Cumartesi, Mart 2, 2024
Ana SayfaMüzikÜcretsiz Spotify ve Premium Farkı: Müzik Dinlemek için Satın Almak Mantıklı mı?

Son Yazılar

Ücretsiz Spotify ve Premium Farkı: Müzik Dinlemek için Satın Almak Mantıklı mı?

Ücretsiz Spotify bazı kısıtlamalar getirirken, Spotify Premium almak mantıklı mı? İşte farklarıyla birlikte, kararınızı etkileyecek şeyler.

Spotify, 24 Temmuz 2023 tarihinde Premium abonelik ücretlerine zam yaptığını açıkladı. Son dönemde USD ve EUR’nun değer kazanması yani Türk Lirasının değer kaybetmesi sonucunda fiyatları yabancı paraya bağlı olarak güncellenen bir çok ürün ve hizmet gibi Spotify da nasibini aldı. Zam yağmurundan nasibini alan Spotify abonelik ücretleriyle ilgili olarak yazımızda Spotify Premium ve Ücretsiz arasındaki farkı anlatıp aynı zamanda Spotify Premium almak mantıklı mı değerlendirmenize sunacağız.

spotify premium almak mantıklı mı

Platform, kullanıcılarına bir çok yeni özellik sunmaya devam ediyor. Spotify’ın dediği gibi, aramada yeni keşif odaklı öneriler de olacak “Favori türlerinizin bazı kliplerini keşfetmek için yukarı veya aşağı kaydırın. Ardından şarkıyı kolayca bir çalma listesine kaydedin, sanatçıyı takip edin veya arkadaşlarınızla paylaşın – hepsi tek bir yerden.”

Daha fazla yeni Spotify özelliği

Bir duyurusunda, Spotify ayrıca üç yeni (veya yeni gibi) özelliğe vurgu yaptı. İlk olarak, yeni Spotify, dinleme süresini %25 artırdığını söylediği yapay zeka tabanlı DJ özelliğini sunmaya devam edecek.

Ardından, Akıllı Karıştırma, çalma listelerinizin uzunluğunu artırmaya yardımcı olurken aynı zamanda “orijinal bir çalma listesinin havasına mükemmel bir şekilde uyum sağlayacak ve sizi daha fazla dinlemeye teşvik edecek” Bunu denemek için Spotify, “Özelliği etkinleştirmek için Karıştır düğmesini kullanın. Özelliği açar açmaz, çalma listenizi havaya uyan yeni önerilerle karışık olarak dinlemeye başlayabileceksiniz” diyor.

Üçüncüsü, Spotify, ilgili bölümleri dinlediğiniz bölümlerin hemen arkasına yerleştiren Podcast’ler için Otomatik Oynat özelliğini kullanıma sundu.

Tüm bu yeni özellikler Spotify Premium almak mantıklı mı sorunuza yanıt olmuyorsa, detaylı incelememizi okumaya devam edin.

Ücretsiz Spotify ve Premium

spotify premium almak mantıklı mı

Ücretsiz Spotify ve Premium arasında seçim yapmak, rakip müzik uygulamalarının gerçekleştirdiği son yeniliklerin bazıları göz önüne alındığında biraz daha karmaşık. Spotify’ın en yakın rakibi Apple Music zaten müthiş bir ses deneyimi sunuyor ve popüler müzik uygulaması, yüksek kaliteli müzik akışı açısından geride kalıyor gibi görünmeye başlıyor.

2022’nin başlarında, Spotify’ın müzik akışında gecikmelerden etkilendiği anlaşıldı, ancak artık Spotify HiFi her şeye rağmen tekrar gündeme gelebilir gibi görünüyor.

Halihazırda bir Spotify Premium aboneliğiniz yoksa aylık 39,99 TL ödemeye değip değmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Fakat doğru şekilde karar verebilmeniz için diğer müzik servislerini de değerlendirmelisiniz.

Bu ücretsiz Spotify ve Premium farkı karşılaştırması ile ücret ödeyerek almak mantıklı mı sorunuzu gözden geçirerek seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.

Ücretsiz Spotify ve Spotify Premium Farkı: Ne Sunuyorlar?

