Ana Sayfa Soru - Cevap Kürtçe’de ‘Ma la mı ne’ Olarak Hecelenen Malamine Kelimesinin Anlamı Nedir, Ne...

Kürtçe’de ‘Ma la mı ne’ Olarak Hecelenen Malamine Kelimesinin Anlamı Nedir, Ne Demek?

Kürtçe dilinde bir çok kelime merak ediliyor, bunlardan biri olan ve ma la mı ne olarak hecelenen malamine ne demek açıklıyoruz.

1
650
malamine ne demek

Kürtçe dilinde “Ma la mı ne” olarak hecelenen “Malamine” kelimesi, merak uyandıran anlamıyla dikkat çekmektedir. Peki, bu kelimenin gerçek manası nedir? Kürtçe’de nasıl kullanılır ve Türkçe karşılığı ne anlama gelmektedir? Gelin hep birlikte Malamine’nin sırrını keşfedelim! Bu yazımızda sizlere bu ilginç terimin anlamını açıklayacak ve örnek cümlelerle daha iyi kavramanızı sağlayacağız. Hadi başlayalım!

Malamine (malamini olarak da söylenebiliyor) kelimesi, Kürtçe’de “ne demek” anlamına gelir. Bu ifade genellikle bir şeyin anlamını sormak veya açıklamak için kullanılır. Malamine, merak edilen bir terim hakkında daha fazla bilgi almak için yaygın olarak kullanılan bir kelime olarak öne çıkıyor. Örnek cümlelerle konuyu daha iyi kavrayalım!

Malamine ne demek?

Ulus olarak diğer yabancı dillerde kullanılan garip kelimeleri araştıran bir toplumuz. Mezopotamya olarak adlandırılan bölgede kullanılan ve göç sebebiyle ülkemizin çeşitli şehirlerine yerleşen Kürt dostlarımızın kullandıkları dil olan Kürtçe’ye de ilgimiz büyük. Ülkemizde eşimiz, dostumuz, komşumuz ve arkadaşlarımız konuşurken malamıne kelimesini ara sıra duyabiliriz. Bu kelimenin genel olarak heyecan ve üzültü duygusuyla söylendiği belirtilmektedir. Fakat bağlamına bağlı olarak farklı anlamlara geldiği de belirtiliyor. Kürtçe bilen dostlarımıza ‘malamine ne demek‘ diye sorduk, çoğunlukla benzer ve bazı durumlarda farklı anlamlara geldiğini öğrendik.

Kelime tam anlamıyla ‘ma la mı ne’ olarak heceleniyor ve elbette ne demek merak ediliyor.

Mala mine Türkçe anlamı nedir?

malamini ne demek

Türkçe dilinde sesdeş ya da benzer anlamda kullanılan tek bir kelime yok. Yani ‘Malamine’ aslında aslında tek bir kelimeyi değil, iki kelimeyi ifade ediyor. Kullanıldığı duruma göre de farklı ve yakın anlamlara gelebiliyor. Bu anlamlar arasında alaycılık, ironi ve hüzün bulunuyor. Kürtler arasında ince alaycılık için kullanıldığı bilinmektedir.

Türkçe de tam olarak eş değerde anlamı yoktur. Yazık oldu, anlamına gelen bir cümleye benzetebiliriz. Ayrıca hüzün ve acıma dışında ironi, alaycılık anlamında da kullanılır. Bir kişinin o işi veya durumu asla yapamayacağını belirtir. İnce alaycılık anlamında da kullanılır.

Mala mine cümle örnekleri nelerdir?

Malamine – Benim evim anlamında kullanılır.

Bağlama göre cümle içinde farklı anlamlara da gelir – Örneğin “Malamine” vay başıma gelenler gibi bir anlama gelebilir.

Kalıplaşmış bir kelime öbeğidir – Örneğin ‘malemin şevuti’ olarak kulağınıza gelebilir. Acı, ızdırap ve hüzün duygularıyla ‘evim yandı’ manasında kullanılır ama sık duyulmaz.

Cümle içinde nasıl kullanıldığına bağlı olarak ‘Eyvah’ anlamına gelir.

Malamıne, duygusal ifadeler için de kullanılır. Örneğin ‘Yazık sana’ veya ‘Günah sana’ anlamında sık sık kullanılabilir.

‘Vay yavrum vay’ veya ‘Vah garıbım vah’ anlamında da sık sık duyabiliriz.

Kerem Şanlı isimli şarkıcının “Vah Malamıne” Şarkısı ve Sözleri

Kerem Şanlı’nın ‘Bana Bulaşma’ adlı albümündeki “Vah Malamıne” şarkısında da Malamine kelimesi geçiyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz