ve günlük takipçi sayısını kontrol etmektir.

Örneğin takip ettiğiniz hesabın 200 Bin takipçisi varsa ve bir gün herhangi bir sebep yokken 160 Bine düşüyorsa, burada kullanılmayan instagram hesabı silme işlemi yapılmış olduğunu düşünebilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken, almak istediğiniz hesabın, hala alınıp alınamayacağını kontrol edebilirsiniz.

Ticari Marka veya Telif Hakkı Adı

Marka & Patent alma sürecini artık internet üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Patent alındıktan sonra, aktif olmayan hesabı Instagram’a şikayet edebilirsiniz. Bu zaman alabilir fakat olumlu sonuçlanması muhtemeldir.

Marka ismini aldığınız hesap adıyla, İnstagram’a şikayette bulunup, müşterilerinizin mevcut hesaplarının kafa karıştırıcı olduğunu iddia edebilirsiniz. Telif hakkı ihlali, Instagram kullanıcı adınızı almanın etkili bir yolu olabilir.

Böyle bir ticari marka veya telif hakkına sahipseniz, bir telif hakkı/ticari marka ihlali raporu sunabilir ve adın size ait olduğunu iddia etmeye çalışabilirsiniz.

Hesap aktifse ve sık kullanılıyorsa bu yöntemle başarılı olmakta zorlanabilirsiniz.

Elbette, bir telif hakkı sorununu doğrudan Instagram’a da bildirebilirsiniz. Instagram web sitesindeki bu bağlantıya gidin ve bir şikayette bulunun.

Benzer Bir Ad Seçin

Benzer bir kullanıcı adı seçmek Instagram hesabınızı kurmanın en basit yoludur. Alt çizgi veya sayı eklemek basit ve etkilidir.

Instagram kullanıcı adları en fazla 30 karakter uzunluğunda olabilir ve harf, sayı, nokta ve alt çizgi içerebilir. Bu spesifikasyon, arzu ettiğiniz isme yakın bir isim yaratma konusunda size oldukça fazla esneklik sağlar. Biraz hayal gücü kullanmanız gerekebilir.

Bir işletmeniz varsa adınıza bir şehir veya konum ekleyin. Aynı şeyi soyadları veya diğerleri için de yapabilirsiniz. Bu hareket, markanızı korumanıza yardımcı olabilir ve lehinize çalışabilecek hızlı bir yerel tanımlayıcı ekleyebilir. Ayrıca isme işletme türünü de ekleyebilirsiniz.

Kullanılmayan Instagram Hesabı Seçiminde Daha Büyük Markalar İçin Geçici Çözümler

Daha önemli bir işletme veya daha köklü bir markaysanız, Instagram hesabınızın sonuna ‘resmi’ (official) veya ‘gerçek’ (real) eklemek de işe yarayabilir. Ortak adlara sahip sanatçılar bunu sıklıkla yapar, yani siz de yapabilirsiniz.

Kullanılmayan instagram hesabı alacağım diye yasalara aykırı davranamazsınız. Yani bilindik markaları taklit etme konusunda dikkatli olmanız gerekir. Örneğin, Microsoft adını kullanan ya da Mikrosoft gibi sesli olarak aynı çağrışımı yapan bir hesap oluşturduğunuzu varsayalım. Bu durumda marka olan Microsoft, yukarıda anlattığım aynı ticari marka ve telif hakkı araçlarını kullanarak sizi derhal kapatırlar. Başkalarının korunan fikri mülkiyet haklarını ihlal edemezsiniz.

Bir kullanıcı adı almakta sorun yaşıyorsanız ancak bununla ilgili hesap yoksa, bazılarının özel olarak ayarlandığını unutmayın. Bu durumda, kullanıcı adı kullanılamaz ve hesabı arayamazsınız. Bu sizinle ilgili değil, direkt olarak Instagram’ın uyguladığı bir politikadır.

Hesap Oluşturuldu Ama Giriş Yapılamıyor

Birkaç kullanıcı, mükemmel kullanıcı adıyla yeni bir Instagram hesabı oluşturduklarını ve “Üzgünüm, Bir Şey Yanlış Gitti” hata mesajını aldıklarını söylüyor. ‘Tekrar Dene’ seçeneğine tıklamak veya giriş yapmaya çalışmak işe yaramıyor. Maalesef kullanıcı adı alınmış ve giriş yapamıyorsunuz. Peki böyle bir şey olursa ne yapmalısınız?

  • Yardımcı olabilecek veya olmayabilecek Instagram Destek ile iletişime geçebilirsiniz. Hata mesajının veya kullanıcı adının ekran görüntüleri varsa, bu harika olur.
  • Yeni Instagram hesabınıza giriş yapmak için farklı bir uygulama veya web tarayıcısı kullanmayı deneyin. Bu, uygulamada basit bir aksaklık olabilir.
  • Facebook ile giriş yapın ve yeni hesabınızın gösterilip gösterilmediğine bakın. Benzer oturum açma kimlik bilgilerini kullandığınızı varsayarsak, yeni hesap görünebilir.
  • Birkaç saat bekleyin, ardından Instagram hesabınıza tekrar giriş yapmayı deneyin.

Yukarıdaki durum, mükemmel Instagram kullanıcı adını oluşturduğunuz ve hesaba erişemediğiniz zaman inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir. Ana hatlarıyla belirttiğimiz ipuçlarını denemek, yeniden erişim kazanmanıza yardımcı olabilir.

Kullanılmayan Instagram Hesabı ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça sorduğunuz soruların daha fazlasının yanıtlarını bu bölüme ekledik.

Instagram aktif olmayan kullanıcıları siler mi?

Evet, ama bir süre sonra. Tam süreci bilmesek de Instagram, bir silme işleminden kaçınmak için hesabınıza ara sıra giriş yapmanız gerektiğini belirtiyor. Şirket, bir profilin ne zaman silineceğine dair zaman dilimleri vermiyor.

Instagram hesabım veya kullanıcı adımla ilgili yardıma ihtiyacım olursa ne yapabilirim?

Instagram, çeşitli konularda yardım veya yanıt almak için ziyaret edebileceğiniz bir yardım bölümüne sahiptir. Hesabınıza erişemiyorsanız veya birisi yasadışı bir şekilde hesabınıza erişiyorsa Instagram Yardım Merkezi’ne bakın.

Birisi hesabını sildikten sonra bir kullanıcı adının kullanılabilir hale gelmesi ne kadar sürer?

Instagram bize bu konuda resmi bir cevap vermiyor. Yine de birçok kullanıcı, asıl sahibi hesabını sildiği anda adı alabileceklerini söylüyor. Başka bir kullanıcıdan kullanıcı adı satın almaya çalışıyorsanız, ödemeyi göndermeden önce kullanıcı adını aldığınızdan emin olun.

Aktif olmayan bir kullanıcı adı talep edebilir miyim?

Ne yazık ki Instagram, kullanıcı adı talep etme konusunda bize tam olarak yeşil ışık yakmıyor. Şirketin konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“İstediğiniz kullanıcı adı, etkin olmayan bir hesap tarafından kullanılıyorsa, kullanıcı adının uygun bir sürümünü seçebilirsiniz. Halihazırda kullanılmayan bir kullanıcı adı bulmanıza yardımcı olması için noktalar, sayılar, alt çizgiler veya kısaltmalar ekleyebilirsiniz.”

Tabii ki, bu en azından deneyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Instagram ile iletişime geçip aktif olmadığını düşündüğünüz bir kullanıcı adı istemekten zarar gelmez.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!