Ücretsiz SpotifySpotify Premium
Aylık ÜcretÜcretsizBireysel: 39,99 TL
Öğrenci: 21,99 TL
İki Kişilik: 54,99 TL
Aile (6 Kişi): 64,99 TL
İçerik Sayısı80 milyondan fazla şarkı, artı 2,6 milyon podcast80 milyondan fazla şarkı, artı 2,6 milyon podcast
CihazlarPC’ler, akıllı telefonlar, bağlı cihazlar, Akıllı TV’ler, PS3 ve PS4, Android Auto, Spotify Car Thing, Apple CarplayPC’ler, akıllı telefonlar, bağlı cihazlar, Akıllı TV’ler, PS3 ve PS4, Android Auto, Spotify Car Thing, Apple Carplay
Özel ÖzelliklerSadece Dinleme (Reklamlı)Reklamsız dinleme; çevrimdışı dinleme; sınırsız atlama

Spotify Premium Planları ve Fiyatları

spotify abonelik ücretleri ne kadar

Ücretsiz Spotify ve Spotify Premium Karşılaştırması: Müzik Kitaplığı

Çoğunlukla, hem ücretsiz kullananlar hem de ücret ödeyen kullanıcılar, Spotify’ın “80 milyondan fazla” şarkı ve podcast başlığından oluşan kitaplığına aynı erişime sahiptir. Bu, bir kuruş ödemeniz gerekmeyen çok fazla içerik.

Bununla birlikte, son birkaç yıldır Spotify, sanatçıların yeni şarkılarının 2 haftalık bir süre boyunca Premium abonelere özel yapmalarına da izin verdi. Bu isteğe bağlı olduğu için sanatçıya göre değişir. Ancak her zaman en yeni parçaları çıkar çıkmaz dinlemek istiyorsanız, Spotify Premium çok daha güvenli bir seçimdir.

İyi haber şu ki, o kadar fazla ödeme yapmanız gerekmeyecek. Standart bir Premium aboneliğin ücreti aylık 39,99 TL, bu 80 milyon içerik için çok fazla değil. Öğrenci olduğunuzu kanıtlayabilirseniz (edu.tr uzantılı bir mailiniz olmalı) ayda yalnızca 21,99 TL karşılığında Spotify Premium’a sahip olma şansınız olur.

Aileler veya çiftler için iyi sonuç veren grup fırsatlarına kaydolarak da tasarruf edebilirsiniz. En yeni Spotify Premium Duo teklifi, ayda 54,99 TL ile 2 ayrı hesap içerirken, 64,99 TL size aile boyu 6 hesap kazandırır.

Müzik kitaplıklarını düşündüğümüzde, Spotify kitaplığının neredeyse tamamına ücretsiz olarak erişebilmeniz harika, ancak bazı yepyeni şarkıların olmaması (sanatçı bunları sınırlı bir süre için Premium abonelere özel yapmaya karar verirse) büyük bir sorun olabilir, özellikle o sanatçının hayranıysanız.

Ayrıca, Spotify HiFi’nin ne kadara mal olacağını bilmesek de, Spotify’ın kayıpsız oynatmayı standart Premium katmanına ekleme konusunda Apple Music ve Amazon Music HD’yi takip etmesi mümkün gibi görünüyor. Bu durumda Spotify Premium’un, ücretsiz sürüme kıyasla daha iyi bir seçenek olabileceğini ortaya koyuyor.

Kazanan: Spotify Premium

Elbette bununla birlikte eğer hayranı olduğunuz şarkıcının yeni yayınlarını 2 hafta sonra dinlemek sizin için sorun değilse ‘spotify premium almak mantıklı mı’ sorunuzun cevabı hayır olacaktır.

Ücretsiz Spotify ve Spotify Premium: Reklamlar

Muhtemelen Spotify’ın Ücretsiz ve Premium katmanları arasındaki en büyük fark, ikincisinin tamamen reklam göstermemesidir. Bu, hem uygulamada gezinirken göreceğiniz görsel reklamlar hem de Ücretsiz Spotify şarkıları arasında radyo tarzı çalan reklamlar için geçerli.

Bu, reklama karşı kişisel toleransınıza bağlı olabilir ve bu büyük sizin için bir sorun olmayabilir. Ancak, bir Ücretsiz Spotify hesabı kullanarak arkadaşlarınızla birlikte şarkı dinlemeyi planlıyorsanız, kendinizi konuklara gece aralarında neden bir banka reklamı duyduklarını açıklarken bulabilirsiniz.

