Pazar, Haziran 9, 2024
Ana SayfaSoru - CevapMütevazi, Yani Alçak Gönüllü Ne Demek? Alçak Gönüllü Olmak Ne Demek?

Son Yazılar

Mütevazi, Yani Alçak Gönüllü Ne Demek? Alçak Gönüllü Olmak Ne Demek?

Tevazu, mütevazi ve alçakgönüllü kelimeleri her zaman merak edilir. Peki hepsi aynı anlama mı geliyor? Yazımızda alçak gönüllü ne demek, hangi anlamlarda kullanılır, ayrı mı yazılır bitişik mi yazılır, tek tek tüm cevapları bulacaksınız.

Bir insan karakteri ile ilgili bilgi paylaşırken, belkide en iyi tanımlamalardan biri olan alçak gönüllü ne demek, nasıl yazılır, alçak gönüllü olun ile ilgili ayetler? Alçak gönüllülük nedir? Alçak gönüllülük TDK sözlük anlamı nedir? İşte bu konu hakkında merak ettiğiniz cevapları veriyoruz.

Bir insan için söylenebilecek en güzel tanımlardan biri olan alçak gönüllülük, bazen kelime anlamı ile merak konusu olup, nedir, ne demek araştırılıyor? Eğer birisi sizin için alçak gönüllü dediyse, bundan mutlu olmalısınız, peki alçak gönüllü ne demek, nasıl yazılır, alçak gönüllü olun ile ilgili ayetler hangileridir?

Alçak gönüllü ne demek?

Kendi değerini olduğundan aşağı gösteren, mütevazi ve başkalarını küçük görmeyen insanlara alçak gönüllü denir. Özellikle yaptığı herhangi bir iş ya da karakteri açısından kendini övmeyen insanlardır.

Nasıl Yazılır?

Alçak gönüllü değil alçakgönüllü olarak yazılır.

Alçakgönüllülük, “gururlu veya kibirli olmayan” olarak tanımlanan bir sıfattır. Alçakgönüllü kelimesinin eş anlamlıları arasında “mütevazı” ve “tevazu” kelimeleri bulunur.

Başarılarıyla asla övünmeyen veya kendilerinin diğer insanlardan daha iyi olduğunu düşünmeyen birini alçakgönüllü olarak tanımlayabilirsiniz.

Bir cümlede alçakgönüllü kelimesini nasıl kullanabileceğinize dair bazı örnekler:

  • Sınıfının birincisi olarak mezun oldu, ancak öğretmenlerinin parlak övgülerine rağmen alçakgönüllü olmayı sürdürdü, başarısını arkadaşlarıyla kutladı.
  • O kadar alçakgönüllüydü ki, başarılarıyla asla övünmedi veya insanları ezmedi.
  • Ağabeyim bundan hiç bahsetmiyor, çok mütevazi bir insan ama aslında olimpiyatlarda altın madalya sahibi.

Alçakgönüllülük ayrıca daha düşük bir konuma veya geçmişe atıfta bulunabilir.

Örneğin, “Öznur, ailesinin geldiği mütevazi geçmişi asla unutmadı” diyebilirsiniz, bu, ailesinin Öznur’un şu an içinde bulunduğundan daha düşük bir sosyoekonomik durumda hayata başladığı anlamına gelir.

Tevazu Ne Demek?

Tevazu, “gurur veya kibirden kurtulma” olarak tanımlanan bir isimdir. ‘Tevazu göstermek’ olarak kullanılır ve alçakgönüllülüğün eş anlamlısıdır.

Tevazu sahibi olmak iyi bir nitelik olarak görülür, çünkü bu, kendinizi diğerlerinden daha üstün görmemek, başarılarınız sonucunda övünmemek anlamlarında kullanılır.

Kendi becerilerini abartmayan, başarılarıyla övünmeyen veya zayıflıklarını fark edip kabul eden birinin tevazu sahibi olduğunu söyleyebilirsiniz.

Tevazu kelimesini bir cümlede nasıl kullanabileceğinize dair bazı örnekler:

  • ODTÜ’ye gitmek bana tevazuyu öğretti çünkü oradaki herkes benden daha akıllıydı.
  • Yarışta beni yendiğinde bana güleceğinden emindim ama sen galibiyeti şaşırtıcı bir tevazu ile kutladın.
  • Çocuklarımın kendileriyle çok gurur duymasından endişeleniyorum. Onlara tevazunun önemini nasıl öğretebilirim?

Alçak Gönüllülük TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumu açısından bakıldığında yine aynı anlam ile karşılaşmak mümkün. Mütevazi olan, başkalarını küçük görmeyen ve kendini değerinin aşağısında gösteren insanlardır. Bu insanlar böyle bir etkiyi kendini beğenmişlik göstermemek için gerçekleştirir. Aynı zamanda olgun ve kendine güvenen, özgüvenli insanlar olarak da ifade etmek mümkün. Başkalarına hava atmayan ve bu konuda daha kibar ve nazik olan kişilerdir.

Alçak gönüllü olmak ne demek öğrendiniz, peki siz öyle misiniz?


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!