Kazanan: Spotify Premium

spotify premium almak mantıklı mı

Ücretsiz Spotify ve Spotify Premium Farkı: Oynatma kontrolleri

Ücretsiz planın bir dezavantajı, şarkılar üzerinde daha az kontrole sahip olmanızdır. Her şeyden önce, bir cep telefonunda uygulamayı kullanarak tüm albümleri karışık çalmak zorundasınız. Karıştırma modu varsayılandır. Geri sarma ve oynatmayı tekrarlama kontrolleri, Spotify web oynatıcısında veya uygulamayı bir tablette kullanıyorsanız kullanılabilir.

Geçen yıl Spotify, Premium aboneleri için Karıştır ve Oynat düğmelerini güncelleyerek kullanıcıların çalma listelerinin ve albümlerin başında tercih ettikleri oynatma modunu seçmelerini kolaylaştırdı.

Spotify’ın Karışık oynatma kontrolü, 2021’de birkaç sanatçının (Adele dahil) akış hizmetinin varsayılan otomatik karışık oynatma düğmesini kullanmasına karşı çıkmasıyla tartışmalara neden oldu. Bu karşı çıkış, dinleyicilerin akış hizmetindeki içeriği sanatçıların ve müzik yapımcılarının başlangıçta amaçladığı parça listesi sırasına göre deneyimlemelerini sağlamak için albümlerden kaldırılmasını istedi.

Karışık modda çalan şarkıları beğenmiyorsanız, kendinizi bir Premium hesabım olsa ne iyi olurdu derken bulabilirsiniz. Yalnızca premium kullanıcılar, sevmedikleri şarkıları sınırsız atlama hakkına sahiptir

Buna karşılık, Ücretsiz kullanıcılar saatte yalnızca 6 parça atlayabilir. Bunun tek istisnası, ana sayfadan erişilebilen Spotify küratörlüğünde belirli çalma listeleridir: çalma listesinin adının yanında karışık çalma simgesi yoksa, saatlik 6 atlama sınırına sayılmadan içindeki parçaları atlayabilirsiniz.

Kazanan: Spotify Premium

Ücretsiz Spotify ve Spotify Premium Karşılaştırması: Desteklenen cihazlar

Spotify’ı hemen hemen her yerde dinleyebilirsiniz. Buna PC’niz, akıllı telefonunuz, tabletiniz, akıllı TV’niz ve hatta PS5 ve Xbox Series X gibi oyun konsollarınız dahildir.

Spotify içeriğini Android Auto, Apple CarPlay veya Spotify’ın kendi Car Thing cihazı ile donatılmış herhangi bir arabada oynatmak bile mümkündür. Bu bağlamda, Ücretsiz kullanıcılar aynı cihazların tümüne bağlandığından, Premium için ödeme yapmanız fark etmez.

Kazanan: Berabere

Ücretsiz Spotify ve Spotify Premium Farkı: Sosyal Özellikler

Spotify’ın Apple Music gibi rakip hizmetlere göre bir avantajı, şarkıları ve çalma listelerini hem doğrudan arkadaşlarınızla hem de sosyal medya profilleriniz üzerinden kolayca paylaşabilmenizdir.

Spotify’ın belirttiğine göre, Premium için ödeme yapsanız da yapmasanız da bu sosyal özellikler büyük ölçüde aynıdır. Bu, Ücretsiz kullanıcıların paylaşılabilir bağlantılar oluşturma, Twitter veya Instagram’a şarkı gönderme ve diğer kullanıcılarla birlikte ortak çalma listeleri oluşturma yeteneğine sahip olduğu anlamına gelir.

Spotify Premium’un sahip olduğu tek ekstra bonus, bir Aile veya İkili planındaki farklı bireysel hesapların dinlediklerine göre algoritmik olarak şarkılar öneren Aile Karması ve İkili Karma çalma listeleridir. Yine de küçük bir özellik ve bireysel Premium hesaplardakilere yardımcı olmuyor.

Kazanan: Berabere

Ücretsiz Spotify ve Spotify Premium Karşılaştırması: Seçilmiş içerik

Bu Aile veya Duo karışımların yanı sıra, seçilmiş içerik (Spotify’a her giriş yaptığınızda Spotify’ın önünde gördüğünüz o kişiselleştirilmiş çalma listeleri) hem Ücretsiz hem de Premium aboneler için aynı şekilde çalışır.

Hiçbir şey ödemeseniz bile, dinleme alışkanlıklarınıza göre bu çalma listelerini edinebilirsiniz. Bu, hem son zamanlarda keyif aldığınız şarkıları hem de bu nedenle dinlemediğiniz müzikleri birleştiren birkaç Daily Mix koleksiyonundan biri veya dinlemenizi yeni parçalar ve sanatçılarla genişletmeye odaklanan Discover Weekly karışımı olabilir.

Her durumda, bu keşif ve iyileştirme özellikleri, abonelik türünden bağımsız olarak aynı şekilde çalışır.

Kazanan: Berabere

Ücretsiz Spotify ve Spotify Premium Farkı: Ses kalitesi

Çok kaliteli bir kulağa sahipseniz, daha yüksek kaliteli ses seçeneği için Spotify Premium’u tercih edebilirsiniz. 320 kbps bit hızında müzik dinleme deneyimi sunar, mobil uygulamada ücretsiz Spotify 160 kbps’de ses kalitesi sunuyor. Spotify’ın masaüstü uygulaması aracılığıyla dinlerseniz, bu 128 kbps’ye düşer.

Bu büyük ölçüde dinlediğiniz kulaklık türü ve bağlantı türü gibi faktörlere bağlıdır, ancak Yüksek Çözünürlüklü Ses ile daha düşük çözünürlüklü ses kalitesi arasındaki farkları duyup duyamadığınız konusunda pek çok tartışma vardır. Spotify HiFi kayıpsız bir hizmet başlattığında tartışma muhtemelen yeniden gündeme gelecek, ancak mevcut Spotify Ücretsiz düşük ses kalitesi düzeyinde, 320 kbps Spotify Premium akışları ile 160 veya 128 kbps Spotify Ücretsiz akışları arasındaki farkı kolayca anlayabilirsiniz.

Kazanan: Spotify Premium

Ücretsiz Spotify ve Spotify Premium Karşılaştırması: Çevrimdışı dinleme

Spotify Premium’un önemli bir avantajı, internetiniz olmasa bile şarkıları cihazınıza indirip her yerde dinleyebilmenizdir.

Ne yazık ki, Spotify’ın ödeme yapmayan kullanıcıları, şarkıları çevrimdışı olduklarında cihazlarına kaydedemezler. Bu, mobil veri faturalarını yükseltmek istemeyenler veya internet bağlantısı olmadığında yine de şarkı listelerini dinlemek isteyenler için iyi bir seçenek.

Kazanan: Spotify Premium

Ücretsiz Spotify ve Spotify Premium Karşılaştırması: Karar

Hoparlörlerinizi açıp Spotify’ın kontrolü ele almasına aldırış etmeyen türden bir müzik aşığıysanız, Ücretsiz plan yine de sizin için doğru olabilir. 80 milyondan fazla şarkı ve 2,6 milyon podcast boşuna mı? Bu küçümsenecek bir şey değil ve Spotify’ın küratörlüğünü, keşfini ve sosyal zekasını da kaçırmayacaksın.

Ancak, en son şarkıları dinlemeniz, oynatma üzerinde tam kontrol sahibi olmanız, çevrimdışı kaydetmeniz ve reklamlardan kaçınmanız gerekiyorsa, Spotify Premium paranızın karşılığını fazlasıyla verir. Spotify HiFi ayrı, hatta daha pahalı bir katman olarak sonuçlansa bile, Premium muhtemelen yine de çekici bir orta yol olacaktır.

Ücretsiz Spotify ve Spotify Premium Farkı: Puanlama

Ücretsiz SpotifySpotify Premium
İçerik Sayısı
Reklam
Oynatma kontrolleri
Desteklenen Cihazlar
Sosyal özellikler
Seçilmiş İçerik
Ses Kalitesi
Müzik İndirme
Toplam Puan48

Spotify Premium Almak Mantıklı mı?

Elbette Premium ve Ücretsiz plan arasında bazı farklar olacaktır. Ücretsiz planın eksikliklerini ne kadar görmezden geleceğinize bağlı olarak premium plan almayı düşünmeyebilirsiniz. Ailenize veya sevdiğiniz birine Sportify hediye etmek isterseniz, zaten mutlaka premium oplana sahip olmalısınız.

Sonuca gelecek olursak, spotify premium almak mantıklı mı sorusunun cevabı belli bir bütçe ayırabiliyorsanız, evet, mantıklı.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Müzik kategorimizdeki diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!